Zavrieť

Porady

Ešte raz daňový bonus

Manželka zamestnanca poberala celý rok rodičovský príspevok. Rodinné prídavky poberala manželka na dve deti, z toho mladšie nieje dieťaťom manžela. Stále žijú v jednej domácnosti. Môžem zamestnancovi v ročnom zúčtovaní priznať daňový bonus na obe deti? Myslí par.33 ods.2 ZDzP na dieťa manželky, aj keď nieje dieťaťom manžela? Moc ďakujem za rýchle odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Myslím že je to možné, ale zamestnanec musí napísať prehlásenie, že je v jeho domácnosti a že je ním vyživované.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Čo znamená vyživované? Myslí sa nejaké rozhodnutie súdu, alebo len proste, že sa o neho stará? Čo ak na dieťa platí otec? Ten si nemôže tiež uplatňovať nárok na bonus? S matkou dieťaťa niesú zosobášení.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Nemal byt mať rozhodnutie zo súdu o osvojení dieťaťa?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Vyživované dieťa pre daňový bonus (§33 ods. 2 daň. zákona) je nezaopatrené dieťa vlastné, osvojené, prevzaté do starostlivosti nahrádzajhúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov. Nezaopatrené dieťa definuje zákon o prídavku na dieťa v § 3 - veľmi zjednodušenie je to dieťa do 25 rokov, ktoré chodí na ZŠ, SŠ alebo VŠ. Ak si teda manžel chce uplatniť daňový bonus na dieťa svoje a dieťa manželky a sú splnené ostatné podmienky - príjem a spoločná domácnosť, tak podľa mňa môže.

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    To Fany:
    Ak nie sú zosobašené, ani nie je rodičom druhého dieťaťa, tak "manžel" nemôže uplatniť daňový bonus na dve deti.

    brm je offline (nepripojený) brm

    živnostník brm
    Naile
    To Fany:
    Ak nie sú zosobašené, ani nie je rodičom druhého dieťaťa, tak "manžel" nemôže uplatniť daňový bonus na dve deti.
    ak je ocinko na rodnom liste dieťaťa a spolu bývajú, tak môže

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Môj zamestnanec je s manželkou zosobášený, ale to dieťa nieje ich spoločné. Manželka ho má s iným mužom, ktorý je na rodnom liste a dieťa má tiež jeho meno. Je to ale dieťa manželky a žijú v spoločnej domácnosti. Môže si teda môj zamestnanec uplatniť na toto dieťa bonus?

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Ešte jedna podotázka. Môže poberať prídavky na 2 deti manžel a na ďalšie 2 deti manželka?

    brm je offline (nepripojený) brm

    živnostník brm
    Fany
    Môj zamestnanec je s manželkou zosobášený, ale to dieťa nieje ich spoločné. Manželka ho má s iným mužom, ktorý je na rodnom liste a dieťa má tiež jeho meno. Je to ale dieťa manželky a žijú v spoločnej domácnosti. Môže si teda môj zamestnanec uplatniť na toto dieťa bonus?
    podľa mňa môže

    brm je offline (nepripojený) brm

    živnostník brm
    Fany
    Ešte jedna podotázka. Môže poberať prídavky na 2 deti manžel a na ďalšie 2 deti manželka?
    prídavky? o tom rozhoduje miestny úrad...ako si to tam zariadia, je ich problém, prečo si ss tým zaťažuješ hlavičku?máš málo problémov?

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    To Fany:
    Váš zamestnanec môže uplatniť DB na dieťa, ktorý žije s nim v spoločnej domacnosti a jeho manželka (nie on sam) je rodičom tohto dieťaťa.
    Váš druhý príspevok má pomylil, myslela som, že je druhom, a nie manželom.
    Čo sa týka Vášej poslednej otázky, deti z jednej domácnosti sa nedelia, možno podeliť len obdobia poberania DB.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Ak daňový bonus zamestnancovi radšej neuznám (nie som si celkom istá, či nebudem mať problém, keď mu ho vyplatím a príde mi kontrola) a pošlem ho s tým na DÚ, môže si to ešte žiadať? Musí podať daňové priznanie? Nieje už neskoro?

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    To Fany:
    Don't worry. V § 33 odsek 2 ZDP výslovené sa hovorí, že daňovník môže mať DB na dieťa druhého z manželov. Len okrem iných dokladov potrebných pre preukázanie nároku na DB, on musí mať ešte aj kópiu sobašného listu.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Pre tých, čo to zaujíma:

    Zamestnanca som s tým radšej poslala na DÚ. Uznali mu odpočet na manželku, poberá RP a na ich spoločné dieťa. Na dieťa manželky neuznali DB.

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    To Fany:
    "Na dieťa manželky neuznali DB" - Ak je to možné, mohla by si uviesť, prečo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.