Zavrieť

Porady

Dodatočné daňové priznanie

Ahojte , potrebovala by som poradiť. Musím podať dodatočné daňové priznanie. Zistila som totiž , že daňovníčka nepoberá starobný dôchodok , ale vdovský. Pri vdovskom dôchodku má nárok na celú odpočítateľnú položku na daňovníka. Ja som jej v riadnom daňovom priznaní neuplatnila nezdaniteľnú časť, nakoľko som nevedela, že nie je poberateľkou starobného dôchodku. Z toho dôvodu jej vyšla daňová povinnosť , no v skutočnosti mala mať nulovú daň. Ako mám vyplniť dodatočné daňové priznanie ? Príjmy a výdavky sa nemenili. Ďakujem vopred za pomoc
Usporiadat
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Kvaka Pozri príspevok
Kn-alka, v prechodných ustanoveniach je to takto: Na uplatnenie § 11 ods. 1 až 4 a odseku 9 za zdaňovacie obdobie roku 2010 a predchádzajúce zdaňovacie obdobia sa použijú ustanovenia predpisu účinného do 31. decembra 2010. No a vtedy platil aj odsek o dodanení.
Tak to je prú....r, z viacerých strán ma uisťovali (dokonca aj agentka poisťovne), že už netreba dodaňovať.
Vďaka za upozornenie.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

kn-alka Pozri príspevok
Tak to je prú....r, z viacerých strán ma uisťovali (dokonca aj agentka poisťovne), že už netreba dodaňovať.
Vďaka za upozornenie.
Však aj v tlačive DP je na toto kolónka, ale možno to je pre tých, čo porušili podmienky v 2010, oni majú ešte tri zdaňovacie obdobia, však skús dať dopyt na DRSR. Lebo v prechodných ustanoveniach je aj iné dodanenie, a tam je to formulované inak, tam sa píše, že ustanovenie o porušení podmienok podľa § 5 ods. 9 predpisu účinného do 31. decembra 2010 sa použije aj pri porušení podmienok po 31. decembri 2010.
Možno zámer, možno nie.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ešte som našla toto, citujem z http://www.pp.sk/6699/Danove-priznan...11_39327.aspx:
Daňové priznanie musí podať aj daňovník, ktorý je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že v období do konca roku 2010 porušil podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 10 a 11 ZDP účinného do 31. 12. 2010 (napr. zrušil životné poistenie).Príklad:

Pán Švárny si v daňových priznaniach za roky 2008 a 2009 uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane vo forme poistného na životné poistenie na základe zmluvy uzatvorenej na začiatku roku 2008; zo skutočne zaplatenej sumy 460 eur ročne si uplatnil limitovanú sumu 398,33 eura. Za tieto dva roky 2008 až 2009 išlo celkovo o sumu 796,66 eura. V máji 2010 daňovníkovi zaniklo životné poistenie výpoveďou. Pán Švárny je povinný zvýšiť (resp. postupne zvyšovať) základ dane podľa právnej úpravy účinnej do konca roku 2010. Rozhodol sa, že o túto sumu jednorazovo zvýši základ dane za rok 2011.
Dodajme: ak by daňovník ustanovené podmienky porušil v období od 1. 1. 2011, táto povinnosť by sa naňho nevzťahovala.
Koniec citátu.

Takže, ako je to naozaj?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

A kurát som chcela napísa - už si ma predbehla! ...... len hľadám tú starú diskusiu - som tam aj ja prikladala materiály z DRSR ..... týka sa to len tých zdravotníkov !!! (moja skleróza)
Hádam vymažme tieto príspevky - nech nemýlime!
http://www.porada.sk/t158694-zrusenie-ddp.html
Naposledy upravil Katy a R : 12.11.12 at 14:31
1 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Pozrite si info DR SR:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...dzp_032011.pdf

Z materiálu vyberám :

K § 11
Uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a na manželku (manžela) sa obmedzuje len na príjmy zo závislej činnosti a príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti.S účinnosťou od 1.1.2011 sa rušia aj nezdaniteľné časti základu dane na účelové sporenie, životné poistenie a doplnkové dôchodkové sporenie. V tejto súvislosti prechodné ustanovenie § 52j stanovuje postup k úpravám účinným od 1.1.2011 tak, že na uplatnenie nezdaniteľných častí za zdaňovacie obdobie 2010 a predchádzajúce zdaňovacie obdobia sa použijú ustanovenia predpisu účinného do 31. 12. 2010. Porušenie podmienok ustanovených v § 11 ods. 10 a 11 predpisu účinného do 31.12.2010 sa od 1.1.2011 nesleduje.
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Katy, ak je to DP pre porušenie podmienky v 2010 a skôr, netreba mazať príspevky, lebo tie DP sa podávajú stále, ešte do roku 2013 sa budú môcť podávať, ide o to, či ZP vyrubí odvody. Ale aspoň sme si to vyjasnili. Takže podmienka porušenia podmienok je pre životné poistenie len do konca roka 2010. Kn-alka má pravdu.
0 0