Zavrieť

Porady

Preplatok a nedoplatok RZZP za rok 2006 a daňové priznanie FO typ B

Prípad č. 1: Z RZZP za rok 2006 vznikol preplatok, ktorý sa skladá z preplatku z §5 a preplatku týkajúceho sa §6. Daňovník platil v r. 2007 odvody do poisťovní len zo zamestnania a má príjem zo živnosti, kde si bude uplatňovať paušálne výdavky.
Otázky:
1. Podľa §5 ods.1 písm. i) je časť tohto preplatku príjmom zo závislej činnosti. Kde v DP túto sumu uviesť? Prirátať k úhrnu príjmov od všetkých zamestnávateľov (r. 33), alebo odrátať od úhrnu poistného (r. 34) - (v poznámke je však na základe potvrdení od zamestnávateľov)?
2. Čo urobiť s druhou časťou preplatku týkajúcou sa príjmov zo živnosti? Odrátať od paušálnych výdavkov na r. 2,9,11 (tab.č.1) a uviesť ich mínusom v kolónke zaplateného poistného?

Prípad č. 2: Z RZZP za rok 2006 vznikol nedoplatok, ktorý sa však týka len príjmov zo závislej činnosti, keďže živnosť síce bola (preto si robil sám RZZP), ale príjmy ani odvody poistného žiadne. V roku 2007 je príjem zo závislej činnosti a príjem za činnosť sprostredkovateľa (§6 odst.2 písm. d), znova odvody žiadne. Výdavky bude uplatňovať paušálne.
Otázka: Kam uviesť uhradený nedoplatok?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

    Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac EvaB.
    Neporadíte?

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    EvaB. Pozri príspevok
    Prípad č. 1: Z RZZP za rok 2006 vznikol preplatok, ktorý sa skladá z preplatku z §5 a preplatku týkajúceho sa §6. Daňovník platil v r. 2007 odvody do poisťovní len zo zamestnania a má príjem zo živnosti, kde si bude uplatňovať paušálne výdavky.
    Otázky:
    1. Podľa §5 ods.1 písm. i) je časť tohto preplatku príjmom zo závislej činnosti. Kde v DP túto sumu uviesť? Prirátať k úhrnu príjmov od všetkých zamestnávateľov (r. 33), alebo odrátať od úhrnu poistného (r. 34) - (v poznámke je však na základe potvrdení od zamestnávateľov)?
    2. Čo urobiť s druhou časťou preplatku týkajúcou sa príjmov zo živnosti? Odrátať od paušálnych výdavkov na r. 2,9,11 (tab.č.1) a uviesť ich mínusom v kolónke zaplateného poistného?

    Prípad č. 2: Z RZZP za rok 2006 vznikol nedoplatok, ktorý sa však týka len príjmov zo závislej činnosti, keďže živnosť síce bola (preto si robil sám RZZP), ale príjmy ani odvody poistného žiadne. V roku 2007 je príjem zo závislej činnosti a príjem za činnosť sprostredkovateľa (§6 odst.2 písm. d), znova odvody žiadne. Výdavky bude uplatňovať paušálne.
    Otázka: Kam uviesť uhradený nedoplatok?

    Ďakujem.
    1. Preplatok z §5 prirátať k príjmom z §5, obdobne postupovať pri §6
    2. Nedoplatok prirátať k poistnému z §5

    EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

    Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac EvaB.
    Ďakujem, už som tak urobila, takže teraz som si aspoň istá, že dobre. Do osobitných záznamov daňovníka som ešte dala o tom poznámku, aby sa na DÚ z toho vysomárili.

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    Petra29 Pozri príspevok
    1. Preplatok z §5 prirátať k príjmom z §5, obdobne postupovať pri §6
    2. Nedoplatok prirátať k poistnému z §5
    Ja by som mala ešte jednu doplňujúcu otázku, nedoplatok z RZZP za rok 2006 dať do riadku 34 (úhrn povinného poistného §5ods,8zákona o DZP) v daňovom priznaní typu B??

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    Arava Pozri príspevok
    Ja by som mala ešte jednu doplňujúcu otázku, nedoplatok z RZZP za rok 2006 dať do riadku 34 (úhrn povinného poistného §5ods,8zákona o DZP) v daňovom priznaní typu B??
    Nikto mi neporadí?? ja viem že všetci robia už RZZP ale ja potrebujem poradiť aj s týmto problémom aby som mohla dobre urobiť dobre RZZP.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Arava Pozri príspevok
    Nikto mi neporadí?? ja viem že všetci robia už RZZP ale ja potrebujem poradiť aj s týmto problémom aby som mohla dobre urobiť dobre RZZP.
    Veď predchádzajúci príklad číslo 2 je ten istý ..... nedoplatok pripočítaš k poistnému z § 5.

    Preplatok a nedoplatok RZZP za rok 2006 a daňové priznanie FO typ B

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.