Zavrieť

Porady

Znovuobjavený majetok

Pri prezeraný kataster portalu som prišla na to, že môj starý otec, ktorý už nežije má ešte nejakú pôdu. Dedičstvo už dávno bolo a tie parcely v ňom neboli. Ako treba postupovať pri otvorení dedičstva. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    hanar Pozri príspevok
    Pri prezeraný kataster portalu som prišla na to, že môj starý otec, ktorý už nežije má ešte nejakú pôdu. Dedičstvo už dávno bolo a tie parcely v ňom neboli. Ako treba postupovať pri otvorení dedičstva. Ďakujem
    Treba požiadať miestne príslušný súd o prerokovanie novoobjaveného dedičstva. Napísať žiadosť v ktorej bude čo je predmetom dedenia, okruh dedičov,meno poručiteľa a kedy zomrel. Prikladá sa k tomu ešte aj kolok. Myslím že 200,-Sk.
    Prípadne si zavolaj na príslušný súd či ešte nepotrebujú nejaké dokumenty k tomu priložiť

    Fali je offline (nepripojený) Fali

    Fali
    Prilož aj predmetný list vlastníctva - urýchlyš tým konanie súdu (v opačnom prípade musíš čakať kým si súd LV vyžiada od katastra).

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Len na okraj - súdny poplatok (v kolkoch) či už 200,-sk alebo viac sa platí až po skončení konania na základe výzvy súdu. Tiež som sa stretla s tým, že aj keď som doložila listy vlastníctva k návrhu na dodatočné prejednanie dedičstva aj tak mi súd poslal výzvu, ktorú som zaniesla na kataster a na základe nej som čakala 3 mesiace, kým kataster pošle podklady súdu. Hlavne na ten návrh treba identifikovať poručiteľa, majetok, ktorý chcete prejednať a tiež vypísať všetkých dedičov, resp. ich potomkov, resp. potomkov ich potomkov atď.

    Celsus je offline (nepripojený) Celsus

    Celsus
    Ako uz bolo povedane, je treba podat na prislusny sud navrh na prejednanie novobjaveneho dedicstva. V navrhu sa opisu rozhodujuce skutocnosti (kedy porucitel zomrel; kedy a kde prebehlo povodne dedicske konanie; ze sa po jeho ukonceni nasiel majetok, ktory nebol prejednany; specifikacia novoobjaveneho majetku; je tiez vhodne uviest, ci porucitel zanechal zavet a kto su do uvahy prichadzajuci dedicia a prilozit doklady o svojich tvrdeniach).

    Sud nasledne urci notara, ktory novoobjavene dedicsto prejedna.

    Za podanie navrhu na prejednanie novoobjaveneho dedicstva sa plati sudny poplatok vo vyske 1% z cistej hodnoty novoobjaveneho dedicstva, najmenej vsak 200,- Sk a najviac 5000,- Sk. Okrem toho sa plati notarovi za prejednanie dedicstva.

    Znovuobjavený majetok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.