Zavrieť

Porady

Spotreba energií v rodinnom dome

Ahojte,
pred nedávnom 11.1. 08 som sa presťahoval do rodinného domu a začal som si evidovať spotrebu elektriny a zemného plynu. Myslím, že tieto spotreby sú dosť veľké ale nemám to s čím porovnať. Informácie o dome sú:
Plocha:145m2, bungalov, zateplený 12cm, izolačné 3sklá
Kotol viessman 4,3 - 17KW, podľahové teplovodné kúrenie riadené ekvitermicky. dom sa vykuruje už od začiatku decembra ako namontovali kotol.

Spotreba plynu vychádza od 7 - 12m3 v priemere 9. za 16 dní 119m3
spotreba elektriny je od 8 - 17KWh denne. Varíme a pečieme na elektrike ale nie každý den. spotreba za 16 dní je 161KWh.
spotreby elektriny ktoré viem:
kotol - obehové čerpadlo: 1,35
chladnička 1,15
Televízia - Plazma+DVD: 2,3 (14hodín)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Je to krátka doba, aby si mohla zisťovať spotrebu plynu na vykurovanie. Ten dom je novostavba, musí sa zohriať, vysušiť. Po roku už budeš môcť riešiť aké máš náklady.
    Elektrina - koľko odoberieš toľko platíš.

    Ja evidujem spotrebu plynu a el. energie takto.

    mdetko je offline (nepripojený) mdetko

    Vylúčený člen mdetko
    vysušiť a zohriať. To som už tiež počul, ale aj tak sa mi to nezdá. Dom sa staval 2 roky, ku koncu bol stále prevetrávaný a na samý záver dosť temperovaný.18+
    a tá elektrika - rozumiem, že koľko odoberiem, toľko natočím.
    ale ked to počítam, tak neviem kde toľko odoberiem.

    Myslíš, že nemá zmysel robiť odpočty denne ale stačí mesačne?

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Keď pred rokom syn sa nasťahoval v novembri do domu kotol sa mu nezastavil 3 dni. To je fakt. Za tie tri dni mal viac plynu spálenej ako teraz za týždeň.

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    mdetko Pozri príspevok
    vysušiť a zohriať. To som už tiež počul, ale aj tak sa mi to nezdá. Dom sa staval 2 roky, ku koncu bol stále prevetrávaný a na samý záver dosť temperovaný.18+
    a tá elektrika - rozumiem, že koľko odoberiem, toľko natočím.
    ale ked to počítam, tak neviem kde toľko odoberiem. skús zrátať spotrebu jednotlivých spotrebičov.

    Myslíš, že nemá zmysel robiť odpočty denne ale stačí mesačne?
    Denne určite nie ale ak chceš rob týždenné odpočty, aj tam budeš mať rozdielnú spotrebu.

    Farebne v texte.

    mdetko je offline (nepripojený) mdetko

    Vylúčený člen mdetko
    s tou elektrikou som to zobral naozaj vážne.
    v SES som si bol požičať prístroj na meranie spotreby el. energie a meriam a meriam (už by som ho mal ísť vrátiť..)
    najväčší zráči sú TV, chladnička a kotol so spotrebami 2,3 a 1,3 a 1,5 a potom už len svetlá, varenie - ale to sa nevarí každý deň.
    drobné spotreby - mikrovlnka a konvica

    aj tak mám priemer na den 9 - 11 kwh/24

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Zabudol si práčku a pravdepodobne máš aj umývačku.
    Syn má tiež len tie bežné spotrebiče, teplú vodu má na plyn a má dennú priemernú spotrebu asi 9 kW.
    Jedná sa o trojčlennú rodinu - varenie, TV, PC, pračka, umývačka a svetlá.
    Ja mám aj iné, takže svoje Ti neviem tak vyčísliť.

    Stevo83 je offline (nepripojený) Stevo83

    Stevo83
    Ahojte. Neuvadzas aku mas spotrebu napr za to obehove cerpadlo... 1,35 ale coho ? KWh za 24 h ako chladnicka, alebo len hodinova spotreba .. a Plasma- to mas 2,3 KWh a sledujete ju 14 hodin, alebo je to za 14 hodin ??? a nezabudni za "zbitkovu" elektrinu, ktora sa ti straca skoro zo vsetkeho. Ja sice byvam v byte, ale mal som merac spotreby elektrickej energie a zistil som napr., ze taka pracka mi zerie 9,8w aj kej neperie(staci ze je v zasuvke) a to iste som mal aj na telke a PC (42W s monitorom a tlač. ) Pises, ze mas varenie na elektrinu... cize mas asi el. platne (to su dost velke odbery ) Skus napisat nieco viac a hlavne presnejsie..

    liveman1 je offline (nepripojený) liveman1

    liveman1
    Robím si momentálne meranie každého spotrebiča meračom spotreby elektrickej energie. Vychádzajú dosť zaujímavé veci. kto bude mať záujem, tak zašlem podrobnejšie info. Oplatí sa u niektorých vecí šetriť, zaviesť iný režim.

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Pravidelné meranie spotreby (monitoring) je veľmi dobrý začiatok k šetreniu energiami. Musí byť pravidelné, zo začiatku doporučujem 1x za týždeň, ak zabudneš, tak až ďalší týždeň a vydelíš dvomi. Na základe nameraných hodnôt sa musia prijať cielené opatrenia (targeting), pri meraní na viacerých miestach - čo je ale v domácnosti dosť obtiažene, je to účinnejšie. Tiež som touto metódou prišiel na to, že najväčšie žráče elektriny sú tie spotrtebiče, ktoré sú stále, celoročne zapnuté - zdroje, hodiny, ústredne, mrazničky, chladničky, obehové čerpadlo atď. Potom však tiež práčky, variče, umývačky, mikrovlnky a iné spotrebiče s vysokým príkonom, ktoré však vieme lepšie a účinnejšie ovplyvniť.
    Tieto opatrenia sa nazývajú organizačné, majú výhodu, že sú zadarmo, vedia ušetriť cca 20-30 % energie, no sú vyčerpateľné.
    Po nich už musia nasledovať technické optrenia, to znamená výmena zastaralých zariadení za modernejšie, s nižšou spotrebou, pri teple zateplovanie a stavebné úpravy, pri vode šetriace, zásadne 1-pákové batérie, prevzdušňovacie trysky a sprch. hlavice...
    Pri spotrebe tepla na vykurovanie v klasických budovách sa úspory dosahujú o niečo jednoduchšie, nie je potrebná nejaká vysoká technická odbornosť šetriteľa - zo začiatku.
    Po nejakých 2 rokoch by stačilo meranie 1x mesačne, ale tiež pravidelne a presne v zvolený deň, vtedy je to vhodné na porovnávacie účely. Nárast spotreby je len vtedy akceptovateľný, keď vieme dôvod.......

    bonita je offline (nepripojený) bonita

    na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac bonita
    Pardon, ze sa pletiem do temy - mala som obrovslky nedoplatok elektrika za pol rok - je mozne ze to sposobila chladnicka / pri mraziaku ma taku puklinku a dost namrazuje na zadnej stene chladnicky/ a cerpadlo, ktore mi zhruba raz do mesiaca spali najvrchnejsiu poistku? / mozno je cerpadlo vadne alebo niekde v kabloch nieco co mi ju vybija/ Toto sa mi stalo prvy raz a nedoplatok 5400 sk je dost velky. A toto su jedine dve veci, ktore registrujem ako ine nez predtym. Vlastne som kupila suplikovy mrazak, ale triedu A, berie tak vela elektriky?

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    bonita Pozri príspevok
    Pardon, ze sa pletiem do temy - mala som obrovslky nedoplatok elektrika za pol rok - je mozne ze to sposobila chladnicka / pri mraziaku ma taku puklinku a dost namrazuje na zadnej stene chladnicky/ a cerpadlo, ktore mi zhruba raz do mesiaca spali najvrchnejsiu poistku? / mozno je cerpadlo vadne alebo niekde v kabloch nieco co mi ju vybija/ Toto sa mi stalo prvy raz a nedoplatok 5400 sk je dost velky. A toto su jedine dve veci, ktore registrujem ako ine nez predtym. Vlastne som kupila suplikovy mrazak, ale triedu A, berie tak vela elektriky?
    Z nedoplatku sa ťažko určuje, či je nejaká nadspotreba, lepšie je to z tých vyššie spomínaných pravidelných odpisov stavu elektromera. najprv si prever:
    - neznížili mesačné preddavky oproti minulému faktur. obdobiu ?
    - neprešla si do inej tarify ?
    - aké spotrebiče pribudli alebo nie je iný spôsob ich používania ?
    -

    Mraziak môže za pol roka spotrebovať elektrinu tak za 900-1000 Sk, podľa sadzby a veľkosti . Pozoruj, či pavidelne (a potichu) vypína a je vypnutý najmenej toľko, koľko je zapnutý, aj chladnička.
    A čerpadlo keď vyhadzuje poistku, neopravuj poistku, ale čerpadlo

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    BONITA :
    No a samozrejme skontroluj si faktúru
    - počiatočný stav (musí byť ten čo na predchádzajúcej bol konečný),
    - konečný stav aspoň orientačne, či je menší ako ten čo vidíš na elektromeri, niekedy môžu dať susedov
    - správnu sadzbu (cena za kWh)
    - v násobení a počtových úkonoch by sa mýliť nemali - ráta počítač
    - či započítali všetky mesačné zálohové platby
    - či tam nenaparili nejakú pokutu či mimoriadnu platbu
    iné ma nenapadá, lebo už musím ísť...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.