Zavrieť

Porady

Neuplatnený odpočet DPH

Ahojte poraďáci, mam jeden problém leasingová splátka bola splatná v 11,12/2007, ale ja som neuplatnila odpočet DPH. Možem uplatniť odpočet v 1.Q.2008?
Ďakujem.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

IvetaH Pozri príspevok
Fakt neviem či je to OK, ale nenarazila som v zákone na nič, čo porušujem a takto sa mi robí lepšie. Máš pravdu, že na konci roka mám problém a to je práve ten prípad, keď si vypíšem všetky doklady, ktoré mi prechádzajú do ďalšieho obdobia, ale to je v rámci inventarizácie.
Zo začiatku som to takto nerobila, ale stávalo sa mi, že som mala s tým problém. Som Q plátca a stáva sa, že mi predložia pár dokladov k zaúčtovaniu aj štvrťrok pozadu. Napr. v 12/2007 som našla aj bloky z 8/2007. Takže aký dátum tam môžem dať?
Potom som mala v účtovníctve iné dátumy, v DPH iné dátumy a keď som niečo hľadala, mala som s tým nervy.
To by sa muselo posúdiť od prípadu ku prípadu. ale môže dojsť k porušeniu postupov účtovania- nesprávne zvolený dátum účtovného prípadu....možno niekde narušená časová a vecná príslušnosť atď....

Neviem, ja osobne nemám s tým žiadny problém, na základe napr. označovania dokladov nájdem hne´d všetko čo treba...a považujem to za správne z hľadiska účtovných predpisov...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Mariana42 Pozri príspevok
Ja som zas mala takýto prípad:
Platili sme zálohu na tovar , deň zapl. 20.2.08
25.2.2008 sme obdržali daňový doklad - vyúčtovanie zálohy, ktorý som síce zaúčtovala na 343 ale omylom som neuviedla v záznamoch pre účely DPH za 2/08.
Rozhodla som sa , že uvediem v záznamoch za 3/08 a uplatním nárok na odpočet za mesiac 3/08.
Uvažujem správne? Prosím Vás ubezpečte ma!

M.
Áno
0 0
Mariana42 Mariana42

Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

Ďakujem Evinka , pekný deň prajem !
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Možno by bolo správne (podľa predchádzajúceho príspevku) do peňažného denníka zapísať dokladu ku dňu skutočného uskutočnenia účt. prípadu a do knihy evidencie DPH tieto dokladu zapísať s dátumom, kt. si uplatňujeme.
Aj podľa mňa by bolo jednoduchšie zapísať si to s dátumom k 1.dňu mesiaca, v rámci kt. si uplatňujeme DPH, ale neviem, či zasa v účtovnom denníku musia byť zaúčtované účtovného prípadu ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Tu som stiahla časť pokynu, o ktorej sa diskutovalo v prve časti tejto témy, ...

Obdobne od 1.1.2005, ak platiteľ dane do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo má doklad podľa § 51 ods. 1 písm. a), c) alebo d) zákona o DPH (t.j. tuzemskú faktúru,faktúru za tovar od dodávateľa z iného členského štátu, doklad o premiestnení, dovozný doklad), môže sa rozhodnúť, že odpočítanie dane vykoná v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

Príklad
Platiteľ dane A dodal platiteľovi dane B tovar 25.1.2005 a v tento deň mu vznikla daňová povinnosť. Platiteľovi dane B vzniklo právo na odpočítanie dane v ten istý deň, ako platiteľovi dane A vznikla daňová povinnosť, t.j. 25.1.2005. Platiteľ dane A vyhotovil faktúru 5.2.2005, platiteľ dane B ju obdržal 10.2.2005. Keďže do 25.2.2005 platiteľ dane B dostal faktúru, môže vykonať odpočítanie dane buď v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, t.j. v zdaňovacom období január 2005 alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období,
v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, t.j. v zdaňovacom období február 2005

Ak platiteľ dane do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo nemá doklad podľa § 51 ods. 1 písm. a), c) alebo d) zákona o DPH (t.j. tuzemskú faktúru, faktúru za tovar od dodávateľa z iného členského štátu, doklad o premiestnení, dovozný doklad), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad. V tomto prípade zákon o DPH jednoznačne stanovuje, že platiteľ dane vykoná odpočítanie dane v zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad.

Príklad
Platiteľ dane C dodal platiteľovi dane D tovar 30.1.2005 a v tento deň mu vznikla daňová povinnosť. Platiteľovi dane D vzniklo právo na odpočítanie dane v ten istý deň, ako platiteľovi dane C vznikla daňová povinnosť, t.j. 30.1.2005. Platiteľ dane C vyhotovil faktúru 10.2.2005, platiteľ dane D ju dostal 27.2.2005. Keďže do 25.2.2005 platiteľ dane D nedostal faktúru, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období,
v ktorom dostal doklad, t.j. v zdaňovacom období február 2005.

Odpočítať môžem v ZO, keď právo na odpočítanie vzniklo, alebo v prvom ZO.

Milan vďaka, Tvoje argumenty sú vždy presvedčivé a majú logiku.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

To mi je jasné, už som si to v zákone prečítala asi sto krát, ale neviem, ako si to môžem urobiť v programe, v ktorom nemám možnosť - odpočítanie dane v účtovnom období nasledujúcom po období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo. Dátum na pokl. doklade je napr. 15. 02. 2008, ale ku mne sa dostane až 28. 03. 2008, teda po podaní februárového daňového priznania. V účtovnom denníku musím mať nahodený výdavkový pokladničný doklad ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ale v knihe evidencie DPH ku dňu v rámci mesiaca, v ktorom si chcem uplatniť odpočet. Takže neviem, k akému dátumu môžem vlastne nahodiť pokladničný doklad, v rámci ktorého si chcem uplatniť odpočet až v nasledujúcom mesiaci. Neviete mi niekto poradiť?
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

môžem si vlastne vôbec nenahodiť dané doklady a neuplatniť si tým pádom odpočet na DPH?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Alexandra777 Pozri príspevok
môžem si vlastne vôbec nenahodiť dané doklady a neuplatniť si tým pádom odpočet na DPH?
Ja to mám riešené v softe - účtujem vo februári a do evidencie DPH dám v marci.
Ak naozaj nemáš takú možnosť riešila by som to ako som písala vyššie - príspevok 19
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Môžem si vlastne DPH odpočítať až vtedy, keď sa ku mne doklad dostane? V § 51 ods. 2 ZoDPH je napísané, že daňovník si môže odpočítať DPH aj vtedy, keď sa k nemu doklad dostane. Ale ako vlastne môžem daňovým kontrolórom pri daňovej kontrole dokázať, že doklad sa ku mne dostal napr. až v apríli, aj keď je februárový?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Alexandra777 Pozri príspevok
Môžem si vlastne DPH odpočítať až vtedy, keď sa ku mne doklad dostane? V § 51 ods. 2 ZoDPH je napísané, že daňovník si môže odpočítať DPH aj vtedy, keď sa k nemu doklad dostane. Ale ako vlastne môžem daňovým kontrolórom pri daňovej kontrole dokázať, že doklad sa ku mne dostal napr. až v apríli, aj keď je februárový?
Podľa mňa toto sa má chápať na daňovníka, a nie na externého účtovníka. Keď neporiadný podnikateľ dodá doklad z 02/2008 v 04/2008 a je mesačný platiteľ tak možnosti sú: podať dodatočné priznanie DPH za 02/2008, alebo neuplatniť DPH.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Alexandra777 Pozri príspevok
Môžem si vlastne DPH odpočítať až vtedy, keď sa ku mne doklad dostane? V § 51 ods. 2 ZoDPH je napísané, že daňovník si môže odpočítať DPH aj vtedy, keď sa k nemu doklad dostane. Ale ako vlastne môžem daňovým kontrolórom pri daňovej kontrole dokázať, že doklad sa ku mne dostal napr. až v apríli, aj keď je februárový?
Ako píše Smith-nie je rozhodujúce, kedy sa doklad dostal k účtovníkovi, ale kedy k platiteľovi DPH, teda do firmy. Z bloku ERP jasne vyplýva, kedy boli vynaložené prostriedky na nákup, t.j. kedy presne firma mala k dispozícii doklad /a teda kedy vznikla daňová povinnosť/. Z bloku ERP preto na základe §51 môžeme uplatniť právo na odpočet v zdaňovacom období, kedy povinnosť vznikla alebo v bezprostredne nadchádzajúcom.
U faktúry takýmto dôkazom môže byť prevzatie pošty napr. u doporučených zásielok, alebo zápis o prijatí dokladu v došlej pošte, nadväzne na pečiatku odoslania na pošte na obálke napríklad....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať