Zavrieť

Porady

Daňové priznanie v MRP

Čaute Poraďáci...
V piatok som podávala daňové priznanie DPH a dnes som zistila, že jeden doklad (PPD) som mala opačne zaúčtovaný, čo sa týka DPH-čky, čiže som ju mala na strane MD a nie na strane D. Ale keď som si to opravila, vôbec mi to neovplyvnilo celkovú DPH, vôbec nič sa nezmenilo. Skúsila som preto v nejakom doklade zmeniť sumu DPH, ale aj tak sa nič nezmenilo. Teraz som na pochybách, či tá DPH-čka je vôbec dobre vypočítaná. Poradí niekto? Ďakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

    Zuzana210
    V MRP DOS je to tak, že do priznania ide DPH nie z účtovníctva ale z Knihy daňových dokladov (myslím že tak sa to volá). Takže oprava sumy na účte 343 ti priznanie k DPH vôbec neovplyvní.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Vierkat , v určite v každom SW je DPH naprogramovaná rovnako to znamená :

    Zdaniteľné obchody - SW zaúčtuje už pri vystavení faktúry - zdaniteľný obchod - automaticky / pokiaľ to máš správne nastavené/ . Neúčtuje DPH pri úhrade fa na základe PPD . TO je omyl .

    Odpočitateľná daň - SW zaúčtuje pri zápise do záväzkov / došlá fa / automaticky , pokiaľ máš paragón a účtuješ ho cez pokladňu tak DPH Ti zaúčtuje na základe tvojho účtovného zápisu cez pokladnu .

    Takto približne by to mal akýkoľvek SW realizovať .

    vierkat je offline (nepripojený) vierkat

    vierkat
    Aj tak neviem, ako to spraviť tak, aby sa mi to zmenilo aj vo výpočte DPH. Vie niekto pomôcť? Ďakujem...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    vierkat
    Aj tak neviem, ako to spraviť tak, aby sa mi to zmenilo aj vo výpočte DPH. Vie niekto pomôcť? Ďakujem...
    Počkaj ešte na ďalšiu pomoc , ale já tomu potom nerozumiem čo píšeš , veď aj v predchádzajúcej odpovedi Ti napísala , že PPD Ti DPH neovplyvní . Čo si pod tým PPD účtovala - prijatie úhrady pohľadávky ???
    Naposledy upravil Zita5 : 18.04.05 at 09:21

    vierkat je offline (nepripojený) vierkat

    vierkat
    Luna
    Robíš PÚ? V čom si opravovala DPH,aj v odoslaných fa aj v hlavne knihe?
    Áno robím v PÚ. Nejedná sa o doklad uhrádzajúci faktúru, ide o doklad o vykonanej službe, ktorá bola v hotovosti vyplatená. Je tam rozpísaná aj DPH.

    Doklad som opravovala v účtovnom denníku, pokladničnú knihu nepoužívam.

    Marika x je offline (nepripojený) Marika x

    Marika x
    Ja účtujem všetky doklady v knihe daňových dokladov a program sa ma spýta sám, či to treba zaúčtovať aj do účtovného denníka. Teda potom, keď idem robiť priznanie DPH, robím ho cez knihu daň dokladov-priznanie DPH. Pre kontrolu si pozriem ale ešte výstupy- účty 34319.. vstup a 343..výstup a musí mi to spolu sedieť. Teda obe knihy.
    Prekontroluj si to a možno zistíš, že si to v knihe daň.dokladov mala dobre, len si to zle zaúčtovala.

    vierkat je offline (nepripojený) vierkat

    vierkat
    Marika x
    Ja účtujem všetky doklady v knihe daňových dokladov a program sa ma spýta sám, či to treba zaúčtovať aj do účtovného denníka. Teda potom, keď idem robiť priznanie DPH, robím ho cez knihu daň dokladov-priznanie DPH. Pre kontrolu si pozriem ale ešte výstupy- účty 34319.. vstup a 343..výstup a musí mi to spolu sedieť. Teda obe knihy.
    Prekontroluj si to a možno zistíš, že si to v knihe daň.dokladov mala dobre, len si to zle zaúčtovala.
    Lenže ty asi robíš v DOS-e, lebo ja žiadnu knihu daňových dokladov nemám, účtujem priamo do účtovného denníka.
    Zaúčtované som to mala zle, zistila som to cez "výstupy - hlavná kniha analytickej evidencie".

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    VierkaT už to máš teda OK?
    Určite si mala zlý typ DPH však.Lebo inde si podľa mňa nemala mať kde chybu.Pri odpočte musíš dávať typ DPH 40 a pri povinnosti typ DPH 10.

    vierkat je offline (nepripojený) vierkat

    vierkat
    Nie nemám to dobre a dosť ma to štve, lebo nemám ani páru, ako to opraviť. Typ DPH mám dobrý - 10. Tak ja už neviem...

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    1,Daj si výstupy zoznam DPH dokladov typ DPH 10.Je to tvoja DPH na výstupe?
    2,Pozri sa keď si to dávala do hlavnej knihy na dátum.Kontroluj aj v hornej aj dolnej časti.
    3.Skontroluj v hornej časti okienko ,kde máš základ dane a DPH.

    Skús poriadne ešte raz všetko skontrolovať.Teraz už odchádzam,ale zajtra ak sa Ti to nebude dať opraviť ,potom Ti dám kontakt na mňa a zatelefonujeme si ,alebo mi mailom pošleš zostavu kuknem sa Ti nato OK?
    Naposledy upravil Luna : 18.04.05 at 13:53

    Magduš je offline (nepripojený) Magduš

    Magduš
    Skús pozrieť v účtovnom denníku - oprava aké máš DPH /základ, bez základu,oslobodené/ či náhodou tam nedošlo k omylu a ešte jedno,
    dátum pri oprave dokladu aký si dala

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Ja síce účtujem v MRP DOS, ale zákon o DPH je všade rovnaký, bez rozdielu SW. Skontroluj si účet DPH/ anal. pre vstup aj výstup, a priznanie, resp. doklady k DP DPH a potom priznanie. Neexistuje, aby si tam nemala rozdiely, keď si to mala nesprávne zaúčtované! A patrilo to vôbec do roku 2004, nebola to už faktúra so zdaniteľným plnením pre rok 2005, lebo aj to sa stáva, že ti službu dodali v 12/2004, ale fa je nilen vystavená 15.1.2005, ale ja dátum dodania služby ti dajú 15.1.2005, mala som taký prípad, proste to nechceli mať v roku 2004.
    Takže na účte 343/anal.pre vstup musíš mať aj na daň.dokladoch pre vstup a nie opačne, možno sa ti len zdá, že si to urobila nesprávne, pozri sa na to ešte raz, a skús si dať iné okuliare, mne to niekedy pomáha.
    Vlasta

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    vierkat:
    máš všetko OK, len malé vysvetlenie k tvojmu problémiku:
    Robila si úhradu Vyšlej faktúry alebo si účtovala tržbu???
    Lebo MRP Ti berie DPH z Vyšlých faktúr keď ich zadávaš do knihy faktúr, nie keď ich účtuješ do denníka. Ak to bola len úhrada, alebo účtovanie faktúry nič sa Ti nezmení, takto Ti berie DPH z faktúr,
    ale ani pri tržbe - PPD nič sa nestalo, lebo správne si zadala hodnotu, keď si zapisuješ hodnotu tržby bez DPH a sám MRP Ti vypočíta DPH aj potom aj cenu spolu: (tie dve okienka pri sebe 19% Základ DPH a pod ním máš okienka dve pod sebou Oslobodené/mimo DPH). Pokiaľ máš toto správne zapísané idú Ti tieto údaje z týcho okienok do DPH - pri tržbách.
    Dúfam, že si to ako tak pochopila.

    vierkat je offline (nepripojený) vierkat

    vierkat
    Takže som sa na to skúsila pozrieť ešte raz "inými okuliarmi"...
    PPD - jedná sa o tržbu - bol zaúčtovaný takto:602,343/211 - typ DPH 10.
    Keď som zistila, že účtovanie je zlé, opravila som to na 211/602,343 - typ DPH 10.
    Znamená to, že to účtovanie mi nevplýva na výpočet DPH, pokiaľ som účtovný prípad mala označený typom DPH 10 a tým pádom to mám vlastne dobre?
    Dúfam, že áno, lebo som skúsila ešte zmeniť typ DPH z 10 na 40, a potom sa mi to už objavilo ako daň na vstupe, aj keď tam bolo opačné účtovanie...

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Máš to OK. pochopila si to. Následná ukážka.
    Naposledy upravil lenkak : 19.04.05 at 08:26
    trzba.JPG  

    vierkat je offline (nepripojený) vierkat

    vierkat
    Tak som už spokojná. Ďakujem všetkým, aj Lune za možnosť skontaktovania sa s ňou. Je to super, keď sú ľudia, ktorí sú ochotní pomôcť...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.