Zavrieť

Porady

Zúčtovacie vzťahy verejnej správy

Sme príspevková organizácia - zriaďovateľ obec.So zriaďovateľom si nahlasujeme a tým aj odsúhlasujeme účet 355. Keď mám zaúčtovaný celý mesiac robím si pomocnú tabuľku, v ktorej rozpíšem celú účtovnú triedu 0 - majetok a ak mi celá nulka sedí na účet 355 viem, že som všetko dobre zaúčtovala. Rozdiel môžem mať len v tom prípade keď mám zaúčtované obstaranie a ešte faktúra nebola uhradená. No teraz riešim takýto problém :
Majetok sme kúpili z Česka. Fa je zaúčtovaná napr. v hodnote 100 000 Sk, výdavok čiže úhrada je napr. 110 000 Sk. Kurzová strata vyšla 10 000 Sk tú zaúčtujem do nákladov účet 563 a tým, že vo vecnej a časovej súvislosti s výdavkom zúčtujem kapitálový transfer od zriaďovateľa 354/355 110 000 Sk na majetkových účtoch mám len 100 000 Sk a tým mi o tých 10 000 Sk nejde okruh majetku. Na 355 mám viac ako na 021.
Prosím o poradenie ako by ste riešili takýto problém. Mňa osobne to veľmi zvádza naúčtovať kurzovú stratu do majetku, ale asi poruším postupy účtovania a kurzové straty asi nemôžu ísť do obstarávacej hodnoty majetku ako súviaciace náklady.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    Ja by som to urobila takto:
    354/355 - 100 000
    354/691 - 10 000.
    Tú kurzovú stratu teda uhradíš z bežných výdavkov a nie z kapitálových. Ale nie som si na 100% istá, či je to správne.

    Anežob je offline (nepripojený) Anežob

    Anežob
    Mňa to nenapadlo, lebo výdavok mám celý naúčtovaný ako kapitálový, v čase keď boli faktúry /zálohová a vyúčtovacia/ zaplatené. Tých účtovných operácii okolo toho bolo dosť veľa a až teraz keď si Ty napísala kontáciu tam mi to došlo, že keď výdavok očistím o kurzovú stratu a zaúčtujem ho ako bežný účet 355 mi pôjde na nulkové účty. A o to mi šlo.
    blazonko veľmi pekne Ti ďakujem.

    MartinaP22 je offline (nepripojený) MartinaP22

    MartinaP22
    Podľa mňa kapitálový si dostala na účel, teda na obstaranie a kurzová strata sa nezahŕňa do obst. ceny, takže to pôjde z bežného transferu.

    Zúčtovacie vzťahy verejnej správy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.