Zavrieť

Porady

s.r.o. a odvody konateľa

Zdravím Vás,

plánujem založiť s.r.o. ako jediný spoločník a konateľ. Na začiatok žiadni zamestnanci. Budem ako konateľ mať s s.r.o. zmluvu o výkone funkcie konateľa. Nebudem v tom čase ani zamestnaný v žiadnej firme ani študent..
Nie je mi jasné, či si mám radšej dať odmenu 1 Sk alebo žiadnu, a to kvôli odvodom.

Sociálne poistenie mňa ako FO je zrejme nepovinné, tak to neriešim, s.r.o. keď nebude mať zamestnancov, tiež nerieši.

Zdravotné:
a) Keď si dám tú zmluvu bez odmeny, asi budem musieť byť doborovoľne poistená osoba z hľadiska zdravotného poistenia, keďže nebudem mať príjem, z ktorého by som platil 14%. Takže budem platiť 751 Sk mesačne..
b) Keď budem mať odmenu 1 Sk, tak budem platiť z hľadiska zdravotného poistenia ako "zamestnanec" - čiže FO 4% a s.r.o. za mňa 10%.. No ale zas vlastne z pohľadu s.r.o. ja nebudem zamestnanec, tak môže tých 10% platiť tá s.r.o? Alebo budem celých 14% platiť ako FO? V podstate je to jedno, len ide o formu.

Už sa tým zaoberám dosť dlho a stále v tom mám väčší chaos. Keď čítam zákony, tak sa dostávam stále do ďalších zákonov, a mám pocit, že budem musieť vyštudovať právnickú fakultu, kým sa k tomu dopátram bez nejakých logických chýb pri čítaní.
Vie niekto poradiť, ako to teda mám najlepšie spraviť?
Ide mi teda len a len o to, ako to urobiť aby som platil čo najmenej zdravotných odvodov. Druhá možnosť vyzerá lepšie, ak by platilo čo som napísal. Len sa mi to nepozdáva a mám pocit, že pri čítaní zákona a rôznych rád som možno niečo zanedbal.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ze1 je offline (nepripojený) ze1

    ze1
    no ja mám podobný problém, len ja budem zamestnaný, takže ak za mna terajší zamestnávateľ platí odvody do ZP a SP musím ich platiť ešte raz?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Andy6629 Pozri príspevok
    Zdravím Vás,

    plánujem založiť s.r.o. ako jediný spoločník a konateľ. Na začiatok žiadni zamestnanci. Budem ako konateľ mať s s.r.o. zmluvu o výkone funkcie konateľa. Nebudem v tom čase ani zamestnaný v žiadnej firme ani študent..
    Nie je mi jasné, či si mám radšej dať odmenu 1 Sk alebo žiadnu, a to kvôli odvodom.

    Sociálne poistenie mňa ako FO je zrejme nepovinné, tak to neriešim, s.r.o. keď nebude mať zamestnancov, tiež nerieši.

    Zdravotné:
    a) Keď si dám tú zmluvu bez odmeny, asi budem musieť byť doborovoľne poistená osoba z hľadiska zdravotného poistenia, keďže nebudem mať príjem, z ktorého by som platil 14%. Takže budem platiť 751 Sk mesačne..
    b) Keď budem mať odmenu 1 Sk, tak budem platiť z hľadiska zdravotného poistenia ako "zamestnanec" - čiže FO 4% a s.r.o. za mňa 10%.. No ale zas vlastne z pohľadu s.r.o. ja nebudem zamestnanec, tak môže tých 10% platiť tá s.r.o? Alebo budem celých 14% platiť ako FO? V podstate je to jedno, len ide o formu.

    Už sa tým zaoberám dosť dlho a stále v tom mám väčší chaos. Keď čítam zákony, tak sa dostávam stále do ďalších zákonov, a mám pocit, že budem musieť vyštudovať právnickú fakultu, kým sa k tomu dopátram bez nejakých logických chýb pri čítaní.
    Vie niekto poradiť, ako to teda mám najlepšie spraviť?
    Ide mi teda len a len o to, ako to urobiť aby som platil čo najmenej zdravotných odvodov. Druhá možnosť vyzerá lepšie, ak by platilo čo som napísal. Len sa mi to nepozdáva a mám pocit, že pri čítaní zákona a rôznych rád som možno niečo zanedbal.

    Ďakujem.
    Táto téma je na Porade neraz rozoberaná. Stačí dať do vyhľadávania "konateľ odvody" a je tu kopec odpovedí... Preto len stručne:

    a) dobrovoľné poistenie by si platil ako súkromná osoba...
    b) ak budeš konateľ, na základe zmluvy o výkone funkcie, tak budeš skutočne platiť do ZP 4% a s.r.o. 10% z vyplatenej odmeny, či to už bude 1 Sk, alebo iná suma). Odvody sú aj v tomto prípade nákladom s.r.o.

    ze1 Pozri príspevok
    no ja mám podobný problém, len ja budem zamestnaný, takže ak za mna terajší zamestnávateľ platí odvody do ZP a SP musím ich platiť ešte raz?
    Platí vyššie uvedené a iba dodám, že ak nebudeš poberať ako konateľ žiadnu odmenu, tak nebudeš platiť ani odvody... Ak sa v s.r.o. zamestnáš, tak sa budú platiť riadne odvody do ZP aj do SP, ako za každého iného zamestnanca...

    sikula je offline (nepripojený) sikula

    sikula
    Myslim ze pointa otazky je ak bude odmena konatela iba 1Sk mesacne, budu odvody 14% z 1 SK co je asi 1SK mesacne do ZP alebo to bude podla stranky vszp.sk a to:

    ZAMESTNANEC
    (§ 16 ods. 8 písm. a/)
    Sadzba
    Vymeriavací základ
    Výška preddavku
    1. Bez zdravotného postihnutia Minim. 4 % z minimálnej mzdy
    8 100,00 324,00
    ZAMESTNÁVATEĽ
    16. Za zamestnanca bez zdravotného postihnutia Minim. 10 % z minimálnej mzdy
    8 100,00 810,00

    dokopi 1134Sk mesacne. Ja to chapem tak ze ak je odmena 1Sk odvody nebudu s 1Sk ale s minimalnej mzdy, a teda vyhodnejsie je byt samoplatca do ZP kedy je odvod len 751Sk mesacne.

    Pretoze ak mam raz odmenu co i len 1Sk som pre ZP zamestnancom a teda platia pravidla o minimalnych odvodoch co je ako som uz spominal 14% nie s 1Sk ale z minimalnej mzdy ktora je 8100Sk.
    Mozte prosim Vas niekto potvrdit kolko presne bude v Slovenskych korunach odvod do ZP ak konatelov jediny prijem bude 1Sk mesacne???? 1Sk alebo 1134Sk(min. p mesacne.
    Na stranke vszp.sk/showdoc.do?docid=168
    je toto:
    ''Minimálny VZ zamestnanca, zamestnávateľa, SZČO je najmenej úhrn minimálnych miezd za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých mal príslušný platiteľ poistného povinnosť platiť poistné. ''

    Teda nie 1Sk.
    Viem to prosim Vas niekto zodpovedne potvrdit ako to je?
    Dakujem vsetkym za odpoved

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    sikula Pozri príspevok
    Myslim ze pointa otazky je ak bude odmena konatela iba 1Sk mesacne, budu odvody 14% z 1 SK co je asi 1SK mesacne do ZP alebo to bude podla stranky vszp.sk a to:

    ZAMESTNANEC
    (§ 16 ods. 8 písm. a/)
    Sadzba
    Vymeriavací základ
    Výška preddavku
    1. Bez zdravotného postihnutia Minim. 4 % z minimálnej mzdy
    8 100,00 324,00
    ZAMESTNÁVATEĽ
    16. Za zamestnanca bez zdravotného postihnutia Minim. 10 % z minimálnej mzdy
    8 100,00 810,00

    dokopi 1134Sk mesacne. Ja to chapem tak ze ak je odmena 1Sk odvody nebudu s 1Sk ale s minimalnej mzdy, a teda vyhodnejsie je byt samoplatca do ZP kedy je odvod len 751Sk mesacne.

    Pretoze ak mam raz odmenu co i len 1Sk som pre ZP zamestnancom a teda platia pravidla o minimalnych odvodoch co je ako som uz spominal 14% nie s 1Sk ale z minimalnej mzdy ktora je 8100Sk.
    Mozte prosim Vas niekto potvrdit kolko presne bude v Slovenskych korunach odvod do ZP ak konatelov jediny prijem bude 1Sk mesacne???? 1Sk alebo 1134Sk(min. p mesacne.
    Na stranke vszp.sk/showdoc.do?docid=168
    je toto:
    ''Minimálny VZ zamestnanca, zamestnávateľa, SZČO je najmenej úhrn minimálnych miezd za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých mal príslušný platiteľ poistného povinnosť platiť poistné. ''

    Teda nie 1Sk.
    Viem to prosim Vas niekto zodpovedne potvrdit ako to je?
    Dakujem vsetkym za odpoved
    Odvod bude 1,- Sk za zamestnávateľa a 1,- Sk za zamestnanca. Pre zamestnanca, teda aj pre konateľa s odmenou (ZP z tohto hľadiska berie konateľa ako zamestnanca) je vymeriavaci základ dosiahnutý príjem.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Na stránke VšZP zrejme pozabudli zacitovať zo zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení § 13 ods. 15 druhú vetu. Tá znie:

    "Minimálny základ zamestnanca podľa § 11 ods. 3 písm. d) až k) nie je určený."

    Konateľ s.r.o. je zamestnanec podľa § 11 ods. 3 písm. g).

    Znamená to, že konateľ minimálny základ nemá určený. Pri odmene 1 Sk preto platí preddavky 1 Sk on, 1 Sk zamestnávateľ (s.r.o.).

    stiby2 je offline (nepripojený) stiby2

    stiby2
    Dobry den,potreboval by som poradit.
    Mame konatela slovenskej s.r.o - z CR, tam si plati soc. aj zdrav. odvody.
    na slovensku je vyplacany ako konatel, nema so slovenskou spol. prac. pravny vztah.
    Musi platit zdrav. alebo ine odvody aj na slovensku?
    dakujem
    jano

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Pokiaľ konateľovi platíte odmenu konateľa na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa, máte povinnosť ho prihlásiť do zdravotnej poisťovne a odvádzať z jeho odmeny odvody t.j. 10% zamestnávateľ a 4% konateľ. Nezabudnite ešte na daň z tohto príjmu.
    Prajem pekný deň. Poprosím niekoho ochotného a fundovaného, aby mi potvrdil či je moja úvaha o odvode do ZP správna. Založil som jednosobovku, kde som súčasne konateľ/spoločník. Ako evidovaný nezamestnaný som požiadal o príspevok z ÚP na začatie živnosti v oblasti služieb.Mám spísanú zmluvu o výkone funkcie konateľa s odmenou 30,126 SK=1,- Euro. Predpokladám správne, že VšZP musí vypočítať preddavok, t.j. 4% ja +10% s.r.o., z tejto výšky odmeny, nakoľko konateľ je po novom zamestnanec s.r.o.? Čo môžem robiť, ak mi vo VšZP nanútia samoplatiteľa, teda 1134,- Sk/mesačne? Vďaka za odpoveď.

    s.r.o. a odvody konateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.