Zavrieť

Porady

List vlastníctva - nezaložený

Ahojte, poraďáci !!!

Prosím Vás o radu, na akú inštitúciu sa mám obrátiť, ak sa mi jedná o nasledovný problém : Som vlastníčkou nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v zastavanom území, intravilán. Špecifikum je príjazdová cesta, ktorá je jedinou prístupovou cestou k mojmu rodinnému domu, v ktorom mám trvalé bydlisko. Nakoľko je moja nehnuteľnosť ohraničená z jednej strany vodnou plochou a z druhej strany má pozemok sused a železnica, nemám iný prístup k nej. Túto cestu využívame so susedom spoločne. Ide o parcelu "C", trvalé trávnaté porasty, mimo zastavaného územia, list vlastníctva k danej nehnuteľnosti je nezaložený. Moja otázka znie: Ako si mám zaistiť možnosť prejazdu aj v budúcnosti, na koho sa mám obrátiť? Obávam sa možnosti odkúpenia tretej osoby, ktorá mi znemožní vstup na moj pozemok. Veľmi pekne ďakujem za Vaše rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    treba ist do pozemkovej knihy a zistit, koho je ta parcela. potom s vlastníkom zriadit pravo uzivania - prechodu cez jeho parcelu.

    viva3 je offline (nepripojený) viva3

    viva3
    Josh,

    a aké bývajú obvyklé podmienky dohody prechodu ? Nedá sa to spraviť tak, že vlastník musí umožniť aj napriek dohode o prechode cez jeho parcelu, vstup na pozemok majiteľky ?

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    osobne si myslim, ze vlastnik musi pustit cez svoju parcelu niekoho, ak nie je mozna ina pristupova cesta, ale nemozno od neho ocakavat, aby to robil zadarmo.

    viva3 je offline (nepripojený) viva3

    viva3
    Ak ak nie je žiaden vlastník ? Môže dotyčná osoba, ktorá využíva ako jedinú príjazdovú cestu už viac ako 30 rokov tento pozemok vydržať ? A čo v prípade, ak obecný úrad, pod ktorý tento pozemok spadá, nebude súhlasiť ? Existuje v tomto prípade nejaká záchrana, trebárs predkupné právo ? Alebo sa treba obrátiť na súd ?

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    nejaky vlastnik existovat musi, pricom nemusi byt zivy.
    na vydrzanie nestaci, aby sa nieco uzivalo, uzivatel musi byt v tom, ze to uziva ako svoje vlastne (kupil to volakedy od vlastnika a pod)

    mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

    mzdichav
    josh Pozri príspevok
    osobne si myslim, ze vlastnik musi pustit cez svoju parcelu niekoho, ak nie je mozna ina pristupova cesta, ale nemozno od neho ocakavat, aby to robil zadarmo.
    Vlastnik nehnutelnosti, teoreticky pristupovej cesty ktora aj keby bola jedinou moznou pristupovou moznostou k rodinnemu domu, NEMUSI jej spristupnit prejazd! Vlastnicke pravo v SR je absolutnym pravom erga omnes, vylucuje vsetkych ostatnych a vlastnika nemozno rusit nikym vo vykone vlastnickych prav.

    mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

    mzdichav
    josh Pozri príspevok
    nejaky vlastnik existovat musi, pricom nemusi byt zivy.
    na vydrzanie nestaci, aby sa nieco uzivalo, uzivatel musi byt v tom, ze to uziva ako svoje vlastne (kupil to volakedy od vlastnika a pod)
    VLASTNIK EXISTOVAT NEMUSI!!!
    Oponujem uz len tym, ze v pripade ak je tu plomba napr. niekto je v stadiu uplatnovania restitucneho naroku podla rest. zak., a o jeho restitucii nieje rozhodnute, resp. aj keby sa rozhodlo ze je opravneny restituent, este stale to nemusel dat zapisat na LV! Dovtedy to ma len v SPRAVE Slovensky pozemkovy fond (SPF), ktory aj tak momentalne v sucasnoti nekona!

    Na prislusnom pozemkovom urade, na katastri, na stranke http://www.kataster.skgeodesy.sk/ si vyhladajte v sekcii map parcelu, teda cestu a hned si k tomu kliknite na list vlastnictva. Tam najdete len informativne informacie ktore nesluzia na pravne ucely, ale ziskate aky taky predbezny prehlad. Tie relevantne oficialne pravne info kto je vlastnik resp. v akom pravnom stave je nehnutelnost sa dozviete na pozemkovom urade, prip. si vyziadajte List vlastnictva (LV).
    A vzhladom na to, ze zo skusenosti viem, ze vlastnik aj ked cesty NEMUSI Vam spristupnit prejazd ANO, odporucam pozemok ziskat ked nie do vylucneho, aspon do spoluvlastnictva, kedze ste tam susedia a tyka sa Vas to viacerych.
    Vydrzanie je upravene v obcianskom zakone.

    worki je offline (nepripojený) worki

    worki
    Dobrý den môžete mi poradiť podnikám na parcele už 15 rokov do teraz som mal prenajatú parcelu od M.Č. lenže naskytol sa problém na ktorý potrebujem poradiť parcela na ktorej podnikám má List vlastníctva – nezaložený .Čo to znamená, a ako mam teraz postupovať a podnikať ďalej. Ďakujem pekne

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    podnikajte kludne dalej, ste iba uzivatel, predpokladam, ze M.C. je vlastnik, takze je vsetko ok.

    sajoB5 je offline (nepripojený) sajoB5

    sajoB5
    Chcem sa informovat, čo znamená ked je na Výpise z katastra nehnutelnosti uvedené - List vlastníctva k danej nehnutelnosti nezaložený. Jedná sa o parcelu registra \"C\" evidovanej na katastrálnej mape. Ako zistím vlastníka takejto parcely?

    Za odpoved dakujem.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    sajoB5 Pozri príspevok
    Chcem sa informovat, čo znamená ked je na Výpise z katastra nehnutelnosti uvedené - List vlastníctva k danej nehnutelnosti nezaložený. Jedná sa o parcelu registra \"C\" evidovanej na katastrálnej mape. Ako zistím vlastníka takejto parcely?

    Za odpoved dakujem.
    Potrebuješ zistiť pôvodné parcelné číslo (spätnú identifikáciu), ktoré si zistíš buď na katastri, alebo požiadaš geodeta. A potom nahliadneš do pozemkovej knihy.
    Dobrý deň.
    Ako sa môže stať, že nie je založený list vlastníctva k danej nehnuteľnosti?

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    stavbar 1 Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Ako sa môže stať, že nie je založený list vlastníctva k danej nehnuteľnosti?
    Otázka je tak všeobecná, že jej zodpovedanie by žiadalo vymenovať celú možnú škálu dôvodov. Ak ide o stavbu z pred roku 1976 a nemá pridelené súpisné čislo, tak to. Ak ide o pozemok, môže byť neidentifikovaná parcela, neidentifikovaný vlastník, atď., atď....Zadanie treba čo najviac upresniť, alebo otázku položiť rovno na pracovisku Katastra nehnuteľností.

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    stavbar 1 Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Ako sa môže stať, že nie je založený list vlastníctva k danej nehnuteľnosti?
    Stalo sa to preto, ze ked k moci v roku 1948 prisli komunisti zaviedli do systemu pozemkoveho vlastnictva chaos a to tym, ze vlastnictvo vsetkeho malo byt spolocne a tak postupne sa prestali robit zapisy do byvalych pozemkovych knih atd. . Dalo by sa o tom napisat vela, ale zbytocne tu zaberat priestor. Potom az v roku 1964 prijali komunisti zakon o evidencii nehnutelnosti, podla ktoreho sa zaclo vlastnictvo zapisovat na takzvane Listy vlastnictva. Kedze medzi pozemkovou knihou a evidenciou nehnutelnosti bol medzi spominanymi rokmi hluchy priestor a aj nasledne v dalsich rokoch az do roku 1989 kedy nastala zmena rezimu sa nie vsetko zapisovalo na Listy vlastnictva nastal tu za 40 rokov stav kedy stav pozemkovych nehnutelnosti v pozemkovej knihe uz nezodpovedal skutocnostiam v reali vedenych na Listoch vlastnictva viac menej sa to tykalo nehnutelnosti v takz. extravilane to jest pozemkov mimo zastavaneho uzemia obce. Preto stat pocas skoro 20 rokov trvajucej demokracie vynaklada vela penazi na takzvane Registre obnovenej evidencie pody, kde sa znovu zistuje stav pozemkov a ich vlastnikov, ktory sa potom zapise na spominane Listy vlastnictva. Preto je potrebne vediet ci v mieste tvojeho bydliska sa takato vec ROEP udiala a ci stav (operat) zapisany v pozemkovej knihe bol nanovo zapisany na Listy vlastnictva. Ked nebola vykonana ROEP potom povodnych vlastnikov je potrebne hladat vo vypise v pozemkovej knihy.
    Ďakujem pekne za vyčerpávajúce odpovede.
    stavbar 1
    Môžete mi prosím vysvetliť pojem "PLOMBA O ZMENE PRÁVA K NEHNUTEĽNOSTI".

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    otvor si www.katasterportal.sk , tam v úvodnej strane nájdeš okrem iného aj k tomuto výklad - môj príspevok je k číslu 17 - stavbar 1.

    pgr je offline (nepripojený) pgr

    pgr
    Dobrý deň,

    chcel by som sa opýtať ak mám na parcele, ktorú som kúpil ešte v roku 1973 na časti, ktorú nemám zastavanú formuláciu List vlastníctva - nezaložený, čo to znamená. Z tejto parcely mi bolo aj vyvlastnená časť ešte pred rokom 1989. Ako môžem vybaviť list vlastníctva (samozrejme len na časť, ktorú užívam nie vyvlastnenú)? Budem vďačný za každú radu, mám veľmi málo skúseností z touto problemtikou.

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    pgr Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcel by som sa opýtať ak mám na parcele, ktorú som kúpil ešte v roku 1973 na časti, ktorú nemám zastavanú formuláciu List vlastníctva - nezaložený, čo to znamená. Z tejto parcely mi bolo aj vyvlastnená časť ešte pred rokom 1989. Ako môžem vybaviť list vlastníctva (samozrejme len na časť, ktorú užívam nie vyvlastnenú)? Budem vďačný za každú radu, mám veľmi málo skúseností z touto problemtikou.
    prva cesta je na kataster, kde sa treba pozriet v pozemkovej knihe, kto je vlastnikom a vyziadat si listiny. druha cesta je k notarovi so ziadostou o usporiadanie. a ak by sa nedalo vec vyriesit nesporovo, bude treba ist k advokatovi.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.