Zavrieť

Porady

Prepis bytu na inu osobu-darovanie.

Dobry den,

Mam byt v osobnom vlastnictve a chcel by som poprosit o radu co vsetko treba vybavit ked ho chcem prepisat na inu osobu.
Tiez aky je najlacnejsi sposob prepisu- darovacia zmluva? Bude to v ramci rodiny.
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    K prepisu potrebuješ zmluvy a navrh na vklad. Vklad na katastri stoji 2000.- Sk pri normálnom konaní (do 30 dní). Zrýchlené konanie stojí 8000.- Sk (do 15 dní). Pokiaľ v byte máš trvalé bydlisko viac ako 3 roky, alebo ho vlastníš viac ako 5 rokov, je jedno či ho predáš, alebo daruješ, žiadne poplatky už inde neplatíš.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Akurat je vhodné vedieť, čo chceš prepisom bytu dosiahnuť.
    Myslím napríklad podielove, pripadne bezpodielové vlastníctvo manželov. V tom prípade to nie je vždy jedno.

    Kennard je offline (nepripojený) Kennard

    Kennard
    Dakujem obidvom za radu.

    Nechcem to prepisat na manzelku ale matku lebo musim ist surne do zahranicia.

    Su tie zmluvy nutne? Nedalo by sa to urobit nejakym cestnym vyhlasenim overenom u notara?

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Kennard Pozri príspevok
    Dakujem obidvom za radu.

    Nechcem to prepisat na manzelku ale matku lebo musim ist surne do zahranicia.

    Su tie zmluvy nutne? Nedalo by sa to urobit nejakym cestnym vyhlasenim overenom u notara?
    notar ti tie zmluvy samozrejme rád spíše. Za peniaze.

    Kennard je offline (nepripojený) Kennard

    Kennard
    To je pravda
    Ked sme to prepisovali na mna tak si za to vypytala 2500Sk.

    Takze tie zmluvy sa nedaju vobec obist? Myslel som ze pri darovani sa vypise nejake prehlasenie, ide sa na kataster a hotovo.

    Celkove naklady mam teda pozitat 2000 (kataster) + asi 2000 (zmluva)?

    feron je offline (nepripojený) feron

    feron
    Ku vkladu do katastra potrebuješ doložiť doklad o tom, že nemáš na byt nedoplatky, čo Ti vystaví správca domu, resp. spoločenstvo vl.bytov. Ten si môže za to pýtať poplatok a zálohu na vyúčtovanie bežného roka. Predpokladám, že kataster chce na tie zmluvy overené podpisy predávajúcich resp.darcu, počet zmlúv odovzdaných na kataster má byť podľa počtu účastníkov (darcovia/predávajúci, nadobúdatelia)+2. MAtriky overujú lacnejšie.

    Kennard je offline (nepripojený) Kennard

    Kennard
    Prosim vas chcel by som sa este spytat jednu otazku ohladom zmluvy.

    Musi byt tato zmluva vypracovana a opeciatkovana vzdy pravnikom?

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Kennard Pozri príspevok
    Prosim vas chcel by som sa este spytat jednu otazku ohladom zmluvy.

    Musi byt tato zmluva vypracovana a opeciatkovana vzdy pravnikom?
    Nie, podľa v súčasnosti platných zákonov, si môžeš darovacie zmluvy a návrh na vklad do katastra vypracovať aj sám, musia však spĺňať všetky zákonom predpísané náležitosti. Podpisy darcu musia byť overené (notár alebo matrika).

    Kennard je offline (nepripojený) Kennard

    Kennard
    Dakujem.

    Plati to iba v pripade darovacej zmluvy alebo aj v pripade kupno-predajnej zmluvy?

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Platí to v oboch prípadoch.
    A dobre si zvazil okolnosti, ktore Ta nutia "prist" o majetok? Osobne by som to nerobil, a ak mas surodencov tak uz vobec nie. Preco to chces riesit takto? Na Slovensko uz nemienis prist?

    Kennard je offline (nepripojený) Kennard

    Kennard
    Dakujem za doplnujuce info.

    Nie , nejdem mimo SK natrvalo. Samozrejme ze som to zvazoval dlhsiu dobu ale toto je najprijatelnejsie riesenie.Bude to iba na urcity cas len do casu kym sa vyriesia urcite skutocnosti.

    Composite je offline (nepripojený) Composite

    Composite
    ja sa opýtam, ide o podobnú situáciu, ale!
    Ide o to, aby sa zmluva nedala napadnúť pri dedičskom konaní.
    Otec prepíše byt na dcéru, má ešte jednu dcéru.
    Proste, aby druhá dcéra nenapadla darovaciu zmluvu.
    NIedke som čítal, že stačí dodržať v zmluve, resp. spomenuť nejaké body a je to OK.
    Môže to byť aj predajom za 1 sk, resp. je to jedno. Je tam viac ako 5 rokov.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Composite Pozri príspevok
    ja sa opýtam, ide o podobnú situáciu, ale!
    Ide o to, aby sa zmluva nedala napadnúť pri dedičskom konaní.
    Otec prepíše byt na dcéru, má ešte jednu dcéru.
    Proste, aby druhá dcéra nenapadla darovaciu zmluvu.
    NIedke som čítal, že stačí dodržať v zmluve, resp. spomenuť nejaké body a je to OK.
    Môže to byť aj predajom za 1 sk, resp. je to jedno. Je tam viac ako 5 rokov.
    Druhá dcéra nemôže napadnúť darovaciu zmluvu, je to slobodná vôľa rodiča, nakladať s majetkom za života tak, ako chce.

    Vyhľadaj si podobné témy, bolo to tu nespočetne veľa krát popisované.
    Chobot Pozri príspevok
    Druhá dcéra nemôže napadnúť darovaciu zmluvu, je to slobodná vôľa rodiča, nakladať s majetkom za života tak, ako chce.

    Vyhľadaj si podobné témy, bolo to tu nespočetne veľa krát popisované.
    Druhá dcéra síce nemôže napadnúť platnosť zmluvy, ale môže v rámci dedičského konania navrhnúť, aby sa hodnota tohto daru započítala na dedičský podiel druhej dcéry (obdarovanej), ktorá v dôsledku toho bude dediť menej.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.