Zavrieť

Porady

Mobilný telefón v nákladoch

človek
Kúpim mobilný telefon Tento budem využívať na obtelefonovanie klientov a vôbec k činnosti smerujúcej k predávaniu svojich výrobkov. Môj kolega v práci mi chce nahovoriť, že ked má dotyčná osoba takýto mobil, môže si dávať do nákladov 40% zo sumy prevolanej v danom mesiaci? Podľa mňa je to hlúposť. Ak % tak prečo zrovna 40%, je na to nejaký predpis? Ak som mobil kúpil v období, ked som prevádzkoval činnosť a dal si ho hned od začiatku do DHIM (náklady za nákup) môžem si predsa každý mesiac dávať do nákladov celý mesačný účet za mobilný telefon, nie? Vždy to je len o relevancii náklady k príjmom? Ak by som takto ročne prevolal viacej ako som zarobil, to by už problém mohol byť. Ak však náklady (telefónne účty) aspoň všeobecne zodpovedajú bežnej "spotrebe"v praxi tak je to podľa mňa v poriadku! Skúste mi povedať vaše skúsenosti prosím.
Naposledy upravil klocek : 23.03.05 at 21:24 Dôvod: oprava textu
Usporiadat
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

V paušálných výdavkoch sú obsiahnuté aj výdavky na mobilný telefón,preto sa to volá paušálne že nemusíš konkrétne evidovať a dokazovať jednotlivé výdavky.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
moc ďakujem
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Ja by som sa chcela spýtať na Váš názor na zaradenie dvoch mobilov u rovnakého operátora do výdavkov u SZČO, ktorá nemá žiadneho zamestnanca. Dáva si do výdavkov 100% z obidvoch mobilov. Podľa mňa je to už trocha pritiahnuté za vlasy. Ako to bude z zdôvodňovať?
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Podnikateľ musí vedieť sám, ako zdôvodniť kúpu dvoch telefónov ak je sám SZČO. Teraz mám kontrolu na DPH, celý rok 2004, 2005 a z orange si pýtajú za obidva roky výpisy. A SZČO si musí farebne vyčiarkať osobné a firemné hovory. Takže aj takú mám skúsenosť. Je to len na podnikateľovi.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Julča
Ja by som sa chcela spýtať na Váš názor na zaradenie dvoch mobilov u rovnakého operátora do výdavkov u SZČO, ktorá nemá žiadneho zamestnanca. Dáva si do výdavkov 100% z obidvoch mobilov. Podľa mňa je to už trocha pritiahnuté za vlasy. Ako to bude z zdôvodňovať?
Jeden mobil je asi pre manželku .
No teraz vážne , je to dosť , pokiaľ je jednoosobová firma SZČO - bez zamnestnancov . Nech si to radšej rozmyslí či to uplatní vo výdavkoch , pretože daniari nemajú problém si vyžiadať výpis hovorov . V konečnom dôsledku si to oddôvodní sám . Moja rada uplatniť len jeden .
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Zita5
Jeden mobil je asi pre manželku .
No teraz vážne , je to dosť , pokiaľ je jednoosobová firma SZČO - bez zamnestnancov . Nech si to radšej rozmyslí či to uplatní vo výdavkoch , pretože daniari nemajú problém si vyžiadať výpis hovorov . V konečnom dôsledku si to oddôvodní sám . Moja rada uplatniť len jeden .
Súhlasím s tebou, len som chcela počuť aj iný názor.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Poznám živnostníka, ktorý má 3 telefóny. Jeden na paušál a v jednom má českú kartu s roomingom, pretože spolupracuje aj s firmou z Čiech a tretí má doma, ale vôbec o ňom neúčtuje.

Tú českú kartu nemá na paušál, ale kreditnú a za rok si ju dobil hádam aj v sume Kč 10 000,--.

Ako by sa na toto pozerali daňováci. Myslím, že sa to dá obhájiť.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

zuzana, myslim ze da, aj ked tych 10 000 je dost velka suma a zalezi na nom ako hodnoverne to obhaji.
ja mam pausal aj easy, pausal davam do nakladov a easy mam sukromnu. obcas si z pausalu dobijem easy, niekedy aj synom..to do nakladov nedavam.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Českú kartu dobije mesačne priemerne o 1000. Veď bol často na služobkáv v Čechách a pri cenách hovorov si myslím, že je to obhájiteľné.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ZuzanaP
Poznám živnostníka, ktorý má 3 telefóny. Jeden na paušál a v jednom má českú kartu s roomingom, pretože spolupracuje aj s firmou z Čiech a tretí má doma, ale vôbec o ňom neúčtuje.

Tú českú kartu nemá na paušál, ale kreditnú a za rok si ju dobil hádam aj v sume Kč 10 000,--.

Ako by sa na toto pozerali daňováci. Myslím, že sa to dá obhájiť.

To , že či to bude obhájiteľné pri kontrole , záleží od podnikateľského subjektu a samozrejme od daňového kontrolóra . V prvom rade , aby mal aj nejaké príjmy z Čiech , dokumentovať s objednávkami , zmluvami atď .Ak bude mať aj k uplatneným výdavkom príslušný pomer príjmu , tak by to malo byť obhájiteľné . Ale ak bude vykazovať len výdavky na dobíjanie , tak pochybujem . Postup určite poznáš .
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
No jasné, má zmluvy a nie jednu, takže si myslím, že až taký problém by to nemal byť.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Julča
Ja by som sa chcela spýtať na Váš názor na zaradenie dvoch mobilov u rovnakého operátora do výdavkov u SZČO, ktorá nemá žiadneho zamestnanca. Dáva si do výdavkov 100% z obidvoch mobilov. Podľa mňa je to už trocha pritiahnuté za vlasy. Ako to bude z zdôvodňovať?
Ja si myslím, že to záleží aj na výške príjmov. Ak SZČO má dva mobilné telefóny a síce nemá žiadneho zamestnanca a príjmy má ročne okolo
300 000.-Sk a mesačne pretelefonuje z obidvoch mobilov okolo 2000,-Sk je to podľa mňa prijateľné aj obhájiteľné, veď len ak dodáva napr.stavebné alebo elektrotechnické práce aj s materiálom tak len pri objednávaní materiálu pretelefonuje dosť minút. Ja im v takomto prípade (samozrejme keď sú obidva mobily na firmu) dávam do nákladov 100%. Jasné že to závisí aj od konkrétneho daňovníka, dúfam, že s tým nebudú problémy, ale dnes sa drobní živnostníci, ktorí nepracujú len pre jednu firmu musia riadne obracať aby si zohnali prácu, a k tomu práve potrebujú telefón. Tak uvidím ahojte
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Julča
Ja by som sa chcela spýtať na Váš názor na zaradenie dvoch mobilov u rovnakého operátora do výdavkov u SZČO, ktorá nemá žiadneho zamestnanca. Dáva si do výdavkov 100% z obidvoch mobilov. Podľa mňa je to už trocha pritiahnuté za vlasy. Ako to bude z zdôvodňovať?
Ja mám napr. dva telefóny. Prečo? Jeden som kúpila za 1 SK pre dcéru, teda aparát, dala jej tam kartu, aby som neprišla o peniaze a oba paušále využívam služobne. Či pretelefonujem na dvoch po 2 000 SK alebo na jednom 4 000 Sk je predsa jedno, to znaená musí ísť podľa mňa o obhajiteľnú sumu. . Skrátka som využila výhodnú akciu a prišla za 1 SK k modernejšiemu telefónu /ušetrila som náklady na vlastný aparát/ a môžu si pozrieť aj výpisy.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ja osobne si dávam z každého telefónu do nákladov 80% s tým, že 20% je osobná spotreba. Nech mi nikto nehovorí, že zo svojho telefónu nezavolá manželke, deťom, kamarátom a pod.,
0 0
anka p. anka p.

anka p. je offline (nepripojený) anka p.

Ahoj poraďáci,
ja mám takýto problém. SZČO má mobilný telefón. Lenže neodkladal si všetky faktúry. Má ale šeky o zaplatení. Môže si ich dať do nákladov aj bez faktúry?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

anka p.
Ahoj poraďáci,
ja mám takýto problém. SZČO má mobilný telefón. Lenže neodkladal si všetky faktúry. Má ale šeky o zaplatení. Môže si ich dať do nákladov aj bez faktúry?
Ja šeky o zaplatení bez faktúry "neberiem". Nech si vypýta opisy faktúr - behom dvoch dní ich má.
0 0
kendy kendy

kendy je offline (nepripojený) kendy

Poraďte aj mne:
mám dať do nákladov len percento z paušálu, mám faktúry z Orange, ale uhrádzané boli cez súkromný účet.
Môžem k tomu priložiť len faktúru, ku ktorej nedám doklad o zaplatení? Zdá sa mi totiž nelogické prikladať tam výpis z účtu, ktorý vôbec neúčtujem.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

uhradu mozes zauctovat na zaklade nejakeho dokladu o platbe, je len logicke, ze ked platba prebehla zo sukromneho uctu, treba ako doklad dolozit vypis z toho uctu na potvrdenie tej platby. alebo platbu neuctovat vobec.
Naposledy upravil duficek : 24.03.06 at 13:24
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
kendy
Poraďte aj mne:
mám dať do nákladov len percento z paušálu, mám faktúry z Orange, ale uhrádzané boli cez súkromný účet.
Môžem k tomu priložiť len faktúru, ku ktorej nedám doklad o zaplatení? Zdá sa mi totiž nelogické prikladať tam výpis z účtu, ktorý vôbec neúčtujem.

Potrebuješ predsa k uplatneniu výdavkov doklad preukazujúci zaplatenie daného výdavku .
0 0
denabal denabal

denabal je offline (nepripojený) denabal

Ja len takú perličku. Mala som kontrolu, SZČO bez zamestnancov, 2 mobily na paušál u toho istého operátora. Mal tam aj 2 kúpy mobilného aparátu. Jeden telefón mu vyhodili, ale len aparát a nie mesačné faktúry - tie zostali. Podotýkam že boli mesačne na sumu okolo 1000,- Sk. JE to naozaj len na kontrole ako sa im chce. Keď mi nejaký živnostník donesie mobily, ktoré nie sú na firmu, tak hneď upozorním, že treba aj výpisy hovorov. A keď nepriloží, tak sa nimi vôbec nezaoberám. Keby sme mali rozmýšľať nad každou takouto "maličkosťou", tak myslím, že by sme sa nikdy nedostali ku koncu. Pevné nervy pri uzávierkách.
0 0
Načítať ďalšie