Zavrieť

Porady

prenájom bytu na kancelárie

prosím, nevedeli by ste poradiť, či keď prenájmem byt S.R.O. na kancelárie, musí byť vyňatý z byt. fondu, alebo to už tak nieje? Bolo to tak asi pred 15 rokmi, neviem, či sa to zmenilo, či to ešte treba. Mení sa potom niečo pre mňa ohľadne daní - doteraz to bol prenájom bytu na bývanie?
Konateľ s.r.o. by tam mohol mať aj trvalý pobyt?
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
"zbierala" by som výdaje na 042.
majetok je dlhodoby, - 042
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
lenkak Pozri príspevok
"zbierala" by som výdaje na 042.
majetok je dlhodoby, - 042
Tiež som toho názoru, všetko na 042 a na konci roku zaradiť, veď dovtedy už vari musí mať kanceláriu pripravenú, ale asi najradšej by som to odpisovala...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
zbierať na 042, zaradiť, odpisovať.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Prosím Vás, som konateľka spoločnosti a sídlo firmy je v byte, ktorý vlastním ako súkromná osoba. Vedel by mi niekto prosím poradiť, ako postupovať, ak by som chcela prenajímať jednu miestnosť s.r.o.? Mala by som túto časť bytu prehlásiť na nebytový priestor a tým pádom platiť vyššiu daň z nehnuteľnosti?
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, som konateľka spoločnosti a sídlo firmy je v byte, ktorý vlastním ako súkromná osoba. Vedel by mi niekto prosím poradiť, ako postupovať, ak by som chcela prenajímať jednu miestnosť s.r.o.? Mala by som túto časť bytu prehlásiť na nebytový priestor a tým pádom platiť vyššiu daň z nehnuteľnosti?
Posúvam...
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, som konateľka spoločnosti a sídlo firmy je v byte, ktorý vlastním ako súkromná osoba. Vedel by mi niekto prosím poradiť, ako postupovať, ak by som chcela prenajímať jednu miestnosť s.r.o.? Mala by som túto časť bytu prehlásiť na nebytový priestor a tým pádom platiť vyššiu daň z nehnuteľnosti?
Nevie mi nikto poradiť prosím?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Neviem, prečo by si to mala prehlasovať, veď sídlo firmy býva aj v byte. Ale túto otázku si aj tak mala dať daniarom, nie do tejto sekcie.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, som konateľka spoločnosti a sídlo firmy je v byte, ktorý vlastním ako súkromná osoba. Vedel by mi niekto prosím poradiť, ako postupovať, ak by som chcela prenajímať jednu miestnosť s.r.o.? Mala by som túto časť bytu prehlásiť na nebytový priestor a tým pádom platiť vyššiu daň z nehnuteľnosti?
Nič nebráni, aby si ty ako FO prenajala firme vymedzený priestor v byte.
So zmenou bytového priestoru na nebytový je nekonečne veľa papierovačky, s tým mám skúsenosti. Ak chceš v uvedenom priestore zriadiť iba kanceláriu, nie je nutné vyňať túto časť na nebytový priestor. Stačí oznámiť zmenu účelu užívania časti bytu (možno treba o to požiadať mestský úrad). Daň z nehnuteľnosti za priestor určený na podnikanie bude vyššia (podľa VZN mesta). To všetko, ako aj energie zohľadníš v nájomnom. Zároveň je potrebné zaregistrovať sa ako prenajímateľ na DÚ.
V inej polohe by to bolo, keby si chcela určité bytové priestory využiť napríklad na otvorenie pizzerie, kaderníctva a pod..... Vtedy sa asi nedá vyhnúť zmene na nebytový priestor.
Je to však iba môj názor.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ja som toto riesila asi tak zhruba 2 mesiace dozadu:

Moja sesternica otvárala kaderníctvo v pivničných priestoroch rodinného domu jej rodičov. V našej obci na stavebnom úrade sme mali však problémy so získaním akýchkoľvek informácií ohľadom zriadenia takejto prevádzky, hlavne čo sa týka vyňatia z bytového fondu, ap. Nakoniec bola len uzavretá zmluva o nájme, ktorá bola predložená na obecnom úrade, takisto napr. aj na hygienu a všetko prešlo bez toho, aby bol priestor vyňatý. Samozrejme je tam kopec maličkostí, ako napr. smeti si musela nahlásiť ako podnikateľ a takisto je na obecnom úrade povedali, nech si dá podružné meranie na vodu, pretože ako podnikateľ musí platiť drahšiu vodu.

Evanka Pozri príspevok
Nič nebráni, aby si ty ako FO prenajala firme vymedzený priestor v byte.
So zmenou bytového priestoru na nebytový je nekonečne veľa papierovačky, s tým mám skúsenosti. Ak chceš v uvedenom priestore zriadiť iba kanceláriu, nie je nutné vyňať túto časť na nebytový priestor. Stačí oznámiť zmenu účelu užívania časti bytu (možno treba o to požiadať mestský úrad). Daň z nehnuteľnosti za priestor určený na podnikanie bude vyššia (podľa VZN mesta). To všetko, ako aj energie zohľadníš v nájomnom. Zároveň je potrebné zaregistrovať sa ako prenajímateľ na DÚ.
V inej polohe by to bolo, keby si chcela určité bytové priestory využiť napríklad na otvorenie pizzerie, kaderníctva a pod..... Vtedy sa asi nedá vyhnúť zmene na nebytový priestor.
Je to však iba môj názor.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Ďakujem Vám veľmi pekne. Firma má ale kanceláriu mimo miesta sídla, tam platí prenájom za kancelárske priestory. Tú jednu miestnosť som chcela využívať skôr ako sklad alebo také niečo. Myslíte, že by som to tiež mohla nechať alebo tu už je potrebné zmeniť to na nebytový priestor?
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Prepáčte, viem že nie som úplne v originál téme, ale nechcela som zakladať ďalšiu, tiež tu ide v podstate o prenájom časti bytu na podnikanie...
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Eva99 Pozri príspevok
Ďakujem Vám veľmi pekne. Firma má ale kanceláriu mimo miesta sídla, tam platí prenájom za kancelárske priestory. Tú jednu miestnosť som chcela využívať skôr ako sklad alebo také niečo. Myslíte, že by som to tiež mohla nechať alebo tu už je potrebné zmeniť to na nebytový priestor?
Posúvam...
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Najlepšie bude, ak si zájdeš na stavebný úrad, pod ktorý spadáte a tam sa popýtate. Pretože mám pocit, že každá obec má čo sa tohto týka akési vlastné pravidlá :-)

Poznám napríklad konkrétne u nás v obci podnikateľov, ktorý majú kancelárie vo vlastných domoch a keď som sa na OÚ pýtala, či si títo museli tento priestor dať vyňať z bytového fondu, pozerali na mňa ako teľa na nové vráta...

Jediné, čo bude od teba obec, mesto považovať bude oznámenie o zmene účelu využitia časti domu, bytu - v ňom jednoducho oznámiš, že napr. 30m2 bude využívaných na podnikanie a budeš z toho platiť vyššiu daň z nehnuteľností.
Naposledy upravil misurka : 19.01.10 at 11:58
0 0
Vivien01 Vivien01

Vivien01 je offline (nepripojený) Vivien01

Ahojte,
potrebovala by som radu. Plánujem prenajať byt pánovi, ktorý si chce dať tento prenájom do nákladov na firmu. V zmluve o prenájme mám uvedené, že ho prenajímam na bývanie a nie ako kanceláriu.
Môže si to on takto zúčtovať? Alebo tam potrebuje mať uvedené, že mu prenajímam kanceláriu a tým pádom to ja musím vyňať z bytového fondu? On chce v tom byte bývať aj s rodinou a sumu prenájmu si dávať do nákladov, je toto "čisté"? A plynú z toho aj mne nejaké povinnosti alebo postihy?
Ďakujem Vám moc za radu :-)
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Vivien01 Pozri príspevok
Ahojte,
potrebovala by som radu. Plánujem prenajať byt pánovi, ktorý si chce dať tento prenájom do nákladov na firmu. V zmluve o prenájme mám uvedené, že ho prenajímam na bývanie a nie ako kanceláriu.
Môže si to on takto zúčtovať? Alebo tam potrebuje mať uvedené, že mu prenajímam kanceláriu a tým pádom to ja musím vyňať z bytového fondu? On chce v tom byte bývať aj s rodinou a sumu prenájmu si dávať do nákladov, je toto "čisté"? A plynú z toho aj mne nejaké povinnosti alebo postihy?
Ďakujem Vám moc za radu :-)
Rovnaký príspevok máš aj v inej téme
http://www.porada.sk/1281511-post78.html
0 0
Vivien01 Vivien01

Vivien01 je offline (nepripojený) Vivien01

Ano Evanka ja viem, nevedela som kam presne moju otazku zaradit.. ja ten byt nechcem prenajat na podnikanie ani na kancelarie, to nechce ani najomca.. ide o to, ze chce mat najomnu zmluvu medzi mnou a jeho s.r.o.-ckou, ale v najomnej zmluve bude jasne definovane, ze sa prenajima na byvanie... myslis, ze aj vtedy by sa to bralo tak, ze by som musela platit vyssie dane, odpad a elektrinu??
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
AK :
1)Ako vlastnik prihlasim byt a celej plochy bytu zaplatim dan z nehnutelnosti s navysenim poplatku pre priestor na podnikanie,
2)Firma bude mat vlastnu zbernu nadobu na odpad,
3)Firma bude mat prihlasenu eleltricku a plyn. pripojku na svoje meno ( spotreba vody je pre bezne kancelarske vyuzitie zanedbatelna polozka),
4)Predmetom podnikania bude cinnost ktora ( hlukom, zapachom, pohybom cudzicho osob v dome ) neobmedzuje prava ost. vlastnikov,
Ak tieto podmienky bude splnat Vas byt a umiestnena firma v byte , povazujem za zbytocne ( aj casovo narocne a pridrahe ) vynat byt z BF. Okrem toho sa k vynatiu maju podla mna pravo vyjadrit ( v ramci konania ) aj ost.vlastnici a to by som bol urcite proti. Nie je ziadna zaruka ze po vynati z BF si tam v buducnosti novy vlastnik nezriadi predajnu erotickych pomocok alebo cestovnu kancelariu s 50-100 klientami denne. Takato firma v dome urcite hodnotu bytov ost. vlastnikov vyrazne znizi.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Vivien01 Pozri príspevok
Ano Evanka ja viem, nevedela som kam presne moju otazku zaradit.. ja ten byt nechcem prenajat na podnikanie ani na kancelarie, to nechce ani najomca.. ide o to, ze chce mat najomnu zmluvu medzi mnou a jeho s.r.o.-ckou, ale v najomnej zmluve bude jasne definovane, ze sa prenajima na byvanie... myslis, ze aj vtedy by sa to bralo tak, ze by som musela platit vyssie dane, odpad a elektrinu??
Zdá sa mi nelogické, že zmluva bude na firmu a bude na bývanie. Bude teda využívaná ako byt pre koho?
0 0
zamako zamako

zamako je offline (nepripojený) zamako

Evanka Pozri príspevok
Zdá sa mi nelogické, že zmluva bude na firmu a bude na bývanie. Bude teda využívaná ako byt pre koho?
..nie celkom nelogické, jeden klient prenajíma byt s.r.o. a v tom byte byvaju zahraniční zamestanci tej s.r.o....možno aj toto je taký prípad :-)
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Podla mna danovy vydavok najomcu ( s.r.o. ) posudzuje jeho dan. urad v ktorom odvadza dane. Je mozne ze napr. zahranicnej firme v jej mieste zdanovania ( napr v CR ) tento vydavok uznaju. Prenajimatelovi moze byt uplne jedno ci najomcovi DU uzna naklad alebo nie. Podstatne je aby prenajimatel prihlasil prijem z prenajmu a uhradil dan. Ak bude deklarovat najomca prenajom bytu na kancelariu a bude tam najomca byvat riskuje zase len najomca neuznanie nakladu. Zakazat mu to ale prenajimatel nema dovod pokial svojim spravanim nerusi ost. vlastnikov .

Nechapem ale ako to chce mat formuloane v zmluve. Ak tam bude len byvat a je to len spekulacia ako si dat do nakladu byvanie tak asi moze najomca narazit v SR na problem. Doteraz vraj ,,sikovnejsi ,, kupovali nehnutelnosti na svoju s.r.o. a prenajimali si ich od nej ako obcania za vyhodnych podmienok...
Naposledy upravil felix1 : 03.02.10 at 20:15
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať