Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodca

Môžem uzatvoriť pracovný pomer so zamestnancom, ktorý je uznaný za plne invalidného? Ak áno sú nejaké obmedzenia vo výške príjmu, alebo niečo na čo je potrebné dávať pozor?
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Treba urobiť opravné výkazy do ZP a vyžiadať si preplatok.
0 0
RichardGala RichardGala

RichardGala je offline (nepripojený) RichardGala

myslel som si ..... ale od kedy to mam opravit? nastup do zamestnania 20.5. priznane invalizne od 18.5. takez normalka za vsetky vyplaty 05,06,07/2009 dat opravne vykazy do ZP ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

áno .
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Potrebovala by som poradiť ako správne postupovať pri zamestnaní poberateľa ID s PSVZČ o viac ako 70% a súčasne poberateľa vdovského dôchodku.
1. Započítava sa obdobie IBA poberania ID do odpracovanej doby pre uplatnenie dlhšieho nároku na dovolenku ? V §103 ods. 5 ZP som to nenašla.
2. Do ZP ho prihlásim iba ako ZC (kód 2) alebo aj ako poberateľa dôchodku (kód 1.B s dátumom nástupu alebo dátumom priznania dôchodku) ?
3. Akým spôsobom ho mám prihlásiť do SP ak súčasne poberá 2 druhy dôchodkov (ID + vdovský) ?
4. Poistné do ZP platí ZĽ 5%, ZC 2%, do SP platí všetko okrem PvN (ZĽ aj ZC).
5. Daň - má nárok na plnú NČZD a na uplatnenie DB na nezaopatrené dieťa pri podpísanom Vyhlásení.
6. Môže mi niekto, kto sa vtom vyzná lepšie vysvetliť aký rozdiel je medzi -držiteľom preukazu ŤZP , -poberateľom ID s PSVZČ o viac ako 70% a -zmenenou pracovnou schopnosťou ? Ďakujem
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

milanr Pozri príspevok
Potrebovala by som poradiť ako správne postupovať pri zamestnaní poberateľa ID s PSVZČ o viac ako 70% a súčasne poberateľa vdovského dôchodku.
1. Započítava sa obdobie IBA poberania ID do odpracovanej doby pre uplatnenie dlhšieho nároku na dovolenku ? V §103 ods. 5 ZP som to nenašla.
[hore]§ 103


(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,

2. Do ZP ho prihlásim iba ako ZC (kód 2) alebo aj ako poberateľa dôchodku (kód 1.B s dátumom nástupu alebo dátumom priznania dôchodku) ?
3. Akým spôsobom ho mám prihlásiť do SP ak súčasne poberá 2 druhy dôchodkov (ID + vdovský) ? dátum nástupu a poberanie vdovského dôchodok nemá na nič vplyv, ten ťa nezaujíma
4. Poistné do ZP platí ZĽ 5%, ZC 2% áno , do SP platí všetko okrem PvN (ZĽ aj ZC).áno

5. Daň - má nárok na plnú NČZD a na uplatnenie DB na nezaopatrené dieťa pri podpísanom Vyhlásení. áno, pokiaľ inv. dôchodok nebol prekvalifikovaný na starobný dôchodok, nárok na DB má aj keby bol napr. starobný dôchodca
6. Môže mi niekto, kto sa vtom vyzná lepšie vysvetliť aký rozdiel je medzi -držiteľom preukazu ŤZP , -poberateľom ID s PSVZČ o viac ako 70% a -zmenenou pracovnou schopnosťou ? Ďakujem
odpoveď v texte
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

a ktomu bodu 6 doplním..
ŤZP .. posudzuje UPSVaR .. ide o mieru funkčnej poruchy (zdrav postihnutia) zák 447/2008
ID .. posudzuje SP .. ide o zníženú schopnosť pracovať - zákon o SP
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Vďaka za odpovede. To obdobie poberania ID na účely dovolenky mi niejako uniklo. Neviete ešte ako je to s tou prihláškou do zdravotnej posťovne ? Čo sa týka dane ZC ešte nedovŕšil dôchodkový vek, takže na NČZD má nárok.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Do ZP ho prihlasuješ ako zamestnanca (kód 2).
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Andyke Pozri príspevok
Do ZP ho prihlasuješ ako zamestnanca (kód 2).
Ďakujem za odpoveď a ešte jedna otázočka k invalidnému dôchodcovi. Pre uplatnenenie zníženého poistného na ZP a neplatenie PvN stačí ak zamestnanec prinesie kópie Rozhodnutie o priznaní ID zo SP a Oznámenie zo SP o miere PSVZČ na účely zákona č. 529/2006 Z.z. Na čo ešte nezabudnúť pri inv. dôchodcovi, aké sú hlavné rozdiely medzi klasickým ZC a pobrateľom ID ?
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

milanr Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď a ešte jedna otázočka k invalidnému dôchodcovi. Pre uplatnenenie zníženého poistného na ZP a neplatenie PvN stačí ak zamestnanec prinesie kópie Rozhodnutie o priznaní ID zo SP a Oznámenie zo SP o miere PSVZČ na účely zákona č. 529/2006 Z.z. Na čo ešte nezabudnúť pri inv. dôchodcovi, aké sú hlavné rozdiely medzi klasickým ZC a pobrateľom ID ?
Zdravím, tak viem, že PvN platí. Len do ZP treba Rozhodnutie o inv.dôchodku. Rozdiely medzi klasickým zamestnancom a poberateľom iné nie sú,platí pracovná zmluva.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

JM1968 Pozri príspevok
Zdravím, tak viem, že PvN platí. Len do ZP treba Rozhodnutie o inv.dôchodku. Rozdiely medzi klasickým zamestnancom a poberateľom iné nie sú,platí pracovná zmluva.
Bavíme sa tu o zamestnancovi, ktorý má zníženú pracovnú schopnosť viac ako 70%, t.z., že neplatí ani zamestnávateľ, ani zamestnanec PvN.

Zo stránky SP:
Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na zamestnanca podľa osobitného predpisu, na zamestnanca, ktorý je fyzickou osobou vo výkone väzby a fyzickou osobou vo výkone trestu odňatia slobody, ak sú zaradené do práce a fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

mzdarka renca Pozri príspevok
Bavíme sa tu o zamestnancovi, ktorý má zníženú pracovnú schopnosť viac ako 70%, t.z., že neplatí ani zamestnávateľ, ani zamestnanec PvN.

Zo stránky SP:
Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na zamestnanca podľa osobitného predpisu, na zamestnanca, ktorý je fyzickou osobou vo výkone väzby a fyzickou osobou vo výkone trestu odňatia slobody, ak sú zaradené do práce a fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.
ups, veľmi sa ospravedňujem "môj"invalidný dôchodca nebol prehodnotený, nestihli, tak som si to neuvedomila
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

JM1968 Pozri príspevok
ups, veľmi sa ospravedňujem "môj"invalidný dôchodca nebol prehodnotený, nestihli, tak som si to neuvedomila
pohodka, aj ja sa občas kopnem
0 0
anina191 anina191

anina191 je offline (nepripojený) anina191

pekný deň... možno ste sa už o mojom probléme bavili... Zamestnankyňa bola od júna 2008 do júna 2009 PN a odvtedy čakala na uznanie invalidného dôchodku... Keďže výmer a uznanie dôchodku dostala až teraz, mám od sociálnej poisťovne požiadať o vrátenie odvodov?Teda o rozdiel o ktorý naša firma navyše zaplatila? Prosím poraďte... teda ak môžte, aké sú v tomto prípade % odvodov. ĎAKUJEM
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

anina191 Pozri príspevok
pekný deň... možno ste sa už o mojom probléme bavili... Zamestnankyňa bola od júna 2008 do júna 2009 PN a odvtedy čakala na uznanie invalidného dôchodku... Keďže výmer a uznanie dôchodku dostala až teraz, mám od sociálnej poisťovne požiadať o vrátenie odvodov?Teda o rozdiel o ktorý naša firma navyše zaplatila? Prosím poraďte... teda ak môžte, aké sú v tomto prípade % odvodov. ĎAKUJEM
koľko % jej priznali ?
0 0
anina191 anina191

anina191 je offline (nepripojený) anina191

45%
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

anina191 Pozri príspevok
45%
v sociálnej poisťovni nemá žiadne úľavy na odvodoch.
Znížene odvody platí iba do zdravotnej poisťovne
0 0
anina191 anina191

anina191 je offline (nepripojený) anina191

teda do sociálnej poisťovne platím rovnaké odvody? Záleží koľko zarobí? A koľko potom % platí do zdravotnej poisťovne?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

anina191 Pozri príspevok
teda do sociálnej poisťovne platím rovnaké odvody? Záleží koľko zarobí? A koľko potom % platí do zdravotnej poisťovne?
5 a 2 %
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

anina191 Pozri príspevok
teda do sociálnej poisťovne platím rovnaké odvody? Záleží koľko zarobí? A koľko potom % platí do zdravotnej poisťovne?
Polovica do ZP.
Normálne platíš 10 + 4 % a pri invalidovi budeš platiť 5 + 2 %
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať