Zavrieť

Porady

Zasah do fasady byt. domu

Dobry den prajem,

Rad by som sa Vas opytal, ze ci sa da zmena farby balkonu, zasklenie balkonu, satelit na fasade a pod. chapat ako zasah do fasady domu, na ktory vlastnik bytu potrebuje suhlas ostatnych vlastnikov bytov?

Ak uz niekto takyto zasah vykonal, aky je najlepsi postup?

Skusal som citat stavebny zakon, ale jednoznacnu odpoved som tam nenasiel ...

S pozdravom,
R.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ritchie12 je offline (nepripojený) ritchie12

    ritchie12
    Myslim, ze som nasiel odpoved:

    Zakon 182/1993, § 11, ods 4

    (4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo
    nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu
    alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný
    súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných
    predpisov nie sú tým dotknuté.

    Len stale netusim, ze ci zmena farby balkonu, a pod. sa da povazovat za zmenu vzhladu domu ?

    R.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ritchie12 Pozri príspevok
    Myslim, ze som nasiel odpoved:

    Zakon 182/1993, § 11, ods 4

    (4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo
    nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu
    alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný
    súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných
    predpisov nie sú tým dotknuté.

    Len stale netusim, ze ci zmena farby balkonu, a pod. sa da povazovat za zmenu vzhladu domu ?

    R.
    Áno, aj zmena farby je zmena vzhľadu. Si predstav, že by si každý natrel balkón inou farbou - bytovka by vyzerala ako vypelichaný papagáj.

    ritchie12 je offline (nepripojený) ritchie12

    ritchie12
    Dakujem Chobot.

    Ale aky je potom najlepsi postup.

    Je mi jasne, ze vprvom rade pekne poprosit suseda aby zjednal napravu, ale ak to neurobi?

    Zvolat zasadanie a odsuhlasit ultimatum a ak to do tohto datumu neurobi, tak to urobi spolocenstvo/spravca a naklady bude znasat sused?

    R.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    No tu by som asi trochu namietal, aj ked tam vidím nejaký súhlas pod príspevkom. Ak si dá sused na balkón napr. satelit tak sa mu ho spoločenstvo rozhodne odstrániť a ešte mu dá preplatiť náklady??? To hádam nie?! Myslím že také jednoduché to zase nieje. A týka sa to aj farby balkóna.

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    ritchie12 Pozri príspevok
    Zvolat zasadanie a odsuhlasit ultimatum a ak to do tohto datumu neurobi, tak to urobi spolocenstvo/spravca a naklady bude znasat sused?
    R.
    Hej, a kto zo spoločenstva to urobí? A ako sa dostane na predmetný balkón? Hádam len nie hasičským rebríkom. Kruci, tak takéto náklady ozaj nechcem preplácať a balkón premaľujem späť na bielo.

    ritchie12 je offline (nepripojený) ritchie12

    ritchie12
    Jozef I a Peton,

    Mne sa to zda vporiadku z toho dovodu, ze ak na zasah do fasady niekto potrebuje suhlas nadpolovicnej vacsiny vsetkych vlastnikov bytov (a mozno aj stavebne povolenie v urcitych pripadoch), tak preco by ostatni vlastnici nemali mat pravo uviest veci do povodneho stavu, ak niekto nerespektoval zakon.

    Ale to je len moj pohlad na vec, keby som si bol isty, tak sa tu na to nepytam.
    R.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    ritchie12 Pozri príspevok
    Jozef I a Peton,

    Mne sa to zda vporiadku z toho dovodu, ze ak na zasah do fasady niekto potrebuje suhlas nadpolovicnej vacsiny vsetkych vlastnikov bytov (a mozno aj stavebne povolenie v urcitych pripadoch), tak preco by ostatni vlastnici nemali mat pravo uviest veci do povodneho stavu, ak niekto nerespektoval zakon.

    Ale to je len moj pohlad na vec, keby som si bol isty, tak sa tu na to nepytam.
    R.
    Ja tiež vyjadrujem iba svoj názor. Ale treba sa na to pozerať možno z dvoch pohladov.
    1. Ak bude dom opravený(zateplený) fasáda opravená a namalovaná , je jasné, že asi neprídem a nebudem premalovávať svoj balkon. Tam sa dá namietať, že celkový vzhlad budovy poškodil alebo niečo podobné .. prípadne inaštaláciou satelitu poškodil izoláciu zateplenia. Treba to však aj dokázať.
    2. Ak je panelák 40 a viac ročný, škaredý a šedivý, s prasklinami a pod. Nevidím dôvod aby mi niekto hovoril ak si natriem balkón aj na ružovo s červenými bodkami, že som zničil fasádu a nevhodným spôsobm do nej zasiahol. Aj keď to bude ako "päsť na oko".
    Asi tak by som sa na to pozeral.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Jozef I Pozri príspevok
    Ja tiež vyjadrujem iba svoj názor. Ale treba sa na to pozerať možno z dvoch pohladov.
    1. Ak bude dom opravený(zateplený) fasáda opravená a namalovaná , je jasné, že asi neprídem a nebudem premalovávať svoj balkon. Tam sa dá namietať, že celkový vzhlad budovy poškodil alebo niečo podobné .. prípadne inaštaláciou satelitu poškodil izoláciu zateplenia. Treba to však aj dokázať.
    2. Ak je panelák 40 a viac ročný, škaredý a šedivý, s prasklinami a pod. Nevidím dôvod aby mi niekto hovoril ak si natriem balkón aj na ružovo s červenými bodkami, že som zničil fasádu a nevhodným spôsobm do nej zasiahol. Aj keď to bude ako "päsť na oko".
    Asi tak by som sa na to pozeral.
    Raz tu už bola diskusia ohľadne satelitov na fasáde domu. Vtedy som písal, že síce sa to toleruje, ale na také niečo treba súhlas nadpolovičnej väčšiny, dokonca neviem, či to nepodlieha ohláseniu stavebnému úradu. Poznám jeden prípad, kedy pri zatepľovaní správca žiadal majiteľa bytu, aby si odmontoval postaršiu satelitnú anténu. Ten to neurobil, tak počas prác mu to odmontovali a dali na balkón. Majiteľ - chytrák - vyhodil v noci anténu z balkóna. Potom tvrdil, že mu to zhodili robotníci a žiadal vyplatiť odškodné vo výške kúpnej ceny. Konateľ správcu prišiel k majiteľovi a s kľudom angličana mu povedal, že je ochotný vyplatiť náhradu, ale potrebuje od neho:
    - súhlas vlastníkov na umiestnenie antény
    - súhlas stavebného úradu (o ohlásení úpravy)
    - doklad o kúpe antény, aby vedel preukázať cenu.
    Ten majiteľ bytu sklapol ako okno v prievane. A ešte aj prišiel o svoju starú anténu.

    Ale späť k téme. Balkón je vlastne fasádou domu. V praxi vidím, že ľudia si to rôzne maľujú. Nikoho to v podstate netrápi, ak je to stará bytovka, ale nemalo by to tak byť. Ak si chce niekto vymaľovať balkón, prečo si ho nevymaľuje takou farbou, ako bol pôvodne, aby zachoval vzhľad domu tak, ako hovorí zákon? Prečo musí byť kreatívny? Lebo je to jeho balkón?

    MYslím, že nemá zmysle to ďalej rozoberať.

    JankaII je offline (nepripojený) JankaII

    JankaII
    Nám sa niečo podobné stalo teraz na bytovke. Ukončili sme celkovú rekonštrukciu Upozornila som majiteľov bytov aby si odstránili všetky prístrešky a rolety bez povolenia na balkonoch.to bolo kriku.A teraz po zateplení si jeden pán ktorý už počas rekonštrukcie vyrezal diery do zateplenia a daval si tam osadiť svoje milované rolety,znovu navrtal diery a rolety si osadil.zo strany firmy ná bolo oznámené ,že padá záruka a v prípade zatekania dotyčný pán bude hradiť opravu.
    A jeduj sa s takýmito ľudmi. Sami poškodzuju čo sa dá a hlavne ,že ich trápi len to akú som zobrala províziu od firmy ktorá vykonávala rekonštrukciu,lebo podľa ních nikto takéto záležitosti nevybavuje zadarmo. Už nemám na to nervy Žiadná vďaka

    sthruska je offline (nepripojený) sthruska

    sthruska
    Všetky zásahy, ktoré menia vzhľad domu musia ísť aj cez stavebný úrad (napr aj výmena okien - inej farby a pod). V praxi sa to žiaľ nerobí. A stavebný úrad sa tým dodatočne zaoberať nebude. Neviem, ako by to dopadlo, keby ho o to niekto oficiálne požiadal.
    To ma zaujíma.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    sthruska Pozri príspevok
    Všetky zásahy, ktoré menia vzhľad domu musia ísť aj cez stavebný úrad (napr aj výmena okien - inej farby a pod). V praxi sa to žiaľ nerobí. A stavebný úrad sa tým dodatočne zaoberať nebude. Neviem, ako by to dopadlo, keby ho o to niekto oficiálne požiadal.
    To ma zaujíma.
    Ja som mal suseda, ktorý prerábal celý byt dosť radikálne (búranie priečok a pod.) Bol som na stavebnom úrade či má ohlášku a vraj nie. Tak sa ich pýtam že čo s tým chcú robiť. A oni vraj nič, mám ísť za ním ja a dohodnúť sa s ním aby to ohlásil. Vravím že on to už prerába vyše 1/2 roka a nesplnil si povinnosť. Ich to však nezaujímalo a riešiť to nebudú. Taký postoj stavebného úradu. Chcem vidieť ako by riešili nejakú farbu okna,

    ritchie12 je offline (nepripojený) ritchie12

    ritchie12
    Jozef I Pozri príspevok
    Ja som mal suseda, ktorý prerábal celý byt dosť radikálne (búranie priečok a pod.) Bol som na stavebnom úrade či má ohlášku a vraj nie. Tak sa ich pýtam že čo s tým chcú robiť. A oni vraj nič, mám ísť za ním ja a dohodnúť sa s ním aby to ohlásil. Vravím že on to už prerába vyše 1/2 roka a nesplnil si povinnosť. Ich to však nezaujímalo a riešiť to nebudú. Taký postoj stavebného úradu. Chcem vidieť ako by riešili nejakú farbu okna,
    Jozef I,

    Tu netreba ist sa len spytat, ale oficialne napisat ziadost, potom sa nou musia zaoberat, minimalne odpisat. Ak neodpisu tak dalsia ziadost o informacie. Z mojej vlastnej skusenosti viem, ze ked to ide oficialne cez ziadosti, tak sa zacnu hdiat veci, lebo tam uz existuju dokazy a kazdy uradnik sa boji o teple miestecko.

    Osobna skusenost je taka, ze ked rodicia prerabali byt a mali ohlasku na stavebnom urade, tak suseda na nich napisala anonym, ze buraju pricky a narusuju statiku. A pani zo stavebneho nabehli na kontrolu!

    R.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    ritchie12 Pozri príspevok
    Jozef I,

    Tu netreba ist sa len spytat, ale oficialne napisat ziadost, potom sa nou musia zaoberat, minimalne odpisat. Ak neodpisu tak dalsia ziadost o informacie. Z mojej vlastnej skusenosti viem, ze ked to ide oficialne cez ziadosti, tak sa zacnu hdiat veci, lebo tam uz existuju dokazy a kazdy uradnik sa boji o teple miestecko.

    Osobna skusenost je taka, ze ked rodicia prerabali byt a mali ohlasku na stavebnom urade, tak suseda na nich napisala anonym, ze buraju pricky a narusuju statiku. A pani zo stavebneho nabehli na kontrolu!

    R.
    No vidíš .. napísal sa anonym (to znamená ze niekto chcel ublíziť) a stavebný urad nabehol hned.. Ja som bol osobne ohlásiť danú skutočnosť (aj som sa predstavil) a ono nič. Nie je to u nás nejaké čudné ???
    Elena Navrátilová
    Jozef I Pozri príspevok
    No vidíš .. napísal sa anonym (to znamená ze niekto chcel ublíziť) a stavebný urad nabehol hned.. Ja som bol osobne ohlásiť danú skutočnosť (aj som sa predstavil) a ono nič. Nie je to u nás nejaké čudné ???
    Veru, veľmi čudné ...

    milanko111 je offline (nepripojený) milanko111

    Vylúčený člen milanko111
    A jeduj sa s takýmito ľudmi. Sami poškodzuju čo sa dá a hlavne ,že ich trápi len to akú som zobrala províziu od firmy ktorá vykonávala rekonštrukciu,lebo podľa ních nikto takéto záležitosti nevybavuje zadarmo. Už nemám na to nervy Žiadná vďaka. TREBA NA TO NERVY . Ak nemáš,radšej to nerob.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Chobot Pozri príspevok
    Áno, aj zmena farby je zmena vzhľadu. Si predstav, že by si každý natrel balkón inou farbou - bytovka by vyzerala ako vypelichaný papagáj.
    Súhlasím, a veru že je to tak, aj v našej bytovke je už podobný zásah tým, že pôvodne okná máme drevené bielej farby, sused má už nové drevené horčicovú farbu a nie je dodržané ani štvordielne delenie okna, nové okno je dvojdielne, )dašia zmena druhého vlastníka bez nášho súhlasu je totálna zmena priečok, vybúrané sú apoň dve zárubne takže vznikla veľká hala spojená s obyvačkou a kuchyňou Tiež sused nepýtal od nás žiadny súhlas. A neviem či to môžem pripisovať k tejto ich vnútornej rekonštrukcii, v poslednej dobe ke)d intenzívne prší, poriadne im do bytu zateká, máme rovnú strechu.
    Musím podotknúť, že v bytovke sme až štyria vlastníci bytov a žiadna komunikácia......
    P. Chobot čakám Vaše vyjadrenie k tomuto. Ďakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    branislavp Pozri príspevok
    Súhlasím, a veru že je to tak, aj v našej bytovke je už podobný zásah tým, že pôvodne okná máme drevené bielej farby, sused má už nové drevené horčicovú farbu a nie je dodržané ani štvordielne delenie okna, nové okno je dvojdielne, )dašia zmena druhého vlastníka bez nášho súhlasu je totálna zmena priečok, vybúrané sú apoň dve zárubne takže vznikla veľká hala spojená s obyvačkou a kuchyňou Tiež sused nepýtal od nás žiadny súhlas. A neviem či to môžem pripisovať k tejto ich vnútornej rekonštrukcii, v poslednej dobe ke)d intenzívne prší, poriadne im do bytu zateká, máme rovnú strechu.
    Musím podotknúť, že v bytovke sme až štyria vlastníci bytov a žiadna komunikácia......
    P. Chobot čakám Vaše vyjadrenie k tomuto. Ďakujem
    A čo mám k tomu povedať? Treba komunikovať - ale teraz je už asi neskoro. Tí susedia asi okná nevymenia za nové. Dá sa dať ešte podnet na stavebný úrad, len je otázne, ako sa k tomu oni postavia. Ak nemajú čo veľa na práci, tak to možno budú riešiť. Ale možno ani nie, ak majú závažnejšie veci na starosti.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Chobot Pozri príspevok
    A čo mám k tomu povedať? Treba komunikovať - ale teraz je už asi neskoro. Tí susedia asi okná nevymenia za nové. Dá sa dať ešte podnet na stavebný úrad, len je otázne, ako sa k tomu oni postavia. Ak nemajú čo veľa na práci, tak to možno budú riešiť. Ale možno ani nie, ak majú závažnejšie veci na starosti.
    Áno v tom je ten kameň úrazu, stavbený úrad určite v takomto prípade by nekonal. Stavebný úrad nerieši veci, farba balkóna, okná .... to sú preňho úplne nepodstatné veci, ktoré neohrozia život človeka. To by musela byť iná úroveň vo všetkom. Preto aj vidíme aké sú niektoré paneláky, či bytovky "veselé, karnevalové". Ale bohužiaľ musím povedať, že sa zanedbávajú aj také dôležité veci, ako je prerábka bytov bez povolenia, ale aj s takým povolením pro formu, len aby som mal v ruke papier, aj také prípady poznám. V našom prípade nikto zo spolubývajúcich nevie či prerábkou bytu nie je porušená statika celej bytovky. Riešilo by sa to až po funuse, keď by už bolo neskoro. Takto to ja vidím.

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    branislavp Pozri príspevok
    Áno v tom je ten kameň úrazu, stavbený úrad určite v takomto prípade by nekonal. Stavebný úrad nerieši veci, farba balkóna, okná .... to sú preňho úplne nepodstatné veci, ktoré neohrozia život človeka. To by musela byť iná úroveň vo všetkom. Preto aj vidíme aké sú niektoré paneláky, či bytovky "veselé, karnevalové". ....
    Odkiaľ berieš, že by stavebný úrad nekonal v "nepodstatných" veciach, ktoré neohrozia život človeka? To je trochu pritiahnuté za vlasy. Stavebný úrad musí vždy konať, a konať bude, pokiaľ mu bude riadne doručený podnet (nie sťažnosť, ale podnet na začatie správneho konania). Stavebný úrad vec preskúma a po vykonaní dokazovania rozhodne, či bol alebo nebol porušený stavebný zákon alebo všeobecný predpis a nariadi vykonať nápravné opatrenia prípadne udelí pokutu. Ja osobne ale nepoznám nikoho, kto by takýto podnet podal. Problém prečo sú paneláky "veselé, karnevalové" nie je v nečinnosti stavebných úradoch, ale tkvie v ľudoch, kt. sa buď chcú za každú cenu odlíšiť od ostatných, alebo sa jednoducho už nemôžu dívať na zanedbanú fasádu domov, kde sa vlastníci nevedia dohodnúť na celkovej obnove obvodového plášťa.

    milanko222 je offline (nepripojený) milanko222

    Vylúčený člen milanko222
    branislavp Pozri príspevok
    Áno v tom je ten kameň úrazu, stavbený úrad nerieši veci nepodstatné veci paneláky, či bytovky "veselé, karnevalové"
    majkii Pozri príspevok
    Problém prečo sú paneláky "veselé, karnevalové" nie je v nečinnosti stavebných úradoch, ale tkvie v ľudoch, kt. sa buď chcú za každú cenu odlíšiť od ostatných, alebo jednoducho nemajú peniaze na opravu (zeteplenie ) celej fasády a tak "" špárujú "" a fasáda je plná abstraktných čiar.

    Elena Navrátilová Pozri príspevok
    Veru, veľmi čudné ...

    Ale zaujímavé.

    Milan

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.