Zavrieť

Porady

2 x uhrada vystavenej faktúry

Prosím Vás o radu, v prípade keď som štvrťročný platca DPH a faktúru, ktorú som vystavila v 3/08 mi odberateľ 2 x uhradil a to v 3/08 a 4/08. Môžem túto platbu po vystavení jeho prípisu priradiť k vystavenej faktúre v 5/08, aby som mu už platbu nemusela vracať. Alebo mu musím túto platbu vrátiť, pretože pri DPH som mala odviesť DPH v 4/08 - ako pri zálohovej platbe. Neviem či som to napísala pochopiteľne. Ak nie tak sa pýtajte. Ďaaaaaakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuhl je offline (nepripojený) zuhl

    zuhl
    Myslím, že musíš tú platbu vrátiť, lebo by to bolo ako si písala ako pri zálohovej platbe.

    ivetkavrb je offline (nepripojený) ivetkavrb

    ivetkavrb
    áno, alebo sa mýlim a keď budem mať súhlas odberatela nebude sa to považovať za zálohu??????????

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ivetkavrb Pozri príspevok
    Prosím Vás o radu, v prípade keď som štvrťročný platca DPH a faktúru, ktorú som vystavila v 3/08 mi odberateľ 2 x uhradil a to v 3/08 a 4/08. Môžem túto platbu po vystavení jeho prípisu priradiť k vystavenej faktúre v 5/08, aby som mu už platbu nemusela vracať. Alebo mu musím túto platbu vrátiť, pretože pri DPH som mala odviesť DPH v 4/08 - ako pri zálohovej platbe. Neviem či som to napísala pochopiteľne. Ak nie tak sa pýtajte. Ďaaaaaakujem.
    Netreba nič vracať. Ak sa dohodneš s obderateľom, že tú mylnú platbu mu započítaš do ďalšej faktúry, ako napr. čiastkovú uhradu.

    A ani DPH sa nemusí odvádzať, ako pri prijatých zálohách. Zaúčtuješ to ako duplicitná úhrada konkrétnej faktúry. A potom ako sa dohodneš s odberateľom o zápočet do ďalšej faktúry, samozrejme písomne, tak to preúčtuješ na úhradu tej novej faktúry v nasledujúcom mesiaci.
    Alena Šimová
    súhlasím, že sa preplatok neberie ako prijatá záloha, ak to bolo uhradené ku konkrétnej faktúre. Ja účtujem v sústave JU. Prikladám k tomu aj vyjadrenie DRSR.
    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Ustanovenie § 19 ods. 4 zákona o DPH sa aplikuje pri prijatí platby /?zálohy, preddavku, čiastkovej platby?/ pred samotným dodaním tovaru alebo poskytnutím služby, pričom daná platba je poskytnutá na určitý dopredu známy ? špecifikovaný zdaniteľný obchod. Deň prijatia platby je dňom vzniku daňovej povinnosti a podľa § 71 ods. 1 zákona o DPH je platiteľ povinný do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti vyhotoviť faktúru v prospech zdaniteľnej osoby alebo pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou pričom, okrem iného musí vo faktúre uviesť množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby.
    Účelom § 19 ods. 4 zákona o DPH je teda zdaniť daňou z pridanej hodnoty prijaté platby platiteľom, ktoré prijal za dodávky tovarov alebo služieb, ktoré v budúcnosti uskutoční. Pre správnu aplikáciu tohto ustanovenia je preto vždy rozhodujúce zistiť, či podstatou - dôvodom prijatia platby u platiteľa (zaplatenia zo strany platiaceho) je uvedená skutočnosť. Pokiaľ daná platba nespĺňa uvedenú charakteristiku, nie je dôvod použitia § 19 ods. 4 zákona o DPH.

    Váš dopyt:

    Obchodná firma vystavuje odberateľské faktúry svojim klientom. Stane sa, že odberateľskú faktúru klient zaplatí 2x. Považujeme to za preplatok existujúcej faktúry. Tento sa buď vráti alebo započíta s ďalšou faktúrou. Považuje sa preplatok faktúry za prijatú zálohu na účely DPH?

    2 x uhrada vystavenej faktúry

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.