Zavrieť

Porady

Jahody

Dobrý deň, poradíte mi, kedy a kde sadiť jahody?
Mám na výber dve časti záhradky. Jednu pred domom - tá je neustále od rána až do večera pod slnkom a neviem, či by jahody nevysychali alebo sa nespálili. Druhé miesto je pod orechom a tam je viac-menej tieň. No a neviem, či by tu zasa stihli dozrieť alebo, či by vôbec rástli. Kam je to teda lepšie?
Ďakujem.
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Anežob Pozri príspevok
Mesačné jahody, akože lesné pestujem už veľa rokov. Kvitnú a majú plody od júna až do neskorej jesene,voňavé, sladké, ozaj veľmi podobné lesným. Je to veľmi vďačná odroba. Nevytvárajú sa na nich poplazy, čiže po troch až štyroch rokoch treba staré trsy zlikvidovať a nové rastlinky vypestovať znova zo semiačok. Bežne ich majú napríklad aj v Baumaxe pod názvom - Mesačné jadohy. Vždy som ich pestovala na bežnej pôde a mám ich aj pri jahodách Sengama-sengana. Náhoda zapríčinila, že buď som stratila sadeničku, alebo samovýsevom sa mi na jar jedna rastlinka mesačnej jahody objavila pri kanadskej čučoriedke na kyslej rašeline. Veľmi sa jej v páči v tejto pôde. Rastlinka je asi 3x väčšia ako ostatné, bohato od jari kvitne a rodí. Z tejto náhody som usúdila, že tento druh asi naozaj chce kyslú pôdu a idem skúšať experiment a pod čučoriedky nasadím tieto jahôdky. Čo myslíte čučoriedkam nebude vadiť takáto suseda ?
Čučoriedkam to iste vadiť nebude, otázka či tie čučoriedky moc nezatienia jahody!
Tiež ich pestujem vo viacerých druhoch a mám aj veľkoplodé aj tú žltú variantu. Sú fakt veľmi dobé a úrodné, tiež je výhoda že sa o polpazy netreba starať.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

www.poetschke.de Podľa všetkého tam majú zásielkový predaj aj jahôd, pričom na kus to vychádza pod 1 euro. Má to len jeden háčik ako to objednať, keď na Slovensko neposielajú. Bolo by možné to poslať do Rakúska, len nikoho tam nepoznám...
Majú v ponuke aj do hora sa ťahajúce aj previslé, ale mňa najviac oslovila odroda Meize Schindler, stará nemecká odroda, veľmi zvláštna.
Mieze Schindler - renesancia pralinkovej jahody
Odroda jahody, ktorá bola vyšľachtená v roku 1925 v Drážďanoch a bola pomenovaná podľa manželky šľachtiteľa, prežíva renesanciu v domácich záhradkách. Aromatická jahoda je menšia ako bežné odrody a vzhľadom pripomína skôr malinu alebo černicu. Milovníci ju však označujú ako "pralinku" medzi jahodami. Je veľmi sladká, aromatická, s pevnou dužinou. Mimoriadne dôležitá je kombinácia s inou odrodou, pretože Mieze Schindler má len samičie kvety, ktoré sa nemôžu samé oplodniť. Nie je vhodná pre tržnú produkciu.
Skúste poradiť ako sa k nim dostať
0 0
n.hanus n.hanus

n.hanus je offline (nepripojený) n.hanus

wabi Pozri príspevok
www.poetschke.de Podľa všetkého tam majú zásielkový predaj aj jahôd, pričom na kus to vychádza pod 1 euro. Má to len jeden háčik ako to objednať, keď na Slovensko neposielajú. Bolo by možné to poslať do Rakúska, len nikoho tam nepoznám...
Majú v ponuke aj do hora sa ťahajúce aj previslé, ale mňa najviac oslovila odroda Meize Schindler, stará nemecká odroda, veľmi zvláštna.
Mieze Schindler - renesancia pralinkovej jahody
Odroda jahody, ktorá bola vyšľachtená v roku 1925 v Drážďanoch a bola pomenovaná podľa manželky šľachtiteľa, prežíva renesanciu v domácich záhradkách. Aromatická jahoda je menšia ako bežné odrody a vzhľadom pripomína skôr malinu alebo černicu. Milovníci ju však označujú ako "pralinku" medzi jahodami. Je veľmi sladká, aromatická, s pevnou dužinou. Mimoriadne dôležitá je kombinácia s inou odrodou, pretože Mieze Schindler má len samičie kvety, ktoré sa nemôžu samé oplodniť. Nie je vhodná pre tržnú produkciu.
Skúste poradiť ako sa k nim dostať
Predávajú ju i v Polsku - http://stores.shop.ebay.pl/Gardenand...Q2em322QQ_vcZ1
Odtiaľ by to možno bolo jednoduchšie získať....
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

viete pomôcť? kedy sadiť jahody, a ako?

rád by som sa aj ja tešil z úrody ale neviem ako na nich.....

ďakujem
0 0
kačkapoliačka kačkapoliačka

kačkapoliačka je offline (nepripojený) kačkapoliačka

Ja ich idem sadiť dnes. Prvý krát. Uvidíme čo z toho bude.
Vraj sa sadia už v auguste, aby dobre zakorenili. Sadí sa vždy 1. "odrastok" od pôvodnej sadenice. Majú sa sadiť na vyvýšeninu, aby jahody pri zrení nehnili a niektorí dávajú pomedzi jahody slamu alebo piliny.
tak pa. teším sa na jahody.
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

treba ich nejako prihnojovať? Potrebujú viac slnka alebo skôr tieň? nemám ešte presne vybrané miesto na sadenie, tak zvažujeme či viac na slnku a tak. A ak nemám odrastok od pôvodnej sadenice? Totiž nemám od koho toto získať. Dá sa to kúpiť z osivexu alebo nejakej predajne. Prípadne ešte sa pýtam, či je to možné sadiť so semien? Dáme asi fóliu, tak treba urobiť truhlíky v radoch alebo stačí na rovnú plochu dať fóliu a potom urobiť len diery na zasadenie?

PS: uplny začiatočník
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

Arizona ma uviedla do obrazu, takže touto cestou ďakujem. Ale chcem sa opýtať či ich treba na zimu prikrývať niečim alebo ako? a ešte jedná otázka - dokedy sa dajú presádzať? Ešte ich nemám v zemi ani nemám kúpené ani zdedené ani nič.... Tak dokedy mám čas? Môže to byť aj skoro na jar? ako skoro? okolo akého dátumu alebo ak pustí už zem?

V´daka
0 0
mvlko mvlko

mvlko je offline (nepripojený) mvlko

My sme vcera sadili, tiez prva sezona... Kup si casopis Urob si sam - September, je tam komplet navod ako sadit jahody. My sme to urobili podla nich a dali sme pod ne aj netkanu geotextiliu. A obsypali korou (namiesto slamy).

Verim, ze takto obsypane korou dobre prezimuju.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Moja svokra robila v ovocinárskej škôlke a jeden rok sadili jahody ešte koncom novembra, bolo vtedy ešte dosť teplo. Jahody sa ujali a v lete už aj oberali.
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

ďakujem za usmernenia, idem do toho.... tak a potom sa ozvem... Pekný dník
0 0
vierockak vierockak

vierockak je offline (nepripojený) vierockak

beba13 Pozri príspevok
Moja svokra robila v ovocinárskej škôlke a jeden rok sadili jahody ešte koncom novembra, bolo vtedy ešte dosť teplo. Jahody sa ujali a v lete už aj oberali.
... tak toto musel byť výnimočne teplý november a miernejšia zima, keď bez problémov prežili, nie je to štandardné.

Odporúčam jahody na jeseň nechať prikryté opadaným lístím zo stromov - lepšie prezimujú (kto vie aká bude zima?) a lístie z nich odhrabať až na jar. Na jar treba zem okolo jahôd prekypriť, odstrániť staré listy, prihnojiť - a všetko to stihnúť do začiatku kvitnutia. Keď kvitnú - už do nich nechodiť, treba ich nechať v kľude.
A jasné, že aj jahodám (ako väčšine plodín - napr. paprika, rajčiny, uhorky, cuketa, melón, tekvica, cesnak, cibuľa, pór, zemiaky) sa lepšie darí na slniečku. Pod stromami v tieni mám odskúšanú fazuľku, hrach, repu, zeler ..... ale to už je asi mimo témy .
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pri sadení nie je ani tak dôležitý termín ako skôr ako kvalitne zakorenené sadenice použijete...
Tento rok je teraz značne suché obdobie...
Lepšie sa jahody sadia do vlhkej pôdy. V nížinách západného slovenska veľmi často do vianoc ani nemrzne a jahody sú pomerne otužilé...
0 0
marcela kovacsova marcela kovacsova
moja mama ma jahody na slku od 10h az do 19 vecer a su velmi dobre, treba ich vela polievat ak je mozne skoro rano skor ako vyjde slko vtedy nie su rastliny teple a neriskujeme ich znicit studenou vodou.O rastliny sa treba starat aj na jesen ked uz nie su na nich plody okopat ich a preriedit , mozete tiez pouzit ciernu foliu prestret ju na zeminu a spravit diery a tak nasadit jahody budete mat menej prece netreba vytrhavat burinu a vlhkost ostane pod foliou zemina nebude rychlo vysichat
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Moje mesačné jahody. Už sa na nich teším o rok.
Jahody mes.23.9.09..jpg  
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Valčake Pozri príspevok
Moje mesačné jahody. Už sa na nich teším o rok.
Fakt pekné. Tiež ich mám rád a čím ďalej viac ľudí ich aj žiada. Musím budúci rok namnožiť ešte viac.
Sú veľmi praktické, pretože netvoria poplazy, ktoré treba pri tých obyčajných jahodách stále strihať a namiesto toho dávajú celú energiu rovno do plodov, ktoré sú veľmi chutné a dozrievajú od jari až do jesene.
Osvedčila sa mi na ne a vlastne na všetky jahody kyslá rašelina a hnojenie ako pri rododendrónoch či čučoriedkach, nie že by inak nerástli, ale takto "na kyslo" sú väčšie plody a je ich viac.
0 0
tara464 tara464

tara464 je offline (nepripojený) tara464

Prosim vas nemate niekto skusenosti s etažovým pestovaním jahod?
jahody-LV.jpg  
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

táto téma je trocha v ústraní, ale mám prosbu: jahody krásne zakvitli( dostali na jar hnojivo (rohovinu a zmes), teraz pred daždami som ich ešte poliala hnojivom, také ružové rozpustné do vody -kristalon). Kvetov ale bolo veľmi veľa a aj plodov, bojím sa že to bude o ničom a budú malé lebo ich je ozaj veľa. Čím im pomôcť a ako zaliať, ku koreňom, či na listy a aké hnojivo najlepšie (vlastné skúsenosti) aby plody boli dobre vyvinuté a aj dostatočne veľké pri tom množstve nasadených plodov. A ako často počas nasadenia plodov hnojiť. Môžem vygugliť, ale osobné skúsenosti sú lepšie.Teraz majú dostatok vlahy po daždoch už len slniečko aby začalo.
Naposledy upravil ela77 : 19.05.10 at 15:23
0 0
kamoska1 kamoska1

kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

Ja som tiež jahody na jar prihnojila hnojivom na jahody a pridala k tomu liadok. Polievam ich ešte tekutym hnojivom,aby mali vyživu hned.Neboj sa aj moje jahody mavaju moc kvetov,ale oni si to uživia.Prve plody su väčšie,posledne byvaju drobnejšie.Ale byva ich mnoho,vždy sa najeme jahôd.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať