Zavrieť

Porady

Töki pompos

Poznáte Töki pompos? Recept mám od mojej nevesty. Je to dobrý, sýty slaný koláč. Je to starý maďarský recept. Pekával sa v piecke urobenej z vypleteného prútia omazaného hlinou. Nižšie je link, môžete si pozrieť.

Töki pompos(čítaj pompoš) - Katkin

1 kg polohr. múky, ½ l mlieka, 1 PL kryšt. cukru, cca 1 KL soli, 1 droždie, 2 kyslé smotany, zelená paprika, cibuľa (cca 6 ks podľa veľkosti), prerastená slanina cca 30 dkg, cesnak (1-2 hlávky), olej, soľ
Mlieko zohrejeme a rozpustíme cukor, rozmrvíme droždie a zamiešame. Vlejeme do múky, pridáme soľ a vymiesime tuhšie cesto. Rozdelíme na 2 časti. Vyvaľkáme a preložíme na 2 vymastené plechy. Cesto potrieme kyslou smotanou.
Cibuľu rozrežeme na ¼ a potom na štvrťmesiačiky. Nie veľmi na tenko. Slaninu pokrájame na menšie plátky. Papriku na pásiky. Husto posypeme koláče. Pečieme cca 8 – 10 minút pri 200°C, potom teplotu znížime a dopečieme do ružova.
Prelisovaný cesnak zmiešame s olejom a ak je to potrebné, osolíme. Narezaný pompos si cesnakom potiera pierkom každý sám podľa chuti.

Originálny recept z http://www.tokipompos.hu/
Recept pre 10 osôb: 1 kg hladkej múky, ½ kg polohr. múky, 0,07 kg droždia, 0,3 kg zemiakov, 0,05 kg soli, 0,5 l vlažnej vody, 0,5 l 20% smotany, 0,2 kg červenej cibule, 0,01 kg cesnaku, 0,5 kg anglickej slaniny, 0,2 kg tvrdého syra
Príprava: cesto rozvaľkáme na hrúbku cca 1 – 1 ½ cm. Dáme na jemne naolejovaný pekáč rozmerov 40 x 60 cm. Pečieme pri teplote 200 º C asi 7 – 9 minút. Do polovice upečený pompos vyberieme, na povrch dáme cesnakovú smotanu, asi 1 – 2 mm hrúbky a nasypeme nasledovné prísady: na polovice pokrájanú červenú cibuľu, pokrájanú anglickú slaninu a na hrubšie postrúhaný tvrdý syr. Takto pripravený pompos dáme opäť do rúry a dopečieme asi 5 minút. Po upečení zošmyknutím dáme na drevenú dosku a porcujeme.
Naposledy upravil Marína : 26.07.08 at 19:37
Usporiadat
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Marína Pozri príspevok
Vďaka adalbertus. Pre tých, ktorí vedia maďarsky http://www.mamakonyhaja.extra.hu/index.php?m=recept
Teraz som si spomenula. Oškrabok je zvyšok cesta z dreveného korýtka, v ktorom sa miesilo cesto na chlieb. Z tohto cesta sa piekli posúchy na peci, omastili sa a posolili.
díky za ďalší dobrý tip. Moja obľúbená stránka - receptová je tv paprika. Chcela som sem pripnúť aj link na ňu, ale stále mi to vyhadzuje aj s mojim prihlasovacím heslom. Takže ak máte záujem - tí ktorí nevedia po maďarsky,
naťukajte www(bodka)tvpaprika(bodka)hu/cs
kto vie po maďarsky, bez lomítka a cs.
Naposledy upravil bezradná : 30.07.08 at 22:38
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Pre adalbertus:

Ja som včera večer pol hodinu nad tým rozmýšľala, čo je ten vakarcs po slovensky. Význam som poznala, ale ma ani nenapadlo pozrieť sa v slovníku Tak som sa spoliehala na vás, že to snáď budete niekto vedieť.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

olybaba Pozri príspevok
nieco ako ciblik, vtacik a ine pomenovania tretej nohy ....
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

bezradná Pozri príspevok
Pre adalbertus:

Ja som včera večer pol hodinu nad tým rozmýšľala, čo je ten vakarcs po slovensky. Význam som poznala, ale ma ani nenapadlo pozrieť sa v slovníku Tak som sa spoliehala na vás, že to snáď budete niekto vedieť.
pozdravujem,
- vacsinou sa tym nazyva nieco male, posledne - poškrobok, poškrabok, kde ako (clovek, pes a pod.)
- ale sa tak nazyvaju aj typicke jedla z chleboveho alebo zemiakoveho cesta
0 0
adalbertus adalbertus

adalbertus je offline (nepripojený) adalbertus

bezradná Pozri príspevok
Pre adalbertus:

Ja som včera večer pol hodinu nad tým rozmýšľala, čo je ten vakarcs po slovensky. Význam som poznala, ale ma ani nenapadlo pozrieť sa v slovníku Tak som sa spoliehala na vás, že to snáď budete niekto vedieť.
olybaba to podal vyčerpávajúco.Ja som nad tým tiež nerozmýšlal.
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
olybaba Pozri príspevok
pozdravujem,
- vacsinou sa tym nazyva nieco male, posledne - poškrobok, poškrabok, kde ako (clovek, pes a pod.)
- ale sa tak nazyvaju aj typicke jedla z chleboveho alebo zemiakoveho cesta
moja milovana stara mama hovorili " vakarč " placke, ktoru urobili, ked im zostala po vyprazani muka, vajicko a struhanka . / priezle/
dali to vsetko dokopy a vyprazili ako rezen.
0 0
lepka lepka

lepka je offline (nepripojený) lepka

kitky Pozri príspevok
moja milovana stara mama hovorili " vakarč " placke, ktoru urobili, ked im zostala po vyprazani muka, vajicko a struhanka . / priezle/
dali to vsetko dokopy a vyprazili ako rezen.
U nás sa tomu hovorí "magarec",ale rada to mám len ja moji chlapi nad tým ohŕňajú nos.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
lepka Pozri príspevok
U nás sa tomu hovorí "magarec",ale rada to mám len ja moji chlapi nad tým ohŕňajú nos.
Robím to tiež, len s tým, že to používam ako krmivo pre psa. Asi to budem musieť ochutnať ...
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
lepka Pozri príspevok
U nás sa tomu hovorí "magarec",ale rada to mám len ja moji chlapi nad tým ohŕňajú nos.
mne to tiez chutilo. ale ja mam velmi rada vyprazane veci. aj podrazku ,ked je je vyprazana.
0 0
adalbertus adalbertus

adalbertus je offline (nepripojený) adalbertus

Suma-sumárum,čokolvek,čo zostane a je to z múky,bude to "vakarč".V minulosti sa zúžitkovalo všetko,takže nám to zostalo ako povodná kuchyna.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať