Pravidelné meranie spotreby (monitoring) je veľmi dobrý začiatok k šetreniu energiami. Musí byť pravidelné, zo začiatku doporučujem 1x za týždeň, ak zabudneš, tak až ďalší týždeň a vydelíš dvomi. Na základe nameraných hodnôt sa musia prijať cielené opatrenia (targeting), pri meraní na viacerých miestach - čo je ale v domácnosti dosť obtiažene, je to účinnejšie. Tiež som touto metódou prišiel na to, že najväčšie žráče elektriny sú tie spotrtebiče, ktoré sú stále, celoročne zapnuté - zdroje, hodiny, ústredne, mrazničky, chladničky, obehové čerpadlo atď. Potom však tiež práčky, variče, umývačky, mikrovlnky a iné spotrebiče s vysokým príkonom, ktoré však vieme lepšie a účinnejšie ovplyvniť.
Tieto opatrenia sa nazývajú organizačné, majú výhodu, že sú zadarmo, vedia ušetriť cca 20-30 % energie, no sú vyčerpateľné.
Po nich už musia nasledovať technické optrenia, to znamená výmena zastaralých zariadení za modernejšie, s nižšou spotrebou, pri teple zateplovanie a stavebné úpravy, pri vode šetriace, zásadne 1-pákové batérie, prevzdušňovacie trysky a sprch. hlavice...
Pri spotrebe tepla na vykurovanie v klasických budovách sa úspory dosahujú o niečo jednoduchšie, nie je potrebná nejaká vysoká technická odbornosť šetriteľa - zo začiatku.
Po nejakých 2 rokoch by stačilo meranie 1x mesačne, ale tiež pravidelne a presne v zvolený deň, vtedy je to vhodné na porovnávacie účely. Nárast spotreby je len vtedy akceptovateľný, keď vieme dôvod.......