Zavrieť

Porady

tvorba soc. fondu od 1.1.2008

Chcem sa spýtať od 1.1.2008 je v platnosti nový zákon o sociálnom fonde a neviem či sa odvod do sociálneho fondu tvorí tak ako doteraz z hrubej mzdy za skutočne odpracované hodiny čiže hrubá mzda - náhrady x 0,6 % alebo z celkovej hrubej mzdy. Ja to chápem tak, že by sa mal tvoriť z celkovej hrubej mzdy. A takisto neviem, či treba zarátať aj dohodárov, alebo nie tak ako doteraz.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ingridpa Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na čerpanie SF v tomto roku. Nemáme žiadnu vnútornú smernicu. Môžme napr. vyplatiť po 5.000,- Sk zamestnancom /cez výplatu/ a uviesť, že je to určené na regeneráciu pracovnej sily? Treba doložiť aj nejaký účet? Čo ak to zamestnanci minú napr. na potraviny, oblečenie... alebo je to ich vec?
A prispievate na stravovanie?,to je základné čerpanie SF,ak áno a ešte sú peniažky, môžete prispieť aj na regeneráciu .... Na použitie fondu má byť smernica, v ktorej sa určia aj podmienky čerpania .
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
ingridpa Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na čerpanie SF v tomto roku. Nemáme žiadnu vnútornú smernicu. Môžme napr. vyplatiť po 5.000,- Sk zamestnancom /cez výplatu/ a uviesť, že je to určené na regeneráciu pracovnej sily? Treba doložiť aj nejaký účet? Čo ak to zamestnanci minú napr. na potraviny, oblečenie... alebo je to ich vec? Ďakujem.
Tweety Pozri príspevok
A prispievate na stravovanie?,to je základné čerpanie SF,ak áno a ešte sú peniažky, môžete prispieť aj na regeneráciu .... Na použitie fondu má byť smernica, v ktorej sa určia aj podmienky čerpania .
a potom vyplatené peniažky zo SF sa musia aj zdaňovať
0 0
ingridpa ingridpa

ingridpa je offline (nepripojený) ingridpa

Tweety Pozri príspevok
A prispievate na stravovanie?,to je základné čerpanie SF,ak áno a ešte sú peniažky, môžete prispieť aj na regeneráciu .... Na použitie fondu má byť smernica, v ktorej sa určia aj podmienky čerpania .

Na stravovanie prispievame. A čo preukázanie použitia???? Stačí len moja poznámka k vyplateniu???

Ď
0 0
ENEN ENEN

ENEN je offline (nepripojený) ENEN

liba2 Pozri príspevok
§6 ZoSF
(2) Fond sa tvorí v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu. Ak zamestnávateľ vypláca mzdu alebo plat vo viacerých výplatných termínoch, za deň výplaty sa na účely tohto zákona považuje posledný dohodnutý deň výplaty mzdy alebo platu za uplynulý kalendárny mesiac. Prevod finančných prostriedkov sa uskutoční do piatich dní po dni dohodnutom na výplatu mzdy alebo platu, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca.
<?xml:namespace prefix = o /><o:p>Aj keď nemáte dohodnutý deň určený na výplatu, predsa tie výplaty v niektorý deň vyplatíte. Tak to je deň tvorby SF, teda nie "až po vyplatení" a už vôbec nie najneskôr do konca februára. </o:p>
Za január sa mzda vypláca vo februári, teda zaúčtuješ do februára. Ale v decembri budeš mať 2-násobok (11+12/08).
Len ak nemáš účet SF v banke, ak máš tak účtuješ do VOZD keď odvedieš peniaze v zmysle postupov JÚ.
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

andrej_rv Pozri príspevok
To, že vrátane náhrad nie je nikde v zákone o SF ani v odvolávkach na iný predpis uvedené. V zákone v § 4 ods. 1 je len "súhrn hrubých miezd a platov" s odvolávkou na §118 ods. 2 ZP:
(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
Pojem "hrubá mzda" nikde v platných predpisoch definovaný nie je. (Nebol ani v dnes už neplatnom zákone o mzde). Aj tam bol definovaný len pojem "mzda" v zmysle odmena za prácu. Bez náhrad za dovolenku, dočasnú práceneschopnosť, príplatkov za pracovnú pohotovosť atď.
Keďže "hrubá mzda" nie je nikde definovaná, a určite nie v zmysle hrubého zdaňovaného príjmu (mzda+náhrady+príplatky), tvrdenie, že SF po novom sa vypočítava aj z náhrad, podľa mňa nemá oporu v zákone. Minimálne rovnako správne (podľa mňa) je aj tvrdenie, že sa vypočítava tak isto ako doteraz - zo mzdy za vykonanú prácu, bez náhrad.
Ak medzitým vyšlo nejaké usmernenie napr. z MPSVaR, tak rád svoj názor opravím .

Dobrý deň, chcem si upresniť, ako skončila diskusia o tvorbe SF, vyšlo k tomu nejaké usmernenie?
Tvorí sa z hrubých miezd s náhradami, alebo bez náhrad?

Ďakujem pekne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kovex Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem si upresniť, ako skončila diskusia o tvorbe SF, vyšlo k tomu nejaké usmernenie?
Tvorí sa z hrubých miezd s náhradami, alebo bez náhrad?

Ďakujem pekne.
Bez náhrad, v tom sa nič nemenilo.
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

Ďakujem Twetty.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Od 1.1.2008 do Zákona o sociálnom fonde v oblasti tvorby fondu pribudlo toto ustanovenie:

Tvorba fondu
§ 3
(2) Zamestnávateľ podľa § 5 ods. 1, ktorý za predchádzajúci kalendárny rok
- dosiahol zisk
a splnil
- všetky daňové povinnosti k štátu, obci a vyššiemu územnému celku
- a odvodové povinnosti k zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, môže tvoriť povinný prídel podľa odseku 1 písm. a) do výšky 1 %.

Zamestnávateľ, ktorý nesplnil niektorú z podmienok uvedených v prvej vete, tvorí povinný prídel do fondu vo výške 0,6 %.


Základňou pre tvorbu prídelu budú
- mzdy a platy za rok 2008 a len doúčtujem 0,4%
alebo
- v r. 2009 budem tvoriť 1% z miezd a platov za rok 2009

Ktorá možnosť sa vám zdá správna?

Napadla mi myšlienka: ako bude postupovať účtovná jednotka, ktorej účtovným obdobím je hospodársky rok?
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Prosím Vás kedy sa tvorí soc. fond z výplat za 12/2008? V roku 2008 alebo až v 2009?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

margaretka71 Pozri príspevok
Prosím Vás kedy sa tvorí soc. fond z výplat za 12/2008? V roku 2008 alebo až v 2009?
Jeho tvorbu účtujeme do roku 2008, ide o náklady roku 2008.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Veľmi pekne ďakujem a ešte jednu otázku by som mala. Keď som dobre pochopila z predchádzajúcich príspevkov treba od HM odpočítať náhrady za dovolenku a sviatok a potom vypočítať 0,6% zo mzdy?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

margaretka71 Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem a ešte jednu otázku by som mala. Keď som dobre pochopila z predchádzajúcich príspevkov treba od HM odpočítať náhrady za dovolenku a sviatok a potom vypočítať 0,6% zo mzdy?
Náhrady odpočítaj, odpočítaj aj odmeny dohodárov, ak ich máš.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Áno mám viac dohodárov a iba jedného na hlavný prac. pomer. Takže to vypočítam iba z toho hlavného PP, že?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

margaretka71 Pozri príspevok
Áno mám viac dohodárov a iba jedného na hlavný prac. pomer. Takže to vypočítam iba z toho hlavného PP, že?
Áno, počítame len z HM zamestnancov.
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Prosím Vás ,a keď mal zamestnanec len náhradu príjmu pri dočasnej PN aj z toho sa tvorí SF?
0 0
Jana1303 Jana1303

Jana1303 je offline (nepripojený) Jana1303

Nie.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zuzy Pozri príspevok
Prosím Vás ,a keď mal zamestnanec len náhradu príjmu pri dočasnej PN aj z toho sa tvorí SF?
Nie je to mzda, a SF tvoríme len z miezd.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

1.Prosím vás, keď s.r.o. bola založená v roku 2008, čiže za predchádzajúci rok nemohla mať ešte žiadny zisk, môže v priebehu roka 2008 tvoriť SF vo výške 1% ? Potrebuje nejaké potvrdenia na to aby dokázala splnenie podmienok pre tvorbu SF vo výške 1%?
2. Príspevok zo SF na obedy, nie na gastro lístky sa účtuje aj s DPH?
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Poradíte mi niekto?
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Dobrý deň, zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravné lístky v celej sume 3 Eura. Nesťahuje im z výplaty 45% za lístky. Ak dám čerpanie sociálneho fondu na stravné lístky, ide to do výplatnej pásky ako príspevok na stravné? Ale on zamestnancom nezráža príspevok na stravné. Mám už v tom zmätok. Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať