Zavrieť

Porady

Zmluvné pokuty - zdaniť či nie?

Vie mi niekto poradiť, či treba zdaniť úrok z omeškania/poplatok z omeškania/zmluvnú pokutu platenú neplatičom do spoločenstva? Ak áno, odpočítajú sa od nej prípadné náklady s vymáhaním spojené (právnik a pod.)?
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

peton Pozri príspevok
Vážení, prosím zostaňme pri úrokoch a pokutách. Ešte stále sme celkom nedoriešili tieto záležitosti, potom sa môžeme baviť o "inom" majetku, tak ako som prosil v príspevku na str. 3. Ďakujem.

Neviem čo o tom hovorí zákon, ale ja by som to odhadol takto:
- úroky vám zdania hneď v banke tak je to vybavené,
- pokuty zahrnúť do majetku a príjem z nich daniť tak ako sa dania ostatné veci,
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Mirko, nehovoríme tu o bankových úrokoch, ale o úrokoch z omeškania a zmluvných pokutách. Bankové úroky sú predmetom dane (nie ako napísal Sthuska) a sú vysporiadané zrážkovou daňou t.j. daňová povinnosť splnená. A čo sa týka "pokút" tak si prečítaj celú tému odznovu :-), lebo žiaľ si úplne mimo. :-)
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Len sme diskutovali o ďalšom probléme... Toto je jedinečné na porade

Elenka, tak potom načo tu zakladáme rôzne témy, keď aj tak každá téma je o všetkom možnom. Totálne sa stráca zmysel členenia tém a ich prehľadnosť. Keď chcem niečo konkrétne vyhľadať tak kúsok je k téme, ďalších 10-20 príspevkov s témou nesúvisí, potom sa zase niekto k téme vráti a tak dokola. Poviem Ti takto sa mi to vôbec nepáči a ani ma to potom ani nebaví študovať. A nedajbože, že chcem problém urgentne vyriešiť. Vážme si svoj čas.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Tu je celkom dobrý članok:
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=8902&LngID=0
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

K príspevku 44. Všetkým dotknutým sa ospravedlňujem, ako poznamenal jeden z členov porady "ryba smrdí od päty".
V príspevku č. 24 som odbočil od témy (kde som však zároveň požiadal o pokračovanie v inej alebo novej téme - majetok) a neskôr som si dovolil v príspevku č. 40 vás "buzerovať". Mrzí ma to a ďakujem kolegovi za upozornenie. :-)
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

slavica Pozri príspevok
Zaujímavé, ale odporujú si hneď v prvom článku 2.1. Príjmom spoločenstva určite nie sú príjmy z prenájmu spoločných častí domu a úroky z bankových účtov, pretože sú príjmom FO, teda vlastníkov a sú zdaňované zrážkovou daňou, tak ako to popisujú už správne v bode 2.2
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

2. 4 Úroky z bankových účtov
Príjem vo forme úrokov z peňažných prostriedkov, u ktorého je zrazením dane splnená daňová povinnosť, sa do základu dane spoločenstva nezahŕňa, a to v súlade s § 17 ods. 3 zákona o dani z príjmov. Pri zistení základu dane teda spoločenstvo takto zdanený príjem z výsledku hospodárenia alebo rozdielu medzi príjmami a výdavkami odpočíta.

Na schodzi vlastníci sa vyjadrili k SBD, že už roky nám nepripisujú úroky z účtu, z FO. Podľa tohoto čo sa píše v zákone by sa dalo povedať že poplatky za účet prevyšujú úroky a teda nieje čo pripisovať? Dá sa zistiť či úroky z účtu máme pripísané na FO a že SBD si ich neponecháva ako príjem, oslobodení od dane?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

peton Pozri príspevok
Zaujímavé, ale odporujú si hneď v prvom článku 2.1. Príjmom spoločenstva určite nie sú príjmy z prenájmu spoločných častí domu a úroky z bankových účtov, pretože sú príjmom FO, teda vlastníkov a sú zdaňované zrážkovou daňou, tak ako to popisujú už správne v bode 2.2
Ja to dávam do FO a finito, ...je to príjem vlastníkov a oni to chcú mať vo fonde. Tak sme sa dohodli a pre pár "šupov" nebudem z toho robiť vedy. Máme dost iných problemov , nie?


...píšem o urokoch z učtu
Naposledy upravil Halli : 15.04.08 at 20:05
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nakoniec sa z týchto "výkladov zákona" dozvieme, že spoločenstvo sú vlastne vlastníci, zisk je to, čo získaš - a treba zdaniť všetko.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Stanovisko DR SR a kam zmluvné pokuty, úroky z omeškania účtovať je uvedené na 1. strane Informačného listu č. 2 ZSVB na Slovensku.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať