Zavrieť

Porady

Príklad z matiky

som kto som
Čaute, synov príklad z matiky je výriešený podľa učiteľky zle, pomôžte ak viete.
Zadanie a synove riešenie:
12 robotníkov by vykopalo kanál za 8 dní. 9 robotníkov bolo preradených na inú prácu. Za aký čas by kanál vykopali ostatní?
12 robotníkov .................. 8 dní
9 robotníkov .................. x dní
x:8 = 12:9
9.x = 8.12
9x = 96
x = 10 6
9
x= 10 2
3

Toto riešenie je zlé, je to príklad pre siedmy ročník ZŠ. Nesmú to ale riešiť prechodom cez jednotku. Viem, že to nepatrí do kategórie Domácnosť, ale neviem kam s tým.
Naposledy upravil Dav : 05.12.10 at 21:10
Usporiadat
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Dané sú kombinácie čísla.Ku každému napíšte ďalšie tak,aby malo tú istú hodnotu:
zátvorka je veľká a v nej sú čísla pod sebou..tu ich dám za lomítko(14 je pod 25.,20je pod 48....

(25/14)=
(48/20)=
(63/33)=
(42/25=
(31/16=
(x-7/6=
(x+7/5)=
x-10/8)=
(x+2/x-3)=
(x-1/x-3)=
(x+5/x-1)=
(x-3/x+1)=

(toto mi nehovorí vôbec nič, takže prosím veľmi pekne- úplne polopatisticky, ďakujem..
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
pepsikova Pozri príspevok
Napíšte binomický rozbor a upravte:
(číslo za zátvorkou znamená " na štvrtú...na piatu...na šiestu atĎ

a/
(a-b)4=
b) (a-b)5=
c) (a-b)6=
d) (a+b)6=
e) a+b)5=
Možno ti pomôžu linky

http://www.matweb.cz/kategorie-kombinatorika

http://sk.wikipedia.org/wiki/Binomick%C3%A1_veta

http://sk.wikipedia.org/wiki/Kateg%C...:Kombinatorika

http://sk.wikipedia.org/wiki/Kombin%...Defin.C3.ADcia

Alebo si daj do googla vyhľadať kombinatorika vysvetlenie
Naposledy upravil marjankaj : 06.12.10 at 22:39
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..mojko, díky, ale toto všetko ja mám prelúskané...len názorný vypočítaný mi viac pomôže, ako keď čumím do wiki...matika nejde naučiť sama...a v mojom veku...ako díky...
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

matika je záludná v tom že treba vedieť všetko od začiatku, potom je to jedna báseň, je to podobné ako keď sú v krížovke slová ktorých význam nepoznám. čo tak využiť Pascalov trojuholník, tie zlomky to máš ako jedna polovica sa rovná 2 štvrtinám celku alebo 4 osminám, alebo načo sú spolužiaci a ťaháky :-)
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...a čo?..teší ma že nie som sama, čo to nevie...lebo nik nevypočítal ani jeden príklad na ukážku z prísp. 102...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
pepsikova Pozri príspevok
Dané sú kombinácie čísla.Ku každému napíšte ďalšie tak,aby malo tú istú hodnotu:
zátvorka je veľká a v nej sú čísla pod sebou..tu ich dám za lomítko(14 je pod 25.,20je pod 48....

(25/14)= 25!/(25-14)!*14! = (25*24*23*22*21*20*19*18*17*16*15*14*13*12)/(14*13*12*11*10*9*8*7*6*5*4*3*2*1)
V čitateli je taký istý poč
et ako v menovateli, V menovateli sa znižujú o 1 a takisto v čitateli. Stačí?

(48/20)=
(63/33)=
(42/25=
(31/16=
(x-7)/6= (x-7)*(x-6)*(x-5)*(x-4)*(x-3)*(x-2)/(6*5*4*3*2*1)
(x+7/5)=
x-10/8)=
(x+2/x-3)=
(x-1/x-3)=
(x+5/x-1)= (x+5)!/((x+5-x+1)!*(x-1)!)=(x+5)!/(6!*(x-1)!)
(x-3/x+1)=

(toto mi nehovorí vôbec nič, takže prosím veľmi pekne- úplne polopatisticky, ďakujem..
Snáď na ukážku stačí.
Naposledy upravil marjankaj : 07.12.10 at 22:10
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
pepsikova Dnes, 10:25 AM
..mojko, díky, ale toto všetko ja mám prelúskané...len názorný vypočítaný mi viac pomôže, ako keď čumím do wiki...matika nejde naučiť sama...a v mojom veku...ako díky...
Tak ty si viac teoretička? Treba skúsiť aj prax
Dúfam že v inej oblasti to nezanedbávaš
Naposledy upravil marjankaj : 08.12.10 at 18:21
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
marjankaj Pozri príspevok
Tak ti si viac teoretička? Treba skúsiť aj prax
Dúfam že v inej oblasti to nezanedbávaš
..
...ale len neboj!..(a keď kuknem na tie neznáme pojmy a všelijaké výrazy,nevidím zmysel v takomto počítaní ...a počítam dosť!..

..Ďakujem ti za pomoc..pomohlo..
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
pepsikova Pozri príspevok
..
...ale len neboj!..(a keď kuknem na tie neznáme pojmy a všelijaké výrazy,nevidím zmysel v takomto počítaní ...a počítam dosť!..

..Ďakujem ti za pomoc..pomohlo..
Treba počítať so všetkým
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Mojuš
A to si potrebovala riešiť pre seba alebo pre celú triedu?
V tom prípade je to nejako málo.
Ak máš ešte niečo v zásobe tak povedz. Nech si nainštalujem OPEN OFFICE, aby to malo aj štábnu kultúru.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
marjankaj Pozri príspevok
Mojuš
A to si potrebovala riešiť pre seba alebo pre celú triedu?
V tom prípade je to nejako málo.
Ak máš ešte niečo v zásobe tak povedz. Nech si nainštalujem OPEN OFFICE, aby to malo aj štábnu kultúru.
..

...ale mojko!..no ja podľa týchto vypočítaných pomaly počítkám tie moje ostatné...a mám ešte dosť...tieto sú moje...štábna kultúrajáááj, čo to je?..
..a to ten openofic je taký šikovniak, že tam hodíš príklad a on to vyrachnuje?..friško napíš, pošlem aj ostatné......alebo mi vyrachnuj hentie a potichučky pošli eseskou
0 0
Mišelka Mišelka

Mišelka je offline (nepripojený) Mišelka

ahojte..ootrebujem vyriesit priklad z matiky, nwm sa pohnut dalej: Na vrchole hory stojí hrad, ktorý ma vezu vysoku v-30m. Krizovatku ciest v udoli vidime z vrcholu veze a od jej päty v hlbkových uhloch alfa-32,83 stupnov. a beta- 30,16 stupnov. Ako vy soko je vrchol hory nad krizovatkou? prosim pomozte.dakujem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Mišelka Pozri príspevok
ahojte..ootrebujem vyriesit priklad z matiky, nwm sa pohnut dalej: Na vrchole hory stojí hrad, ktorý ma vezu vysoku v-30m. Krizovatku ciest v udoli vidime z vrcholu veze a od jej päty v hlbkových uhloch alfa-32,83 stupnov. a beta- 30,16 stupnov. Ako vy soko je vrchol hory nad krizovatkou? prosim pomozte.dakujem

H= (30*tan(32,83°30,16°)/(tan(32,83°)-tan(30,16°))=271,881m
Naposledy upravil marjankaj : 07.01.11 at 16:12
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Mišelka Pozri príspevok
ahojte..ootrebujem vyriesit priklad z matiky, nwm sa pohnut dalej: Na vrchole hory stojí hrad, ktorý ma vezu vysoku v-30m. Krizovatku ciest v udoli vidime z vrcholu veze a od jej päty v hlbkových uhloch alfa-32,83 stupnov. a beta- 30,16 stupnov. Ako vy soko je vrchol hory nad krizovatkou? prosim pomozte.dakujem
Sorry ... ale mne to vyšlo trochu inak.
Ak boli z veže a spod nej namerané uhly, tak tie isté uhly platia aj z križovatky na vežu a jej pätu. Najprv si pomenujeme protiľahlú a priľahlú. Výšku kopca si označíme x, vzdialenosť medzi zvislicou veže a križovatkou označíme ako y. Zostavíme sústavu dvoch rovníc o dvoch neznámych s funkciou tangens :
prvá : tg alfa = 30+x/: y druhá tg beta = x/ y
z druhej vyjadríme y = x / tg beta ... teda y = x / 0,58108 x a dosadíme do prvej :
0,64519 = 30 + x/(x / 0,58108) ... upravíme 0,64519 . x : 0,58108 = 30 + x
a z toho 1,110329 x – x = 30 ... napokon x = 30/0,110329 ... teda x = 271,91 metrov
Vrchol hory je 271,91 metrov nad križovatkou .
0 0
nedopo nedopo

nedopo je offline (nepripojený) nedopo

h=30*tg30,16/(tg32,83-tg30,16)=271,88 m
1 0
nedopo nedopo

nedopo je offline (nepripojený) nedopo

príklad porada.doc
0 0
johny33333 johny33333

johny33333 je offline (nepripojený) johny33333

Aj mne to vyslo 271,88m.
Postup: Najprv si oznacime vzdialenosti. Vysku kopca si oznacime x, vzdialenost medzi patou kopca a krizovatkou oznacime ako y. Plati, ze uhly, pod ktorymi vidime krizovatku z veze, su velkostou totozne s uhlami pod ktorymi vidime vezu z krizovatky. Vacsi pozorovaci uhol(pod ktorym vidime vrchol veze z krizovatky) oznacime ALFA, mensi pozorovaci uhol(pod ktorym vidime patu veze z krizovatky, tj. vrchol kopca) si oznacime BETA.
Teraz matematicky vyjadrime vysky, pomocou goniometrickej funkcie tangens.
y*tg(BETA)=x
y*tg(ALFA)=x+30
z prveho riadku sustavy rovnic vyjadrime y=x/tg(BETA) a dosadime za y do druhho riadku rovnice. Dostaneme:
x*(tg(ALFA)/tg(BETA))=x+30
x z pravej strany prenesieme na lavu stranu odcitanim x od oboch stran rovnice
x*(tg(ALFA)/tg(BETA))-x=30
x vyjmeme pred zatvorku
x*((tg(ALFA)/tg(BETA))-1)=30
obe strany rovnice predelime ((tg(ALFA)/tg(BETA))-1) aby sme osamostatnili x
x=30/((tg(ALFA)/tg(BETA))-1)
dosadime uhly a dostavame
x=30/((0,63707/0,58108)-1)=271,88m ma kopec.

Doporucujem napisat si to na papier ako zlomky, bude to este prehladnejsie a jednoduchsie
0 0
Mona123m Mona123m

Mona123m je offline (nepripojený) Mona123m

Podľa mňa má hlavne riešiť, za koľko to vykopú zvyšní traja. Zaoberať sa tým, za koľko by to vykopali deviati je teda zbytočné.
0 0
magno magno

magno je offline (nepripojený) magno

Potrebujem pomoc ako bude vyzerat zlomok 2/5 premeneny na normalne cislo????Ide o priklad : Vlado mal za ulohu porylovat 1/2 zahrady.Poryloval uz 2/5 zahrady.Na kolko percent ma splnenu ulohu? Surne
Naposledy upravil magno : 11.01.11 at 16:24
0 0
magno magno

magno je offline (nepripojený) magno

Ludia.......skuste na to pozriet.Vysledok dcere viem vyratat,ale ona potrebuje aj oficialny postup-nie ratanie sedliackym rozumom
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať