Zavrieť

Porady

Plná moc na zastupovanie v daňovom konaní

Obraciam sa na vás s jednou otázkou, ohľadne plnomocenstva na zastupovanie v daňovom konaní.
Podľa §10 ods. 2 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov iná osoba ako daňový poradca alebo advokát môže zastupovať viacero daňových subjektov u jedného správcu dane le v prípade ak je ich spoločných zástupcom.

A tu mám problém. Ako to v praxi riešiť? Totiž, 90% mojích klientov má jedného správcu dane (ten istý daňový úrad). Ako sformulovať plnomocenstvo aby z toho bolo jasné, že som ich spoločným zástupcom? Zrejme to musí byť uvedené v plnomocenstve, ale ako. To mám do každého vymenovať, že ktoré daňové subjekty zastupujem? A na každom plnomocenstve musí byť podpisy vymenovaných subjektov, resp. ich štatutárov? To budem mať potom plnomocenstvo s 15 overenými podpismi? Veď je to nerealizovateľné, aby všetci 15 sa naraz dostavili na overenie podpisu.

Alebo ako to riešiť? Prosím pomôžte, dostať sa z toho začarovaného kruhu.

Potesil by aj vzor plnomocenstva na spoločné zastupovanie viacerých subjektov, prípadne ako ste to riešili.

Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    § 10
    Vylúčenie zo zastupovania
    Na začiatok

    (1) Správca dane je oprávnený nepripustiť v daňovom konaní alebo z daňového konania vylúčiť zástupcu, ak dôjde k stretu so záujmami iných daňových subjektov v daňových veciach; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát.

    (2) Zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane, ak nejde o blízke osoby; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát alebo ak ide o spoločného zástupcu, alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami (§ 17a).
    Podľa tohto znenia zákon umožňuje,aby podávanie DP vykonal splnomoc.zástupca na doručovanie písomností jednému správcovi dane.Podľa môjho názoru je potrebné mať plnomocenstvo od každého subjektu osobitne.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Smith, odporúčam Ti spraviť zmluvu o zastupovaní v daňovom konaní s každým klientom zvlášť.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Braňo Pozri príspevok
    Smith, odporúčam Ti spraviť zmluvu o zastupovaní v daňovom konaní s každým klientom zvlášť.
    A keď sú na tom istom DÚ, tak to už nebude problém, ako pri plnomocenstve?
    A aké má náležitosti taká zmluva? Asi podobné ako plnomocenstvo, kde musí špecifikovať o aké zastupovanie ide (všeobecné, špecifické alebo osobitné)?

    Alebo to funguje tak, že pri prípadnej daň.kontrole na základe tejto zmluvy sa dá do zápisnice uviesť moje meno, ako zástupcu?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Braňo Pozri príspevok
    Ty si daňový poradca?
    Nie som. Prečo?

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Smith, zaujímavá téma, mňa doteraz nenapadlo, že by som mohla zastupovať len 1 daň.subjekt u toho istého správcu dane. Splnomocnenia nemám stále podpísané, len sa na to chystám .-)
    Tu je podobný link http://www.porada.sk/t56486-plnomocenstvo-na-du.html

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Petra29 Pozri príspevok
    Smith, zaujímavá téma, mňa doteraz nenapadlo, že by som mohla zastupovať len 1 daň.subjekt u toho istého správcu dane. Splnomocnenia nemám stále podpísané, len sa na to chystám .-)
    Tu je podobný link http://www.porada.sk/t56486-plnomocenstvo-na-du.html
    Ďakujem za link, preštudoval som. Len tam nie je riešený spoločný zástupca.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Asi bude najlepšie sa opýtať priamo na DÚ, ako to myslia s tým § 10... Ja to skúsim pri najbližšej návšteve.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Braňo Pozri príspevok
    Smith, odporúčam Ti spraviť zmluvu o zastupovaní v daňovom konaní s každým klientom zvlášť.
    A vedel by niekto poskytnú vzorovú zmluvu?

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    Zoli, toto som našla, pomôže????

    dúfam, že hej. bola by som nato pyšná, keby áno, lebo by som mala z toho dobrý pocit, že raz už konečne pomôže niekto Tebe, a nie len ty druhému

    http://vaza.sk/Vzory/Ob%E8ianske_pr%...ln%E1_moc.html

    néco aj po česky jó????

    http://propravo.cz/download/Plna_moc.doc

    Oci je offline (nepripojený) Oci

    Oci
    Petra29 Pozri príspevok
    Asi bude najlepšie sa opýtať priamo na DÚ, ako to myslia s tým § 10... Ja to skúsim pri najbližšej návšteve.
    Moja osobná skúsenosť so splnomocnením na zastupovanie spoločnosti v styku s DÚ. Splnomocnenie bolo podpísané konateľom spoločnosti, overené u notára a odovzdané na DÚ. Po roku mi DÚ telefonicky oznámil, že ruší moje splnomocnenie. Dôvod - nie som daňový poradca a ani advokát a preto nemôžem na jednom DÚ zastupovať viac subjektov ako jeden. Keďže tento subjekt bol na ich DÚ v poradí druhý, na ktorý som mal splnomocnenie, rušia toto čerstvejšie zastupovanie. Zdá sa mi to trocha diskriminačné. O spoločnom zastupovaní som doteraz nepočul.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    vikinka Pozri príspevok
    Ďakujem toto mám preštudované. A práve z tohto materiálu som vychádzal pri spoločnom zastupovaní. Len neviem si to technicky a prakticky predstaviť ako sa to má vybavovať. (viď moje pôvodné zadanie).

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    Z § 9 ods. 6 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov vyplýva, že inštitút spoločného zástupcu slúži na zastupovanie iba tých daňových subjektov, ktoré buď urobili spoločné podanie, alebo vystupujú spoločne v rovnakej veci, alebo sú spoluvlastníkmi veci, ktorá je predmetom zdanenia. V iných prípadoch nemôže ísť o „spoločného zástupcu“.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    smith Pozri príspevok
    Obraciam sa na vás s jednou otázkou, ohľadne plnomocenstva na zastupovanie v daňovom konaní.
    Podľa §10 ods. 2 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov iná osoba ako daňový poradca alebo advokát môže zastupovať viacero daňových subjektov u jedného správcu dane le v prípade ak je ich spoločných zástupcom.

    A tu mám problém. Ako to v praxi riešiť? Totiž, 90% mojích klientov má jedného správcu dane (ten istý daňový úrad). Ako sformulovať plnomocenstvo aby z toho bolo jasné, že som ich spoločným zástupcom? Zrejme to musí byť uvedené v plnomocenstve, ale ako. To mám do každého vymenovať, že ktoré daňové subjekty zastupujem? A na každom plnomocenstve musí byť podpisy vymenovaných subjektov, resp. ich štatutárov? To budem mať potom plnomocenstvo s 15 overenými podpismi? Veď je to nerealizovateľné, aby všetci 15 sa naraz dostavili na overenie podpisu.

    Alebo ako to riešiť? Prosím pomôžte, dostať sa z toho začarovaného kruhu.

    Potesil by aj vzor plnomocenstva na spoločné zastupovanie viacerých subjektov, prípadne ako ste to riešili.

    Vopred ďakujem.
    Smith, ako si to vyriešil?
    Skutočne pred 1 správcom dane môžeš zastupovať len 1 daň.subjekt. Spoločné zastupovanie je možné len v spoločnej veci.
    Keďže nie som daňový poradca, ja to momentálne riešim splnomocnením na daňové zastupovanie a doručovanie písomností el.prostriedkami. V tomto prípade môžem u 1 správcu zastupovať 400 /:-)/ subjektov.

    mirolba je offline (nepripojený) mirolba

    mirolba
    Aj my sme účtovná spoločnosť v Bratislave odborne zastrešená auditorom a čuduj sa svete nie sme podľa aktuálneho zákona odborne spôsobilí!Čudné je že daňový úrad sa zobudil pravdepodobne v tohtoročných letných mesiacoch po viac ako desaťročí....Usmernenie DR SR síce musíme pod hrozbou sankcií akceptovať, mienime však podniknúť proti tomuto zjavne diskriminačnému zneniu zákona všetky dostupné kroky.Ak máte chuť a vôľu ozvite sa cascaya&cascayask

    mirolba je offline (nepripojený) mirolba

    mirolba
    Myslím že netreba stiahnuť chvost pred týmto nezakytým uplatňovaním lobbingu a minimálne vyzvať DR aby podľa zákona č. 150/2001 o daňových orgánoch, ktorý mu umožňuje navrhovať zmeny zákonov tak učinil a iniciatívne podnikol kroky ktoré v znení spomínaného zákona-mimochodom starého federálneho odstránia túto naštartovanú diskrimináciu auditorov pri uplatňovaní svojho vzdelania.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Ešte je tu aj možnosť, kedy podľa § 10 odst. 2 môže byť zástupcom aj ...cit. ...alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami (§ 17a). ( Lenže toto je finančne náročné...)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.