Zavrieť

Porady

Novostavba bytu - zdielanie rizika zo strany kupujuceho - do akej miery?

Dobry den,
zaujimalo by ma, aky je postup pri kupe bytu v novostavbe, ktora sa zacne v druhej polovici tohto roku a termin dokoncenia je rok 2009. Rezervacny poplatok som uz zaplatil a teraz v blizkej buducnosti budem podpisovat samotnu zmluvu o uzavreti buducej zmluvy o prevode vlastnictva bytu.



V tejto zmluve si developer vyhradzuje narok na zvysenie kupnej ceny v niekolkych pripadoch:


-v pripade poklesu devizoveho kurzu SKK/EUR o viac ako 5%
-v pripade rastu indexu spotrebitelskych cien o viac ako 5%
- v pripade odchylky skutocnej podlahovej plochy
-v pripade zmien danovych, colnych a poplatkovych povinnosti.


Mozete mi prosim (ti skuseni) poradit, ci je toto v sucasnosti bezna prax pri realizovani novych bytoviek, a ak nie, ako by ste postupovali?


taktiez, na otazku moznej zlavy pri platbe v hotovosti, mi bolo povedane, ze developer zlavu neposkytuje - ale platbou v hotovosti by som sa vyhol moznemu navyseniu ceny.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    radoooo Pozri príspevok
    Dobry den,
    zaujimalo by ma, aky je postup pri kupe bytu v novostavbe, ktora sa zacne v druhej polovici tohto roku a termin dokoncenia je rok 2009. Rezervacny poplatok som uz zaplatil a teraz v blizkej buducnosti budem podpisovat samotnu zmluvu o uzavreti buducej zmluvy o prevode vlastnictva bytu.



    V tejto zmluve si developer vyhradzuje narok na zvysenie kupnej ceny v niekolkych pripadoch:


    -v pripade poklesu devizoveho kurzu SKK/EUR o viac ako 5%
    Malo byť asi v prípade vzrastu kurzu, nie? Veď on tú bytovku neexportuje. Ak to bolo myslené tak, že ak bude EUR drahšie, tak je to bežné.
    radoooo Pozri príspevok
    -v pripade rastu indexu spotrebitelskych cien o viac ako 5%
    Toto je riziko, lebo síce predpovede sú tesne pod 4%-mi, ale o rok to môže kľudne vyskočiť nad 5%.
    radoooo Pozri príspevok
    - v pripade odchylky skutocnej podlahovej plochy
    Toto je OK. Skutočná podlahová plocha sa môže od deklarovanej líšiť o pár dm2.
    radoooo Pozri príspevok
    -v pripade zmien danovych, colnych a poplatkovych povinnosti.
    Toto oni neovplyvnia, preto sa proti tomu bránia takto. (Napr, keby štát zaviedol napr. nejakú daň zo stavieb).

    radoooo Pozri príspevok
    Mozete mi prosim (ti skuseni) poradit, ci je toto v sucasnosti bezna prax pri realizovani novych bytoviek, a ak nie, ako by ste postupovali?
    To ti neviem povedať, ale povedal by som, že to asi budú mať skoro všetci developeri.
    radoooo Pozri príspevok
    taktiez, na otazku moznej zlavy pri platbe v hotovosti, mi bolo povedane, ze developer zlavu neposkytuje - ale platbou v hotovosti by som sa vyhol moznemu navyseniu ceny.

    Im je to jedno, či zaplatíš v hotovosti alebo prevodom na účet. Prevodom na účet je to pre nich jednoduchšie, lebo nemusia narábať hotovosťou.

    Ale myslel si asi vyplatenie celej sumy, nie platbu v hotovosti?

    Je v podmienkach, že keď vyplatíš celú sumu, tak ti garantujú zmluvnú cenu bez akéhokoľvek navýšenia?

    radoooo je offline (nepripojený) radoooo

    radoooo
    dakujem ti za tak rychlu odpoved. ano, mas pravdu - myslel som vyplatenie celej sumy (nie v hotovosti) :-)

    ak by som platil v hotovosti, tak by sa cena nenavysila len v pripade navysenia spotrebitelskych cien.

    k bytu patri pivnica 4m2 na prizemi (cena na m2 je rovnaka ako pri byte). po tom ako som zaplatil rezervacny, developer zmenil projekciu bytov na prizemi (ja mam byt na poschodi bezo zmien), teraz pivnica bude pod schodami, co podstatne ovplyvni jej skladovatelnost. myslite, ze mam narok na zlavu, pripadne odstupenie od pivnice?

    Novostavba bytu - zdielanie rizika zo strany kupujuceho - do akej miery?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.