Zavrieť

Porady

tvorba soc. fondu od 1.1.2008

Chcem sa spýtať od 1.1.2008 je v platnosti nový zákon o sociálnom fonde a neviem či sa odvod do sociálneho fondu tvorí tak ako doteraz z hrubej mzdy za skutočne odpracované hodiny čiže hrubá mzda - náhrady x 0,6 % alebo z celkovej hrubej mzdy. Ja to chápem tak, že by sa mal tvoriť z celkovej hrubej mzdy. A takisto neviem, či treba zarátať aj dohodárov, alebo nie tak ako doteraz.
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

luciana1 Pozri príspevok
Dobrý deň, zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravné lístky v celej sume 3 Eura. Nesťahuje im z výplaty 45% za lístky. Ak dám čerpanie sociálneho fondu na stravné lístky, ide to do výplatnej pásky ako príspevok na stravné? Ale on zamestnancom nezráža príspevok na stravné. Mám už v tom zmätok. Ďakujem
Poskytujete z-com SL vo výške 3 eur.
Príspevok zamestnávateľa môže byť maxim. 1,98 eur; rozdiel 1,02 eur môže byť príspevok zo SF, avšak musí byť v SF dostatok prostriedkov, t.j. SF musí byť vytvorený v takej výške, aby vám to vyšlo na celý rok (urob si kalkuláciu).
Ak teda 1,02 eur bude príspevok zo SF - do mzdy zamestnanca nič nezadávaš.
Ak však v SF nie je, resp. nebude dostatok prostriedkov na pokrytie tohto príspevku a napriek tomu zamestnávateľ nepožaduje od z-ca žiadny príspevok, teda hradí mu celú sumu SL zo svojich prevádzkových prostriedkov, potom časť - napr. len 0,2 eur - bude príspevok zo SF a zvyšok - 1 euro - je pre zamestnanca nepeňažný príjem, ktorý mu treba do mzdy zadať a zdaniť; a pre zamestnávateľa je to nedaňový výdavok VNZD.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

A ten nepeňažný príjem za SL zamestnancovi, nie je oslobodený od dane? Bola som na tom, že zdaňuje sa stravné, nie stravný lístok. Alebo som to zle pochopila?
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Pri tvorbe sociálneho fondu sa do hrubej mzdy zaratavajú aj dohodári, alebo nie. Lebo ak dohodár pracuje viac ako 4 hodiny, má nárok na stravný lístok. Prosím Vás upresnite mi to.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je teraz online KvetkaK

Je veľká chyba, keď som účtovala tvorbu SF spolu so zaúčtovaním miezd za daný mesiac, čiže ku poslednému dňu v mesiaci?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

KvetkaK Pozri príspevok
Je veľká chyba, keď som účtovala tvorbu SF spolu so zaúčtovaním miezd za daný mesiac, čiže ku poslednému dňu v mesiaci?
Tak sa to účtuje, takže žiadna chyba.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je teraz online KvetkaK

Tweety Pozri príspevok
Tak sa to účtuje, takže žiadna chyba.
Ale v zákone je písané, že ku dňu výplaty miezd. Tak som si začala myslieť, že to robím zle, že to má byť napr. za január až vo februári účtované. Takže to mám správne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

KvetkaK Pozri príspevok
Ale v zákone je písané, že ku dňu výplaty miezd. Tak som si začala myslieť, že to robím zle, že to má byť napr. za január až vo februári účtované. Takže to mám správne?
Máš.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je teraz online KvetkaK

Tweety Pozri príspevok
Máš.
Ďakujem za utvrdenie?
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

nevie niekto ci sa SF tvori aj z priplatku za skratenie pracovnej doby,
podzemny priplatok na zaklade rozhodnutia inspektoratu prace pre pracu v podzemi a priplatok na zaklade odborov kvoli lokalizacii stavby za polarnym kruhom? teraz neviem ci je to cast mzdy alebo je to nahrada. je to zahrnute v HM zamestnanca samozrejme.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať či sociálny fond tvoria aj zamestnanci - poberatelia starobného dôchodku.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

certik Pozri príspevok
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať či sociálny fond tvoria aj zamestnanci - poberatelia starobného dôchodku.
Ak sú zamestnancami- majú PZ, tak áno, aj z ich mzdy tvoríme SF.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

ďakujem
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Preštudovala som si príspevky o tvorbe SF a mám pocit, že som asi postupovala zle. Robím v JÚ.
Príspevok na tvorbu z hrubej mzdy za mesiac 12/2008 som zaevidovala do knihy SF s dátumom 12.1.2009, kedy je určený deň na výplatu. Ta som postupovala až po september, kedy mám poznačenú tvorbu SF zo mzdy za august. Priebežne mám evidované čerpanie ako príspevok na SL. Čiže v r. 2009 budem tvoriť SF z hrubých miezd za 12/2008 + 1 až 11/2009?
Ďakujem za odpovede.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Kristína Pozri príspevok
Preštudovala som si príspevky o tvorbe SF a mám pocit, že som asi postupovala zle. Robím v JÚ.
Príspevok na tvorbu z hrubej mzdy za mesiac 12/2008 som zaevidovala do knihy SF s dátumom 12.1.2009, kedy je určený deň na výplatu. Ta som postupovala až po september, kedy mám poznačenú tvorbu SF zo mzdy za august. Priebežne mám evidované čerpanie ako príspevok na SL. Čiže v r. 2009 budem tvoriť SF z hrubých miezd za 12/2008 + 1 až 11/2009?
Ďakujem za odpovede.
Soc. fond tvorím z hrubých miezd za rok, tj. za 1. - 12. mesiac daného roka.
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Soc. fond tvorím z hrubých miezd za rok, tj. za 1. - 12. mesiac daného roka.
Čiže mesačne sa tým nezaťažujete (dobre som to pochopila?) a podstata je tá istá. Ja zúčtujem tvorbu a čerpanie SF v rámci uzávierkových ID.
A zúčtovanie tvorby SF z hrubých miezd za daný rok k 31.1. má potom aký zmysel? Nezdá sa mi, že pôjde o nejaký rozdiel.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Zúčtovanie SF malo zmysel v tom, keď sa SF musel viesť na osobitnom účte v banke. Banka si tam okrem tvorby zúčtovávala aj iné poplatky, ale nie všetky banky zúčtovávali SF rovnako. A tiež keď si v priebehu roku čerpala SF, tak určite nie z osobitného účtu, ale z bežného.
Takže mal sa tým zúčtovaním zosúladiť zostatok SF v knihe SF so zostatkom SF na osobitnom účte v banke.
Naposledy upravil Zdenka 0705 : 14.09.09 at 11:30 Dôvod: doplnenie
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Zúčtovanie SF malo zmysel v tom, keď sa SF musel viesť na osobitnom účte v banke. Banka si tam okrem tvorby zúčtovávala aj iné poplatky, ale nie všetky banky zúčtovávali SF rovnako. A tiež keď si v priebehu roku čerpala SF, tak určite nie z osobitného účtu, ale z bežného.
Takže mal sa tým zúčtovaním zosúladiť zostatok SF v knihe SF so zostatkom SF na osobitnom účte v banke.
jaj, tak toto mi nedošlo. Nikdy som neviedla SF na účte. Ako som písala, vediem JU a využívala som iba uzávierkové ID a evidenciu v knihe SF.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať