Zavrieť

Porady

zamestnanci-matka a zena a na dohodu

Dobry den,
vela tu citam o tom,ze ak pre niekoho pracuje niekto v priamom pribuzeneckom vztahu nie je nelegalna praca...co to prakticky znamena pre mna?nepotrebuje mamina ziadnu zmluvu?je na dochodku...
a druha otazka-beriem kamaratku na tri hodinky doobeda,je na rodicovskej dovolenke...na socialke mi poradili zamestnat ju na dohodu,musim ju prihlasit aj na zdravotnej poistovnu? alebo este lepsie,co este musim urobit?
srdecna vdaka,uz sa mi z toho vsetkeho toci hlava...
a este nieco,sice od veci,ale ked uz som tu co vsetko musim mat v predajni?vsetky tie vybavovacky a schvalenia prave dokonavam,len aby som tam aj fakt vsetko mala...hasiaci mam,(napr.ten unikovy vychod-oznacenie,a vsetky tie papiere)
strasne krasne Vam vsetkym dakujem...vazne neviem,co by som bez PORADY robila
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    umma7 je offline (nepripojený) umma7

    umma7
    prosim Vas, poradte mi,prave som sa vratila zo socialnej poistovne u nas a tu mi povedali,ze nic take ako priamy pribuzensky vztah neexistuje,ze vsetkych musim riadne zamestnat...takze musim aj tej mamine na dve hodinky denne vystavit zmluvu a nahlasit ju ako normalneho zamestnanca?vdaka

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    umma7 Pozri príspevok
    prosim Vas, poradte mi,prave som sa vratila zo socialnej poistovne u nas a tu mi povedali,ze nic take ako priamy pribuzensky vztah neexistuje,ze vsetkych musim riadne zamestnat...takze musim aj tej mamine na dve hodinky denne vystavit zmluvu a nahlasit ju ako normalneho zamestnanca?vdaka
    Presne tak, sú to zamestnanci ktorých treba prihlásiť keď aj na kratší pracovný čas.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    umma7 Pozri príspevok
    Dobry den,
    vela tu citam o tom,ze ak pre niekoho pracuje niekto v priamom pribuzeneckom vztahu nie je nelegalna praca...co to prakticky znamena pre mna?nepotrebuje mamina ziadnu zmluvu?je na dochodku...
    a druha otazka-beriem kamaratku na tri hodinky doobeda,je na rodicovskej dovolenke...na socialke mi poradili zamestnat ju na dohodu,musim ju prihlasit aj na zdravotnej poistovnu? alebo este lepsie,co este musim urobit?
    srdecna vdaka,uz sa mi z toho vsetkeho toci hlava...
    a este nieco,sice od veci,ale ked uz som tu co vsetko musim mat v predajni?vsetky tie vybavovacky a schvalenia prave dokonavam,len aby som tam aj fakt vsetko mala...hasiaci mam,(napr.ten unikovy vychod-oznacenie,a vsetky tie papiere)
    strasne krasne Vam vsetkym dakujem...vazne neviem,co by som bez PORADY robila
    umma7 Pozri príspevok
    prosim Vas, poradte mi,prave som sa vratila zo socialnej poistovne u nas a tu mi povedali,ze nic take ako priamy pribuzensky vztah neexistuje,ze vsetkych musim riadne zamestnat...takze musim aj tej mamine na dve hodinky denne vystavit zmluvu a nahlasit ju ako normalneho zamestnanca?vdaka
    Zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa mení a dopĺňa takto:
    1. Za § 2 sa vkladá § 2a, ktorý znie:
    㤠2a
    (1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
    (2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva prefyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.“

    A ak bude kamarátka pracovať na dohodu, tak do ZP ju prihlasovať nemusíš. Ale prečítaj si viac o dohodách, (tu na Porade), lebo treba dať pozor na to, koľko hodín odpracuje...

    umma7 je offline (nepripojený) umma7

    umma7
    ved prave toto ma myli-surodenec alebo manzel-a matka-to nie je priamy rad???kamaratku som dala na dohodu,len do konca roka,to mi vychadza nejakych 250 hodin,to je ok,alebo?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    umma7 Pozri príspevok
    prosim Vas, poradte mi,prave som sa vratila zo socialnej poistovne u nas a tu mi povedali,ze nic take ako priamy pribuzensky vztah neexistuje,ze vsetkych musim riadne zamestnat...takze musim aj tej mamine na dve hodinky denne vystavit zmluvu a nahlasit ju ako normalneho zamestnanca?vdaka
    Pokial ti matka bude vypomáhať bez nároku na odmenu a splňa podmienky v zmysle § 2a zákona o nelegálnej práci, ktorý vyššie citovala Anja, nemusíš ju prihlasovať v SP, teda ani platiť žiadne odvody - nejedná sa o nelegálnu prácu, ktorú postihuje Inšpektorát práce.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    prosím Vás a berie sa ako priamy príbuzný aj súrodenec ked je podnikateľ ženatý? Ďakujem.

    umma7 je offline (nepripojený) umma7

    umma7
    jééé,super,ste naozaj svelí...a este otazocka-ja,ako majitelka sa mozem napisat aj ako zodpovedna veduca?s tym,ze ma bude zastupovat mamina?ide o to,ze obchod je pisany na mna,lenze ja zatial este pracujem v zahranici-kedze sa to len rozbieha,uvazovala som zamestnat jednu zienku na dohodu-3hod.denne-doobeda(tej nevyhovuje poobedie,ani sobota),takze som nahovorila maminu na dve hodinky vecer,plus sobota-4hod. a na telefon...
    Myslite,ze mi to takto prejde???a musi tam byt vlastne napisana zodpovedna veduca?
    Ona ma uz teraz odomna splnomocnenie na vsetko,co bolo treba robit doteraz(rekonstrukcia domu a zmenu na prevadzku)..
    strasne pekne Vam vsetkym dakujem...

    zamestnanci-matka a zena a na dohodu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.