Zavrieť

Porady

Omega a preddavkové faktúry

Dobrý deň,
Chcela by som sa spýtať, či má niekto skúsenosti s preddavkovými faktúrami a následnými zúčtovacími faktúrami? Preddavkov faktúry sa neúčtujú ale úhrady mi zaeviduje ako úhardu preddavku napr. pri úhrade v banke ale zúčtovacia fa. mi ostáva neuhradená. Nevie niekto ako sa to navzájom prepája alebo niečo podobné?
Usporiadat
LubenaK LubenaK

LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

Ahoj Gabi!
Hľadáš celkom dole v Príkladoch - Evidencia účtovných dokladov - Tuzemsko - a je to 4. príklad.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
bobiko Pozri príspevok
skusim odpovedat:
1* zaevidovanie zalohovej faktury - dobrovolne. ak sa eviduje v okruhu zalohovych doslych faktur, tak sa neuctuje.
2* uhrada 314/221 (cislo dokladu napr. bv1)
3* dosla faktura (napr. df1) k zalohe 314+343/321 a sucastne odpocet zalohy 321/314 (v policku odpocet bude interne cislo dokladu ktorym sa hradila zaloha napr. bv1 a v policku uhrada bude interne cislo uhradzanej faktury, napr. df1)
4* dosla faktura pri dodani tovaru staci uctovat 131/314 ako typ sumy x, v policku odpocet bude uvedeny typ dokladu napr. df1. suma faktury bude 0.
z tohoto mi vyplyva ze nie je nutne evidovat preddavkovu fa? staci ju potom pripnut uz k DF,ktora mi dojde cca do 2-3 dni,
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

LubenaK Pozri príspevok
Ahoj Gabi!
Hľadáš celkom dole v Príkladoch - Evidencia účtovných dokladov - Tuzemsko - a je to 4. príklad.
Lubica, hľadala som v tých príkladoch a je tam situácia iba do toho kroku 3, resp. kde sa ostrou faktúrou zúčtováva aj platba aj dodanie tovaru/služby. Ale ja mám prípad, kde sú dve vyúčtovacie faktúry, prvá na vyúčtovanie platby (zúčtovanie DPH) a druhá na dodanie tovaru.
Ako sa má správne zaúčtovať tá druhá faktúra?
Dikes.
0 0
bobiko bobiko

bobiko je offline (nepripojený) bobiko

mirhu Pozri príspevok
z tohoto mi vyplyva ze nie je nutne evidovat preddavkovu fa? staci ju potom pripnut uz k DF,ktora mi dojde cca do 2-3 dni,
mne pride prirodzenejsie pripnut si takuto predfakturu k dokladu uhrady (pokladnicny doklad, bankovy vypis). na fakture ktora pride nasledne po uhrade by uhrada uz mala byt odpocitana.

zmysel evidencie predfaktur vidim snad len u tych, ktorym predfaktury chodia castejsie a u koho sa z omegy generuju platobne prikazy (ci uz do nejakeho systemu elektronickeho bankovnictva, alebo pre tlac platobneho prikazu) a evidenciu doslych faktur a zadavanie uhrad robia rozne osoby. je to o systeme prace.
0 0
LubenaK LubenaK

LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

Gabi, prvú FA - vyúčtovanie DPH si zaúčtuj na analytiku 314. Nemôžeš to dať ešte na nákladový alebo obstarávací účet, nakoľko asi nedošlo k dodaniu tovaru alebo služby. Keď dostaneš poslednú - vyúčtovaciu FA, tak doúčtuješ iba rozdiel, ktorý treba doplatiť, lebo iba z toho si už môžeš douplatňovať DPH. Potom urobíš z riadku 2 kópiu. V prvej položke dopočítaš sumu na FA + sumu z preddavku (základ) a teraz to dáš celé na náklady alebo obstaranie. Druhý riadok urobíš mínusový a dáš účet 314 - analytika z predchádzajúcej FA.
Vyúčtovanie môžeš urobiť aj samostatne interným dokladom.
0 0
jaja444 jaja444

jaja444 je offline (nepripojený) jaja444

Ahojte, ja sa chcem opýtať, čo v prípade, ked som sa pomýlila a nahodila došlú faktúru ako preddavkovú, úhrada už prebehla.
0 0
bobiko bobiko

bobiko je offline (nepripojený) bobiko

jaja444 Pozri príspevok
Ahojte, ja sa chcem opýtať, čo v prípade, ked som sa pomýlila a nahodila došlú faktúru ako preddavkovú, úhrada už prebehla.
pomoze jedine opravit evidovanie faktury - vymazat ju s pomedzi preddavkovych a zaevidovat medzi riadne faktury a tiez opravit jej uhradu.
0 0
jaja444 jaja444

jaja444 je offline (nepripojený) jaja444

A nestačí si vytvoriť interný doklad a spárovať to s ním?
0 0
bobiko bobiko

bobiko je offline (nepripojený) bobiko

jaja444 Pozri príspevok
A nestačí si vytvoriť interný doklad a spárovať to s ním?
Predpokladal som, ze sa pytas ako opravit zaevidovanie dokladu a nie ako to doriesit uctovne.
Pokial mas riadnu fakturu, tak po spravnosti by mala byt evidovana medzi doslymi fakturami, pretoze chyba nenastala v nespravnom zauctovani, resp. sparovani dokladu, ale v nespravnom zaevidovani.
Este by sa to dalo riesit nasledovne. Nechaj ju v tej evidencii zalohovych faktur, nahraj ju vsak aj medzi riadne faktury a nezabudni odpocitat zalohu (naparovat s tou preddavkovou fakturou). Uhrada faktury ostane sparovana s uhradou zalohovej faktury.
Preco by si to chcela preuctovavat internym dokladom?
0 0
jaja444 jaja444

jaja444 je offline (nepripojený) jaja444

Myslela som vytvoriť doklad, v ktorom by bolo vysvetlené, že došlo k chybe a k nemu by som pripojila tu zalohovu faktúru.
0 0
Sosa Sosa

Sosa je offline (nepripojený) Sosa

Ak môžem poprosiť, neviem si poradiť so situáciou v OMEGE ako správne nastaviť typ sumy.
V novembri mi prišla zálohová Fa, ktorú som z účtu uhradila a následne mi prišiel daňový doklad k uvedenej platbe. DPH som si na vstupe uplatnila za mesiac november, keďže sme mesačný plátcovia dane.
Keďže sa dodanie nezrealizovalo v decembri mi peniaze vrátili a prišiel aj daňový doklad k vrátenej zálohe.
Prosím aké typy súm použiť pri účtovaní v OMEGE, keďže sa v tomto prípade neúčtuje na 321 ani na žiadnom nákladovom účte?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať