Zavrieť

Porady

Sušené paradajky

pozdravujem,
- vcera v televizii v jednej relacii o vareni ma zaujal recept, kde sa pouzili doma susene paradajky, postup ich susenia bol aj predvedeny
- pripravovane jedlo bolo jednoduche : opecene na kruzky pokrajane cukety, pokrajana mozarella, susene nakladane paradajky, bazalka, vsetko ochutene : toto jedlo bolo podavane ako lahky letny pokrm pochadzajuci z talianska
susenie paradajok :
- umyte male paradajky sa nakrajali na stvrtky a na plechu na peciacom papieri poukladane supkou hore sa susili 30 min pri 200 oC, a este 3 hodiny pri 100 oC
- ked boli uz popecene a vysusene, stava sa vyparila a ostal sladky kusok paradajky, nasypali sa do flasky a zaliali olivovym olejom, pridal sa na platky nakrajany cesnak, rozmarin a myslim bazalka
- v oleji sa nechali takto ususene paradajky macerovat cca 3 tyzdne, po tejto dobe uz boli vhodne na pouzitie
- v mnohych modernych receptoch sa pouzivaju susene paradajky, citala som aj taky recept, ze priamo pri suseni sa osolia a ochutia bylinkami

chcela by som sa vas opytat, ci mate so susenim paradajok skusenosti ?
mna to zaujalo, teraz som vo faze susenia prvej hodiny, vid foto :

1.pred sušením


2.po 30.minutach susenia
Usporiadat
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Vyťahujem túto tému na povrch zemský

Práve som vložila dva plechy do rúry.
Dali mi taký postup, že nakrájať na štvrťky, posoliť, nechať pustiť šťavu, najlepšie na sítku, aby sa v šťave nenamáčali. Potom ich v miske premiešať so sušenou bazalkou a olejom (ľubovoľným - ja dám slnečnicový, lebo olivový mi nechutí), posypať troškou cukru a ak treba, trošku ešte posoliť.
Medzitým rozpáliť rúru na 180 stupňov.
Paradajky roztiahnuť na plech vyložený papierom, aby sme nemuseli prácne drhnúť pustenú pripečenú šťavu. Po vložení plechov do rúry zvýšiť teplotu na 210 stupňov, nechať pripekať cca 12-15 minút, potom rúru vypať ale za žiadnu cenu neotvárať. Ušlo by teplo...
Po cca 3-4 hodinách zasa rozpáliť stále neotvorenú rúru na 210 stupňov a nechať cca 5-7 minútiek pripekať. Znovu nechať v rúre vychladnúť cca 3-4 hodiny (najlepšie v noci)
Potom skontrolovať, či sú dobre presušené a ak nie, tak zasa zopakovať.
Usušené naložiť do oleja s bazalkou, cesnakom, alebo čo máme radi. Ale vraj sa dobre jedia rovno z plechu
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nevidím na plechu papier na pečenie, nebude sa šťava pripekať na plechu ?
0 0
myrtus myrtus

myrtus je offline (nepripojený) myrtus

Paradajky bežne suším v sušičke. Používam na pizzu, občas prihodím do mäsového vývaru, na prichutenie duseného mäsa atď. Krájam ich však na plátky (rýchlejšie sa usušia). Časť nechám iba normálne usušené, časť zalievam olivovým olejom
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

[quote=veronikasad;805040]Nevidím na plechu papier na pečenie, nebude sa šťava pripekať na plechu ?[/quot

ja pouzivam namiesto papieru na pecenie foliu na pecenie - suprova vec
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

[quote=olybaba;805067]
veronikasad Pozri príspevok
Nevidím na plechu papier na pečenie, nebude sa šťava pripekať na plechu ?[/quot

ja pouzivam namiesto papieru na pecenie foliu na pecenie - suprova vec
Suhlasim,aj ja ju pouzivam,ale na tvojej fotecke ju nevidim
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

Ja som ich poukladala na mriežku a pod to som položila plech, šušila som ich asi tak na 50 zo začiatku a potom na 100.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Zaujímavá vec. Určite vyskúšam.
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

[quote=betyna8;805480]
olybaba Pozri príspevok

Suhlasim,aj ja ju pouzivam,ale na tvojej fotecke ju nevidim
nevidis, lebo moja folia je cierna
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ja ich nesusim, ja ich rovno pojem
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

aj ja ich rada pojem, lenze tu ide o skusenie niecoho noveho
- dufam, ze budem spokojna s konecnym produktom, je to len skuska, ked mi to nebude chutit, koncim s tymto pokusom
- prikladam foto susenia po 2 hodinach, dlhsie som nenechala vysusat, lebo tie menej masite uz boli tenke na supku (tu vidno hnedu foliu-robila som naraz na dvoch pekacoch)
- nalozene v olivovom oleji budu cakat cca 2 tyzdne, potom vyhodnotim experiment

koniec susenia


nalozene susene paradajky
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
a môžem použiť aj normálny olej? Lebo ja olivový vôbec nemusím ..... viem, že je zdravý, ale nechutí mi
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Alenka, samozrejme, môžeš. Radšej slnečnicový ako repkový.
Ja teda sušené paradajky môžem. Včera som robila pesto. Tiež dobrá záležitosť na cestoviny. Robila som klasické z bazalky. Dá sa aj zo sušených paradajok.
Naposledy upravil Marína : 26.08.08 at 19:03
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Výborné sú posypané provensálskym korením a olej výlučne olivový. Bohužiaľ na zavarenie nikdy nič neostane.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Marína Pozri príspevok
Alenka, samozrejme, môžeš. Radšej slnečnicový ako repkový.
Ja teda sušené paradajky môžem. Včera som robila pesto. Tiež dobrá záležitosť na cestoviny. Robila som klasické z bazalky. Dá sa aj zo sušených paradajok.
Marína, na to pesto das aj recept? Takto na noc robit chute! Ani spat nebudem!!!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tina1 Pozri príspevok
Marína, na to pesto das aj recept? Takto na noc robit chute! Ani spat nebudem!!!
Aj ked nepoznám, čo je pesto, paradajky môžem a vyvolalo to u mna "pavlovov reflex", čo je už o tejto hodine nežiadúce . Prezerať o takejto hodine témy "receptové" sa asi nevypláca...

...žeby som išla urobiť aspon inventúru v tých ostávajúcich kokosových koláčikoch???
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
tina1 Pozri príspevok
Marína, na to pesto das aj recept? Takto na noc robit chute! Ani spat nebudem!!!
Evka - zastúpila som Ťa .

http://domacnost.sme.sk/c/3560136/Co...-si-pesto.html
Naposledy upravil Melnick : 26.08.08 at 23:02 Dôvod: neúplné slovo - doplnenie
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Melnick Pozri príspevok
Dakujem za receptik, ale ten je klasicky z bazalky.
P.S. Uhadnete o com sa mi snivalo?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

tina1 Pozri príspevok
Marína, na to pesto das aj recept? Takto na noc robit chute! Ani spat nebudem!!!
Pesto z bazalky
cca 200-250g bazalky(len listy, ak jej máš málo, môžeš pridať aj zelený petržlen), 1-2 PL orechov(nemusia byť píniové, ja dávam vlašské), 1-2 strúčiky cesnaku, trochu soli a čierneho korenia rozmixovať s trochou olivového oleja. Po rozmixovaní pridať ešte cca 100 a viac ml oliv. oleja, 1PL citrónovej šťavy. Parmezán pridávam až tesne pred použitím. Pesto môžeš skladovať v chladničke, ak by si chcela dlhšie, môžeš rozdeliť na dávky a zamraziť, alebo chvíľu sterilizovať. S parmezánom nesterilizuj ani nemraz.

Pesto zo sušených paradajok
Sušené paradajky, nasekaná petržlenová vňať, olivový olej, cesnak, soľ, oregano, vegeta, mleté čierne korenie, nesolené arašidy, pistácie, slovenský syr Kaškaval(ja som použila parmezán, vegetu som nedávala, nesedela mi tam)
Sušené paradajky pokrájané na menšie kúsky spolu s nasekanou petržlenovou vňaťou, lístkami oregana, plátkami olúpaného cesnaku, nastrúhaným syrom, nasekanými nesolenými arašidmi, pistáciami a olivovým olejom rozmixujeme. Podľa chuti ochutíme soľou, mletým čiernym korením a vegetou. Hotové pesto podávame s uvarenými cestovinami.
Naposledy upravil Marína : 27.08.08 at 10:37
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

a naspäť k rajčinám
tu je niečo o sušení a receptíky, a ich vzťahu k erotickej kuchyni
http://podhajska-rk.szm.sk/nonpraeta...a/zele0007.htm
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať