Zavrieť

Porady

DPH – individuálny dovoz nového os. automobilu – fyzická osoba

Vzhľadom na to, že som na fóre nenašiel odpoveď, prosím Vás o radu.
Som fyzická osoba (neplatca DPH) a chcel by som si pre seba kúpiť v nasledujúcom mesiaci v Nemecku (od autorizovaného predajcu a platcu DPH ) nový osobný automobil (kategórie M1) v cene cca 14 000 euro. Viem, že som po dovoze do SR povinný do siedmich dní podať daňové priznanie v SR a v tej istej lehote daň z pridanej hodnoty i zaplatiť. Problém je v tom, že nemecký predajca tvrdí, že faktúru na auto bez DPH môže vystaviť iba osobe s prideleným daňovým identifikačným čísilom (DIČ), alebo na základe pri kúpe predloženého potvrdenia o zaplatení dane. Na našom daňovom úrade mi tvrdili, že daň je možné zaplatiť až po fyzickom dovezení auta na Slovensko. Predpokladám, že pokiaľ by som zaplatil cenu včítane DPH v Nemecku, bolo by už veľmi problematické túto daň dostať späť, aj keby som im predložil doklad o zaplatení DPH u nás. Nie je náhodou možné u fyzickej osoby, pred kúpou automobilu, zaplatiť zálohove daň a dostať o tom doklad, ktorý by bol akceptovateľný predajcom? Prosím Vás o radu, ako by sa to malo z praktického hľadiska riešiť. Vopred ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    alan_ker Pozri príspevok
    Som fyzická osoba (neplatca DPH) a chcel by som si pre seba kúpiť v nasledujúcom mesiaci v Nemecku (od autorizovaného predajcu a platcu DPH ) nový osobný automobil (kategórie M1) v cene cca 14 000 euro. Viem, že som po dovoze do SR povinný do siedmich dní podať daňové priznanie v SR a v tej istej lehote daň z pridanej hodnoty i zaplatiť. Problém je v tom, že nemecký predajca tvrdí, že faktúru na auto bez DPH môže vystaviť iba osobe s prideleným daňovým identifikačným čísilom (DIČ)...
    To je pravda, ale v prípade akéhokoľvek iného dodania tovaru v rámci podnikania. Nové pozemné motorové vozidlo je výnimka. Aj v Nemecku - vyplýva to z jednotnej právnej úpravy. Tj. ak vozidlo nemá najazdených viac ako 6000 km alebo od jeho prvého zaradenia do užívania neuplynulo 6 mesiacov. Uveďte predajcovi tieto argumenty. Ak sa teda jedná o nové pozemné motorové vozidlo. Pri osobnom odbere by od Vás mal dodávateľ požadovať vyhlásenie o preprave motorového vozidla na Slovensko. Tým sa preukáže dodanie mimo územia Nemecka.
    alan_ker Pozri príspevok
    ...alebo na základe pri kúpe predloženého potvrdenia o zaplatení dane.
    Toto potvrdenie získate po zdanení motorového vozidla na Slovensku ... t.j. po preukázaní jeho prepravy na Slovensko. Nedá sa hradiť niečo, k čomu nevznikne daňová povinnosť. Ani v prípade uhradeného preddavku do Nemecka.
    alan_ker Pozri príspevok
    Predpokladám, že pokiaľ by som zaplatil cenu včítane DPH v Nemecku, bolo by už veľmi problematické túto daň dostať späť, aj keby som im predložil doklad o zaplatení DPH u nás.
    Veru bolo ...
    alan_ker Pozri príspevok
    Nie je náhodou možné u fyzickej osoby, pred kúpou automobilu, zaplatiť zálohove daň a dostať o tom doklad, ktorý by bol akceptovateľný predajcom?
    Nie je.
    alan_ker Pozri príspevok
    Prosím Vás o radu, ako by sa to malo z praktického hľadiska riešiť.
    Nie je možné iné poradiť ako trvať na vyhotovení faktúry bez nemeckej dane. Skúste si po zhrnutí informácií ešte raz prediskutovať dodávky s predajcom. Ak neustúpi ... zvážte zmenu dodávateľa. Aj neznalosť svedčí o jeho "profesionalite".

    K nadobudnutiu nového pozemného motorového vozidla:
    http://www.porada.sk/t24509-automobi...ch-1-cast.html

    petkor je offline (nepripojený) petkor

    petkor
    Dobrý deň,
    mám podobný problém, ale my sme už vozidlo doviezli ako fyzická osoba, občan SR. Resp. novú štvorkolku sme kúpili v ČR a doviezli na Slovensko. Český predajca nám vystavil faktúru vrátane DPH a teraz chce Daňový úrad od nás zaplatiť znovu DPH. Ako sa to dá riešiť?
    Ďakujem.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ako chyba. Ak sa jedná o nové pozemné motorové vozidlo český predajca nepostupoval správne. Požiadajte ho o opravu faktúry a vrátenie dane.

    vlado1ba je offline (nepripojený) vlado1ba

    vlado1ba
    Dobry den pani Acsova,

    ja mam podobny problem s ktorym si neviem stale rady.

    Sme s.r.o - neplatca DPH.
    Planujeme kupit ojazdeny automobil z Nemecka. Predajca tvrdi, ze nam ho preda na netto price - bez DPH na fakture.

    Ako postupovat na Slovensku?
    Vznika nam ako neplatcovi DPH danova povinnost?

    Dakujem velmi pekne za radu.

    vlado1ba je offline (nepripojený) vlado1ba

    vlado1ba
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Ako chyba. Ak sa jedná o nové pozemné motorové vozidlo český predajca nepostupoval správne. Požiadajte ho o opravu faktúry a vrátenie dane.
    Dobry den pani Acsova,

    ja mam podobny problem s ktorym si neviem stale rady.

    Sme s.r.o - neplatca DPH.
    Planujeme kupit ojazdeny automobil z Nemecka. Predajca tvrdi, ze nam ho preda na netto price - bez DPH na fakture.

    Ako postupovat na Slovensku?
    Vznika nam ako neplatcovi DPH danova povinnost?

    Dakujem velmi pekne za radu.

    DPH – individuálny dovoz nového os. automobilu – fyzická osoba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.