Zavrieť

Porady

Odvody do soc. a zdrav. poistovne

Som SZČO.
Vedel by mi niekto poradit ako sa pocitaju odvody do soc. a zdrav. poistovne ak bodem mat tento rok (v druhej polovici roka) prijem napr. 1 000 000.- sk ???
Usporiadat
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

palčo Pozri príspevok
To znamená, že ak sa nechcem stať dobrovoľný platiteľ, tak ani nemusím ísť do soc.poisťovne? A po 30.6.2009 mi oznámia, že už mám platiť?
Tak jeto?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

palčo Pozri príspevok
Tak jeto?
Nie nie je to tak. Po skončení roka 2008 budeš ty vedieť aké máš príjmy a ak sa budeš musieť stať povinným platiteľom, tak si do 08.07. 2009 sa povinný prihlásiť za platiteľa SP. a ešte predtým do 30.6.2009 zašleš výpis zo svojho DP.
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Už som to mala v téme Neziskové organizácie, ale to tam bolo evidentne . Takže, aký dopad má založenie takého subjektu - Občianske združenie alebo nezisková organizácia na odvody SP a ZP jeho zakladateľov, ak títo sú : a/zamestnanec, b/podnikateľ, c/evidovaný nezamestnaný, d/dobrovoľne nezamestnaný a e/človek, ktorý ma výsluhový dôchdok /vojak vo výslužbe/?
A vo vzťahu k Daňovému úradu? Má to ten človek tam nahlásiť, že zakladá niečo také? Môžu - musia byť zakladatelia zároveň aj zamestnancami toho subjektu? Alebo stačí dohoda? Alebo majú ma v stanovách schválenú a navhnutú nejakú doplatu? Berú sa vznikom tohto subjektu - zápisom už ako živnostníci a musia teta odvázať povinné poistné?
Asi veľa chaotických otázok naraz.
Už vopred ďakujem za odpovede.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

smith: ...To obdobie do toho 30.06.2009 sa ti nezapočíta do odpracovaných rokov, ale to neznamená, že ti aj dôchodok bude krátiť....

A čo to pre mňa znamená, že budem musieť do dôchodku o jeden rok dlhšie pracovať? Alebo budem mať menší dôchodok?
Zatiaľ nikto zo známych mi to nevedel vysvetliť.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

palčo Pozri príspevok
smith: ...To obdobie do toho 30.06.2009 sa ti nezapočíta do odpracovaných rokov, ale to neznamená, že ti aj dôchodok bude krátiť....

A čo to pre mňa znamená, že budem musieť do dôchodku o jeden rok dlhšie pracovať? Alebo budem mať menší dôchodok?
Zatiaľ nikto zo známych mi to nevedel vysvetliť.
Ako to je?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Pôvodca textu príspevku: palčo
smith: ...To obdobie do toho 30.06.2009 sa ti nezapočíta do odpracovaných rokov, ale to neznamená, že ti aj dôchodok bude krátiť....

A čo to pre mňa znamená, že budem musieť do dôchodku o jeden rok dlhšie pracovať? Alebo budem mať menší dôchodok?
Zatiaľ nikto zo známych mi to nevedel vysvetliť.

Ako to je?
Ďakujem za odpoveď. Návšteva poisťovne sa blíži.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Už som to mala v téme Neziskové organizácie, ale to tam bolo evidentne . Takže, aký dopad má založenie takého subjektu - Občianske združenie alebo nezisková organizácia na odvody SP a ZP jeho zakladateľov, ak títo sú : a/zamestnanec, b/podnikateľ, c/evidovaný nezamestnaný, d/dobrovoľne nezamestnaný a e/človek, ktorý ma výsluhový dôchdok /vojak vo výslužbe/?
žiadny, pokiaľ nie sú zároveň zamestnancami Obč.Z
A vo vzťahu k Daňovému úradu? Má to ten človek tam nahlásiť, že zakladá niečo také? áno vo vzťahu k Obč.Z, Obč.Z dostane pridelené DIČ
Môžu - musia byť zakladatelia zároveň aj zamestnancami toho subjektu? nemusia, ale môžu byť zamestnancami
Alebo stačí dohoda? môžu pracovať aj na dohodu,
Alebo majú ma v stanovách schválenú a navhnutú nejakú doplatu? nie, mzdy a odmeny nie sú súčasťou stanov,
Berú sa vznikom tohto subjektu - zápisom už ako živnostníci a musia teta odvázať povinné poistné? nie, pokiaľ si inak nestanovia sú členovia Obč.Z, ak sa rozhodnú vykonávať aj podnikateľskú činnosť tak vo vzťahu k Obč.Z nie k jednotlivým členom...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
palčo Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: palčo
smith: ...To obdobie do toho 30.06.2009 sa ti nezapočíta do odpracovaných rokov, ale to neznamená, že ti aj dôchodok bude krátiť....

A čo to pre mňa znamená, že budem musieť do dôchodku o jeden rok dlhšie pracovať? Alebo budem mať menší dôchodok?
Zatiaľ nikto zo známych mi to nevedel vysvetliť.

Ako to je?
Ďakujem za odpoveď. Návšteva poisťovne sa blíži.
Do dôchodku pojdeš rovnako, len do odpracovaných rokov sa ti zaráta menej. Tým pádom aj dôchodok môžeš mať nižší.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

To som si myslel aj ja.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Je platba do soc.poisťovne odpočítateľná čiastka z daňového základu? Je možné ju uhradiť aj na konci roka naraz?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

palčo Pozri príspevok
Je platba do soc.poisťovne odpočítateľná čiastka z daňového základu? Je možné ju uhradiť aj na konci roka naraz?
Odvody sú VOZD. Správne sa majú uhrádzať do 8 dní po skončení mesiaca, (za predchádzajúci mesiac).
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
palčo Pozri príspevok
Je platba do soc.poisťovne odpočítateľná čiastka z daňového základu? Je možné ju uhradiť aj na konci roka naraz?
Ak ju uhradíš naraz, za každé oneskorené platenie sa ti bude rátať penále. Podľa zákona máš uhrádzať mesačné poistné vždy do 8. dňa nasledujúceho mesiaca.
0 0
Zuna 3 Zuna 3

Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

Vedel by mi niekto poradiť či je nejaký termín dokedy treba uhradiť
odvody do soc.poisťovne za zamestnancov. Kde to mám hľadať
v zákone?
Prosím poraďte mi
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Zuna 3 Pozri príspevok
Vedel by mi niekto poradiť či je nejaký termín dokedy treba uhradiť
odvody do soc.poisťovne za zamestnancov. Kde to mám hľadať
v zákone?
Prosím poraďte mi
V predchádzajúcich príspevkoch to máš napísané.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Zuna 3 Pozri príspevok
Vedel by mi niekto poradiť či je nejaký termín dokedy treba uhradiť
odvody do soc.poisťovne za zamestnancov. Kde to mám hľadať
v zákone?
Prosím poraďte mi
Zákon 461/2003

§ 143

Splatnosť poistného

(1) Poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.
0 0
Zuna 3 Zuna 3

Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Chcela som sa opýtať, či je možné odvádzať do SP odvody nemocenskej z maximálneho VZ a tie ostatné odvody mám namysli dôchodkové starobné atď z minimálného VZ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Je to možné, ak hovoríme o dobrovoľnom poistení.
0 0
monikad monikad

monikad je offline (nepripojený) monikad

Ahojte,
ak je clovek SZCO a sucasne zamestnanec. Plati aj pre tuto osobu max. VZ, t.j. 75044, z ktorych plati odvody do soc. poitovne? T.j. ak napriklad zamestnavatel zanho plati zo sumy 60 000, on sam ako SZCO si uz plati iba z vymeriavacieho zakladu 25 044? Zisk SZCO je za rok 900 000.
Dakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať