Zavrieť

Porady

Zákony, vyhlášky uplatňované pri rozúčtovaní za služby spojené s bývaním

Našla som súbor zákonov a vyhlášok uplatňovaných pri rozúčtovaní služieb spojených s bývaním. Verím, že si každý nájde to čo práve potrebuje. Ušetrí to určite hlavne čas a každý môže študovať a vedieť čo potrebuje. Mne sa to zdá veľmi užitočné a dôležité pre všetkých.
http://www.urso.gov.sk/pl_predpisy/plocha.html
Usporiadat
muphee muphee

muphee je offline (nepripojený) muphee

Tento link už asi nefunguje. Je pravda, že to Elena pripojila skoro pred rokom, ale teraz som našla to: http://www.urso.gov.sk/sk/legislativa
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

VYHLÁŠKA č.630/2005 Z.z.
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 20. decembra 2005, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla
Zmena: 358/2009 Z.z. s účinnosťou od 15.septembra 2009
1 0
syno syno

syno je offline (nepripojený) syno

Nie je konanie správcu protizákonné až trestné ?(zo života)

Nie je protizákonné až trestné to, keď si správca byt. domu bez riadneho a predchádzajúceho (vopred)rozhodnutia (súhlasu) vlastníkov bytov na riadnej schôdzi vlastníkov(v r. 2008) za investorskú a inžiniersku činnosť (IČ)vrátane výkonu stavebného dozoru(VSD) len na základe vnútrofiremnej smernice pre stanovenie poplatkov za úkony správcu preučtuje zo spoločného účtu vlastníkov čiastku napr.10 000,-euro na svoj firemný účet. Poplatok za IČ a VSD sa hradí z Fondu prevádzky,údržby a opráv (FPÚaO), o ktorého tvorbe a čerpaní má právo rozhodovať len schôdza vlastníkov a to vopred, ale žiadna schôdza vlastníkov o tvorbe a čerpaní FPÚaO na výkon IČ a VSD nikdy(r. 2008 a 1.polrok 2009) v našom byt. dome vopred , t.j. pred realizáciou zateplovania nerokovala !!!
Správca poplatok za výkon IČ a staveb. dozoru vo výške 3% z RN stavebnej realizácie do svojej vnútornej smernice doplnil dodatočne.Až teraz( 2. polrok r. 2009 a 2010) dáva vopred na schôdzach vlastníkov odsúhlasovať tento poplatok.
Jedná sa o výkon IČ a staveb. dozoru na komplexné zateplenie byt. domu,pričom dodávateľská firma mala viackrát kontrolu z Techn. skúšob. ústavu stavebného,n.o. BA a tiež od dodávateĺa technológie zateplovania, čiže dvojnásobnú kontrolu na kvalitu prác a materiálov zateplovania.
Jeden zamestnanec správcu je dobrovoľným členom SKSI a ten mal vykonávať IČ a stavebný dozor na práce , materiál a technológiu zateplovania na viacerých byt. domoch zároveň ... a za to si správca inkasoval zo spoloč. účtu týchto vlastníkov niekoľkokrát po cca 3000 - 10 000,-euro ??? Z tejto čiastky za staveb. dozor a IČ správca odmenil/odmeňoval aj zástupcov vlastníkov (zároveň aj delegátov na ZD staveb. byt. družstva).
Je konanie správcu zákonné v zmysle zák. č. 182/93 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a aj v zmysle §237 Trestného zákona ? Prípadne nejde tu aj o skryté podplácanie(korupciu) zástupcov vlastníkov za ich ,,aktívne" účinkovanie v prospech správcu?
Prosím o názor a odpoveď odborníkov - poraďákov . Ďakujem.
0 0
Miwoslav Miwoslav

Miwoslav je offline (nepripojený) Miwoslav

workerka Pozri príspevok
VYHLÁŠKA č.630/2005 Z.z.
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 20. decembra 2005, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla
Zmena: 358/2009 Z.z. s účinnosťou od 15.septembra 2009
Neviete kompetentne poradiť ? Ročné rozučtovanie nákladov za rok 2009 ide ešte podľa vyhlášky 630/2005 Z.z. to my tvrdí právca alebo už podľa 358/2009 Z.z. ktorá je účinna od 15.septembra. Nová vyhláška je pre mňa výhodnejšia chcem podať na to rozučtovanie reklamáciu ale správca tvrdí, že podľa novej vyhlášky sa bude zozučtovavať až za rok 2010.
0 0
plada plada

plada je offline (nepripojený) plada

Správca má pravdu, čo som rozprávala s firmou, ktorá nám robí rozúčtovanie nákladov za teplo, podľa novej vyhlášky sa bude účtovať v roku 2011 za rok 2010.
2 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Za rok 2009 ešte Vyhl.630/2005 a až za rok 2010 Vyhl.630/2005 v znení 358/2009.

Citácia z 358/2009:

§ 10a
Prechodné ustanovenie účinné od 15. septembra 2009
Podľa ustanovení účinných od 15. septembra 2009 sa prvýkrát postupuje pri rozpočítaní
dodaného množstva tepla v teplej úžitkovej vode a množstva tepla na vykurovanie za rok 2010.
1 0
Miwoslav Miwoslav

Miwoslav je offline (nepripojený) Miwoslav

Ďakujem Vám
Naposledy upravil Miwoslav : 03.06.10 at 14:24
0 0
helicka helicka

helicka je offline (nepripojený) helicka

ahoj,potrebovala by som poradiť ohladom vyúčtovania nákladov za bývanie v r.2010 a pri hladaní som trafila na teba,chcem sa opýtať či môže byť zohladnený fakt,že priatel bol polroka v zahraničí v zúčtovaní za r.2010.Záloha sa platila rovnaká.Ked sme sa to pýtali dom.dôverníčky pri vyplnovaní vyhlásenia kolkko býva osôb v byte a chceli sme to tam vyznačiť,bolo nám povedané,že to neplatí,lebo tam mal stále trvalý pobyt.Zdá sa mi to ale neseriozne,lebo záloha sa platila ale polroka vlastne nebýval v byte a žiadne služby,teplo, a pod.nečerpal.Ako to vlastne je? Máme nárok to vo vyúčtovaní mať zohladnené,že v byte bývala fakt.polroka len jedna osoba? dakujem za odpoved.Helka
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Teplo sa nerozpočítava podľa osôb.
Voda - predpokladám, že máte merače, takže sa rozpočíta podľa skutočnej spotreby (rozdiel medzi spotrebou na hlavnom merači a meračoch v jednotlivých bytoch asi máte určený, ako sa rozpočítava).
Služby - nie všetky sa rozpočítavajú na osoby, napr. upratovanie, poplatok za správu (keďže píšeš o domovej dôverníčke, predpokladám, že máte správcu).
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

helicka Pozri príspevok
ahoj,potrebovala by som poradiť ohladom vyúčtovania nákladov za bývanie v r.2010 a pri hladaní som trafila na teba,chcem sa opýtať či môže byť zohladnený fakt,že priatel bol polroka v zahraničí v zúčtovaní za r.2010.Záloha sa platila rovnaká.Ked sme sa to pýtali dom.dôverníčky pri vyplnovaní vyhlásenia kolkko býva osôb v byte a chceli sme to tam vyznačiť,bolo nám povedané,že to neplatí,lebo tam mal stále trvalý pobyt.Zdá sa mi to ale neseriozne,lebo záloha sa platila ale polroka vlastne nebýval v byte a žiadne služby,teplo, a pod.nečerpal.Ako to vlastne je? Máme nárok to vo vyúčtovaní mať zohladnené,že v byte bývala fakt.polroka len jedna osoba? dakujem za odpoved.Helka
Pravdu máš Ty, už roky sa používajú k rozpočítaniu nákladov v dome osobomeisice, už len pri určitých službách. Tu dôverníčku je treba zbaviť dôvery a nakopať, tam kde jej začínajú nohy, alebo končia? Záleží na tom na ktorý koniec nôh sa díva človek pred začiatkom kopania.

Na konci roku sa zvždy zbierajú údaje, ktoré je treba nahlásiť a podpísať.

Áno! Vaš počet osobomesiacov za rok 2010 by mal byť šesť osobomesiacov. Treba to vysvetliť domovníčke, pripadne správcovi. Predsa máte správcu domu, alebo predsedu SVB.

Potom už len preštudovať Zákon 182/1993 a domáhať sa svojho právana súde.
0 0
helicka helicka

helicka je offline (nepripojený) helicka

dakujem za odpoved.,čo sa týka toho tepla to bude ok,ale čo tie položky čo sa účtujú za osoby?/popl.správcovi,odvoz smetí/ a neviem čo ešte...vzniká nám tam nárok neplatiť za tie mesiace čo bol v zahraničí?,resp.na vrátenie penazí,tá pani nám povedala že to by musel byť ten polrok odhlásený z trvaléo bydliska...to sa mi nezdá....Helka
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

sito Pozri príspevok
Pravdu máš Ty, už roky sa používajú k rozpočítaniu nákladov v dome osobomeisice, už len pri určitých službách. Tu dôverníčku je treba zbaviť dôvery a nakopať, tam kde jej začínajú nohy, alebo končia? Záleží na tom na ktorý koniec nôh sa díva človek pred začiatkom kopania.

Na konci roku sa zvždy zbierajú údaje, ktoré je treba nahlásiť a podpísať.

Áno! Vaš počet osobomesiacov za rok 2010 by mal byť šesť osobomesiacov. Treba to vysvetliť domovníčke, pripadne správcovi. Predsa máte správcu domu, alebo predsedu SVB.

Potom už len preštudovať Zákon 182/1993 a domáhať sa svojho právana súde.
V podstate s tebou súhlasím, akurát že tam má byť 18 osobomesiacov. Jedna osoba bývala celý rok, priateľ len pol roka, to je 18 OM.
0 0
helicka helicka

helicka je offline (nepripojený) helicka

dakujem za odpoved! len si ma utvrdil v tom čo som si myslela,len som sa nevedela oprieť o zákon/tam nie som doma/ ale kedže si mi ho aj napísal,myslím že sa hned zajtra u tej pani zastavím....Dobrú noc Helka
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Chobot Pozri príspevok
V podstate s tebou súhlasím, akurát že tam má byť 18 osobomesiacov. Jedna osoba bývala celý rok, priateľ len pol roka, to je 18 OM.
Pravdu máš. Ja, že tam bývala len šesť mesiacov sama.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Už nám to začne, tak je dobré si to pred začatím práce na vyúčtovaní za plnenia si to takto zopakovať
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Viete niekto, už su nove ceny na teplo?
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4925...j-o-12-percent
(to už prehaňaju)
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

helicka Pozri príspevok
dakujem za odpoved.,čo sa týka toho tepla to bude ok,ale čo tie položky čo sa účtujú za osoby?/popl.správcovi,odvoz smetí/ a neviem čo ešte...vzniká nám tam nárok neplatiť za tie mesiace čo bol v zahraničí?,resp.na vrátenie penazí,tá pani nám povedala že to by musel byť ten polrok odhlásený z trvaléo bydliska...to sa mi nezdá....Helka
Si si istá, že poplatok správcovi sa platí za osoby? U nás je SVB a odmena predsedovi je určená rovnako pre všetky byty, nie na osoby.
Odvoz smetí - tento poplatok platíte v rámci zálohových platieb správcovi? U nás platí každý obyvateľ priamo obecnému úradu.
0 0
Jumil Jumil

Jumil je offline (nepripojený) Jumil

Prečo túto vážnu tému zahmlievate otázkami a odpoveďami ? P. Navrátilová ju založila preto, aby sme mali prehľad v nových prijatých zákonoch a vyhláškach.
2 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Z dnešného dňa si odkladam SME. Je tam članok, že predošlá zima nebola vôbec mimoriadne studena. Niekto sa nam snaží nahovoriť opak (lobby teplárov)
http://www.sme.sk/c/5721380/ked-v-zime-bolo-zima.html
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Alebo: http://spravy.pravda.sk/privatizacia..._ekonomika_p01
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať