Zavrieť

Porady

Zamestnanci z EU

Prosím vás máte niekto skúsenosti so zamestnávaním občanov z iného státu EU, pokiaľ títo nie sú nikde inde zamestnaní iba v našej slovenskej spoločnosti a nepracujú na území Slovenska, iba na územi svojej krajiny /v rámci EU - konkrétne ide o Poľsko/?

Čo je potrebné zabezpečiť z hľadiska sociálneho a zdravotného poistenia? Aké povinnosti nám vyplývajú? Je potrebné ich nahlásiť ešte okrem poisťovní niekam inam?

Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jonnie je offline (nepripojený) jonnie

    začinajuci učtovnik :), registrovany davno, ale uctujem len teraz (a zabudnute heslo na poradu :) ...viac jonnie
    Pozri zakon o nelegalnej praci - 82/2005 Z.z. - píše sa tam o povinnosti písomne informovať úrad o nástupe občana členského štátu EU....

    Inak rada by som vedela k tomu info, ak mi to moze niekto ozrejmit - ak robi pre organizaciu posudok nejaky odbornik napr. z Ciech - tiez je to potrebne? V pripade, ze pracuje na DoVP. Vdaka.

    Makina je offline (nepripojený) Makina

    Makina
    Jonnie, mne teraz nejde o nelegálnu prácu, pretože my budeme mať s tými poliakmi normálne uzatvorenú pracovnú zmluvu.
    Čo sa týka teba - podľa informácií, ktoré som teraz dostala - odvody za zamestnancov z iného štátu sa platia tam, kde má sídlo zamestnávateľ, tzn., že by si ho mala v prvom rade zaregistrovať na SP.
    Už som z toho všetkého maďar.
    Práve som sa informovala na ministerstve práce, že je potrebné týchto zamestnancov nahlásiť na úrad práce, v rámci štatistického hlásenia o pohybe zamestnancov.

    Čo sa týka SP a ZP, ak je dlhšie ako 6 mesiacov mimo územia /miesto výkonu/ a platí si ZP, podľa toho kde prácu vykonáva.

    jonnie je offline (nepripojený) jonnie

    začinajuci učtovnik :), registrovany davno, ale uctujem len teraz (a zabudnute heslo na poradu :) ...viac jonnie
    Makina
    Jonnie, mne teraz nejde o nelegálnu prácu, pretože my budeme mať s tými poliakmi normálne uzatvorenú pracovnú zmluvu.
    Čo sa týka teba - podľa informácií, ktoré som teraz dostala - odvody za zamestnancov z iného štátu sa platia tam, kde má sídlo zamestnávateľ, tzn., že by si ho mala v prvom rade zaregistrovať na SP.
    Už som z toho všetkého maďar.
    Zakon som uviedla len kvoli tomu, ze je to povinnost od 1.4.2005 - a myslim, ze povinnost navyse - nahlasovat ludi z EU pracujucich u nas - dalsiemu uradu. Ja len, aby si neopomenula nejaku povinnost.

    Makina je offline (nepripojený) Makina

    Makina
    Rozumiem Jonnie, ale oni nebudú prácu vykonávať u nás. Budú iba našimi zamestnancami.
    Andreasoltisik - myslíš, že aj keď nebudú prácu vykonávať tu na území SR ako už som uviedla je potrebné ich nahlásiť na úrad práce?
    Čo sa týka ZP a SP - dostala som také info, že zdravotné poistenie sa vraj platí tam, kde prácu vykonáva a sociálne poistenie zasa tam kde ná sídlo zamestnávateľ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.