Zavrieť

Porady

Predaj bytu

Dobry den,
rad by som sa opytal par veci ohladom predaja bytu.
V roku 2006 na jar sme si s manzelkou kupili byt. Manzelka si hned nahlasila trvaly pobyt. Ja som si ho nenahlasi.
Ak chceme byt predat a neplatit dan z predaja tak musi mat vlastnik na uvedenej adrese trvaly pobyt min. 2 roky. Tato lehota uz uplynula.
Ja sa chcem opytat ci mozeme tento byt predat aj napriek tomu ze ja tam nemam nahlaseny trvaly pobyt a ma ho len manzelka? Aby sme nemuseli platit dan z predaja
Dakujem s pozdravom Pitras
Usporiadat
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

pitras Pozri príspevok
Dobry den,
rad by som sa opytal par veci ohladom predaja bytu.
V roku 2006 na jar sme si s manzelkou kupili byt. Manzelka si hned nahlasila trvaly pobyt. Ja som si ho nenahlasi.
Ak chceme byt predat a neplatit dan z predaja tak musi mat vlastnik na uvedenej adrese trvaly pobyt min. 2 roky. Tato lehota uz uplynula.
Ja sa chcem opytat ci mozeme tento byt predat aj napriek tomu ze ja tam nemam nahlaseny trvaly pobyt a ma ho len manzelka? Aby sme nemuseli platit dan z predaja
Dakujem s pozdravom Pitras
pokiaľ ja viem, tak ak si dva roky býval v tom byte, daň z predaja sa neplatí a trvalé bydlisko s tým nemá nič spoločné. Ja som to riešila minulý rok v lete. Skôr ako po uplynutí dvoch rokov od nadobudnutia bytu, byt ani nepredávaj. Ak však je po uplynutí dvoch rokov, tak daň neplatíš
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

pitras Pozri príspevok
Dobry den,
rad by som sa opytal par veci ohladom predaja bytu.
V roku 2006 na jar sme si s manzelkou kupili byt. Manzelka si hned nahlasila trvaly pobyt. Ja som si ho nenahlasi.
Ak chceme byt predat a neplatit dan z predaja tak musi mat vlastnik na uvedenej adrese trvaly pobyt min. 2 roky. Tato lehota uz uplynula.
Ja sa chcem opytat ci mozeme tento byt predat aj napriek tomu ze ja tam nemam nahlaseny trvaly pobyt a ma ho len manzelka? Aby sme nemuseli platit dan z predaja
Dakujem s pozdravom Pitras
http://www.porada.sk/t16478-predaj-b...z-prijmov.html
http://www.porada.sk/t1520-predaj-bytu-zdanenie.html


... a takýchto tém je tu toľko, že až.... Pitras, čo tak použiť vyhľadávanie?
... a do SVB to už teda ani nepatrí... neboj zvykneš si v porade.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

cowboyka Pozri príspevok
pokiaľ ja viem, tak ak si dva roky býval v tom byte, daň z predaja sa neplatí a trvalé bydlisko s tým nemá nič spoločné. Ja som to riešila minulý rok v lete. Skôr ako po uplynutí dvoch rokov od nadobudnutia bytu, byt ani nepredávaj. Ak však je po uplynutí dvoch rokov, tak daň neplatíš
Má.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane



(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

pitras Pozri príspevok
Dobry den,
rad by som sa opytal par veci ohladom predaja bytu.
V roku 2006 na jar sme si s manzelkou kupili byt. Manzelka si hned nahlasila trvaly pobyt. Ja som si ho nenahlasi.
Ak chceme byt predat a neplatit dan z predaja tak musi mat vlastnik na uvedenej adrese trvaly pobyt min. 2 roky. Tato lehota uz uplynula.
Ja sa chcem opytat ci mozeme tento byt predat aj napriek tomu ze ja tam nemam nahlaseny trvaly pobyt a ma ho len manzelka? Aby sme nemuseli platit dan z predaja
Dakujem s pozdravom Pitras
U manželky sa jedná o oslobodený príjem.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

Pepa Pozri príspevok
Má.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane



(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
súhlasím, len som vetu neformulovala správne, sorry - týkalo sa to manželky
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

takže, ak nemám trvalý pobyt a bývala som v byte viac ako dva roky a idem ho predávať musím platiť zaň daŇ? inak neviem, ale zdá sa mi to fakt divné, že čo s tým má trvalé bydlisko. Ak ho tam nemám uvedené, ale mám ho príhlásené a tam ani nebývam, tak neviem, prečo by som mala byť vo výhode oproti tým čo tam síce bývali preukázne cez dva roky no nemali tam TP prihlásené.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

dara Pozri príspevok
takže, ak nemám trvalý pobyt a bývala som v byte viac ako dva roky a idem ho predávať musím platiť zaň daŇ? inak neviem, ale zdá sa mi to fakt divné, že čo s tým má trvalé bydlisko. Ak ho tam nemám uvedené, ale mám ho príhlásené a tam ani nebývam, tak neviem, prečo by som mala byť vo výhode oproti tým čo tam síce bývali preukázne cez dva roky no nemali tam TP prihlásené.
Zvýraznenému nerozumiem .
Oslobodený je príjem z predaja bytu, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt min. dva roky bezprostredne pred predajom .To hovorí zákon - neviem čo je na tom divné.
Či tam býval, alebo nebýval je nepodstatné - mal tam trvalý pobyt.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dara Pozri príspevok
takže, ak nemám trvalý pobyt a bývala som v byte viac ako dva roky a idem ho predávať musím platiť zaň daŇ? inak neviem, ale zdá sa mi to fakt divné, že čo s tým má trvalé bydlisko. Ak ho tam nemám uvedené, ale mám ho príhlásené a tam ani nebývam, tak neviem, prečo by som mala byť vo výhode oproti tým čo tam síce bývali preukázne cez dva roky no nemali tam TP prihlásené.
A ako preukážeš, že si v ňom bývala, keď tam nemáš trvalý pobyt? Ak niekto kupuje byt pre bývanie, tak je jeho majiteľom a má v ňom aj trvalý pobyt. Špekulant kupuje byty na kšefty (krajšie povedané obchodovanie). Napr. dnes kúpi 5 bytov, trvalý pobyt má niekde inde, za 3 roky ich predá so ziskom 2 mil. SKK a bude tvrdiť, že býval vo všetkých piatich. Tak by zarobil za 2 roky nezdanených 2 mil. SKK.

Daňový úrad nebude preverovať každého individuálne, za akým účlom kúpil byt, prečo tam nemal trvalé bydlisko a či tam býval.Jednoducho to je v zákone tak dané, tak to platí.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

uhm, to má celkom logiku, ja k špekulantom nepatrím
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dara Pozri príspevok
uhm, to má celkom logiku, ja k špekulantom nepatrím
To vieš ty. Ale pre DÚ môžeš byť osobou, ktorá obchoduje s bytmi, keďže v ňom nemáš trvalé bydlisko. Takže sú 2 podmienky, buď trvalé= bydlisko 2 roky, alebo vlastníctvo 5 rokov.
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

prosím, neviete mi poradit, može manžel bez mojho suhlasu dat ponuku na predaj bytu? našla som na internete moj byt, ktorý ponúka na predaj manželova velmi dobrá až intímne známa priatelka. strašne ma to rozhodilo a potrebujem vediet, či k tomu nepotrebuju moj súhlas.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ak ste na internete nasla svoj byt, ak je to pravda, nemôže. Jedine , že by skúšal niekoho podviesť, teda aj Vás. Ak je to Váš byt, spoločný, potrebuje váš súhlas. Ide o to kto je zapísaný na liste vlastníctva. Treba konať, aby Vás nejakým spôsobom neobišiel a podvodom nepredal byt v ktorom bývate.
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

dakujem velmi pekne, prosím, ešte jednu vec...je tam aj cena bytu, to ma zarazilo, že so mnou on o tom nehovoril...nemali sa ma ako vlatníka spýtat, či možu byt ponúknut na predaj a dat na internet? ako realitná maklérka ma obišla a nepýtala sa ma, len s mojím mužom spolupracuje zrejme...nemala si pýtat odo mna súhlas ako realitná maklérka?
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

byt je družstevný a my sme vlastníci obaja s manželom, ale robil bez mojho vedomia...možem ich za to zažalovat?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

V tom prípade máte spoločné užívacie právo na byt, ak ste ho nadobudli za spoločného manželstva. Je sa treba obrátiť na družstvo a informovať ich o tej skutočnosti, pretože byt je zatiaľ majetkom družstva.

No vy ako ako nájomníci družstevného bytu môžete požiadať o jeho prevedenie do osobného vlastníctva. Prípadne požiadať družstvo o prevod členských práv a povinností na inú osobu, záleží na tom ako má družstvo schválené stanovy. Ale vždy by mal byť na to súhlas obidvoch, manželky, manžela. A čo deti, sú? Kde budú bývať?
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

my ho máme v osobnom vlastníctve, ale je to zložité...manžel prepil majetok a teraz ide predaj riešit predajom...ja som zo začiatku súhlasila s predajom, ale moj oficiálny súhlas nemá. deti máme a to kde budeme bývat je vo hviezdach...isté je že máme pred rozvodom a nemáme doriešené ale vobec nič...ja som v zahraničí a len takto zhánam rýchlo informácie, čo robit...
ked si oni dvaja určili aj cenu bytu, nemali sa ma na to najprv pýtat aj s mojím podpisom? ved ako maklérka sa musí pýtat obidvoch, či súhlasia s uverejnením,,,
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Takže byt nie je družstevný, družstvo ho len spravuje. Vy ste spoluvlastníci, teda potrebuje Váš súhlas, podpis, ten ste mu nedali, oficiálne. Je treba uvažovať nad tým bývaním, kde?

Myslím, že na to budete potrebovať radu od právnika, prípadne sa o byt súdiť. S toho, čo ste napísala to bude zložité. Ale treba konať. Na Slovensku je všetko možné.
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

ja budem musiet do podnájmu, ale to všetko sa bude prejednávat až ked dorazím domov a pojdem za právnikom. chcem odškodnenie za prepitý majetok,,,tak uvidíme. zatial som odrezaná od všetkého diania a oni toho využívajú,,manžel so mnou o takých prízemných veciach ako je byt a dlhy nehovorí, resp. neodpovedá na moje dotazy,..,.je to zúfalé...
ale može realitná maklérka bez mojhu súhlasu uverejnit ten inzerát? to by ma zaujímalo najviac, lebo vidím, že si všetci bezo mna robia čo chcú a smejú sa mi do tváre...
myslím, že by maklérka mala mat povolenie aj odo mna, ako majitelky...ked už tam hodili aj cenu...staršne ma to dopálilo..
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ak ste spoluvlastníci je treba na všetko aj Váš súhlas. Ale Vy to už beriete ako skutočnosť " ja budem musieť do podnájmu". Možno ju uviedol v omyl a predložil jej váš súhlas, fingovaný? Horšie bude ak pre jeho dlhy, teda aj vaše bude byt v exekučnom konaní.
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

som velmi nahnevaná..normálne zvažujem že ju nahlásim na inšpektorát práce, ale aj toho človeka, čo býval so mnou. obaja sú teraz živnostníci. a zrejme ešte žiadnou kontrolou neprešli, ten moj isto nie, lebo ešte len tento rok začína s poistkami a úvermi a pod. v zamestnaní dal výpoved, pýtal odo mna výživné na manžela, udával ma na polícii za smsky, teraz zas dal na rozvod a ja neviem, ako im to vrátit :-)
asi ich nahlásim...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať