Zavrieť

Porady

Jahody

Dobrý deň, poradíte mi, kedy a kde sadiť jahody?
Mám na výber dve časti záhradky. Jednu pred domom - tá je neustále od rána až do večera pod slnkom a neviem, či by jahody nevysychali alebo sa nespálili. Druhé miesto je pod orechom a tam je viac-menej tieň. No a neviem, či by tu zasa stihli dozrieť alebo, či by vôbec rástli. Kam je to teda lepšie?
Ďakujem.
Usporiadat
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
BXLmiami Pozri príspevok
Tak ako dopadli jahody?Možem založiť jahodovisko medzi mladými stromkami,nebude to vadiť,či už stromkom alebo jahodám?
V pohode môžu byť zasadené pod stromkami. Najlepšie natiahnúť čiernu fóliu,v mieste sadby sa prestrihne otvor, spraví jamka, poleje, zasadí.
Do vykopanej jamky sadenicu pritlačiť, ale "neutopiť" srdiečko do pôdy.
Dobre zaliať, potom zalievať 1 x za 2 dni.
Dobré odrody sú - Senga Sengana,Elišta, Andrea, Magury, Lidka a veľa ďaľších. Nie vždy je dobré sadiť výhonky od suseda, nakoľko si môžeme doniesť napr. škvrnitosť.
Naposledy upravil terezamaria : 05.08.09 at 12:08
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
a dobré je ešte ošetriť proti škvrnitosti teraz v jeseni a hneď na jar!
Tánetkaná textília je dobrá aj z hľadiska udržania vlhkosti. Nezabudnúť hnojenie Kristalonom- jahoda.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Dakujem za promptné odpovede.Som ten typ,že študujem všetko a práve som vyčítala na internete,že jahody maju radi kyslú pôdu a tak tom mám vykompostovať a vypilinovať a preto som sa pýtala na stromky,lebo tie zrejme veľmi kyslú pôdu nemusia.Ale asi by som mala prestať prehľadávať net a radšej začať s prácou.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
BXLmiami Pozri príspevok
Dakujem za promptné odpovede.Som ten typ,že študujem všetko a práve som vyčítala na internete,že jahody maju radi kyslú pôdu a tak tom mám vykompostovať a vypilinovať a preto som sa pýtala na stromky,lebo tie zrejme veľmi kyslú pôdu nemusia.Ale asi by som mala prestať prehľadávať net a radšej začať s prácou.
No máš na to ešte cca 2 - 3 týždne.Pôdu neprekysľuj, to viac-menej platí
vo vyvápnených pôdach, stačí do každej jamky malú hrstičku rašeliny.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Terka ja som pri zakladaní jahodoviska nerobila ani to a musím povedať, že postačovalo to pravidelné hnojenie a dobrá zálievka a jahôd budeééééé
0 0
veva.. veva..

veva.. je offline (nepripojený) veva..

Počula som že pestovatelia jahôd odstraňujú spod jahôd čierne textílie. Tvrdia, že takto pestované jahody sú viac náchylné na choroby a napáda ich viac škodcov. Chcem sa spýtať, aké mate skúsenosti s tkanými alebo netkanými textíliami?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Jahody majú radi polotieň, mávali sme ich medzi viničom a teraz ich mám pod marhuľou. Nehnojím, len denne polievam, aj vtedy, keď nie je ich sezóna.....mám ich plný mrazák a koľko sme ich pojedli, to ani nehovorím
0 0
n.hanus n.hanus

n.hanus je offline (nepripojený) n.hanus

veva.. Pozri príspevok
Počula som že pestovatelia jahôd odstraňujú spod jahôd čierne textílie. Tvrdia, že takto pestované jahody sú viac náchylné na choroby a napáda ich viac škodcov. Chcem sa spýtať, aké mate skúsenosti s tkanými alebo netkanými textíliami?
Ja som aj na rady získané vo fórach dala pod jahody netkanú čiernu textíliu. Síce som to mala len teraz prvý rok, ale jahodám nebolo vôbec nič a boli perfektné. Teda neviem, či to môže až tak škodiť... Navyše mám textíliu vo všetkých záhonoch kvetov, na nej mám mulčovaciu kôru a je to tak pekné, bez buriny a nemusí sa okopávať (aj keď je to zasa prácnejšie spraviť, ale mením to po 3 rokoch ... to znamená, 3 roky pokoja ). Ja mávam medzi jahodami ešte nasadený aj jesenný cesnak - to vraj tiež niektorým škodcom smrdí...
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Tuším som čítala tu istu stránku.Pripraviť 2 až 3 týždne pred sadením,kompost,olemovať pilinami,zasadiť,pomedzi cesnak,netkanu textíliu a mulč.Len tá kyslá pôda ma pomýlila.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
my sme nemali ani cesnak a škodcov sme nemali! Jahody aspoň neboli v blate a tým pádom nehnili . Tiež veľké pozitívum je pri netkanej textílii aj to odparovanie vody ( je oveľa menšie) a tá burina - naozaj je to bez - je úplne super! A najlepšie aj keď je veľa dažďov- jahody aj tak dozrievajú a tým , že majú tú textíliu, prejdem, pooberám a nebahním sa
Ja vrele doporučujem a to máme takto už 3 rok.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Zdravím, môžem sadiť jahody medzi paradajky ? Nedostanú nejakú pleseň ? Mám dosť malú záhradku a neveľmi môžem vyberať miesto.Vďaka.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

http://jahody.unas.cz/index.php?id_k...clanek=68&ap=0
Našla som to medzi popín. jahodami a tak mám aj odpoveď, že môžem sadiť po paradajkách. Ja ale skúsim medzi paradajky.
Vypestovala som aj lesné jahody zo semena, teraz už mám plody. Nabudúce pridám foto.
0 0
n.hanus n.hanus

n.hanus je offline (nepripojený) n.hanus

Valčake Pozri príspevok
Našla som to medzi popín. jahodami a tak mám aj odpoveď, že môžem sadiť po paradajkách. Ja ale skúsim medzi paradajky.
Vypestovala som aj lesné jahody zo semena, teraz už mám plody. Nabudúce pridám foto.
Ahoj, ja som včera mesačné jahody dostala. Sú v kvetináči, kvitnú a rodia. Na internete som sa dočítala, že ich v zime môžem nechať v tom kvetináči vonku, že sú mrazuvzdorné. Máte s tým skúsenosti? Nerada by som o ne prišla, vďaka.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Zdravím, ja tiež mám prvý rok tie jahôdky, ale to viem, že v zemi prezimujú. V kvetináči to neviem, ale asi by som ich nejako zababušila. Určite niekto má s nimi skúsenosti a ozve sa.
Jahoda lesná 1.8.09..jpg  
Jahody lesné 2.8.09.jpg  
Jahody lesné 14.7.09.jpg  
Jahoda lesná 1.8.09.jpg  
1/1
0 0
veva.. veva..

veva.. je offline (nepripojený) veva..

n.hanus Pozri príspevok
Ahoj, ja som včera mesačné jahody dostala. Sú v kvetináči, kvitnú a rodia. Na internete som sa dočítala, že ich v zime môžem nechať v tom kvetináči vonku, že sú mrazuvzdorné. Máte s tým skúsenosti? Nerada by som o ne prišla, vďaka.
Ja by som ich asi vložila aj z tým kvetináčom do zeme. Takto si budeš istá, že korene budú viac chránené. Známa, ktorá si kúpila jahody na výstave, tak ich nechala v kvetináčoch a neprezimovali. Alebo ich môžeš dať niekde na schodisko.
0 0
jamie12 jamie12

jamie12 je offline (nepripojený) jamie12

valčake - kde si kúpila tie semená?

ja som si kúpila tieto - vtipnedarceky.sk/grow-it-rastlinky/grow-it-lesne-jahody

môžem len odporučiť, veľké, sladké a nádherná vôňa deťom robím zmrzlinu s lesnými jahodami, zbožňujú to
0 0
n.hanus n.hanus

n.hanus je offline (nepripojený) n.hanus

veva.. Pozri príspevok
Ja by som ich asi vložila aj z tým kvetináčom do zeme. Takto si budeš istá, že korene budú viac chránené. Známa, ktorá si kúpila jahody na výstave, tak ich nechala v kvetináčoch a neprezimovali. Alebo ich môžeš dať niekde na schodisko.
Vďaka, Veva, tiež som premýšľala o zakopaní do zeme. Jednu sadeničku som už z kvetináča vybrala a dala na záhon - pre prípad, že by tie v kvetináči neprezimovali.... Asi sa poistím, dám to do zeme a jednu skúsim do iného kvetináča, nech viem, ako zimovať na rok.... Vďaka za radu
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Ahoj, jamie12, ja som tie semená dostala, vôbec som nevedela aké budú. Zasiala, vypikírovala, vysadila som a bolo mi povedané, že majú byť aj žlté. Zatiaľ som nenašla, ale ešte veľa kvitne. Možno aj budú. Sú voňavé, sladučké, ale maličké
0 0
veva.. veva..

veva.. je offline (nepripojený) veva..

Ja som si jahody rozmnožila tak, že som zabudla na hline jahodu, tá uschla, a keď som na jar začala polievať, tak zo semienok mi narástli nové rastlinky. Ak nezabudnem, tak priložím aj foto.
0 0
Anežob Anežob

Anežob je offline (nepripojený) Anežob

Mesačné jahody, akože lesné pestujem už veľa rokov. Kvitnú a majú plody od júna až do neskorej jesene,voňavé, sladké, ozaj veľmi podobné lesným. Je to veľmi vďačná odroba. Nevytvárajú sa na nich poplazy, čiže po troch až štyroch rokoch treba staré trsy zlikvidovať a nové rastlinky vypestovať znova zo semiačok. Bežne ich majú napríklad aj v Baumaxe pod názvom - Mesačné jadohy. Vždy som ich pestovala na bežnej pôde a mám ich aj pri jahodách Sengama-sengana. Náhoda zapríčinila, že buď som stratila sadeničku, alebo samovýsevom sa mi na jar jedna rastlinka mesačnej jahody objavila pri kanadskej čučoriedke na kyslej rašeline. Veľmi sa jej v páči v tejto pôde. Rastlinka je asi 3x väčšia ako ostatné, bohato od jari kvitne a rodí. Z tejto náhody som usúdila, že tento druh asi naozaj chce kyslú pôdu a idem skúšať experiment a pod čučoriedky nasadím tieto jahôdky. Čo myslíte čučoriedkam nebude vadiť takáto suseda ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať