Zavrieť

Porady

bez zástupcu vlastníkov bytov

Už druhý rok nemáme nášho zástupcu vlastníkov bytov a náš správca veľmi dobre o tom vie. Za 2 roky správca nezvolal žiadnu domovú schôdzu.
Náš správca /s.r.o./ odovzdal ročné vyúčtovania osobe z nášho "paneláku", ktorú sme si nikdy nezvolili za nášho zástupcu, aby nám ich rozdal.
30.5.2008 som si bola osobne u správcu pre ročné vyúčtovanie a bolo mi povedané horeuvedené.
Ja osobne doteraz ešte doteraz nemám ročné vyúčtovanie. Po viacerých telefonických urgenciách mi bolo povedané v piatok 6.6.2008, že mi ho správca poslal poštou.
Pýtam sa:
1. môže správca bez môjho súhlasu dať moje ročné vyúčtovanie osobe, ktorej som tiež nedala súhlas na prevzatie /ide o veľmi nedôveryhodnú osobu, bývajúcu nado mnou, ktorá mi už pár rokov znepríjemňuje bývanie- správca o tomto vie/,
2. kde a ako sa môžem dovolávať svojich práv,
3. aké zákony, vyhlášky a pod. porušil správca a aj preberajúca osoba ?
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Zákon 182/1993 Z.z.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
cervena cervena

cervena je offline (nepripojený) cervena

Dom ako je Váš, musí byť radosť spravovať. Prečo ste si nezvolili zástupcu vlastníkov? Ak sa nemýlim, správca musí do konca mája doručiť vyúčtovania vlastníkom, nie je dané akou formou. Ak nemáte zástupcu vlastníkov, správca nemá s kým komunikovať, čo môže byť občas výhodné, alebo použije ako sprostredkovateľa kohokoľvek z domu, ako v tomto prípade. Nemyslím, že by správca porušil nejaký zákon, to že ste si nezvolili zástupcu je Váš problém.
Alena
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Nemyslím si ,že keď tam nie zástupca domu, tak správca to môže odovzdať komukoľvek z baráku. Má to poslať doporučenou poštou na adresu vlastníkovi. Nálady nech si kľudne znesie SVB.
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

GABRIELA Pozri príspevok
Má to poslať doporučenou poštou na adresu vlastníkovi. Nálady nech si kľudne znesie SVB.
Najmä keď nemajú náladu zvoliť si zástupcu.

Ahoj
Ka Mil
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

Celá vec nie je absolútne na smiech. "jojinkoh " sami ste sa vzdali všetkých svojich práv ako vlastníkov bytov. Veľmi mi to pripomína časy za socializmu, vtedy to nebolo dobrovolné. (skorej narodený vedia o čom hovorím.)

PS: Nechápem ako vlastne funguje váš dom.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

GABRIELA Pozri príspevok
Nemyslím si ,že keď tam nie zástupca domu, tak správca to môže odovzdať komukoľvek z baráku. Má to poslať doporučenou poštou na adresu vlastníkovi. Nálady nech si kľudne znesie SVB.
Gabika určite chcela napísať náklady...
SVB nemá zástupcu ale predsedu. Zástupcu vlastníkov majú domy, kde majú so správcom uzavretú zmluvu o výkone správy.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Gabika určite chcela napísať náklady...
SVB nemá zástupcu ale predsedu. Zástupcu vlastníkov majú domy, kde majú so správcom uzavretú zmluvu o výkone správy.
Ak spomína správcu, nemôžu mať súčasne SVB. Podľa súčasne platného zákona to nie je možné. Buď majú správcu, a zastupcu vlastníkov, alebo majú SVB a predsedu.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

ale aj SVB môže mať podpísanú mandátnu zmluvu na správu SVB, s presne stanovenými podmienkami v zmysle zákona a podľa rozhodnutia zhromaždenia SVB a kontaktnou osobou nie je poverený zástupca domu , ale predseda alebo rada.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

lubica_02 Pozri príspevok
ale aj SVB môže mať podpísanú mandátnu zmluvu na správu SVB, s presne stanovenými podmienkami v zmysle zákona a podľa rozhodnutia zhromaždenia SVB a kontaktnou osobou nie je poverený zástupca domu , ale predseda alebo rada.
Neviem?, ale podľa poslednej úpravy 182-ky je v §6, odst.3 a 4 napísané: " (3)Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.
(4) Zmluvy uzatvorené v rozpore s odsekom 3 sú neplatné." Takže asi sa tieto dve veci navzájom vylučujú. Viem že niekedy to bolo možné a mnohé SVB-čky takto fungovali. Dnes už nemôžu. Buď museli zaniknúť SVB, alebo museli zrušiť zmluvu o správe.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

anonym222 Pozri príspevok
Neviem?, ale podľa poslednej úpravy 182-ky je v §6, odst.3 a 4 napísané: " (3)Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.
(4) Zmluvy uzatvorené v rozpore s odsekom 3 sú neplatné." Takže asi sa tieto dve veci navzájom vylučujú. Viem že niekedy to bolo možné a mnohé SVB-čky takto fungovali. Dnes už nemôžu. Buď museli zaniknúť SVB, alebo museli zrušiť zmluvu o správe.
My sme tak v pohode fungovali. Mali sme podpísanú mandátnu zmluvu na konkrétne veci a podľa nej nás "spravovali" robili to čo bolo dohodnuté.
Naposledy upravil Orim : 23.06.08 at 15:37
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

anonym222 Neviem?, ale podľa poslednej úpravy 182-ky je v §6, odst.3 a 4 napísané: (3)Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.
(4) Zmluvy uzatvorené v rozpore s odsekom 3 sú neplatné. Takže asi sa tieto dve veci navzájom vylučujú. Viem že niekedy to bolo možné a mnohé SVB-čky takto fungovali. Dnes už nemôžu. Buď museli zaniknúť SVB, alebo museli zrušiť zmluvu o správe. (zmenšila som Tvoj príspevok) dúfam, že nevadí

Tým, že SVB uzavrie mandátnu zmluvu kde sú špecifikované činnosti, na ktoré je oprávnená druhá strana konať v prospech SVB ešte neznamená žiadne porušenie § zákona 182/1993. Stále sa pletú pojmy zmluva o výkone správy a mandátna zmluva. SVB nesmie mať uzavretú zmluvu o výkone správy so žiadnym správcom ale môže uzavrieť mandátnu zmluvu. Tým neporušuje žiadny zákon. Nevzniká tým druhá forma správy. Len aby sme to uviedli na správnu mieru a nikoho neuviedli do omylu. Je to tu už rozoberané niekoľkonásobne. Mandátna zmluva nie je totožná so zmluvou o výkone správy. Mandátnou zmluvou je pre SVB mandatár a nie správca, ktorý môže vykonať pre SVB len to čím ho SVB mandátnou zmluvou poveruje, splnomocňuje.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 14.06.08 at 05:39
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Dokonca to nemusí byť ani mandátna zmluva.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Prepáčte, ale ja som sa pýtal na niečo celkom iné, ako pokračujete v diskusii.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

jojinkoh Pozri príspevok
Už druhý rok nemáme nášho zástupcu vlastníkov bytov a náš správca veľmi dobre o tom vie. Za 2 roky správca nezvolal žiadnu domovú schôdzu.
Náš správca /s.r.o./ odovzdal ročné vyúčtovania osobe z nášho "paneláku", ktorú sme si nikdy nezvolili za nášho zástupcu, aby nám ich rozdal.
30.5.2008 som si bola osobne u správcu pre ročné vyúčtovanie a bolo mi povedané horeuvedené.
Ja osobne doteraz ešte doteraz nemám ročné vyúčtovanie. Po viacerých telefonických urgenciách mi bolo povedané v piatok 6.6.2008, že mi ho správca poslal poštou.
Pýtam sa:
1. môže správca bez môjho súhlasu dať moje ročné vyúčtovanie osobe, ktorej som tiež nedala súhlas na prevzatie /ide o veľmi nedôveryhodnú osobu, bývajúcu nado mnou, ktorá mi už pár rokov znepríjemňuje bývanie- správca o tomto vie/,
2. kde a ako sa môžem dovolávať svojich práv,
3. aké zákony, vyhlášky a pod. porušil správca a aj preberajúca osoba ?
K Tvojmu problému len toľko. Čím skôr si urobte poriadok v baráku, zvoľte si zástupcu vlastníkov, ktorý bude mať isté povinnosti a zodpovednosť a bude žiadať po správcovi veci, o ktoré majú vlastníci záujem. Inak, bude s vami správca kývať tak ako mu dovolíte. Dôležité je zapamätať si, správca nie je generál. Pokiaľ mu to však dovolíte, tak sa tak aj bude správať a uľahčovať si dosť náročnú robotu. A to nepoctivý správca ako vidíš veľmi rád robí.

Ad. 1. Myslím, si že v tomto správca pochybil. Minimálne už z dôvodu ochrany osobných údajov. Ale....
Ad. 2. a 3. Vyznie to trochu ironicky, ale odvolávaj sa kde len chceš. Otázka znie čo Ti to pomôže a čo chceš vlastne dosiahnuť. Chceš od správcu ospravedlnenie, vytĺcť nejaký kapitálik, alebo dosiahnúť len jeho zmenu v správaní alebo úplnú zmenu správcu. Ak chceš prvé až tretie nedočkáš sa, ak tretie - jednoducho si nájdite nového a začnite sa o svoj dom zaujímať aj inak, nielen hľadaním svojich práv.

Prepáč viem, že to znelo tvrdo, ale inak Ti nemožno pomôcť. Len keď sa začnete (všetci) zaujímať o svoj dom. Takže ako Ti bolo hneď v prvom príspevku odpovedané - zákon 182/1993 v z.n.p.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jojinkoh Pozri príspevok
Prepáčte, ale ja som sa pýtal na niečo celkom iné, ako pokračujete v diskusii.
No neviem, čo ti mám napísať...Všetko ako to píšeš nie je v poriadku...ale zbytočne to budeš riešiť osobnými nedorozumeniami a vystrahami pre , susedu a správcu, čo má robiť. Ani on to nemá ľahké, kedže si neviete v dome zvoliť ani zástupcu. Tá komunikácia je potom veľmi zlá.
Ak máš problemov viac zorganizuj stretnutie, skús navrhnúť, že zastupcu zoberieš ty , podpíšeš so spravcom prehlásenie o "ochrane osobných údajov", ktoré by mal dodržiavať každý zástupca domu a budeš mať o všetkom prehľad a nakoniec zistiš u správcu prečo je s Vaším domom toľko problémov.


Peton, skoro sme sa trafili, len si bol šikovnejší
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

slavica Pozri príspevok
.. zorganizuj stretnutie, skús navrhnúť, že zastupcu zoberieš ty..
Ahoj.

Súhlasím s tým , čo som z citácie vynechal , ale tu by som použil iné slová :
- normálnym spôsobom vybav zvolanie schôdze
a pod.

Ahoj
Ka Mil
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Karas Milan Pozri príspevok
Ahoj.

Súhlasím s tým , čo som z citácie vynechal , ale tu by som použil iné slová :
- normálnym spôsobom vybav zvolanie schôdze
a pod.

Ahoj
Ka Mil
jasne, tak to malo byt "pane mluvčí" vďaka
nezaleží na forme-stretnutie, schôdza,zhromaždenie,hlavný je výsledok
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Prepáčte ak budem Aké vysokoškolské alebo ekonomické vzdelanie má mať predseda členskej samosprávy odborne nazývaný zástupca vlastníkov bytov?! - tak aby bol dôstojnou (v mojich kruhoch tzv.odborne spôsobilý inžinier vo výstavbe) osobou v styku so správcom?!
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

To sa pýtaš vážne, alebo si robíš srandu? Zástupcu môže robiť ktokoľvek, koho si zvolíte. Je na Vás či zvolíte človeka s minimálnym vzdelaním alebo človeka s vysokoškolským vzdelaním. Dôležité je, aby robil všetko pre dobro baráka a zastupoval vlastníkov na úrovni. A nedal si skákať správcom i vlastníkmi po hlave, pani inžinierka.
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

Zitulda Pozri príspevok
Prepáčte ak budem Aké vysokoškolské alebo ekonomické vzdelanie má mať predseda členskej samosprávy odborne nazývaný zástupca vlastníkov bytov?! - tak aby bol dôstojnou (v mojich kruhoch tzv.odborne spôsobilý inžinier vo výstavbe) osobou v styku so správcom?!
Ahoj.

Keby mal mať titul IngLTT , tak to radšej niekto normálny.
A inteligencia nemá veľa spoločného so vzdelaním.

Ahoj
Ka Mil
IngLTT = inžinier len tak tak (aj to na nejakej električkovej škole)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať