Zavrieť

Porady

Exekúcia na plat

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu:

teraz na firmu došla exekúcia na plat kvôli pohľadávke z DPMK z r. 2001. Ostala som úplne ohromená, pretože mne DOTERAZ neprišiel za tie roky ani jeden papier s upozornením a dokonca si nie som vedomá ani priestupku voči DPMK.

Platobný rozkaz vraj vyšiel v r. 2003. Vôbec tomu nerozumiem, že ma vôbec nekontaktovali a už je na to exekúcia. Keď vedeli zistiť zamestnávateľa, tak si myslím, že aj zmenu trvalého bydliska.

Dá sa s tým ešte niečo robiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

    mladymuz
    už sa to tu spominalo viacej krat. Nesplnenie platobneho rozkazu je exekučnym titulom, ale pokial sa neprevezme upovedomenie o začati exekucie dlžníkom, dovtedy nie je možné vykonať exekúciu. Aj keby doručovanie upovedomenia trvalo niekoľko rokov. Po prevzati upovedomenia je možne podať namietky (musí to byť v poučení upovedomenia).

    mamunka je offline (nepripojený) mamunka

    mamunka
    to vsetko je sice pravda ale nie uplne, platobny rozkaz je exekucny titul zo skrateneho tzv,rozkazneho konania. exekucnym titulom sa stava ak neboli v danej lehote vznesene namietky. je mozne ze vam neboli dorucene listiny z exekutorskeho uradu, ak ste podnikatel-zivnostnik. V tom pripade si moze uplatnit exekutorsky urad tzv fikciu dorucenia alebo nahradne dorucenie. co znamena ze ak si danu lsitinu ani po oznamenina poste nepreberiete povazuje za dorucenu a moze pokracovat vo vykone exekucie. to nie je mozne iba ak ste iba FO. na to si treba davat pozor. najlepsie je kontaktovat dany exekutorsky urad.

    xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

    xmatisova
    Som iba FO, zamestnanec v danej firme. Pred kontaktovaním exekútorského úradu by som chcela mať ujasnené, čo môžem ešte podniknúť.

    Aj tak si myslím, že by mal byť rozdiel ak si daný človek zásielku neprevezme a iné keď ani tú zásielku, resp. oznámenku nedostal, keď na danej adrese už roky nebýva. Ako si môžem niečo prevziať, resp. neprevziať, keď o tom ani neviem. Zmenu trvalého bydliska som riadne hlásila. Veď súd má možnosti na to, aby to bez problému zistil.

    Je to strašne nespravodlivé, že už sa k tomu ani nemôžem vyjadriť. Veľmi rada by som si preštudovala ten môj spis, že ako to celé prebiehalo a kedy a ako sa mi to pokúšali doručiť. Či už predtým nejakú výzvu, predvolanie, rozhodnutie, ...

    Takto sa pekne nabaľujú - DPMK, advokát, exekútor. Veď exekúciu uplatnili po 5,5 roku!!! Keby sa dalo rada by som sa k tej pohľadávke vyjadrila ešte na súde... vôbec s tou pohľadávkou totiž nesúhlasím.

    mamunka je offline (nepripojený) mamunka

    mamunka
    upovedomenie o zacati exekucie je listina ktora sa dorucuje DVR (do vlastnych ruk), exekutor ma vsak moznost este pred tym ako Vam upovedomenie doruci moznost a pravo zablokovat Vase ucty a takisto poziadat Vasho zamestanavatela aby zablokoval Vase prijmy (mzdu) a zhromazdoval ich az do vydania exekucneho prikazu. Exekucny prikaz moze exekutor vydat az ked Vam bolo upovedomenie dorucene a uplynula lehota na podanie namietok. Dovtedy Vas zamestanvatel Vasu mzdu na ucet exekutora neodvedie. Ak bol exekucny prikaz vydany bez toho aby vam bolo upovedomenie dorucene , postupoval exekutor neopravnene. Vy mate pravo navstivit exekutorsky urad a nhaliadnut do svojho spisu. Odporucam cim skor zalezitost riesit, lebo kym nezaplatite istinu dalej Vam rastu uroky.

    mamunka je offline (nepripojený) mamunka

    mamunka
    a mate pravdu, ak ste FO a mate nahlasenu zmenu Trvalebo bydliska, exekutor ma moznost si tuto informaciu vyziadat z centralnej evidencie pobytu obyvatelstva v BB. A musi Vam upovedomenie dorucovat aj donekonecna kym si ho neprevezmete.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    a dnes som v NČ postrehla informáciu, že DPMB vyhlásil exekútorské prázdniny, len neviem či aj na už bežiace exekúcie, alebo len na tie, čo sa ešte nezačali.
    Pozor

    pri platobnom rozkaze neexistuje náhradné doručovanie ani fikcia doručenia!!! Jednoducho musí byť doručený povinnému do vlastných rúk, inak musí súd platobný rozkaz zrušiť!!! pozri § 173 Občianskeho súdneho poriadku!!!

    Čo sa týka preštudovania spisu, bez problémov Vás k tomu musia pustiť, pretože sa Vás to týka... normálne choďte na súd a žiadajte nahliadnuť do spisu.

    Držím palce.

    mamunka je offline (nepripojený) mamunka

    mamunka
    ale co sa tyka uz vykonu exekucie (nie dorucovania plataku- to este nie je vykon exekucie) tam nahradne dorucovanie je mozne
    mamunka Pozri príspevok
    ale co sa tyka uz vykonu exekucie (nie dorucovania plataku- to este nie je vykon exekucie) tam nahradne dorucovanie je mozne
    to je síce pravda, ale treba si uvedomiť, že ak má byť platobný rozkaz raz právoplatný a teda aby sa dal použiť ako exekučný titul - musí byť doručený, pretože právoplatnosť a vykonateľnosť nastáva 8 dní od jeho doručenia. A až vtedy keď je právoplatný exekučný titul - v tvojom prípade platobný rozkaz - môže sa to dať exekútorovi, aby začal exekučné konanie (teda získal poverenie od súdu, vydal oznámenie o začatí ex. konania a príkaz na vykonanie exekúcie). To mi tam nesedí.

    Asi by som sa kontaktovala s tými, čo bývajú na adrese bývalého trvalého pobytu - či "náhodou" o tom nevedia a mimochodom, kedy došlo k zmene trvalého pobytu?

    resp. ešte ma napadlo, že platobný rozkaz musí byť doručený do vlastných rúk... a minimálne doporučene (ak nebol aj s doručenkou) - takže kľudne sa vybrať na poštu a posliediť, čo, kto, kedy a ako a to isté sa dá urobiť aj na súde... však doručenka by mala byť súčasťou súdneho spisu...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.