Zavrieť

Porady

Prvy den zivnostnikom :D

Ahojte tak som sa bol vcera prihlasit na zivnostenskom urade a teda zacinam pracovat .. ale akosi neviem zistit zakladne informacie tak sa skusim popytat tu

takze

najprv este jedno vysvetlenie .. zaroven so zivnostou mam aj TPP teda v jednej firme trojstvrtinovy a v druhej stvrtinovy dokopy jeden cely

a teraz

1. zalozil som zivnost a teta na urade povedala ze na Danovy urad a na zdravotnu poistovnu ma prihlasia

otazka:: mam sa prihlasit este niekam inam ? nech vedia ze zivnostnim ? niekto mi spominal socialnu positovnu :-O

2. kedze mam aj pracovny uvazok plny ako a kam mam robit nejake odvody ??? zdravotna poistovna socialka a danovy urad ??? a ako casto to treba robit ... nestaci vsetko naraz raz za rok ???

a teda ake este najdolezitejsie veci na zaciatok by som nemal zabudnut ??? lebo mam trosku problem vo svojom okoli s nejakym uctovnikom tak kym sa obkukam nech na nieco nezabudnem aby ma nepokutovali :-O

dakujem za kazdu odpoved pomoc a radu velmi si to vazim
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martinkoo Pozri príspevok
hmm no porozmyslam .. uvidim lebo myslim ze viem vyprodukovat aj vacsie vydavky ... a napriklad cesta autobusom do mesta v ramci komunikacie s klientom ze za nim idem .. mozem si to dat do nakladov ??? .. popripade kazdodenne cestovne alebo tak ... o strave som pocul ze si mozem vo forme stravnych listkov uplatnit naklady je to tak ?
stravovacie poukážky - daňový výdavok max. 98,- sk/deň. Ak nebudeš využívať auto a účtovať cestovné náhrady, myslím že paušálne výdavky v porovnaní so skutočnými budú výhodnejšie. Ale to musíš posúdiť sám.
0 0
martinkoo martinkoo

martinkoo je offline (nepripojený) martinkoo

staci sa rozhodnut podla toho ktore sa mi viac oplati, ze ci naklady pausalne alebo skutocne, pred podanim priznania? alebo sa musim skor rozhodnut ? a kazdy rok to moze byt inak ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martinkoo Pozri príspevok
staci sa rozhodnut podla toho ktore sa mi viac oplati, ze ci naklady pausalne alebo skutocne, pred podanim priznania? alebo sa musim skor rozhodnut ? a kazdy rok to moze byt inak ?
rozhodnúť sa stačí na konci roka, len si zváž čo s autom, lebo v januári 2009 zaň budeš platiť daň z mot. vozidiel podľa počtu mesiacov využívaných na podnikanie. Ak ho neprihlásiš a budeš si chcieť uplatniť paušálnu náhradu, zaplatíš okrem dane z mot.voz. aj pokutu 2000 sk za nesplnenie ozn.povinnosti.
0 0
martinkoo martinkoo

martinkoo je offline (nepripojený) martinkoo

nooo auto momentalne nebude v podnikani do konca roka isto .. takze dan zanho asi nemam preco platit ... ci ked dam pausalne naklady tak musim ho ohlasit ???

a co stym autobusovym cestovnym ? mozem ho tiez dat do nakladov ?? alebo nie ? .. nech viem z coho vsetkeho mam odkladat blocky aby smo sa potom vedel rozhodnut ktore naklady

inac a velmi pekne dakujem za vsetky rady mi to dost pomoze takto na zaciatok
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martinkoo Pozri príspevok
nooo auto momentalne nebude v podnikani do konca roka isto .. takze dan zanho asi nemam preco platit ... ci ked dam pausalne naklady tak musim ho ohlasit ???

a co stym autobusovym cestovnym ? mozem ho tiez dat do nakladov ?? alebo nie ? .. nech viem z coho vsetkeho mam odkladat blocky aby smo sa potom vedel rozhodnut ktore naklady

inac a velmi pekne dakujem za vsetky rady mi to dost pomoze takto na zaciatok
Pokiaľ to bude cestovné v rámci pracovnej cesty /za klientami/ je to daňový výdavok. Treba si odkladať cestovné lístky. Ak to však bude každodenná "dochádzka do zamestnania" asi ti to daniari pri kontrole neuznajú.

Ak pôjdeš na paušálne výdavky, auto prihlasovať nepotrebuješ.
0 0
martinkoo martinkoo

martinkoo je offline (nepripojený) martinkoo

no tak aspon z casu na cas nejake odlozim dobre este raz dakujem za rady .. verim ze sa na zaciatok vtom vsetkom nestratim a ze nezabudnem splnit nejaku povinnost ktrou mam :-O
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
martinkoo Pozri príspevok
a este jedna vec .. co sa tyka uctovania .. musi to vsetko mat nejaku formalnu strukturu ??? alebo staci ked to vsetko dava zmysel a ked vsetky cisla sedia ? ...
Doporučujem prečítať a ozrejmiť si najskôr minimálne :

http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať