Zavrieť

Porady

Uroky z hypoteky ako danovy naklad - predaj bytu

V pribuznych temach tu odznelo, ci je mozne uplatnit pri prijme z predaja bytu - v pripade fyzickej osoby - nepodnikatela - ako vydavok:

1. poplatok za vybavenie hypoteky, ktora sa viazala k bytu/nehnutelnosti
2. vyska urokov, ktore boli zaplatene
3. poplatok za predcasne splatenie hypoteky
Podla rad viacerych je mozne si tieto polozky uplatnit, avsak podla odpovede z danoveho uradu poplatky ani uroky nie je mozne povazovat za vydavky, o ktore je mozne si znizit danovy zaklad. Viete niekto poradit ako to vlastne je; ci resp. kedy je mozne tieto vydavky uplatnit?

Dakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Quetka Pozri príspevok
    V pribuznych temach tu odznelo, ci je mozne uplatnit pri prijme z predaja bytu - v pripade fyzickej osoby - nepodnikatela - ako vydavok:

    1. poplatok za vybavenie hypoteky, ktora sa viazala k bytu/nehnutelnosti
    2. vyska urokov, ktore boli zaplatene
    3. poplatok za predcasne splatenie hypoteky
    Podla rad viacerych je mozne si tieto polozky uplatnit, avsak podla odpovede z danoveho uradu poplatky ani uroky nie je mozne povazovat za vydavky, o ktore je mozne si znizit danovy zaklad. Viete niekto poradit ako to vlastne je; ci resp. kedy je mozne tieto vydavky uplatnit?

    Dakujem za odpovede

    Prosím ťa môžeš sem prilepiť tú odpoveď z DÚ.

    Quetka je offline (nepripojený) Quetka

    Quetka
    No odpoved je v podstate odcitovanie zakona a je nasledovna:

    Na základe Vášho dopytu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Príjmy z predaja nehnuteľnosti sa zaraďujú medzi príjmy podľa § 8 ods. 1 b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Podľa § 8 ods. 5 citovaného zákona pri príjmoch podľa § 8 ods. 1 b) zákona o dani z príjmov je výdavkom kúpna cena preukázateľne zaplatená za predávanú nehnuteľnosti v prípade nadobudnutia predávanej nehnuteľnosti kúpou. Za daňové výdavky je podľa citovaného ustanovenia zákona možné považovať aj finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravy a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom nehnuteľnosti okrem výdavkov na osobné účely. Výdavky vynaložené na poplatky za vybavenie hypotéky a úroky z hypotekárneho úveru, ktorý bol na kúpu predávanej nehnuteľnosti poskytnutý nie je možné považovať za výdavky ovplyvňujúce základ dane.


    Na poplatok za predcasne splatenie som sa pytala osobne a odpoved bola rovnaka a nechceli pripustit, ze by to mohlo byt pod § 8 ods. 5 pismeno d) t. j. vydavky suvisiace s predajom. Rovako si myslim, ze uroky z hypoteky a poplatok sa vybanie by mohli byt zaradene ako § 8 ods. 5 pismeno f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii, kde by tieto

    majo7777 je offline (nepripojený) majo7777

    majo7777
    Teraz fakt nerozumiem vo vacsine diskusii a prispevkov VIP clenovia porady odpovedaju ze sa tieto naklady mozu odpocitat, danovy urad tvrdi ze nie... nechapem teraz... ked si zaplatim danoveho poradcu co mi urobi danove priznanie a bude zle kedze mi tam da naklady ktore mi DN uraz neuzna, zodpoveda danovy poradca za skodu? dakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    majo7777 Pozri príspevok
    nevie s tymto niekto pomoct? dakujem
    Prilep sem nejaký odkaz na tému, kde sa o tom hovorilo. Mne sa nezdá, že by niekto také niečo tvrdil, skôr mám v pamäti, že poraďáci mali opačný názor, tzn. že sa nedajú uplatniť ako odpočítateľná položka.

    Ja som tiež bol od začiatku za to, že to nie sú odpočítateľné náklady v súvislosti s kúpou bytu.

    leverage je offline (nepripojený) leverage

    leverage
    Podla mojich vedomosti si mozes uplatnit uroky z HU a napr. aj odpisy ako danove vydavky len v pripade pokial je nehnutelnost zaradena v obchodnom majetku (definicia obch.majetky - §2 pism.m ZDP), to znamena, ze ju vyuzivas na dosiahnutie prijmov. To myslim nie je Tvoj pripad. Mne sa zda, ze DU Ti dal v tomto pripade spravnu odpoved.

    Quetka je offline (nepripojený) Quetka

    Quetka
    Praveze som to na stranke porada nasla v niekolkych prispevkoch. Linky pridat neviem, resp. system nechce povolit pokial nemam 15 prispevkov

    najdete to napr. pod temami s presnym nazvom

    predaj bytu, dp - co vsetko do vydavkov
    predaj bytu - dan z prijmu
    dan z prijmu z predaja nehnutelnosti - naklady


    V poslednej teme je dokonca presne specifikovane - fyzická osoba nepodnikateľ.

    Quetka je offline (nepripojený) Quetka

    Quetka
    no este raz, kedze je pod rovnakym nazvom viac tem. Pripajam aj zakladatela temy pre lepsie vyhladanie.

    predaj bytu dp - co vsetko do vydavkov zakladatel temy majka_s
    predaj bytu - dan z prijmu zakladatel temy milos5
    dan z prijmu z predaja nehnutelnosti - naklady zakladatel temy Symaro

    Uroky z hypoteky ako danovy naklad - predaj bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.