Zavrieť

Porady

Daňové priznanie FO - Anglicko

Ahojte,

vopred sa ospravedlňujem,že pridávam tému,o ktorej sa tu už popísalo hory-doly,ale predsa je každý prípad špecifický a nejako som to z tých
pár preštudovaných príspevkov celkom nepochopila,tak vás prosím o
polopatistickejšie vysvetlenie prosím. Tu je môj prípad: priateľ pracoval
celý rok 2007 v Anglicku,pričom má trvalý pobyt na Slovensku. Z toho mi
je jasné,že má povinnosť podať daňové priznanie na Slovensku. Zo SR pritom
nemal v r.2007 vôbec žiadne príjmy. Vedeli by ste mi teda poradiť,ktoré
riadky DP typu A má vôbec vyplniť,keďže nemá žiaden príjem zo Slovenska?
Takisto mi nie je celkom jasné,ako sa uplatňuje tá metóda vyňatia príjmov,
ktorá sa vzťahuje na Anglicko a ten prepočet libier na koruny.

Dufam,že sa tu nájde nejaký milý workoholik,alebo niekto veľmi ochotný,
kto mi poradí. Nemám totižto tak veľa času,aby som si stihla prelúskať
všetky tie paragrafy,na ktoré tu veľa ľudí hádže odkazy.

Ešte raz vám pekne ďakujem! A veľa trpezlivosti pri podávaní DP.
Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... posúvam.
Podával niekto DP v Írsku?
Ďakujem.
0 0
m.lujza m.lujza

m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac
milagros208 Pozri príspevok
Neviem, či len ja mám ten pocit, ale keď si už myslím, že mi je už z pásky z Anglicka všetko jasné, tak natrafím na ďalšiu pásku, z ktorej som znova jeleň. Na tejto najnovšej neviem nikde nájsť zaplatené poistné zamestnancom. Mám tam len tieto položky:
gross taxable, employers n.i., tax a ni&reb. Gross taxable by mala byť hrubá zdaniteľná mzda, employers n.i. poistné platené zamestnávateľom, tax daň, čo je však ni&reb? Mohlo by to byť to poistné platené zamestnancom? Keďže ide o príjmy vyňaté bola by veľká chyba, ak by som hrubú mzdu uviedla aj ako základ dane, keďže neviem čo z toho je poistné? Ďakujem.
ni bude určite skratka z national insurance
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Stefan2005 Pozri príspevok
Potreboval by som tiež trocha usmerniť, ak má s tým niekto skúsenosti.

V podstate ide o to, že občan SR má potvrdenie DÚ Irska, že je rezident od mája 2008 (záujmy, priatelia, prenajatý byt v Dubline). Za rok 2008 nemal na území SR žiadne príjmy, ovšem za prvé štyri mesiace mal príjmy v Anglicku.

Na Slovensku by teda nemusel podať DP, ale ak je rezidentom Irska a mal aj príjmy mimo Irska, nemá potom povinnosť podať DP v Írsku? Ak áno, má s tým niekto skúsenosti? (Ako, kde, termíny, sadzby, spôsob započítania,...)
Vďaka za každú radu...
Vyjadrím sa len k hrubo vyznačenému. Štefan, každý je niekde daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou, t. z. že v niektorm štáte zdaňuje celosvetové príjmy. V tvojom prípade v IR.
Dovolím si malú poznámku, že ak by požiadal slov. správcu dane o vydanie potvrdenia o daňovej rezidencii, skoro vôbec nepochybujem, že by mu ju potvrdil.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Ahojte, prosím o radu skúsených poraďákov:
Ak od júla 2008 - septembra 2009 pracoval vo VB, má nejaké potvrdenie o vyplatených príjmov za toto obdobie a ide žiadať o vrátenie dane vo VB.
Podáva DP na SR typ B (od septembra aj živnostník v SR).Má na SR trvalý pobyt, ale keďže sa na SR nezdržiaval viac ako 183 dní, tak je daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou?? Čiže príjmy zo zahraničia (z VB) neuvádza do daňového priznania na SR nikde?? a vyrieši si to vo VB?
Prosím Vás veľmi poraďte mi.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

grammatika Pozri príspevok
Ahojte, prosím o radu skúsených poraďákov:
Ak od júla 2008 - septembra 2009 pracoval vo VB, má nejaké potvrdenie o vyplatených príjmov za toto obdobie a ide žiadať o vrátenie dane vo VB.
Podáva DP na SR typ B (od septembra aj živnostník v SR).Má na SR trvalý pobyt, ale keďže sa na SR nezdržiaval viac ako 183 dní, tak je daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou?? Čiže príjmy zo zahraničia (z VB) neuvádza do daňového priznania na SR nikde?? a vyrieši si to vo VB?
Prosím Vás veľmi poraďte mi.
Hm, tak na základe tohto úžasného príspevku: http://www.porada.sk/t73607-rezident...-kriterii.html
som zistila,ak som to dobre pochopila, že aj keď sa zdržiaval vo VB, ale nemal tam trvalý pobyt, tak je rezident SR a mal by podať DP na SR? uvažujem správne?
Potom by asi mal vyplniť oddiel V. r.34 a 35 na základe potvrdenia z VB. a ďalej r.79 (úhrn vyňatých príjmov) sem dá príjem z VB znížený o poistné odvody? (r.37?)
a potom ešte vyplní r.82 (úhrn príjmov z VB), r.82 výšku dane zaplatenú v zahraničí (na základe potvrdenia z VB alebo predpokladanú výšku dane-napr.podľa výplatných pások?) Toto nevyplní pretože si nemôže započítať daň, ktorá bola zaplatená do rozpočtu VB
Rozmýšľam vôbec správne?
Ďakujem
Naposledy upravil grammatika : 07.02.10 at 13:45
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Je rezidentom SR. Takže podáva DP u nás a z celosvetových príjmov. (aplikuje metódu vyňatia príjmov - pozri prísp. č.32 od Maríny v tejto téme)
Pozri :
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...cia_2_2008.pdf
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

dobry den,
- syn pracuje v zahranici, v predchadzajucich rokoch poziadal danovy urad o predlzenie lehoty na podanie danoveho priznania, nasledne mu danovy urad zaslal rozhodnutie o predlzeni lehoty do konca septembra prislusneho roka
- aj tento rok poslal predmetnu ziadost na danovy urad, danovy urad zareagoval tak, ze zaslal vyzvu aby sa dostavil ihned na danovy urad ....
- bola som prekvapena ze co sa deje, pracovnicka danoveho uradu mi vysvetlila, ze podla novelizacie zakona sa nepodava ziadost, danovy urad nevydava rozhodnutie, ale ...
- fyzicka osoba napr.pracujuca v zahranici zasle na danovy urad OZNAMENIE, ze z dovodov ..... nevie predlozit danove priznanie za rok 2010 podla zakona do 31.03.2011, ale ho predlozi do .... napr.30.09.2011
- danovy urad berie toto oznamenie na vedomie a FO poda danove priznanie v lehote ako im to oznamil

- pisem to ako informaciu a chcem sa vas opytat, ci uz aj niekto iny ma s tym skusenosti
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

olybaba Pozri príspevok
dobry den,
- syn pracuje v zahranici, v predchadzajucich rokoch poziadal danovy urad o predlzenie lehoty na podanie danoveho priznania, nasledne mu danovy urad zaslal rozhodnutie o predlzeni lehoty do konca septembra prislusneho roka
- aj tento rok poslal predmetnu ziadost na danovy urad, danovy urad zareagoval tak, ze zaslal vyzvu aby sa dostavil ihned na danovy urad ....
- bola som prekvapena ze co sa deje, pracovnicka danoveho uradu mi vysvetlila, ze podla novelizacie zakona sa nepodava ziadost, danovy urad nevydava rozhodnutie, ale ...
- fyzicka osoba napr.pracujuca v zahranici zasle na danovy urad OZNAMENIE, ze z dovodov ..... nevie predlozit danove priznanie za rok 2010 podla zakona do 31.03.2011, ale ho predlozi do .... napr.30.09.2011
- danovy urad berie toto oznamenie na vedomie a FO poda danove priznanie v lehote ako im to oznamil

- pisem to ako informaciu a chcem sa vas opytat, ci uz aj niekto iny ma s tym skusenosti
Už vlani pri PO stačilo dať len oznámenie o predĺžení lehoty na podanie DP. U FO je to až od tohto roku.
0 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

Mikolajova Pozri príspevok
49,427 tu je priemerný ročný kurz GBP na SK v tomto kurze si prepočítaj tieto príjmy a potom s nimi do príslušných riadkoch DPFO typ A.
Prosim, a aky je priemerny rocny kurz GBP/EUR pre 2010?

A prosim ako sa zaokruhluje prepocet brutto prijmov a poistneho z Anglicka na eura,ked to idem dat do priznania do riadku "Uhrn prijmov od vsetych zamestnavatelov" a do riadu "Uhrn povinneho poisteneho"? Matematicky alebo mzda brutto prijem (brutto mzda) nadol?

Dakujem velmi pekne!
0 0
akynka akynka

akynka je offline (nepripojený) akynka

Anička :o)
priemer rocny kurz je 0,858 GBP = 1€

a pokiaľ viem zaokrúhľuje sa na eurocenty - dve desatinné miesta nadol.
3 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

akynka Pozri príspevok
priemer rocny kurz je 0,858 GBP = 1€

a pokiaľ viem zaokrúhľuje sa na eurocenty - dve desatinné miesta nadol.
Dakujem velmi pekne!

Ja som si tiez medzitym zistovala to zaokruhlovanie a znama mi povedala, ze zdanitelny prijem aj poistne zaokruhlujem matematicky. A teraz som zase neista, ako to ma byt. Otvorila som aj zakon, ale neviem...

V § 45 sa spomina len zaokruhlovanie pre metodu zapoctu. A § 47 znie:
--------------------------------------------------------------------
§ 47
Zaokrúhľovanie

(1) Základ dane, nepeňažný príjem [§ 5 ods. 3 písm. a)], preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44), zdaniteľná mzda (§ 35) a daň (§ 15, § 31 ods. 3 a § 43) sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Nezdaniteľné časti základu dane (§ 11) a daňový bonus (§ 33) sa zaokrúhľujú na eurocenty nahor.

(2) Suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane (§ 50), výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu.

-----------------------------------------------------------------


A teraz neviem, ci sa v tomto pripade postupuje podla ods. 1 alebo 2. Z odseku 1 by sa mohlo jednat o zdanitelnu mzdu, ale ta je v § 35 definovana ako "Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, .....". Tzn. zdanitelnou mzdou je az rozdiel prijmov a poistneho, vsak? A tak mi z toho vyplyva, ze pri zaokruhlovani prijmov z anglicka a poistneho postupujem podla § 47 ods. 2 a tak zaokruhlujem matematicky. Je to tak, prosím Vás? Alebo sa mýlim?

Prosím, pomôžete mi ešte a napíšete mi, čo si myslíte o tomto názore?

Ďakujem veľmi pekne!
0 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

Prosim, pomozete nam s tym zaokruhlenim? Mame to zaokruhli nadol alebo matematicky? Prosim poradite nam?
0 0
akynka akynka

akynka je offline (nepripojený) akynka

Anička :o)
ELAST Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne!

Ja som si tiez medzitym zistovala to zaokruhlovanie a znama mi povedala, ze zdanitelny prijem aj poistne zaokruhlujem matematicky. A teraz som zase neista, ako to ma byt. Otvorila som aj zakon, ale neviem...

V § 45 sa spomina len zaokruhlovanie pre metodu zapoctu. A § 47 znie:
--------------------------------------------------------------------
§ 47
Zaokrúhľovanie

(1) Základ dane, nepeňažný príjem [§ 5 ods. 3 písm. a)], preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44), zdaniteľná mzda (§ 35) a daň (§ 15, § 31 ods. 3 a § 43) sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Nezdaniteľné časti základu dane (§ 11) a daňový bonus (§ 33) sa zaokrúhľujú na eurocenty nahor.

(2) Suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane - matematicky 5 hore, pod 5 dole... (§ 50), výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu.

-----------------------------------------------------------------

A teraz neviem, ci sa v tomto pripade postupuje podla ods. 1 - ty si sa pýtala na brutto príjem, teda odsek 1.
odsek 2 hovorí len o 2% z dane, kt. môžeš darovať...

alebo2. Z odseku 1 by sa mohlo jednat o zdanitelnu mzdu, ale ta je v § 35 definovana ako "Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, .....". Tzn. zdanitelnou mzdou je az rozdiel prijmov a poistneho, vsak? A tak mi z toho vyplyva, ze pri zaokruhlovani prijmov z anglicka a poistneho postupujem podla § 47 ods. 2 a tak zaokruhlujem matematicky. Je to tak, prosím Vás? Alebo sa mýlim?

nemýliš sa :-)



Prosím, pomôžete mi ešte a napíšete mi, čo si myslíte o tomto názore?

Ďakujem veľmi pekne!
odpoveď v texte
1 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

akynka Pozri príspevok
odpoveď v texte
Dakujem velmi pekne!

Tak prepocet

- hrubej mzdy (mzdy pred odpocitanim poistneho aj dane) v librach aj
- poistneho v librach

zaokruhlim pri prepocte na eura matematicky, vsak?

Dakujem este raz za pomoc!
Naposledy upravil ELAST : 28.02.11 at 15:10
0 0
akynka akynka

akynka je offline (nepripojený) akynka

Anička :o)
nie... ved matematicky sa tam pise ze sa zaokruhluju len tie 2 percenta co v tvojom pripade nieje vobec dolezite...

dolezity odsek 1. -

hruba mzda eurocenty dole, poistne eurocenty dole...
Naposledy upravil akynka : 02.03.11 at 09:33
0 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

akynka Pozri príspevok
nie... ved matematicky sa tam pise ze sa zaokruhluju len tie 2 percenta co v tvojom pripade nieje vobec dolezite...

dolezity odsek 1. -

hruba mzda eurocenty dole, poistne eurocenty dole...
Dakujem veeeelmi pekne, Akynka.

Len ma este toto napadlo - ten odsek 2. hovori nielen o 2%, ale aj o zapocte a plati aj pre vsetky ostatne pripady, ktore nie su uvedene v odseku 1. Aspon ja som to tak pochopila z tohto:

"(2) Suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane (§ 50), výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu."

Zle hovorím, prosím?

Ja som napr. v 1. odseku nenasla zaokruhlovanie poistneho, tak som si myslela, ze postupujem podla odseku 2. (tzn. ze sa jedna o "iny prepocet") a teda zaokruhlujem matematicky.

Ale vravite, ze sa mylim, vsak? A mam to teda zaokruhlit nadol?

Pomozete mi este s potvrdenim, prosim?

Daaaaakujem velmi pekne!
0 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

ELAST Pozri príspevok
Dakujem veeeelmi pekne, Akynka.

Len ma este toto napadlo - ten odsek 2. hovori nielen o 2%, ale aj o zapocte a plati aj pre vsetky ostatne pripady, ktore nie su uvedene v odseku 1. Aspon ja som to tak pochopila z tohto:

"(2) Suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane (§ 50), výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu."

Zle hovorím, prosím?

Ja som napr. v 1. odseku nenasla zaokruhlovanie poistneho, tak som si myslela, ze postupujem podla odseku 2. (tzn. ze sa jedna o "iny prepocet") a teda zaokruhlujem matematicky.

Ale vravite, ze sa mylim, vsak? A mam to teda zaokruhlit nadol?

Pomozete mi este s potvrdenim, prosim?

Daaaaakujem velmi pekne!
Prosim, prosim, pomozete mi?
0 0
akynka akynka

akynka je offline (nepripojený) akynka

Anička :o)
ELAST Pozri príspevok
Dakujem veeeelmi pekne, Akynka.

Len ma este toto napadlo - ten odsek 2. hovori nielen o 2%, ale aj o zapocte a plati aj pre vsetky ostatne pripady, ktore nie su uvedene v odseku 1. Aspon ja som to tak pochopila z tohto:

"(2) Suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane (§ 50), výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu."

Zle hovorím, prosím? Dobre hovoríte. Moja chyba

Ja som napr. v 1. odseku nenasla zaokruhlovanie poistneho, tak som si myslela, ze postupujem podla odseku 2. (tzn. ze sa jedna o "iny prepocet") a teda zaokruhlujem matematicky.


text
1 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

akynka Pozri príspevok
text
Dakujem velmi, velmi pekne!
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Ako postupovať v nasledovnom prípade? Príjem v SVK a aj v UK, príjem nad 20.000,- EUR (zákla dane). Ide o vyňaté príjmy, ale nezdaniteľná čiastka mi vyjde nižšia ako 4.025,70 EUR. Je to tak správne, keď najväčšiu položku príjmov tvoria vyňaté príjmy?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať