Zavrieť

Porady

Dan z prijmu - predaj bytu

Prosim o radu, resp. uistenie: S manzelkou mame v bezpodielovom spoluvlastnictve byt - kupeny v roku 2004 za 400 tis. Sk. Byt predavame za 850 tis. Sk. V tomto byte sme nemali nahlasene trvale pobyty a este ho ani nevlastnime 5 rokov, takze sa nebude jednat o prijem oslobodeny od dane z prijmu z prevodu vlastnictva nehnutelnosti. Teraz otazky, resp. konstatovania:
1. Pre urcenie zakladu dane si mozeme od prijmu 850 tis. Sk odratat kupnu cenu bytu vo vyske 400 tis. Sk, aj ked bola zaplatena uz pred 4 rokmi.
2. Tiez si mozeme odratat vydavky na rekonstrukciu pocas celej doby, v ktorej sme byt vlastnili, nielen vydavky z roku 2008.
3. Mozem si uplatnit nasledovne "rekonstrukcne" prace a materialy: dlazky - linoleum, parkety (aj koberce?), stierkovanie, malovanie, elektrorozvody, vstavane skrine, okna, ...
4. Danove priznanie sa podava B-cko - staci az v termine pre podanie danoveho priznania za rok 2008 (do konca marca 2009).
5. Ako manzelia mozeme vsetko (prijmy za byt aj vydavky) zaratat polovicou na mna a polovicou na manzelku, alebo staci, ked si vsetko v danovom priznani (teda za byt) prizna len jeden z nas?
6. K danovemu priznaniu nemusim prikladat ohladom tohoto bytu ziadne doklady, len na poziadanie Danoveho uradu.
7. Ako opravnene vydavky su aj uroky z uveru + poplatky suvisiace s uverom (nie hypotekarny, ale napr. ucelovy na kupu bytu). Uver sme brali skor, ako sa byt kupoval (asi pol roka skor) - kedze sa vsak uver bral na kupu bytu a ten sa potom kupil a financoval z uveru, mozem zapocitat aj uroky platene v splatkach uz pred kupou bytu? Uver sa este plati, bude vyplateny inym uverom po predaji bytu - mozem zapocitat aj uroky, ktore este len budem platit + poplatky suvisiace s predcasnym vyplatenim uveru (lebo suvisia s uverom, za ktory sa byt kupoval), alebo len uz realne zaplatene uroky (doteraz zaplatene formou splatok)?
Cital som asi vsetky clanky venujuce sa tejto teme, chcem sa vsak este definitivne uistit a niektore podrobnosti, co som nenasiel, overit.
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    janulinka je offline (nepripojený) janulinka

    janulinka
    K tejto otázke by som sa chcela ešte opýtať nasledovné. V minulom roku som zdedila byt po tete, v ktorom som nemala trvalý pobyt. V tom istom roku som ho predala za cenu, ktorá je zhodná so znaleckým posudkom. Ako uvediem tieto skutočnosti do daňového priznania?

    milos5 je offline (nepripojený) milos5

    milos5
    Vie mi niekto aj poradit? Niektore z tych bodov su aj otazky, ostatne by som poprosil aspon potvrdit, ze je to OK...
    DAKUJEM.

    Quetka je offline (nepripojený) Quetka

    Quetka
    K bodu cislo:

    7. Ako opravnene vydavky su aj uroky z uveru + poplatky suvisiace s uverom (nie hypotekarny, ale napr. ucelovy na kupu bytu). Uver sme brali skor, ako sa byt kupoval (asi pol roka skor) - kedze sa vsak uver bral na kupu bytu a ten sa potom kupil a financoval z uveru, mozem zapocitat aj uroky platene v splatkach uz pred kupou bytu? Uver sa este plati, bude vyplateny inym uverom po predaji bytu - mozem zapocitat aj uroky, ktore este len budem platit + poplatky suvisiace s predcasnym vyplatenim uveru (lebo suvisia s uverom, za ktory sa byt kupoval), alebo len uz realne zaplatene uroky (doteraz zaplatene formou splatok)?


    Podla toho, co uz odznelo v pribuznych temach, vyzera, ze je mozne uplatnit si uroky a poplatok za predcasne splatenie uveru, ak bol viazany na byt. Avsak mna zarazila odpoved priamo z danoveho, kde sme toto overovali: podla nich uroky nie su danovo uznatelnym nakladom. Takze ak mate niekto s tymto skusenosti, dajte vediet.

    books je offline (nepripojený) books

    books
    Môj známy chce predať byt,kde má trvalý pobyt 4 roky,ale vlastníkom bytu je jeho otec,ktorý by mu daroval byt darovacou zmluvou.
    Potom,keď by bol synovec vlastníkom bytu,tak by predal byt.

    1. Bude platiť daň z darovania ?
    2. Predaj bytu bude oslobodený od dane ?

    Čo má spraviť,aby to bolo OK ?

    Ďakujem.

    Dan z prijmu - predaj bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.