Zavrieť

Porady

Podvojné účtovníctvo SVB s EasySVB

Prosím o radu šikovných účtovníkov poraďakov. Ako zúčtovať:
Pracujem v podvojnom účtovníctve SVB EASYSVB. Ako rozúčtovať 431000 Výsledok hospodárenia v schvaľovaní -6308041,10. 461000 Dlhodobé bankové úvery máme 7225880,- Sk. Je to úver na zateplenie, ktorý sme zobrali v roku 2007 vo výške 7880000,-Sk, ten rozdiel je splatená čiastka. SVB nevlastní žiadny majetok, neprenajíma priestory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    §6 postupov účtovania ods. 4 písm. b) citujem:

    Stav účtu 431-Výsledok hospodárenia v schvaľovaní sa účtuje podľa rozhodnutia príslušného orgánu účtovnej jednotky alebo v súlade s osobitnými predpismi,
    - ak ide o účtovnú stratu, zaúčtovaním na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 41 a 42; ak príslušný orgán účt.jednotky do konca účt.obdobia nerozhodol o vyrovnaní straty, účtuje sa táto strata alebo jej časť na ťarchu účtu 428-Nevysporiadaný výsledok hospodárenia minulých rokov.

    Vzhľadom na ďalšie § týkajúce sa účtovej skupiny 41 a 42 napr. § 48 ods. 2 (nie je možné použiť, nakoľko SVB základné imanie nemá, teda nemá z čoho stratu kryť), § 49 ods. 3 (nie je možné použiť) je nutné použiť § 49 ods. 9 druhú vetu, bez toho či účt. jednotka rozhodne alebo nerozhodne o vyrovnaní straty t.j. 428/431 (+6308041,10).
    Na 431 nesmie byť na konci roka zostatok a 428 sa bude v ďalších rokoch už len znižovať.

    zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

    zsolt69
    lubicahr Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za radu
    Zaujímal by ma tvoj názor na spomínaný program. A ja uvažujem o kúpe. Ďakujem za odpoveď.

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    lubicahr Pozri príspevok
    SVB nevlastní žiadny majetok, neprenajíma priestory.
    Tu Ti ešte musím trochu oponovať. SVB vlastní majetok a to v podobe príspevkov na správu spoločenstva, prípadne z vymožených úrokov z omeškania.

    Zdrojom krytia majetku je fond, avšak ako som spomínal v prvom príspevku, fond opráv nemožno použiť lebo má svoje špecifické postavenie a ZI sa netvorí. Jediným zdrojom je teda "fond správy", ktorý ak sa celkom nevyčerpá na mzdy a pod., možno použiť na krytie straty, ale samozrejme len do výšky jeho zostatku a ak tak príslušný orgán ÚJ rozhodne. Vtedy by išlo o zápis 423000/431000 - (Fond správy) / (Výsledok hospodárenia v schvaľovaní).

    Snáď túto, myslím, že správnu úvahu niekto kompetentnejší potvrdí.
    Naposledy upravil peton : 21.08.08 at 11:35

    lubicahr je offline (nepripojený) lubicahr

    lubicahr
    Píšem Ti odpoveď až teraz, lebo som dlhšie nebola na porade. Neviem, či si si už program kúpil. Easy nie je zlý program, hlavne v evidenčnej časti. Podvojné účtovníctvo je vo vývine, ale už celkom obstojne. Nie je najhorší.
    Mili poradaci, chcela by som aj ja poprosit o radu - potrebujem poradit ohladom postupov v podvojnom uctovnictve. SVB som doteraz neuctovala, no odisli sme od predosleho spravcu a mna oslovili s uctovnictvom.
    Studovala som uz mnohe oficialne postupy, no nie je mi uplne jasne co a ako uctovat. Prosim poradte, ja som sa docitala, ze pouzitie FO sa uctuje na tarchu 412 a v prospech 656 - výnos z použitia Fondu, tvorba sa mala uctovat 556/412, ale fakticky nerozumiem. Podla toho, co nam odovzdal predosly spravca, uctovalo sa
    221/324 prijaté predd. vlatníci
    324/412 tvorba FO
    412/311 použitie FO

    a prislo mi to celkom logicke, no je to zrejme zle.
    Prosim poradte, dakujem a prajem pekny den

    Podvojné účtovníctvo SVB s EasySVB

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.