Zavrieť

Porady

Organizačná zložka zahraničnej osoby - účtovníctvo

Ahojte,

neviete mi prosim poradit, ci organizacna zlozka zahranicnej osoby na Slovensku vedie samostatné účtovníctvo, t.j. oddelene od svojho zriadovatela (zahranicnej PO)? Podla mojho nazoru ano, ale neviem nikde najst ziadne ustanovenie zakona, ktorym by sa dal tento moj nazor podlozit.. Vedeli by ste niekto poradit?


Tiez by som sa chcela spytat, ci v pripade ak takato organizacna zlozka ma na Slovensku len fiktivne sidlo, nema tu ziadnych zamestnancov ani ine ziadnu inu osobu, ktora by pre nu vykonaval nejaku cinnost, existuje v tomto pripade povinnost, aby boli jej dokumenty (napr. faktury, ak sa priklonime k tomu, ze vedie samostatne uctovnictvo) pristupne na Slovensku, napr. pre pripad danovej kontroly alebo kontroly zo zivnostenskeho uradu a pod.? chceli by sme totiz vsetky dokumenty uskladnovat vo Svajciarsku..

Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved!!!
Usporiadat
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Ak je organizačná zložka zapísaná v obchodnom registri, tak vedie samostatné účtovníctvo.
Ak vám však znikla iba stále prevádzkáreň (z dôvodu časového) a nie ste registrovaný v obchodnom registri, účtujete v materskej firme a pre slovensko si vyčleníte samostatnú AE.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
evickah evickah

evickah je offline (nepripojený) evickah

dakujem, ide o organizacnu zlozku zapisanu v obchodnom registri, tak je to teda tak, ako som si myslela. Este raz dik
0 0
Renatkak Renatkak

Renatkak je offline (nepripojený) Renatkak

Prosim Vas viem mi niekto poradit, ci Organizacna zlozka podniku zahranicnej osoby zapisana len v Zivnostenskom registri ma narok na stravne listky?
Dakujem pekne.
0 0
betulka betulka

betulka je offline (nepripojený) betulka

konečne na vlastnom pieskovisku :D ...viac
Prosím, vie niekto poradiť : ide o organizačnú zložku zahraničnej osoby /zapís. v OR/- viem, že vedieme samostatné účtovníctvo, ale čo ďalej, :
1) účt. závierka = súvaha, VZaS, DPz PO, poznámky?
2) máme povinnosť účtovnú závierku podať na daňový úrad?
3) prípadne aj do Zbierky listín?
0 0
evickah evickah

evickah je offline (nepripojený) evickah

Ahoj, ide o organizacnu zlozku zahranicnej osoby? Ak ano, tak jej uctovne zavierky sa do Zbierky listin neukladaju. Ukladaju sa tam ale zavierky samotnej zahranicnej osoby - v tomto pripade staci obycajna kopia. Dufam, ze aspon trochu pomohlo.
0 0
JankaLorka JankaLorka

JankaLorka je offline (nepripojený) JankaLorka

Dobrý deň, platí ešte stále, že sa ukladajú len účtovné závierky zahraničnej osoby, ak tu má zriadenú organizačnú zložku? (príp. by som poprosila aj odkaz na príslušný paragraf, nedarí sa mi to nájsť).

Ďakujem

Jana
0 0
evickah evickah

evickah je offline (nepripojený) evickah

Ano, plati stale. Ide o § 3 ods. 2 zakona o obchodnom registri (530/2003)
1 0
JankaLorka JankaLorka

JankaLorka je offline (nepripojený) JankaLorka

Ďakujem, odpoveď mi veľmi pomohla.

Ak by ste mi vedeli poradiť aj s otázkou, aké účtovné prípady sa účtujú inak v SR a v ČR (konkrétne ak sa prevádzajú účtovné operácie zo slovenského účtovníctva do českého), napr. cenné papiere, leasing, rezervy... bola by som veľmi vďačná.

Ďakujem

J.
0 0
evickah evickah

evickah je offline (nepripojený) evickah

Bohužiaľ, s týmto poradiť neviem. Som právnička a účtovníctvu sa vobec nerozumiem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Janka, vidím, že si tu po mne bola, nič nepomohlo?
0 0
JankaLorka JankaLorka

JankaLorka je offline (nepripojený) JankaLorka

Bola som, ale nestihla som prečítať celé, teraz som to prečítala a niečo pomohlo. Ďakujem za všetky príspevky, je to výborné, ak chce niekto pomôcť tomu druhému .
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, v príspevku č. 11 v poslednej prílohe je napísané, že organizačná jednotka a materská firma nemôžu medzi sebou uzatvárať nájomné a pod. zmluvy. Je to pravda? Ako sa potom riešia rôzne vzťahy medzi firmami, napr. automobil, zamestnanci? Prečítala som už všetko ohľadom organizačnej zložky, a nenašla som odpoveď. Ďakujem
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, v príspevku č. 11 v poslednej prílohe je napísané, že organizačná jednotka a materská firma nemôžu medzi sebou uzatvárať nájomné a pod. zmluvy. Je to pravda? Ako sa potom riešia rôzne vzťahy medzi firmami, napr. automobil, zamestnanci? Prečítala som už všetko ohľadom organizačnej zložky, a nenašla som odpoveď. Ďakujem
Prosím, poradil by mi niekto?????
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, v príspevku č. 11 v poslednej prílohe je napísané, že organizačná jednotka a materská firma nemôžu medzi sebou uzatvárať nájomné a pod. zmluvy. Je to pravda? Ako sa potom riešia rôzne vzťahy medzi firmami, napr. automobil, zamestnanci? Prečítala som už všetko ohľadom organizačnej zložky, a nenašla som odpoveď. Ďakujem
je to jeden právny subjekt, takže to platí úplne logicky. Dívaj sa na O.Z. ako na stredisko v rámci tej istej firmy a rieš to rovnako - príkaz?, nariadenie?, interná smernica?, oznámenie? Príkaz na cestu?
1 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

KEJKA Pozri príspevok
je to jeden právny subjekt, takže to platí úplne logicky. Dívaj sa na O.Z. ako na stredisko v rámci tej istej firmy a rieš to rovnako - príkaz?, nariadenie?, interná smernica?, oznámenie? Príkaz na cestu?
Ďakujem Kejka, nedočkala som sa odpovede, nevedela som to vyriešiť, tak som zaslala otázku na DR, a práve teraz mi prišla odpoveď a už som dopletená úplne:

Dobrý deň,
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) pri účtovaní organizačnej zložky uvádza nasledovné:
Podnikanie zahraničných osôb je upravené Obchodným zákonníkom v § 21 až 26. Zahraničné osoby môžu na území SR podnikať za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako slovenské právne subjekty, ak zo zákona nevyplýva niečo iné.
Podľa § 1 písm. a) bod 2 zákona o účtovníctve sú organizačné zložky zahraničných osôb (ďalej len „OZ“) zapísané v obchodnom registri aj keď nemajú právnu subjektivitu považované za účtovné jednotky, ktoré musia viesť podvojné účtovníctvo v rozsahu a spôsobom upraveným zákonom o účtovníctve. OZ sú preto povinné zostavovať účtovnú závierku v rozsahu a obsahu stanovenom v § 18 až 23 zákona o účtovníctve a vo svojom účtovníctve účtovať podľa § 2 tohto zákona o majetku, záväzkoch, rozdiele majetku a záväzkov (čisté obchodné imanie), nákladoch, výnosoch a výsledku hospodárenia. Pri vedení účtovníctva musia tieto účtovné jednotky postupovať podľa Opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovnej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (ďalej len „postupy účtovania“). Postupy účtovania priamo nešpecifikujú spôsob účtovania OZ. Spôsob vedenia účtovníctva závisí od organizácie účtovníctva účtovnej jednotky, ktorá je zriaďovateľom OZ.
Rozdielny je aj spôsob „financovania“ OZ, zriaďovateľ na začiatku jednorázovo poskytne finančné prostriedky na výdavky spojené so vznikom OZ, ďalšie finančné prostriedky si OZ získava vlastnou hospodárskou činnosťou v rámci podnikania alebo zriaďovateľ opakovane poskytuje finančné prostriedky na činnosť OZ. Toto financovanie je v niektorých prípadoch viazané na súpis potrieb úhrady nákladov súvisiacich s prevádzkovaním činnosti OZ, napr. formou predkladania fotokópií dodávateľských faktúr a pod.
OZ pri vzniku by mala v súlade so zákonom o účtovníctve zostaviť vstupnú súvahu a otvoriť účtovné knihy. Vo vstupnej súvahe uvedie finančné prostriedky poskytnuté na jej založenie, prípadne iný majetok, ktorý jej poskytne zriaďovateľ. Pri vykonávaní činnosti, na ktorú bola OZ zriadená, vznikajú OZ rôzne druhy nákladov, napr. materiálové náklady, mzdové náklady, náklady na energiu, plyn, vodu, telefón, nájomné a pod. Tieto náklady sa účtujú priebežne, obvyklým spôsobom na príslušné nákladové účty v účtovej triede 5, na základe externých alebo interných účtovných dokladov. Ak OZ vykonáva činnosť voči tretím osobám, bude o svojich výkonoch účtovať v účtovej triede 6. Na konci účtovného obdobia OZ zostaví účtovnú závierku, vyčísli výsledok hospodárenia pred zdanením, mimoúčtovne zistí základ dane a zaúčtuje daň z príjmov, uzatvorí účtovné knihy a zostaví účtovnú závierku (súvahu, výkaz ziskov a strát a poznámky).
So zaúčtovaním konkrétnych účtovných prípadov je potrebné obrátiť sa na audítorov alebo daňových poradcov, ktorí sú oprávnení poskytovať takéto služby priamo zo zákona.
Vo všeobecnosti, ak riaditeľ OZ je zamestnancom českej firmy, ktorá mu vypláca mzdu, jedná sa o daňový výdavok (náklad) českej firmy. Náklady na prevádzku automobilu by mohli byť v nákladoch OZ za predpokladu, že ho má OZ od zriaďovateľa prenajatý. Pre správne posúdenie nákladov, ktoré vznikajú OZ do daňových výdavkov je potrebné vychádzať aj zo zmluvných podmienok, ktoré nepoznáme.
OZ zapísaná v Obchodnom registri SR je zdaňovaná podľa platnej legislatívy na území SR v nadväznosti na zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ak ich príslušné krajiny majú medzi sebou uzatvorené. Prípadné nejasnosti v oblasti zdaňovania odporúčame konzultovať s odborom metodiky zdaňovania v oblasti medzinárodných daňových vzťahov DR SR (č.t. 4369136, 4369157).
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nerozumiem, čo ti nie je jasné. Ja neviem, či účtuješ len OZ na Slovensku alebo komplet účtovníctvo zakladajúcej spoločnosti aj OZ?
napr. ten zvýraznený text by som riešila rozhodnutím zakl.firmy o poskytnutí auta a následne riešiť to fakturáciou /vnútropodnikové faktúry za prenájom auta účtované 599-náklad OZ.../..699-výnos zakl.
súvzťažne s účtom 395.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Nieje mi jasné to, že je to jeden právny subjekt, tak nemôžu uzatvárať nájomné zmluvy, tak na základe čoho sa bude fakturovať nájom automobilu? Mám účtovať OZ, a chcem správne vyčísliť náklady OZ. Riaditeľ je zamestnanec a používa automobil zakladajúcej spoločnosti, phm sa nakupuje z účtu OZ. Tak neviem, kde mám začať.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Iwett Pozri príspevok
Nieje mi jasné to, že je to jeden právny subjekt, tak nemôžu uzatvárať nájomné zmluvy, tak na základe čoho sa bude fakturovať nájom automobilu? Mám účtovať OZ, a chcem správne vyčísliť náklady OZ. Riaditeľ je zamestnanec a používa automobil zakladajúcej spoločnosti, phm sa nakupuje z účtu OZ. Tak neviem, kde mám začať.
rozhodnutím zakl.firmy o poskytnutí auta a následne riešiť to fakturáciou /vnútropodnikové faktúry za prenájom auta účtované 599-náklad OZ.../..699-výnos zakl.
súvzťažne s účtom 395.
1 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Takže to nebude zmluva o prenájme?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať