Zavrieť

Porady

Rozvod a prepis auta

Počas manželstva sme nadobudli automobil a ako vlastník vozidla v technickom preukaze bol napísaný manžel .Pre nezhody v manželstve však uvažujem o rozvode.Manžel mi bráni používať automobil, aj keď som ho na to písomne vyzvala.Aby predišiel deľbe majetku pri rozvode a nemohla som si nárokovať na toto auto, manžel ho previedol na svojho rodinného príslušníka.Bolo to bez môjho súhlasu a nevidela som žiadnu darovaciu ani kúpno- predajnú zmluvu.Navyše tam ostali ešte moje veci.Ako môžem ďalej postupovať?Môžem sa domáhať spätného vrátenia na pôvodného vlastníka? Alebo je lepšie sa dožadovať , až pri delení majetku po rozvode?Sám ho pritom dennodenne využíva a jazdí na ňom.
Usporiadat
Natalka12 Natalka12

Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

Dobrý deň,
s manželom sa plánujem rozviesť.Ten začal rýchlo konať a začal sa zbavovať majetku.Napr. auto, ktoré sme mali spoločné previedol na svojho kamaráta, aby ma nemusel pri rozvode vyplatiť.Poodnášal si foťák, kameru, atď. Chcem sa opýtať čo mám robiť?Môžem sa niako brániť?Ďakujem za radu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Zavolajte právnika/notára a ihneď spravte súpis všetkého majetku, vtedy sa nebude môcť odniesť z bytu nič do majetkého vyrovnania. Budete mať ťažké to čo už odniesol, mu dokázať že ste to mali a predal to sám, teda že sa s vami nerozdelil. Tvrdenie proti tvrdeniu. Bohužial.
0 0
Natalka12 Natalka12

Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

A myslíte, že s autom sa už nedá nič robiť?Bol to spoločný majetok a previedol ho bez môjho súhlasu a pritom ho naďalej dennodenne využíva.Poraďte
0 0
sylvio sylvio

sylvio je offline (nepripojený) sylvio

Samozrejme že sa dá. Závisí samozrejme od toho, či auto bolo nadobudnuté počas manželstva. Ak áno, ide o vec patriacu do bezpodielového spoluvlastníctva a v tom prípade na nakladanie s ňou, nakoľko sa nejedná o bežnú záležitosť, je potrebný aj Váš súhlas. Inak je samotný prevod neplatný. Samozrejme tu je potrebné uskutočniť určité kroky, ktoré Vým v prípade záujmu objasním.
0 0
Natalka12 Natalka12

Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

Ano, auto bolo nadobudnuté počas manželstva a bolo súčasťou BSM-A ako uskutočnili prevod ani neviem, asi napisal manžel splnomocnenie a obaja išli s tým na dopravný inšpektorát na prepis.Sama neviem , či majú spísanú darovaciu zmluvu al. kupno predajnú.Ani som nevedela, že je prepísané, len som to tušila a overila si to od známeho na polícii.
Dokonca tam mám v tom aute ešte aj niaké svoje veci, čo mi manžel zobral a odmieta mi ich vrátiť.Bola by som veľmi rada, keby ste mi poradili čo ďalej.Ďakujem.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Natalka12 Pozri príspevok
Počas manželstva sme nadobudli automobil a ako vlastník vozidla v technickom preukaze bol napísaný manžel .Pre nezhody v manželstve však uvažujem o rozvode.Manžel mi bráni používať automobil, aj keď som ho na to písomne vyzvala.Aby predišiel deľbe majetku pri rozvode a nemohla som si nárokovať na toto auto, manžel ho previedol na svojho rodinného príslušníka.Bolo to bez môjho súhlasu a nevidela som žiadnu darovaciu ani kúpno- predajnú zmluvu.Navyše tam ostali ešte moje veci.Ako môžem ďalej postupovať?Môžem sa domáhať spätného vrátenia na pôvodného vlastníka? Alebo je lepšie sa dožadovať , až pri delení majetku po rozvode?Sám ho pritom dennodenne využíva a jazdí na ňom.
Natalka, na Poradu zadala si dve rovnaké témy, s rôznymi názvami .Treba naštudovať pravidlá Porady.

V Tvojom probléme by navrhovala postupovať takto:
1. Musíš si na príslušnom okresnom dopravnom inšpektoráte podľa miesta bydliska zistiť v evidencii motorových vozidiel, kto bol do technického preukazu zapísaný ako nový držiteľ vozidla a na základe akej listiny.

Občan musí preukázať právny záujem na získaní takejto informácie. Preto napíš krátku žiadosť o poskytnutie písomnej informácie z evidencie motorových vozidiel o tom, či došlo k zmene zápisu v osobe držiteľa vozidla a ak áno, aj o vyhotovenie fotokópie listiny , na základe ktorej bola zmena držiteľa mot.vozidla zapísaná. Odôvodníš ju tým , že počas manželstva ste si kúpili s manželom motorové vozidlo EČV......, ktoré je v BSM. Ďalej uvedieš, že manžel toto vozidlo pravdepodobne predal alebo daroval bez Tvojho súhlasu neznámej osobe a teda nakladal s ním v rozpore s ustanovením § 145 ods.1 Občianskeho zákonníka. Žiadosť ukončíš tým, že túto informáciu potrebuješ k podaniu žaloby o vyslovenie neplatnosti právneho úkonu , na základe ktorého manžel previedol predmetné vozidlo do vlastníctva inej osoby.

Za túto informáciu sa platí správny poplatok podľa zák.č.145/1995 Z.z. (položka 2 prílohy k zákonu) vo výške 50,- Sk za každú začatú stranu vyhotovenia odpisu (fotokópie), výpisu alebo písomnej informácie z úradných kníh, úradných záznamov, evidencií, registrov listín, ... atď. So žiadosťou choď na ODI v stránkový deň a tam Ti povedia, akú hodnotu kolkov budeš potrebovať.

2. Ďalším nevyhnutným krokom bude podať žalobu o neplatnosť kúpnej alebo darovacej zmluvy, ktorým manžel previedol vlastníctvo vozidla na iného. Tomu sa nevyhneš. Asi si žalobu nebudeš vedieť napísať sama, preto by bolo dobré, keby si išla za právnikom v mieste bydliska, čo zrejme bude pre Teba najlacnejšie.

3. Nemala by to byť komplikovaná vec, pokiaľ to vozidlo nebolo staré a z toho dôvodu by malo nízku hodnotu. Takéto vozidlo by nespĺňalo kritéria „nie bežnej veci“ . To si musíš sama uvážiť, ale určite Ťa právnik v tomto usmerní.

4. Rozhodne nečakaj s týmto až do rozvodu, pretože Tvoja nečinnosť by sa dala považovať za súhlas s týmto prevodom , keďže si o ňom vedela a nič si proti tomu nepodnikla.

4. V tých ostatných veciach, čo si popisovala v téme “ Rozvod a zbavovanie majetku“ by som Ti doporučila riadiť sa radou Ofélie z príspevku č. 2 .
0 0
Natalka12 Natalka12

Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

Dobrý deň,
veľmi pekne ďakujem za radu.Chcem sa ešte ospravedlniť, že som zadala dva rovnaké príspevky, ale som tu nováčik.
Žiadosť napíšem a pokúsim sa ísť ODI.Neviem však , či manžel nespísal len splnmocnenie na prepis mot. vozidla a dal ho overiť notárovi a s týmto išli na prepis.Takže neviem , či je vôbec niaká darovacia listina alebo kúpno predajná zmluva, na základe ktorej urobili prevod.Takúto žiadosť som napísala a išla som s ním na políciu v mieste nášho trvalého bydliska.Tam mi povedali, že oni túto informáciu mi nemôžu poskytnúť.Vozidlo má hodnotu najmenej 200 tis., takže myslím , že to nemám nechať len tak.
0 0
Natalka12 Natalka12

Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

NA stránke ODI som našla info o zmene držiteľa moz vozidla:
Zmena držiteľa v rámci okresu

1 spravidla prítomní obaja (pôvodný aj nový držiteľ) s dokladmi totožnosti,
2 overené splnomocnenie, ak je držiteľ vozidla zastupovaný,
3 OE (alebo TP a OEV),
4 potvrdenie o zaplatení povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla,
5 pôvodný držiteľ vyplní žiadosť o odhlásenie,
6 nový žiadosť o prihlásenie,
7 kolok 1000,-Sk, v prípade že ostávajú pôvodné TEČ, kolok 2000,-Sk v prípade výmeny aj TEČ,
8 nový držiteľ predloží doklad o predbežnom poistení zodpovednosti
nie je tu však uvedené, že je potrebné predložiť aj niakú zmluvu, darovaciu al kúpnopredajnú.Obávam sa, že na ODI ich to nezaujíma, keď tam boli obaja prítomní pri prepise
0 0
sylvio sylvio

sylvio je offline (nepripojený) sylvio

No pozrite, nakoľko sa idete rozvádzať, aj tak by bolo vhodné nájsť si právnika a riešiť všetky veci kolo toh s ním. Ale môžem Vám aspoň okrajovo naznačiť čo s tým.

V prvom rade napíšte list, ktorý adresujete svojmu manželovi, doporučene. V ňom treba uviesť, doslova že namietate platnosť právneho úkonu prevodu motorového vozidla (podrobne opíšte o aké vozidlo ide aby ho bolo možné presne identifikovať - typ, evidenčné číslo, číslo motora ak viete), ktoré patrí do Vášho bezpodielového spoluvlastníctva, nakoľko tento prevod bol urobený v rozpore s ust. § 145 ods. 1 Občianskeho zákonníka bez Vášho súhlasu a s týmto prevodom v žiadnom prípade nesúhlasíte.

Toto je prvý krok, teda oficiálne namietate platnosť právneho úkonu. Týmto sa právny úkon stáva neplatným. Samozrejme, toto nestačí na to, aby bolo auto naspäť prevedené na Vás. Ďalej bude nutné vec riešiť súdne s právnikom, avšak úspech je pomerne istý.
0 0
sylvio sylvio

sylvio je offline (nepripojený) sylvio

Pri prepise vôbec nemusia byť prítomní obaja. Stačí spomenuté splnomocnenie. A zmluva pri prevode motorového vozidla môže byť aj ústna, takže nikto nikomu nič predkladať ku prepisu nemusí.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

No Natalka, máš asi aj pravdu, že to nebude také jednoduché. Ja som to takto robila a nemala som problém dostať sa úradne k informáciám o tom, kto je držiteľom vozidla a na základe čoho je ako držiteľ zapísaný. Zistila som, že u súkromných osôb je to problém. Ale v každom prípade choď na DI a pokús sa zistiť aspoň to, či k zmene došlo a na koho. Argumentuj tým, že manžel predal majetok z BSM-ka bez Tvojho súhlasu a potrebuješ sa brániť. Bez toho sa nepohneš ďalej . Rozmýšľam nad iným spôsobom, ako by sa to dalo urobiť.
0 0
sylvio sylvio

sylvio je offline (nepripojený) sylvio

Ja pre zmenu rozmýšľam nad tým, načo jej pre natalku potrebné vedieť, na koho bolo vozidlo prepísané.
0 0
Natalka12 Natalka12

Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

Na ODI pre poskytovanie informácií som sa pýtala o info o zistení vlastníka.Oznámili mi tam, že takúto informáciu mi nemôžu podať, nakoľko ako vlastník bol zapísaný manžel.Tak isto mi odpovedali na moju otázku, ak podám žalobu na vyslovenie neplatnosti právneho úkonu a súd nariadi aby auto bolo prepísané naspäť, mi oznámili, že to nebude možné, pretože z ich strany neboli porušené žiadne postupy.A toto je len občiansko právny spor.Čo dosiahnem tým, ak by sa zrušila neplatnosť tohto úkonu?
0 0
sylvio sylvio

sylvio je offline (nepripojený) sylvio

Akože čo? Rozhodnutie súdu je aj vykonateľné, tzn. na základe tohoto rozhodnutia budú na ODI povinný vykonať prepis späť na manžela. A je úplne jedno na koľko ďalších ľudí medzitým bude auto prepísané.
0 0
Natalka12 Natalka12

Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

Petra Nová.kamarát na polícii mi zistil,že k prevodu došlo.Taktiež, keď som si pýtala od manžela kľúče od auta, že potrebujem odviezť syna k lekárke, mi povedal, že auto už nie je jeho.Ale pritom on sa na ňom dennodenne vozí.Spravil to len s čisto špekulatívnych dôvodov.
0 0
Natalka12 Natalka12

Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

milý silvio, asi máš pravdu, že nemám rozmýšlať kto je nový vlastník.Podstatné je, že manžel už nie je
0 0
sylvio sylvio

sylvio je offline (nepripojený) sylvio

Tu nejde o to rozmýšľať kto je nový vlastník. Pre teba je to absolútne zbytočné a nepotrebuješ to k ničomu inému len možno zo zvedavosti a za to ti tie vybavovačky nestoja. Čokoľvek budeš robiť, a pri tvojom druhom príspevku som aj napísal ze ČO to má byť ako úplne prvý krok, vždy je tvojou protistranou manžel, nikto iný, určite nie nový vlastník.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

No Sylvio Ti napísal, že sa všetko dá urobiť , a že ak budeš mať záujem, tak Ti povie ako nato. Záujem zrejme máš, tak využi túto ponuku a spýtaj sa ho na to , čo Ti poradí.
0 0
sylvio sylvio

sylvio je offline (nepripojený) sylvio

Petra Nová Pozri príspevok
No Sylvio Ti napísal, že sa všetko dá urobiť , a že ak budeš mať záujem, tak Ti povie ako nato. Záujem zrejme máš, tak využi túto ponuku a spýtaj sa ho na to , čo Ti poradí.
Ale čo, pozerám že tu máme "manažéra" porady. Nielen že radí čo a ako ale ešte aj to koho sa máš na čo pýtať a koho nie. Udeľuješ aj slovo alebo môžem písať kedy chcem???
0 0
Natalka12 Natalka12

Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

Bola by som rada sylvio, keby to tak bolo...že by sa to dalo na príkaz súdu vrátiť späť. Mne však dali iné informácie, keď som volala na ODI na tel. č. 0961032117 na oddelení pre poskytovanie info.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať