Zavrieť

Porady

Zákon č.555/2005

Ahojte ,poraďáci!

Vedel by mi niekto v krátkosti vysvetliť,aké dôsledky má uvedenie zákona č.555/2005 do praxe v štádiu prípravy projektu a pri stavebnom konaní?
Usporiadat
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

§ 4
Minimálne požiadavky na energetickú
hospodárnosť nových budov

(1) Nová budova musí spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť nových budov určené technickými normami.3) Ak je to technicky, funkčne a ekonomicky uskutočniteľné, minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť nových budov musí spĺňať aj existujúca budova po uskutočnení jej významnej obnovy.

(2) Ak ide o novú veľkú budovu, musí sa v príprave jej výstavby posúdiť technická, environmentálna a ekonomická využiteľnosť alternatívnych energetických systémov v mieste výstavby, najmä možnosť využitia elektriny a tepla zo zdroja kombinovanej výroby elektriny a tepla alebo centrálne zásobovanie teplom a chladom a možnosť dodávky energie z lokálnych systémov využívajúcich obnoviteľné zdroje energie, napríklad tepelného čerpadla (ďalej len "energetický posudok").

(3) Projektant je povinný minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť nových budov podľa odseku 1 zahrnúť do projektovej dokumentácie na stavebné povolenie alebo na povolenie zmeny stavby a výsledok energetického posudku uviesť v technickej správe projektovej dokumentácie
Myslím si, že táto citácia uvedeného zákona Ti dáva dostatočnú odpoveď - a to najmä bod 3.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Pokiaľ viem tak zatiaľ žiadne. Čo má obsahovať projekt pre stavebné povolenie definuje vyhláška 453/2000. Energetický certifikát musí byť k dispozícii až ku kolaudácii. V zákone je ale v §4 ods.4 napísané, že: "Projektant je povinný minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť nových budov podľa odseku 1 zahrnúť do projektovej dokumentácie na stavebné povolenie alebo na povolenie zmeny stavby a výsledok energetického posudku uviesť v technickej správe projektovej dokumentácie.", čo ma dosť mätie, a vyplýva z toho, že pravdepodobne musí byť energetický posudok zhotovený už v štádiu projektu. Stavebné úrady ho zatiaľ k projektu nežiadaju, teda pokiaľ mám informácie.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Energetická certifikácia

§ 5

(1) Energetickou certifikáciou sa budova zatrieďuje do energetickej triedy. Základom energetickej certifikácie je výpočet a kategorizácia budov.

(2) Energetická certifikácia je povinná

a) pri predaji budovy,
b) pri prenájme budovy,
c) pri dokončení novej budovy alebo významnej obnovy existujúcej budovy; inak je dobrovoľná.

Toto by malo byť pre Teba zaujímavé - pri kolaudácii budeš musieť predložiť energetický certifikát
0 0
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

No, mne prave stavebny urad pocas stavebneho konania nariadil do projektu doplnit "vypocet energetickej hospodarnosti stavby". (MČ Bratislavy)

Architekt tvrdi ze vraj to nie je vyzadovane k povoleniu (vraj az ku kolaudacii), stavebny urad to vsak ziada doplnit teraz.
Naposledy upravil mlaco : 19.08.08 at 08:51
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

A je si tvoj architekt tak istý energetickou hospodárnosťou navrhovanej stavby? Ak ju seriózne navrhoval, tak by len doložil dokument na základe ktorého navrhoval skladby, hrúbky vrstiev a materiály. Ide o teoretický výpočet, ktorý sa ku kolaudácii dokladuje skutkovým vyhotovením. Konkrétne hodnoty na " modele - projekte ", sa overia v praxi až sfunkčnením a prevádzkovaním min. jednu sezónu - vykurovacie obdobie.

PS: keď bude stavba hotová potom bude ťažko riešiť problém návrhu hospodárnosti. Túto skutočnosť treba riešiť ako v civilizovanej spoločnosti už v štádiu prípravy projektu a návrhy zdôvodniť a obhájiť ich po stránke stavebnej fyziky. Návrh súvisí s profesiami (energie,UK,skladby, zateplenie ....)
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Predsa argumentuj citáciou zákona. Nech si stavebný úrad nevymýšla
§5
(1) Energetickou certifikáciou sa budova zatrieďuje do energetickej triedy. Základom energetickej certifikácie je výpočet a kategorizácia budov.

(2) Energetická certifikácia je povinná

a) pri predaji budovy,
b) pri prenájme budovy,
c) pri dokončení novej budovy alebo významnej obnovy existujúcej budovy; inak je dobrovoľná

Predsa bod 2 jasne hovorí, že EC treba pri dokončení budovy a nie pri SP. Možno tetuška na stavebnom úrade nevie čítať, tak jej to prečítaj
0 0
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

Nuz, takze:

a) "Energetická certifikácia"
b) "Energetická hospodárnosť navrhovanej stavby"

Su rozne veci, pricom a) treba ku kolaudacii a b) treba na SP.
Naposledy upravil mlaco : 20.08.08 at 08:33
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

energeticka certifikacia nema nic spolocne s projektovanim (na to su uz davno ine norny), energeticka certifikacia je nato aby si ludia zacali uvedomovat, ze nie je budova ako budova po energetickej stranke, nie je to pre projektantov, ale pre ludi co si kupuju dom, aby nepozerali len na to akej farby ma strechu ale aj kolko stoji prevadzka budovy.
ked to ale stavebny urad chce tak im to treba dat, aj tak by to bolo treba spravit skor alebo neskor.
0 0
brano11111 brano11111

brano11111 je offline (nepripojený) brano11111

chandler Pozri príspevok
energeticka certifikacia nema nic spolocne s projektovanim (na to su uz davno ine norny), energeticka certifikacia je nato aby si ludia zacali uvedomovat, ze nie je budova ako budova po energetickej stranke, nie je to pre projektantov, ale pre ludi co si kupuju dom, aby nepozerali len na to akej farby ma strechu ale aj kolko stoji prevadzka budovy.
ked to ale stavebny urad chce tak im to treba dat, aj tak by to bolo treba spravit skor alebo neskor.
Pises hluposti. Energeticka certifikacia ma velmi vela spolocne s projektovanim.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

brano11111 Pozri príspevok
Pises hluposti. Energeticka certifikacia ma velmi vela spolocne s projektovanim.
tak sme vsetci velmi zvedavy ako nam toto tvrdenie vysvetlis... alebo toto bolo vsetko?
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

nemate pravdu ani jeden! Energeticka certifikacia je tu len na to aby zhrabli nejaki kamaradi niekoho vo vlade prasulky naviac! ;-(
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

K projektu pre stav. povol. je potrebne dolozit energeticky prepocet. Pytaju ho uz takmer na vsetkych stav. uradoch od 1.1.2008. Tento zhotovuje projektant stavby. Az ku kolaudacii je potrebne predlozit energeticky certifikat, ktory zhotovuju osoby s potrebnou kvalifikaciou (zoznam na sksi.sk) , tento energeticky certifikat k stavebnemu povoleniu netreba.
0 0
brano11111 brano11111

brano11111 je offline (nepripojený) brano11111

chandler Pozri príspevok
tak sme vsetci velmi zvedavy ako nam toto tvrdenie vysvetlis... alebo toto bolo vsetko?
Chandler, som projektant a viem, co ma obsahovat projektova dokumentacia pre stavebne povolenie. K projektu som povinny preukazat, ze obalove konstrukcie splnaju minimalne poziadavky na energeticku hospodarnost. A toto potom moze sluzit ako podklad k energetickemu certifikatu, ktory je treba dodat ku kolaudacii. Ak si to nepochopil, staci si precitat zakon.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

brano11111 Pozri príspevok
Chandler, som projektant a viem, co ma obsahovat projektova dokumentacia pre stavebne povolenie. K projektu som povinny preukazat, ze obalove konstrukcie splnaju minimalne poziadavky na energeticku hospodarnost. A toto potom moze sluzit ako podklad k energetickemu certifikatu, ktory je treba dodat ku kolaudacii. Ak si to nepochopil, staci si precitat zakon.
potom by si sa mal naucit co su to normy a co energeticky certifikat? iste ze to spolu suvisi, ale normy na obvodove konstrucie tu boli davno pred certifikatom? to nevies? alebo sa priamo spytaj v com nemas jasno.
0 0
brano11111 brano11111

brano11111 je offline (nepripojený) brano11111

chandler Pozri príspevok
potom by si sa mal naucit co su to normy a co energeticky certifikat? iste ze to spolu suvisi, ale normy na obvodove konstrucie tu boli davno pred certifikatom? to nevies? alebo sa priamo spytaj v com nemas jasno.
Ked citam tvoje prispevky, mam pocit ze ani sam nerozumies tomu, co pises.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

brano11111 Pozri príspevok
Ked citam tvoje prispevky, mam pocit ze ani sam nerozumies tomu, co pises.
ja to myslim uplne vazne. bud konkretny, tvoje 4 prispevky su len o tom ako ja o tom nic neviem a ty vies vsetko, ale skus aspon vysvetlit ako si to predstavujes.
energeticka certifikacia je vymysel EU ktory sme museli prijat. ale normy na obvodove konstrukcie sme mali uz davno predtym, naozaj neviem comu nerozumies. alebo chces povedat ze pred energetickou certifikaciou sa mohli navrhovat obvodove konstrukcie tak ako ta napadlo?
0 0
brano11111 brano11111

brano11111 je offline (nepripojený) brano11111

chandler Pozri príspevok
ja to myslim uplne vazne. bud konkretny, tvoje 4 prispevky su len o tom ako ja o tom nic neviem a ty vies vsetko, ale skus aspon vysvetlit ako si to predstavujes.
energeticka certifikacia je vymysel EU ktory sme museli prijat. ale normy na obvodove konstrukcie sme mali uz davno predtym, naozaj neviem comu nerozumies. alebo chces povedat ze pred energetickou certifikaciou sa mohli navrhovat obvodove konstrukcie tak ako ta napadlo?
Ty si pisal ze energeticka certifikacia nema nic spolocne s projektovanim. Ja som ti napisal, ze je to hlupost. Viem, kde ma energeticka certifikacia korene a normy na obalove konstrukcie pouzivam uz par rokov.
Energeticka certifikacia ma s projektovanim vela spolocneho preto, lebo uz vo faze projektovania musis splnit poziadavky investora a projektovat tak, aby ti budova vysla v pozadovanej energetickej triede. Chces mi povedat, ze ty by si navrhol len tak z fleku podlahu na terene, obvodove steny, vyplnove konstrukcie, strechu, .......... a hned by si vedel povedat, ze budova sa bude nachadzat v energetickej triede A alebo B? A kedy sa to ma investor dozvediet? Az ked bude mat postavene a nebude sa s tym dat uz nic robit? Neviem, co je na tom nepochopitelne.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

brano11111 Pozri príspevok
Ty si pisal ze energeticka certifikacia nema nic spolocne s projektovanim. Ja som ti napisal, ze je to hlupost. Viem, kde ma energeticka certifikacia korene a normy na obalove konstrukcie pouzivam uz par rokov.
Energeticka certifikacia ma s projektovanim vela spolocneho preto, lebo uz vo faze projektovania musis splnit poziadavky investora a projektovat tak, aby ti budova vysla v pozadovanej energetickej triede. Chces mi povedat, ze ty by si navrhol len tak z fleku podlahu na terene, obvodove steny, vyplnove konstrukcie, strechu, .......... a hned by si vedel povedat, ze budova sa bude nachadzat v energetickej triede A alebo B? A kedy sa to ma investor dozvediet? Az ked bude mat postavene a nebude sa s tym dat uz nic robit? Neviem, co je na tom nepochopitelne.
este som nepocul ze by niekto projektoval s tym, ze chcem mat budovu v triede A a o tom ze nejaky investor prisiel z takou poziadavkou som este tiez od nikoho nepocul to su take poznatky zo skoly. v skutocnosti sa neprojektuje podla toho aby ti to vyslo v nejakej triede - vlastne sa to ani neda... vstupuje do toho vela faktorov, nie len obalove konstrukcie.
urcite nema certifikacia a projektovanie nic spolocne - prave preto sa vyzaduje certifikat az pri kolaudacii a nie pri projekte.
0 0
brano11111 brano11111

brano11111 je offline (nepripojený) brano11111

chandler Pozri príspevok
este som nepocul ze by niekto projektoval s tym, ze chcem mat budovu v triede A a o tom ze nejaky investor prisiel z takou poziadavkou som este tiez od nikoho nepocul to su take poznatky zo skoly. v skutocnosti sa neprojektuje podla toho aby ti to vyslo v nejakej triede - vlastne sa to ani neda... vstupuje do toho vela faktorov, nie len obalove konstrukcie.
urcite nema certifikacia a projektovanie nic spolocne - prave preto sa vyzaduje certifikat az pri kolaudacii a nie pri projekte.
Tak napr. za mnou taky investor prisiel. A nebol jeden.
Keby chcel od teba niekto projekt napr. na nizkoenergeticky dom, tiez budes projektovat len tak od brucha? Potom, ked sa to postavi a investor zisti, ze jeho dom nesplna parametre nizkoenergetickeho domu, tak ta pozenie pred sud.
Mozem sa opytat, ako sa v realnom zivote venujes tejto problematike?
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

brano ma pravdu, aj za mnou uz prisli takito zakaznici: chceli mat dom v energ. triede A, nanajvys B... Ved aj zakaznici su uz ludia, ktori maju aspon vseobecny prehlad a vedia, co energeticka trieda znamena.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať