Zavrieť

Porady

Uhradená faktúra z inej s.r.o.

Ahojte. Potrebujem radu.
Jeden konateľ má dve s.r.o.. A a B. Môj problém je v tom, že zaplatil faktúry ktoré prišli na firmu A z účtu B. Existuje nejaký účet cez ktorý by som to mohla vyriešiť? Pretože teraz mám v jednej firme úhrady a v druhe firme neuhradené faktúry. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Uviesť do pôvodného stavu - teda chybné platby vrátiť a znovu zaplatiť správne.
    Firmy A a B sú vo vzťahu ako hocijaké iné dva subjekty a tak si nemôžu medzi sebou vybavovať vzťahy, ktoré oficiálne neexistujú.
    Ak by som napríklad zle zaplatila za telefón a peniaze poslala plynárom, ťažko budete čakať, že plynári aktívne uhradia telefón za mňa. Platbu vrátia (ak budem mať šťastie) a ja si zaplatím telefón (a pokutku) sama.
    Možno by neškodilo napísať list - žiadosť o vrátenie neoprávnene prijatej platby, aby ste mali doklad.

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Konateľ mi hovoril, že sa mu už niečo také v minulosti stalo a bývala účtovníčka to vedeľa urobiť cez nejký ID preúčtovanie.

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Asi máš na mysli zápočet vzájomných záväzkov a pohľadávok - môže byť aj tak.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    SMartina Pozri príspevok
    Ahojte. Potrebujem radu.
    Jeden konateľ má dve s.r.o.. A a B. Môj problém je v tom, že zaplatil faktúry ktoré prišli na firmu A z účtu B. Existuje nejaký účet cez ktorý by som to mohla vyriešiť? Pretože teraz mám v jednej firme úhrady a v druhe firme neuhradené faktúry. Ďakujem.
    Najčistejšia cesta je požiadať o vrátenie chybných platieb a znovu zaplatiť správne, ako navrhovala blcha.(prísp.č.2)

    Menej pohodlná (ale používaná) je cesta, aby sa títo traja partneri A,B,C "zišli" a vrátenie a zaplatenie vyriešili cez pokladnicu.

    Niekedy, z istých dôvodov, najmä ak prešiel dlhší čas a hrozili by sankcie z omeškania, nie je vhodné vracať stav na začiatok.

    Ak by mal ostať stav, že firma C má platbu od firmy B, a platiť mala A,
    potom:
    Bolo by vhodné, aby sa situácia medzi firmou A a firmou B zdokumentovala písomne (krátka dohoda), aby bolo jasné kto, komu,čo, prečo platil (fotokópie dokladov) a spôsob vysporiadania pohľadávky firmy B voči firme A (môže byť aj zápočet).
    Ešte je vhodné oznámiť firme C, že úhrada išla z iného účtu .

    Vyzerá to zložito ?
    Nie je to až také náročné- vyžaduje si to iba trošku času navyše.Treba si však uvedomiť, že dnes aj zajtra je to v obidvoch firmách jasné;- nemusí to tak byť o nejaký dlhší čas.
    Vymenia sa účtovníčky, konatelia, firma C zlé priradí platbu ... a je problém. Hľadajú sa doklady, výpisy a nevieme čo sa dialo.(vtedy pomôže krátka dohoda).

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    blcha Pozri príspevok
    Asi máš na mysli zápočet vzájomných záväzkov a pohľadávok - môže byť aj tak.

    Dík, vedela by si mi poslať nejaký vzor vzájomného zápočtu a ako sa to potom účtuje ?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    SMartina Pozri príspevok
    Dík, vedela by si mi poslať nejaký vzor vzájomného zápočtu a ako sa to potom účtuje ?
    azla Pozri príspevok
    Ak by mal ostať stav, že firma C má platbu od firmy B, a platiť mala A,
    potom:
    Bolo by vhodné, aby sa situácia medzi firmou A a firmou B zdokumentovala písomne (krátka dohoda), aby bolo jasné kto, komu,čo, prečo platil (fotokópie dokladov) a spôsob vysporiadania pohľadávky firmy B voči firme A (môže byť aj zápočet).
    Dohodu o započítaní mám uloženú v inom počítači. (tá bude prístupná až v pondelok)
    Ak by si potrebovala hneď , niečo je aj na Porade (možno aj iné)
    http://www.porada.sk/t15983-dohoda-o...-zavazkov.html

    Učtovanie:
    A- mala záväzok voči C - ostal nezaplatený - ....... napr. na účte 321
    B - platila za firmu A - čiže v B je pohľadávka na A, napr. na účte 315
    .....................................v A je záväzok ... na B, napr. na účte 325

    Aby sa mohol vykonať zápočet, musí existovať v B záväzok voči A.

    Ak existuje v B záväzok voči A napr. na 321; a v A pohľadávka na B napr. na 311; učtujete:

    a) Odúčtovanie záväzku voči C:.........321/325
    b) Účtovanie zápočtu v A: ............... 325/311

    Účtovanie zápočtu v B: ................... 321/315

    Uhradená faktúra z inej s.r.o.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.