Zavrieť

Porady

Dovolenkovy priemer a priplatky za pracu nadcas a pohotovost v predchadzajucom obdobi

Zdravim,
chcel by som si overit, ci mam dobre vypocitany dovolenkovy priemer. Zial som nikde nenasiel vzorec, kde by som vypocital dovolenkovy priemer v pripade, ze som pracoval nadcas a cez sviatky.
Pracoval som nasledovne:
zakladna mzda
07/2007:
mzda: 63973 - 7125 (nahrada za dovolenku)
dovolenka 3 dni
odpracovane bez nadcasov: 19*8=152 hod
odpracovane nadcasy-preplacane az na konci roka (nie vo vyplate 07/2007): 46,75 hod
praca cez sviatky a vikendy (preplatena vo vyplate 07/2007): 44,25 hod
praca v noci: 18,75 hod
08/2007:
mzda: 52253 - 7125 (nahrada za dovolenku)
dovolenka 3 dni
odpracovane bez nadcasov: 20*8=160 hod
odpracovane nadcasy-preplacane az na konci roka (nie vo vyplate 08/2007): 20,5 hod
praca cez sviatky a vikendy (preplatena vo vyplate 08/2007): 12 hod
praca v noci: 3,75
09/2007:
mzda: 62374
odpracovane bez nadcasov: 20*8=160 hod
odpracovane nadcasy-preplacane az na konci roka (nie vo vyplate 09/2007): 33,5 hod
praca cez sviatky a vikendy (preplatena vo vyplate 09/2007): 28,5 hod
z tohoto mi vyratali dovolenkovy priemer 313, 53
zial sa mi nepodarilo dopatrat k ziadnemu vzorcu, akym k tomuto cislu prisli, viete mi poradit?
Dakujem
Jozo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jjozefik je offline (nepripojený) jjozefik

    jjozefik
    ahoj,
    dakujem za odpoved. Prestudoval som si prispevky, ktore si odporucil, zial v ziadnom z nich nie je, ako sa pocita hodinovy priemer v pripade nadcasov (ked su nadcasy preplacane). Hlavne ci sa rata s realne odpracovanymi hodinami alebo len s beznym pracovnym casom: (mzda+odmena za nadcasy)/pocet "planovanych" pracovnych hodin v mesiaci alebo (mzda+odmena za nadcasy)/pocet realne odpracovanych hodin v mesiaci aj s hodinami nadcas.
    Pokusim sa doplnit udaje podla toho, co si mi napisal:
    - nie je zrejmé, aké zvýhodnenie bolo vypočítané za prácu vo sviatok,
    - nie je zrejmé, aké zvýhodnenie bolo vypočítané za prácu nadčas,
    - informácia o preplatení práce nadčas na konci roka je príliš stručná = nezrozumiteľná (čo hovorí o pravidlách preplatenia firemná smernica?),
    Vo firemnej smernici mame:
    Premia za pracu pocas sviatkov, vikendov, nocnych smien, pohotovosti
    V pripade, ze praca je pridelena zamestnancovi na den, ktory je statnym sviatkom alebo vikendom, musi to byt vykonane v pisomnej forme. Ked zamestnanec pracuje pocas statneho sviatku, ma pravo na plat a 75% premiu. Pocas vikendu ma pravo na plat a 35% premiu, za nocnu smenu je to 30% premia, za pohotovost doma je to 20% premia a za pohotovost v praci je to 50% premia.

    za pracu nadcas cez tyzden mame +25% z hodin, co presahuju 150 hodin za rok - vyplacane v decembrovej alebo januarovej vyplate - zial som to nikde v internych smerniciach nenasiel, ale uz mi to 2 roky preplatili
    Tu je priklad:
    Mzdu mam mesacnu 46000,- (t.j. nie hodinovu)
    Priplatok za pracu nadcas vo sviatok je 75% a je pocitany:
    priklad september:
    sviatok:
    (hruba mzda/pocet pracovnych dni/8 hodin) * pocet hodin odpracovanych vo sviatok + dovolenkovy priemer * 0,75 * pocet hodin odpracovanych vo sviatok
    cize:
    [(46000/20/8=287,5) * 6.5 hod odpracovanych vo sviatok] + [296.86 (dovolenkovy priemer v 9/2007) * 0.75 * 6.5] = [1869] + [1447] = 3316
    vikend podobne:
    [(46000/20/8=287,5) * 28.5 hod odpracovanych cez vikend] + [296.86 (dovolenkovy priemer v 9/2007) * 0.35 * 28.5] = [8194] + [2961] = 11155
    nadcasy nad 150 hodin vyplatene raz rocne v januarovej vyplate 01/2007:
    [(46000/23/8=250) * 33.75 hod odpracovanych cez vikend] + [262.70(dovolenkovy priemer v 1/2007) * 0.25 * 33.75] = [8438] + [2217] = 10655

    - chýba informácia o tom, či nie je v Tvojej pracovnej zmluve dohodnuté nejaké osobitné ustanovenie ohľadom práce nadčas a práce vo sviatok,
    Este pozriem, ale nepredpokladam, ze tam nieco je.

    - možno chýbajú aj ďalšie dôležité informácie (napríklad, o ročných odmenách vyplatených niekedy v období od 1.10.2006 do 30.9.2007 a pod.)
    Rocnu odmenu mame vyplacanu v decembrovej vyplate, podla toho ako sa splnia ulohy. V mojom pripade to bolo:
    12/2006
    Nakl. na odmeny rocne: 45223

    Dakujem
    Jozo

    jjozefik je offline (nepripojený) jjozefik

    jjozefik
    V zmluve mam ustanovenia ohladom prace nadcas a vo sviatok:
    Mzda zahrna aj mzdu a mzdove zvyhodnenie za pracu nadcas vykonavanu zamestnancom na prikaz zamestnavatela. Praca nadcas nepresiahne v zmysle §121 ods. 2 Zakonnika prace v platnom zneni 150 hodin rocne. V pripade prace nadcas pocas noci a vykonu prace v dnoch pracovneho pokoja sa zmluvne strany dohodli na cerpani nahradneho volna zamestnancom. V pripade, ze zamestnavatel zamestnancovi neumozni cerpanie nahradneho volna za pracu nadcas pocas nocnych hodin alebo pocas dna pracovneho pokoja, ma zamestnanec narok na mzdu a mzdove zvyhodnenie za takto odpracovane hodiny v zmysle ustanoveni §122 a §123 ZP v platnom zneni.

    Dakujem
    Jozo

    Dovolenkovy priemer a priplatky za pracu nadcas a pohotovost v predchadzajucom obdobi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.