Zavrieť

Porady

Neprehlásenie vlastníka bytu - potvrdenie o nedoplatkoch

Dobrý deň som tu prvý krát, neviem ako vytvoriť novú otázku a tak vstupujem sem vrámci odpovede, chcem Vás poprosiť o radu ako mám vyriešiť jeden menší problém.
Minulý rok som kúpil byt v Petržalke od mojej tety na základe kúpnej zmluvy. S tetou som sa ústne dohodol, že môže v tomto byte naďalej bývať, pričom ona si bude náklady na byt uhrádzať sama. Na základe tejto dohody som nepovažoval za podstatné ísť za správcom a nahlásiť mu zmenu majiteľa bytu, keďže teta riadne každú pohľadávku správcu uhrádza resp. je jej táto pohľadávka strhávaná z účtu na základe trvalého príkazu.
Vzhľadom na to, že vznikla určitá situácia, tak sme sa s manželkou rozhodli, že tento byt vrátime tete na základe darovacej zmluvy. Darovacie zmluvy už máme u právnika vyhotovené, len je problém u správcu.
Dnes som si bol vyžiadať vyhlásenie správcu, že na predmetnom byte nie sú žiadne podlžnosti a tu mi pracovníčka povedala, že pokiaľ ja nebudem u nich nahlásený ako majiteľ bytu tak mi žiadne vyhlásenie nevydajú. Ja som tejto pracovníčke vysvetľoval, že v tom byte býva pôvodná majiteľka, moja teta, všetky poplatky riadne platí, a ja znovu tento byt chcem na ňu prepísať. Ďalej som tejto pracovníčke vysvetľoval, že ide o zbytočnú papierovačku, že ja sa teraz prihlásim a vzápätí na to sa bude znovu prihlasovať teta, ktorá už nie je najmladšia a má veľké zdravotné problémy - lieči sa na rakovinu. Pracovníčka správcu si nechcela dať nič vysvetliť a povedala, že pokiaľ to nebudem mať u nich prepísané na seba tak mi žiadne vyhlásenie nevydá. Ďalej som ju poprosil, že či by sa to nedalo tak, že na tom vyhlásení by nebolo žiadne meno a len byt č., poschodie č. adresa nemá žiadne nedoplatky, ani s takouto alternatívou nesúhlasila.
Na základe vyššie uvedenej situácie Vás chcem poprosiť o radu, že ako sa dá obísť vyhlásenie správcu o tom, že byt nemá žiadne podlžnosti, či je tu tá možnosť, že by sa napísalo čestné prehlásenie o tom, že byt nemá žiadne podlžnosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Jaroslavov Pozri príspevok
    Dobrý deň som tu prvý krát, neviem ako vytvoriť novú otázku a tak vstupujem sem vrámci odpovede, chcem Vás poprosiť o radu ako mám vyriešiť jeden menší problém.
    Minulý rok som kúpil byt v Petržalke od mojej tety na základe kúpnej zmluvy. S tetou som sa ústne dohodol, že môže v tomto byte naďalej bývať, pričom ona si bude náklady na byt uhrádzať sama. Na základe tejto dohody som nepovažoval za podstatné ísť za správcom a nahlásiť mu zmenu majiteľa bytu, keďže teta riadne každú pohľadávku správcu uhrádza resp. je jej táto pohľadávka strhávaná z účtu na základe trvalého príkazu.
    Vzhľadom na to, že vznikla určitá situácia, tak sme sa s manželkou rozhodli, že tento byt vrátime tete na základe darovacej zmluvy. Darovacie zmluvy už máme u právnika vyhotovené, len je problém u správcu.
    Dnes som si bol vyžiadať vyhlásenie správcu, že na predmetnom byte nie sú žiadne podlžnosti a tu mi pracovníčka povedala, že pokiaľ ja nebudem u nich nahlásený ako majiteľ bytu tak mi žiadne vyhlásenie nevydajú. Ja som tejto pracovníčke vysvetľoval, že v tom byte býva pôvodná majiteľka, moja teta, všetky poplatky riadne platí, a ja znovu tento byt chcem na ňu prepísať. Ďalej som tejto pracovníčke vysvetľoval, že ide o zbytočnú papierovačku, že ja sa teraz prihlásim a vzápätí na to sa bude znovu prihlasovať teta, ktorá už nie je najmladšia a má veľké zdravotné problémy - lieči sa na rakovinu. Pracovníčka správcu si nechcela dať nič vysvetliť a povedala, že pokiaľ to nebudem mať u nich prepísané na seba tak mi žiadne vyhlásenie nevydá. Ďalej som ju poprosil, že či by sa to nedalo tak, že na tom vyhlásení by nebolo žiadne meno a len byt č., poschodie č. adresa nemá žiadne nedoplatky, ani s takouto alternatívou nesúhlasila.
    Na základe vyššie uvedenej situácie Vás chcem poprosiť o radu, že ako sa dá obísť vyhlásenie správcu o tom, že byt nemá žiadne podlžnosti, či je tu tá možnosť, že by sa napísalo čestné prehlásenie o tom, že byt nemá žiadne podlžnosti.
    Asi ťa sklamem, ale neobídeš to. Nemôžeš sa hnevať na pracovníčku správcu, lebo to, čo si od nej chcel bolo nelegálne.

    Správca môže skutočne vydať len potvrdenie, že majiteľ bytu nemá podĺžnosti. A majiteľom podľa nich je zatiaľ tvoja teta. s tebou sa v podstate ani nemala čo baviť, lebo pre nich nie si obchodný partner. Tým by si sa stal až po nahlásení zmeny majiteľa. Buď rád, že ti z toho nevznikli iné komplikácie (napr. nevyplatenie ročného preplatku). Zbytočná byrokracia to je len z tvojho pohľadu. Správca si také niečo dovoliť nemôže, že by vydal potvrdenie s menom inej osoby, než je u nich nahlásená ako majiteľ bytu.

    Takže dajte rýchlo prehlásiť byt na teba, oni prevedú všetky zálohové predpisy na teba ako nového majiteľa a vydajú ti potvrdenie.

    A nemôžu vydať potvrdenie na byt, nakoľko v zákone o vlastníctve bytov § 5 ods. 2 je doslova uvedené, že to musí byť potvrdenie na vlastníka bytu, nie byt:

    "(2) Prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je vyhlásenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky"

    sthruska je offline (nepripojený) sthruska

    sthruska
    Môžeš to riešiť aj tak, že sa u správcu nahlásiš ako majiteľ bytu a všetko ostatné ostane tak ako to je.
    Teta bude bývať v byte aj uhrádzať náklady. Správcovi je jedno kto hradí náklady spojené s užívaním bytu - či majiteľ alebo hockto iný.
    To vrátenie bytu je podľa mňa v tvojom prípade zbytočné a len to stojí prostriedky.

    Neprehlásenie vlastníka bytu - potvrdenie o nedoplatkoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.