Zavrieť

Porady

Ako zvýšiť materské?

Dobrý deň!
Prosím o radu so zvýšením materskej. Ako dobrovoľne poistená osoba som od 16.9.2007 - až do konca roku z maxima. Od 1.1.2008 znížené na minimum. Teraz som tehotná, termín pôrodu asi 3/2009.
V tomto roku pravdepodobne pôjdem na PN a potom plynule na materskú.
Z akého obdobia sa mi bude vypočítavať PN a z akého materská? (z 2007 ? )
Ďakujem Vám pekne za odpoveď, prípadne za radu, ako materskú zvýšiť.
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pohar Pozri príspevok
poprosím aj ešte ako potom pokračovať???
kedy sa je potrebné odhlásiť z dobrovoľného postenia? dnom nástupu na materskú? tá "vyššia" materská bude platená akú dlhú dobu??? 6 mesiacov? potom je rodičovský príspevok?
Otázka sa vzťahuje k príspevku v blogu p.Mihála o materskom V.?
Takže sa pýtate ako pokračovať, ak máte popri zamestnaní aj dobrovolné nemocenské poistenie (DNP), nastupujete na materskú dovolenku a vznikne vám nárok na materské aj z DNP?

Ak áno:
- Pred nástupom na MD potrebujete od lekára-gynekologa dve "žiadosti o materské" (pravdepodobne za tú druhú žiadosť zaplatíte poplatok cca 32,-Sk, lebo poistovna lekárovi zaplatí len za vystavenie jednej žiadosti).
- Obe vyplníte a podpíšete. Okrem iného uvediete poistný vzťah (na jednej zamestnanec, na druhej dobrovolne poistená osoba) a v oboch žiadostiach vo vyhlásení uvediete, že si nárok na materské "uplatňujete" aj z iného poistenia.
- Jednu žiadosť odovzdáte zamestnávatelovi-mzdárke, tá vybaví potrebné v SP zamestnávatela. Tú druhú žiadosť si musíte sama odniesť/doručiť na SP podla bydliska (tam, kde ste podávala prihlášku na DNP). Je dobré si žiadosť skopírovať a nechať potvrdiť prevzatie (ostatne ako všetky ostatné doklady doručované do SP-e).
- Ak ste osamelá (žijete sama a ste slobodná, ovdovelá alebo rozvedená, resp. z iných vážnych dôvodov – toto je definícia podla zákonníka práce, v samotnom zákone o sociálnom poistení definícia nie je), tak máte nárok na dlhšie poberanie materského a aj dlhšie čerpanie materskej dovolenky v zamestnaní. Musíte však o dlhšie poberanie materského požiadať „myslím“ podpísaním čestného prehlásenia. Aj zamestnávatel by mal byť o tom informovaný.
- Po narodení dieťaťa treba do oboch SP-ní predložením rodného listu dieťaťa (doručením kopie) oznámiť rodné číslo dieťaťa (detí). Je to uvedené v poučení na žiadosti o materské, ktoré ste podpísala.

Ak splníte všetky podmienky na vznik nároku na materské a SP vám prizná nárok na materské aj z DNP, tak nemusíte platiť poistené na DNP za obdobie, počas ktorého „poberáte materské“. Ak by vám nárok na materskú nevznikol, tak poistné musíte platiť aj po nástupe na MD.
„Nárok na materské vzniká (zo zamestnania aj z DNP)“ od začiatku 6-teho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku 8-meho týždna a ak nastal pôrod skôr, tak dnom pôrodu. Pravdepodobný den pôrodu uvedie lekár na žiadosti (žiadostiach) o materské. Väčšinou vyplní aj dátum v časti poistenkyna, kde je uvedené "materskú dovolenku nastúpim (som nastúpila) dna ...“. Niektorí lekári nechávajú tento dátum vyplniť samotnej mamičke. Dňom nástupu na MD, ktorý v žiadosti uvediete, žiadate o poskytnutie materského.
Ak požiadate o materské v období vzniku nároku (vid vyššie), tak nárok na poberanie materského máte 28týždnov (cca 6mesiacov). Ak ste osamelá alebo sa vám narodí viac detí, tak môžete materské poberať 37týždnov (cca 9mesiacov).

Po ukončení poberania materského už musíte znovu platiť poistné na DNP (nie však napr. počas poberania ošetrovného alebo nemocenského). Ak ho platiť nechcete, musíte sa odhlásiť „najneskôr“ v posledný den poberania materského. Ak chcete, môžete aj skôr ale až po nástupe na MD. DNP sa však dá využiť na čerpanie ošetrovného alebo nemocenského aj počas čerpania rodičovskej dovolenky v zamestnaní.

Po ukončení poberania materského máte samozrejme nárok (ak dieťa nedáte do štátom dotovanej škôlky) na poberanie rodičovského príspevku. Ten sa však vybavuje na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny a nie v sociálnej poisťovni. Vzhladom na to, že ste nemocensky poistená, tak budete potrebovať k žiadosti o rodič.príspevok aj "potvrdenie o nároku na materské na účely poskytovania rodič.príspevku", ktoré vám dajú na UPSVaR, povedia, čo treba vyplniť. Treba ho dať potvrdiť na sociál.poistovnu. Je aj tu, v časti potvrdenia, druhé v poradí: http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...p?SMC=1&id=328
Naposledy upravil brčko : 18.07.08 at 21:18
0 0
evina0 evina0

evina0 je offline (nepripojený) evina0

Ako som pisala v predoslich prispevkoch aj ake som mala problemy so socialkou tu u nas v meste.Tak napriek tomu mi uz od 18.7. bezie pripoistenie.Dala som sa pripoistit len zo sumy 22 119 sk a to cini 974 sk a zo sumy 8100 si nadalej plati zamestnavatel.V tyzni idem posielat aj pisomnu staznost opet meilom na socialku do BA a tam mi vsetko potvrdia a uvedu vraj aj pani na socilke u nas na spravnu mieru...ake zle informecie vravi..Aspon budem mat dokaz ked sa stane ze 270 dni bude v den skutocneho porodu a nie v den ked nastupujem na matersku..ako mi ona vravela,to je cca 6 tyznov ped porodom.Ak som spravne pochopila vsetky informacie tak materska mi potom bude spetne doplatena az po porode ked dam rodny list..a bude to splnat tych 270 dni..cize CCA 6 TYZNOV BUDEM ZATIAL BEZ PENAZI NO NESKOR ICH DOSTANEM A V SUME 16500 sk??Viem ze musim splnat aj tych 26 tyznov ododna zalozenia pripoistenia do dna nastupu na matersku.Ak so nahodou nieco zle pochopila ci napisala uvedte ma PROSIM VAS na spravnu mieru.Dakujem.
0 0
evina0 evina0

evina0 je offline (nepripojený) evina0

ahoj "Pohar" nejde mi odpovedat priamo do tvojej schranky.Tak Ti pisem sem.Nie som tehotna.Dala som sa pripoistit uz od 18.7. a platim si DNP so sumy 22119 a to cini 974 sk .S tejto sumy preto lebo som zamestnana a zamestnavatel mi plati s platu cize so sumy 8100 sk tiez odvody.Spolu ked si to zratas tak zistis ze to je maximum poistneho co sa tyka matreskeho.Ak splnim poziadavku ze budem poistena 270 dni do dna porodu a 26 tyznov do dna nastupu na meterske tak ak vsetko spravne chapem matersku budem mat 16500 sk cize maximum.ak mas este daku oatzockukludne sa spytaj.pa
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

evina,
na upresnenie:
- 270dní musí byť splnených den pred skutočným pôrodom, t.j. ak 270-ty den nem.poistenia z DNP je 31.12.08, tak ti vznikne nárok na materské, ak porodíš najskôr 1.1.09. Ak by si porodila 31.12.08, tak ti nárok na materské nevznikne.
A v týchto prípadoch, ked 270dní z DNP uplynie až po nástupe na MD treba platiť poistné na DNP aj po nástupe na MD, až do dosiahnutia 270 dna NP.
- 26týždnov sa ráta od "posledného prihlásenia na DNP" do dna pred nástupom na MD. U teba je to nie také dôležité, lebo tvoja prvá prihláška je zároven aj posledná. Máš súvislé DNP, takže ak splníš 270dní, tak splníš aj 26týždnov (182dní).
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
endrju Pozri príspevok
Ak použiješ vyhľadávač (nachádza sa vpravo na vrchu každej stránky tohoto fóra), zistíš, že Ti na tomto fóre bolo odpovedané už niekoľko desiatok krát ešte skôr, ako si stihla položiť otázky sprevádzané "zeleným strašidlom" a odstrašujúcim množstvom otáznikov.
Odporúčam preto prečítať si najskôr existujúce odpovede.

0 0
evina0 evina0

evina0 je offline (nepripojený) evina0

Dakujem pekne brcko.O tych 270 dnoch to viem ze to musi byt den pred porodom splnene.Stale mi beha po rozume jedna otazocka..Ked splnim 270 dni pripoistenia den pred porodom a na matersku sa ide uz 6 tyznov pred ako to budu riesit ??za to obdobie dostanem s minima ci pockaju na porod ??Priopistenie ja pouzivam preto lebo som uz 4 roky poistena ale stale len so sumy 8100 co mi plati zamestnavatel.Priopistila som sa do plnej vysky cize do sumy 30219 sk az teraz od 18.7..Na socialke v Ba ked som si volala mi bolo povedane ze asi pocakju na porodkoruny zatial nedostanem apotom po porode a splnenipodmienok mi to doplati:Ale nepovedali kolko ci uz tych 16500 sk??? Toto ma stale znepokojuje a uz tm ani nechcem volat uz tam musia mat so mna nervy..hi.Ale v staznosti to napisem a budem zvedava co mi povedia a kedy mi vobec odpoved poslu..
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

evina, ak splníš všetky podmienky (trvanie DNP, 270dní ..., 26týž ..., zaplatené poistné z DNP včas a v správnej výške a predpokladám? treba zaplatiť aj za dobu do dosiahnutia 270dní), tak ti materské z DNP vyplatia po predložení rod.listu dieťaťa (zdokladovania skutočného dna pôrodu) spätne za obdobie od nástupu na MD z VZ, z ktorého si si platila DNP (nemám s tým síce skúsenosť, no tak nás informovali niektoré mamičky).
ak niektorú podmienku z DNP nesplníš, tak ti nárok na materskú z DNP nevznikne a vyplatia ti materskú len zo zamestnania.
0 0
evina0 evina0

evina0 je offline (nepripojený) evina0

Tak som pisala na tu socialnu poistovnu ako som spominala v predchadzajucich prispevkoch.Po mesiaci mi konecne odpisali.No nic konkretne ako som ich ziadala,len same paragrafy.S toho vsetkeho teda vyznelo.Ak chcem dostavat vyssie materske tak musim splnit 270 dni do dna porodu ..A potom mi tych 6 tyznov doplatia spiatocne ked tych 270 dni je neskor cize napr. den pred porodom.A co sa tyka tej pani co mi tvrdila cosi uplne ine ??Neviem nehadzem vsetkych pracovnikov so soc.poistovni do jedneho vreca ale viem si predstavit aj ine omnohooo lepsie sluzby voci nam platcom poistneho...
0 0
csi csi

csi je offline (nepripojený) csi

Ahojte, sestra je na rodičovskej dovolenke jej dcéra má 2 roky a 2 mesiace.Teraz otehotnela a termín pôrodu jej vypočítali na 18.04.2009. Chcem sa spýtať či má ešte zmysel sa prihlásiť na DNP pre vyššiu materskú?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

csi Pozri príspevok
Ahojte, sestra je na rodičovskej dovolenke jej dcéra má 2 roky a 2 mesiace.Teraz otehotnela a termín pôrodu jej vypočítali na 18.04.2009. Chcem sa spýtať či má ešte zmysel sa prihlásiť na DNP pre vyššiu materskú?
aké nem.poistenia má v období cca 4/07 doteraz?
(v téme materská 2008 je teraz podobná otázka )
0 0
jana.strakova jana.strakova

jana.strakova je offline (nepripojený) jana.strakova

Dobry den,
chcela by som si nechat poradit. Som zamestnana uz tri roky, ale na plny uvazok az od 1.4.08, predtym to bol polovicny uvazok. Minuly rok som mala mzdu 22.tisic korun (ale az od marca 07) a od 1.4.08 mam 33.tisic. Od maja som tehotna, tzv. som v stvrtom mesiaci. Termin porodu mam priblizne vypocitany na 9.2., to znamena, ze by som posledne decembrove dni mala nastupit na matersku.
Ako som sa preluskavala cez Vase prispevky, pochopila som, ze by sa mi materska v pripade, ze nastupim aj 29.12.08 vypocitala z roku 2007. Moja prva otazka - za ake obdobie sa ta materska vypocitava? Za priemernu hrubu mesacnu mzdu za ten prislusny rok, alebo za niekolko mesiacov a ktorych?
Dalsia otazka je, v pripade, ze by mi doktor napisal predpokladany porod o tri dni neskor a sest tyzdnov - nastup na matersku, by vychadzalo na 1.1.09, navysila by sa mi tym padom materska z dovodu, ze som tento rok mala vyssi prijem? A zas za ake obdobie sa to vypocitava? V pripade, ze by mi to doktor napisal, tak by som mala tych 270 dni pred nastupom prijem vyssi ako tych 28 tisic, tak je mozne, ze by som mohla dostavat plnu matersku?

A posledna otazka, v pripade, ze by mi ten nastup nevysiel na 1.1., ale predsa na koniec roka, je este moznost doplatit to poistenie, aby som dosiahla maximalnu vysku, alebo uz je to neskoro?

Dufam, ze som to napisala tak, ze ste to pochopili. Velmi by som bola vdacna, za kazdu radu. Dakujem, jana
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jana.strakova Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som si nechat poradit. Som zamestnana uz tri roky, ale na plny uvazok az od 1.4.08, predtym to bol polovicny uvazok. Minuly rok som mala mzdu 22.tisic korun (ale az od marca 07) a od 1.4.08 mam 33.tisic. Od maja som tehotna, tzv. som v stvrtom mesiaci. Termin porodu mam priblizne vypocitany na 9.2., to znamena, ze by som posledne decembrove dni mala nastupit na matersku.
Ako som sa preluskavala cez Vase prispevky, pochopila som, ze by sa mi materska v pripade, ze nastupim aj 29.12.08 vypocitala z roku 2007. Moja prva otazka - za ake obdobie sa ta materska vypocitava? Za priemernu hrubu mesacnu mzdu za ten prislusny rok, alebo za niekolko mesiacov a ktorych?
Dalsia otazka je, v pripade, ze by mi doktor napisal predpokladany porod o tri dni neskor a sest tyzdnov - nastup na matersku, by vychadzalo na 1.1.09, navysila by sa mi tym padom materska z dovodu, ze som tento rok mala vyssi prijem? A zas za ake obdobie sa to vypocitava? V pripade, ze by mi to doktor napisal, tak by som mala tych 270 dni pred nastupom prijem vyssi ako tych 28 tisic, tak je mozne, ze by som mohla dostavat plnu matersku?

A posledna otazka, v pripade, ze by mi ten nastup nevysiel na 1.1., ale predsa na koniec roka, je este moznost doplatit to poistenie, aby som dosiahla maximalnu vysku, alebo uz je to neskoro?

Dufam, ze som to napisala tak, ze ste to pochopili. Velmi by som bola vdacna, za kazdu radu. Dakujem, jana
Ak ti bude do nástupu na MD trvať "tento" prac.pomer, tak sa ti materské bude rátať pri nástupe na MD
- v r.2008 (t.j. do 31.12.08 vrátane) z rozhodujúceho obdobia kalendárneho roku 2007 (teda vymeriavacích základov pre nem.poistenie v jednotlivých mesiacoch)
- v r.2009 (od 1.1.09) z RO roku 2008.

Ak nastúpiš na MD v r.2009, tak sa ti ráta z roku 2008.
Tvoje denné materské v prípade, že si v r.2008 nebola PN, očr, nemala neplatené volno cca
(22000x3mesiace (jan až marec)+28142x3mesiace (za apríl až jun)+30219x6mesiacov(júl až decem)) :366kalend.dní roku 2008 x 55%

Podobne si môžeš vyrátať aj materské v prípade nástupu na MD v r.2008, teda za rok 2008. Tam budú pravdepodobne za mesiace 4-12/07 VZ cca 22000,-, za 1-3/07 neuvádzaš. Deliť sa bude číslom 365, ak si nebola PN....

Ak si bola PN, očr,..., tak tieto dni treba odrátať od 366 (365)dní a zrátať skutočné VZ v danom mesiaci. Od 1.7.07 do 30.6.08 platil maxim.VZ na nemoc.poistenie 28142, od 1.7.08 je to 30219. Aha ešte do 30.6.07 to bolo 25911,- - čo si však nepresahovala tento VZ.

čo sa týka dobrovol.nemoc.poistenia: Ak by si nastupovala na MD v r.2008 jednak už je neskoro, ked si už tehotná, no v tvojom prípade aj keby si tehotná nebola, ti to nepomôže. Pretože už v zamestnaní dosahuješ maximálny VZ pre NP. V súčte zo všetkých nem.poistení nemôžeš mať vyšší VZ pre nem.poistenie ako 30219,-. Ak by si si aj DNP platila, všetko by to bol preplatok na nem.poistení a teda vymer.základ z DNP by bol 0,-Sk.

Jedine nastúpiť na MD v r.2009 alebo ukončiť tento PP a uzatvoriť s tým istým zamestnávatelom a tým istým platom nový PP. TEda museli by urobiť riadne odhlásenie zo SP a nové prihlásenie, aby sa ti zmenilo rozhodujúce obdobie. Ak by si to robila, tiež treba dať pozor na dátumy a víkendy v tomto období. Potom sa príp. porad.

P.s. jeden z tvojich duplicitných príspevkov môžeš vymazať tak, že pod daným príspevkom stlačíš "uprav" a v dalšej ponuke dáš "vymaž", potom z dvoch možností zakrúžkuješ "vymazať príspevok" a ešte raz stlačíš tlačidlo "vymazať..."
Naposledy upravil brčko : 20.08.08 at 18:24
0 0
csi csi

csi je offline (nepripojený) csi

[quote=brčko;801672]aké nem.poistenia má v období cca 4/07 doteraz?
(v téme materská 2008 je teraz podobná otázka )
Ona bola na materskej a teraz je už 2 roky na rodičovskej.
0 0
janasiv janasiv

janasiv je offline (nepripojený) janasiv

Dobrý deň,

aj ja vás chcem požiadať o radu. Platím si dobrovoľné nemocenské od 19.12.2007 z maima do 31.12.2007, odvtedy z minima. Plánovala som nastúpiť na materskú ešte v roku 2008, ale nejak sa nezadarilo Zadarilo sa až teraz a termín pôrodu bude až 4/2009. Ako si mám optimalizovať materské? Odhlásiť a znova sa prihlásiť do konca roku 2008 z maxima pômôže? Ďakujem.
0 0
janasiv janasiv

janasiv je offline (nepripojený) janasiv

ešte som zabudla doplniť, že podmienku 280 dní už dávno spĺňam.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

[quote=csi;802159]
brčko Pozri príspevok
aké nem.poistenia má v období cca 4/07 doteraz?
(v téme materská 2008 je teraz podobná otázka )
Ona bola na materskej a teraz je už 2 roky na rodičovskej.
A bola napr. už dobrovolne nem.poistená v období od 4/07? A odkedy dokedy bola/je v období od 4/07 doteraz zamestnaná= trval jej PP?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

janasiv Pozri príspevok
Dobrý deň,

aj ja vás chcem požiadať o radu. Platím si dobrovoľné nemocenské od 19.12.2007 z maima do 31.12.2007, odvtedy z minima. Plánovala som nastúpiť na materskú ešte v roku 2008, ale nejak sa nezadarilo Zadarilo sa až teraz a termín pôrodu bude až 4/2009. Ako si mám optimalizovať materské? Odhlásiť a znova sa prihlásiť do konca roku 2008 z maxima pômôže? Ďakujem.
Ak nie si ani nebudeš zamestnaná, resp. inak nem.poistená do nástupu na MD a si tehotná do 8tt! (neprerátavala som), tak ako píšeš, treba sa odhlásiť, nanovo prihlásiť z maxima a platiť do konca roka, potom od 1.1.09 môžeš dať zmenu VZ na minimum, no žiadnu odhlášku a novú prihlášku do nástupu na MD.
Ak nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia(najskôr v 183-tí den tohto nového prihlásenia), tak materská by mala byť cca maximálna.
Po novom prihlásení (aspon 1den treba platiť!) a splnení podmienky 270dní NP (píšeš, že ju máš splnenú) z DNP si môžeš čerpať aj nemocenské. Aj ked výška nemocenského bude pri vzniku PN do uplynutia 26týždnov len z minim.mzdy, no počas poberania nemocenského nemusíš platiť poistené.
0 0
janasiv janasiv

janasiv je offline (nepripojený) janasiv

Ďakujem za odpoveď. Mám to ešte skomplikované tým, že zamestnaná budem od 9/2008. Mení to niečo na veci?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

janasiv Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Mám to ešte skomplikované tým, že zamestnaná budem od 9/2008. Mení to niečo na veci?
mení a výšku materskej z DNP dosť podstatne. Lebo v súčte zo zamestnania + DNP môžeš platiť nem.poistenie najviac z maximalneho VZ t.č.30219. Ak aj budeš platiť DNP z vyššieho VZ, tak ti bude na DNP vznikať preplatok a do výpočtu materského sa zaráta za jednotlivé mesiace v rozhodujúcom období len rozdiel medzi maximom 30219 a hrubou mzdou (čo je obvykle VZ pre NP zo zamestnania).

Ak si však bola aj predtým zamestnaná (resp. mala iné ukončené NP dva roky pred pôrodom okrem DNP), teda k nástupu na MD splníš 270dní aj zo zamestnania, tak potom by ti mohla vyjsť maximálna mateská so súčtu DNP + zamestnania.
0 0
janasiv janasiv

janasiv je offline (nepripojený) janasiv

aby som to uviedla na pravú mieru do 5/2008 som bola na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom - tam sa mi zrejme odbobie NP zo zamestnania nezapočítavalo, alebo áno? Ešte pred touto rodičovskou som bola zamestnaná a výpoveďou som rozviazala pracovný pomer k 5/2008. Takže čo z toho vyplýva?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať