Zavrieť

Porady

ZŤP preukaz - aké zľavy to obnáša?

Ahojte Poradaci.
Chcem Vas poprosit o radu. Mama dostala na zaklade tazsich diagnoz preukaz ZŤP. Akurat jej nevedeli povedat, ze vlastne kde a ako ho moze vyuzit. Vie iba,ze na cestovne "busom" ma 50% zlavu. Je tam prosim vas este nieco? Lebo uz dostala kadejake info, ale nevie, ci su to dohady alebo naozaj, tak pre orientaciu by jej to pomohlo- Dakujem Vam vsetkym. Prajem pekny den.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

buchač Pozri príspevok
...odpoveď bola dávaná z mojej strany v tom zmysle , že to nie je nárokovateľné zákonom , vyhláškou predpisom ......!!!!!!!!!!!!!!


Telesne postihnutý versus ( iba " obyčajný ".. ) ZŤP .....a v tom je , kua , veľký rozdiel ......!!!!!

Ten " obyčajný " nemá nárok zaparkovať na vyhradenom mieste pre telesne postihnutého ......
... ale ŤZP sa nerozlišujú na "obyčajných" a "telesne postihnutých " - a čo sa týka parkovania - buď majú parkovací preukaz, alebo nemajú ...
.. a pri STK môže byť zľava aj inde na Slovensku (nielen v Blave)
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Katy a R Pozri príspevok
... ale ŤZP sa nerozlišujú na "obyčajných" a "telesne postihnutých " - a čo sa týka parkovania - buď majú parkovací preukaz, alebo nemajú ...
.. a pri STK môže byť zľava aj inde na Slovensku (nielen v Blave)
Katy ...myslím si , že máš/te niekto v rodine ten preukaz ...( matne sa mi niečo marí ) ...ale to je jedno ...

Ja ho mám ...ten " obyčajný " ...
Pravdu poviem , chcel som si vybaviť aj tú kartičku na parkovanie...he ...skutek utek ...pracovníčka mi dala jednu dve otázky , len tak , informatívne .....hneď ma prešla chuť na podávanie žiadosti ....
Na parkovanie sú teda fakt iné kritéria , takže som nakoniec aj rád , že nespadám do tejto skupiny držiteľov preukazu ZŤP...
Úplne mi stačia tie moje problémy , na základe ktorých mám ten , ako vravím " obyčajný preukaz "....

...a tento link , na ktorý som reagoval
http://www.csz.sk/?str=poradna_info&menu=19&detail=35
...sám Stefan dal patričný komentár ..." ... ale to asi musí byť registrovaným členom danej neziskovej organizácie telesne postihnutých.... "...pískať každý ten len " obyčajný " ...


Naseondiať na " tie výhody " ...
...boli aj takí pakovia , ktorí mi doslova závideli ...že neplatím koncesie , že MHD zadarmo ...kúa , že koľko ušetrím .....
Okamžite som dotyčnému patrične brýzgol do ksichtu...že jaké fasa je pravidelne chodiť po lekároch , lekárňach ...že akééé súúú lieky dnes lacné ...že to , čo akože ušetrím na tých úľavách sa zďaleka nedá vykompezovať finančne ...
...o zdravotných problémoch spojených so všetkým ( všetko so všetkým súvisí ) ani nevravím ..
Zatiaľ každý po argumentácii držal hubu a radšej list obrátil , alebo sa rýchlo rozlúčil ...
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
GabiZ Pozri príspevok
Od koncesionárskych poplatkov je občan ZŤP oslobodený podľa zákona NR SR č.68/288 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované ST a SR. Viac informácií na pošte alebo u vyberateľa.
Dovolím si upozorniť na § 12 ods. 3 zákona 340/2012
(3) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý bol k 31. decembru 2012 oslobodený od povinnosti platiť úhradu a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik nároku na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a) oslobodeného od povinnosti platiť úhradu podľa § 5 ods.1, ak žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta tohto platiteľa trvalý pobyt, alebo sám je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.
4 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Rozalka Pozri príspevok
Dovolím si upozorniť na § 12 ods. 3 zákona 340/2012
(3) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý bol k 31. decembru 2012 oslobodený od povinnosti platiť úhradu a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik nároku na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a) oslobodeného od povinnosti platiť úhradu podľa § 5 ods.1, ak žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta tohto platiteľa trvalý pobyt, alebo sám je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.
... v čom spočíva zmena?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
... v čom spočíva zmena?
Zmena v osobe "vyberača" ...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
@ Rozalka
To čo skúšajú?
To odkukali od Repčíka a SOZY?
ZŤP idú takto buzerovať? A pôvodne chceli tie koncesionárske poplatky zrušiť.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Rozalka Pozri príspevok
Zmena v osobe "vyberača" ...
... takže kto mal doteraz oslobodenie od platenie KP, musí znova preukázať nárok na oslobodenie?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Podľa mňa stačí napísať, že naďalej trvajú podmienky na oslobodenie, priložiť kópiu ZŤP .... vyskúšam po novom roku a dám vedieť, čo a ako; alebo napíšte svoje skúsenosti, ak budú skôr, než moje (u mňa veľa záleží od stavu chodníkov).

Jaááj, a keď sme už v téme ZŤP, nezabudli ste?
http://spravy.pravda.sk/parkovacie-p..._sk_domace_p77
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
... takže kto mal doteraz oslobodenie od platenie KP, musí znova preukázať nárok na oslobodenie?
V máji sme to oznamovali na pošte a teraz môžeme znovu na pošte.
A kto túto zmenu nezachytí, tak bude platiť a ešte aj so sankciami.
Rozhlas a televízie pochopiteľne o tom nebudú nikde hovoriť. Veď srať do vlastného hniezda sa nemá.
Veď tí, čo majú iba ten invalidný dôchodok prehadzujú peniaze vidlami.
2 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
marjankaj Pozri príspevok
...... prehadzujú peniaze vidlami.
treba, treba, inak by splesneli
už sa toľko nepaprč, treba ísť na poštu a zistiť, čo ďalej.
Ja im teda nedarujem ani cent, veď v tej telke nič nie je!
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

marjankaj Pozri príspevok
V máji sme to oznamovali na pošte a teraz môžeme znovu na pošte.
A kto túto zmenu nezachytí, tak bude platiť a ešte aj so sankciami.
Rozhlas a televízie pochopiteľne o tom nebudú nikde hovoriť. Veď srať do vlastného hniezda sa nemá.
Veď tí, čo majú iba ten invalidný dôchodok prehadzujú peniaze vidlami.
nie na pošte

Od 1.1.2013 vyberateľom úhrad za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televízou Slovenska je Rozhlas a televízia Slovenska so sídlom:
Mlynská dolina
845 45 Bratislava

Adresa na zasielanie písomností:
Mlynská dolina
845 45 Bratislava

Osobný kontakt s pracovníkmi spoločnosti RTVS sa uskutočnuje na adrese
Benediktiho 5
811 05 Bratislava

https://www.uhrady.rtvs.sk/rtvs?__id....aaSetFilterNo
4 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Pozri príspevok
treba, treba, inak by splesneli
už sa toľko nepaprč, treba ísť na poštu a zistiť, čo ďalej.
Ja im teda nedarujem ani cent, veď v tej telke nič nie je!
Veď sa nepaprčím.
Manželka chodí na poštu každý deň, tak to vybaví. Tak na pošte nevybaví.
Len je to všetko akosi utajené. Koľkí o tom ani len netušia.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Suma tá istá, ani číslo účtu sa nemení, tak nechápem, načo toto zahmlievanie ...
Asi len na to, aby mnohí o tom nevedeli a takto zbytočne platili a platili ...
Aj tak si myslím, že s tým treba začať na pošte.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

ja len nechapem povinnost oznamovat, ked v zakone je aj toto ustanovenie

§ 9

(3) Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny je povinné poskytnúť na základe písomnej žiadosti vyberateľa úhrady do 30 dní od doručenia žiadosti potrebnú súčinnosť na účely kontroly evidencie platiteľov, ktorí sú poberateľmi dávky v hmotnej núdzi alebo osobami spoločne posudzovanými s poberateľom dávky v hmotnej núdzi, a na účely kontroly oslobodenia od povinnosti platiť úhradu podľa § 5 ods. 1; na účely kontroly poskytuje vyberateľovi úhrady osobné údaje týchto osôb v rozsahu meno, priezvisko, trvalý pobyt a rodné číslo.


... vlastne chapem ...


tu je link na cely zakon http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-340/znenie-20130101
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Rozalka Pozri príspevok
...... sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a) oslobodeného od povinnosti platiť úhradu podľa § 5 ods.1, ak žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta tohto platiteľa trvalý pobyt, alebo sám je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.
... čiže v tom, že ak žije v spoločnej domácnosti na rovnakej adrese jeden vlastník preukazu ZTP, odberné miesto je oslobodené od platenia KP, sa nič nezmenilo, len to treba nahlásiť novému vyberateľovi?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Rozalka Pozri príspevok
...Aj tak si myslím, že s tým treba začať na pošte.
... snáď by za pokus stálo aj skúsiť otázku na

https://www.uhrady.rtvs.sk/rtvs/?__p...1%2C5050840509

možno by dali na svoju stránku aj nejaké usmernenie alebo vzor oznámenia...
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Stefan2005 Pozri príspevok
... snáď by za pokus stálo aj skúsiť otázku na

https://www.uhrady.rtvs.sk/rtvs/?__p...1%2C5050840509

možno by dali na svoju stránku aj nejaké usmernenie alebo vzor oznámenia...
napisala som im, tak som zvedava na odpoved
3 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
... snáď by za pokus stálo aj skúsiť otázku na

https://www.uhrady.rtvs.sk/rtvs/?__p...1%2C5050840509

možno by dali na svoju stránku aj nejaké usmernenie alebo vzor oznámenia...
Otázku som zadala, odpoveď "príde čo možno v najkratšom čase" .... dúfam, že skôr, než 1.4.2013
2 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Rozalka Pozri príspevok
...ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.
... aké úhrady treba preukázať ????

... nie je to tak, že iba PLATITEĽ (ten ktorý doteraz platil) a mal nárok na oslobodenie, ktoré nikde neoznámil a nepreukázal, tak ten má ozmániť túto skutočnosť do 31.3.2013 aby sa považovala za oslobodeného od platenia ?

lebo sme doteraz nič neplatili, takže žiadne úhrady (od doby, kedy pre ZTP platí oslobodenie) sme neplatili...
Naposledy upravil Stefan2005 : 28.12.12 at 16:21
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
... aké úhrady treba preukázať ????

... nie je to tak, že iba PLATITEĽ (ten ktorý doteraz platil) a mal nárok na oslobodenie, ktoré nikde neoznámil a nepreukázal, tak ten má ozmániť túto skutočnosť do 31.3.2013 aby sa považovala za oslobodeného od platenia ?

lebo sme doteraz nič neplatili, takže žiadne úhrady (od doby, kedy pre ZTP platí oslobodenie) sme neplatili...
Treba čítať celý zákon. Ustanovenia nových "oslobodencov" sú v § 5, ja som sem dala § 12, kde sa píše o
prechodných ustanoveniach.

slovo "úhrady" v slovnom spojení "vyberateľovi úhrady" sa týka toho vyberateľa, čiže jemu treba preukázať skutočnosti, že oslobodenie trvá ..... a nie "úhrady" mu (vyberateľovi) treba preukázať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať