Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodca

Môžem uzatvoriť pracovný pomer so zamestnancom, ktorý je uznaný za plne invalidného? Ak áno sú nejaké obmedzenia vo výške príjmu, alebo niečo na čo je potrebné dávať pozor?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

anina191 Pozri príspevok
teda do sociálnej poisťovne platím rovnaké odvody? Záleží koľko zarobí? A koľko potom % platí do zdravotnej poisťovne?
Výška príjmu ID nie je obmedzená. Obmedzenie môže byť v dlžke pracovného času - je to uvedené v zdravotnom posudku z komisie pri prejednávaní žiadosti o ID.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte Poradníci , chcem Vás poprosiť o radu pri zamestnaní ID /70%/ aký pracovný vzťah dohoda alebo PP? Aký plat? Odvody ? Viem je to asi veľa otázok no prešla som si túto tému a nie je mi jasné ako postupovať.
Ďakujem za pochopenie a za odpovede
Naposledy upravil majernikova : 19.11.09 at 09:53
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

majernikova Pozri príspevok
Ahojte Poradníci , chcem Vás poprosiť o radu pri zamestnaní ID /70%/ aký pracovný vzťah dohoda alebo PP? Aký plat? Odvody ? Viem je to asi veľa otázok no prešla som si túto tému a nie je mi jasné ako postupovať.
Ďakujem za pochopenie a za odpovede
Invalidný dôchodca môže pracovať neobmedzene, záleží od zamestnávateľa ako sa rozhodne. Taktiež zárobok je bez obmedzenia v jednom aj druhom prípade. Na dohodu o vykonaní diela môže však odpracovať do roka najviac 350 hod.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

majernikova Pozri príspevok
Ahojte Poradníci , chcem Vás poprosiť o radu pri zamestnaní ID /70%/ aký pracovný vzťah dohoda alebo PP? Aký plat? Odvody ? Viem je to asi veľa otázok no prešla som si túto tému a nie je mi jasné ako postupovať.
Ďakujem za pochopenie a za odpovede
bolo by dobré vedieť, či je to do 70%, alebo nad 70 %. Od toho sa odvíjajú odvody. Môže byť uzatvorený aj PP aj dohoda. Výška odmeny, resp. platu nemá vplyv na poberanie dôchodku.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Dobrý deň, neni som mzdárka a preto prosím Vás o radu.

Naša zamestnankyňa 40ročná bola dlhodobo na PN s vážnou chorobou.
Ku dňu 25.1.2010 jej bola ukončená PN a dňom 26.1.2010 jej bol navrhnutý invalidný dôchodok vo výške 75%. Posudkový lekár na soc.poisťovni jej ho schválil a všetky doklady poslal do Bratislavy, odkiaľ to príde tak za 2 mesiace. Zatial mi nedoniesla žiadny doklad len ukončenie PN. Na soc.poisťovni jej prislúbili, že jej vystavia dočasný doklad - oznámenie, že jej schválili invalidný dôchodok.

Do práce nepríde a so zamestnávateľom sa dohodli o rozviazaní pracovného pomeru dohodou ku dňu 25.1.2010. Nebude v tom problém, keď 25.1. len končí PN ? Keby to bolo k 26.1. tak by som musela za 1 den zaplatiť asi odvody aj keby neodrobila.
Ako má teraz postupovať? Ja ju zo ZP a SP odhlásim.
Ona sa musí sa sama prihlásit na ZP a uviesť,že platitelom jej poistného je štát? Musí sa nahlásiť aj na SP ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

PN aj pracovný pomer končí 25.1, s tým problém nie je, odvody do SP nie sú. Ona sa musí prihlásiť na ZP ako poistenec štátu - tam im donesie ten nahradný doklad zo SP (že má podanú žiadosť o ID). Na SP sa neprihlasuje. Keď jej príde rozhodnutie o priznaní ID, toto potom ešte donesie (kópiu) do ZP.
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Dobry den, zamestnanec - poberatel davok ID poziadal o vykonanie RZD. Su tieto davky povazovane za prijem? Ak ano, potrebujem o ich vyske nejake potvrdenie?
Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

rennka Pozri príspevok
Dobry den, zamestnanec - poberatel davok ID poziadal o vykonanie RZD. Su tieto davky povazovane za prijem? Ak ano, potrebujem o ich vyske nejake potvrdenie?
Dakujem
ID nie je považovaný za zdaniteľný príjem, v DP sa neuvádza.
0 0
JurickovaKatarina JurickovaKatarina
Dobrý deň, chcem trošku oživiť túto tému, pretože máme vo firme zamestnať invalidného dôchodcu ako pomocníka v sklade na dohodu.
Má nárok na nezdaniteľnú časť? Odvody dohodár neplatí, zamestnávateľ iba garančné a úrazové. Ako je to v tomto prípade, rovnako? A druhý prípad je zase dobrovoľne nezamestnaný. Tak isto na dohodu ako pomocník v sklade. Nezdaniteľná časť mu zrejme patrí, lebo iný príjem nemá a odvody ako bežná dohoda?
Prosím mzdárov o radu, doteraz sme vždy mali iba klasických zamestnancov. Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

JurickovaKatarina Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem trošku oživiť túto tému, pretože máme vo firme zamestnať invalidného dôchodcu ako pomocníka v sklade na dohodu.
Má nárok na nezdaniteľnú časť? Má nárok na nezdaniteľnú časť, ak podpíše vyhlásenie tak daň mu strhávať nebudeš.
Odvody dohodár neplatí, zamestnávateľ iba garančné a úrazové. Ano . Ako je to v tomto prípade, rovnako? A druhý prípad je zase dobrovoľne nezamestnaný. Tak isto na dohodu ako pomocník v sklade. Nezdaniteľná časť mu zrejme patrí, lebo iný príjem nemá a odvody ako bežná dohoda? Presne tak.
Prosím mzdárov o radu, doteraz sme vždy mali iba klasických zamestnancov. Ďakujem.
V texte.
0 0
JurickovaKatarina JurickovaKatarina
Veľmi pekne ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať