Zavrieť

Porady

tovar na sklade a prerušenie živnosti

Živnostník, platiteľ DPH, v jednoduchom účtovníctve, pred cca 2-3 rokmi podal DP k DZP FO v riadnom termíne, vykázal vo výkaze o majetku a záväzkoch (a na invent. súpise) tovar na sklade a p r e r u š i l živnosť.

Nepodával teda nasledujúce roky DP k DzpFO, ale podával nulové daňové priznania DPH. (nepýtajte sa ma, z čoho žil...)

"Papierovo " má teda stále na sklade zásoby tovaru. (videla som "invent. súpis v nákupných cenách - cenách od dodávateľa).

Teraz chce zrušiť živnosť, možno až zrušiť.

1.Čo s tými zásobami tovaru?


Ďakujem za každý názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    z 595/2003 § 16 ods. (9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

    Z dnešného znenia vyplýva, že ak podnikateľ prerušil podnikanie a neobnovil ho do termínu na podanie DP, tak na daňové účely sa prerušenie považuje za skončenie podnikania a treba upraviť základ dane podľa § 16 ods. 8:

    (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

    a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

    Cenu nespotrebovaných zásob mal pripočítať k základu dane v zdaňovacom období, v ktorom došlo k prerušeniu podnikania.

    Idiotka je offline (nepripojený) Idiotka

    Idiotka
    OK, z hľadiska DzP sa mi to javí ako "jasné", aj keď nie celkom...

    (podať v roku 2009 DP a vykázať to tam ako nejaký druh príjmu, bez odpočítania nákladov??? čo s dákym "znehodnotením" tovaru, ide o cigarety...)
    Alebo musí dať príjem vo výške sklad. zásob?

    Ale čo s DPH? A rovnaká otázka : ide o tovar spred troch rokov, už za rok skladovania sa asi cigarety ...hm, hm, vyschnú.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Úpravu základu dane treba vykonať ku dňu prerušenia živnosti.
    Okrem toho, že pripočítaš k zákadu dane hodnotu nespotrebovaných zásob (nákupná cena bez DPH - ak si platiteľ), pripočítavaš aj hodnotu pohľadávok a odpočítavaš záväzky, ktoré by pri úhrade boli daňovým výdavkom.

    Tzn úpravu základu nerobíš v roku 2009 (k 31.12.2008) lebo ako píšeš v otázke - prerušil pred 2-3 rokmi, ale k skutočnému dátumu prerušenia.
    Preto som v odpovedi napísala: "z dnešného znenia § 16", lebo som nevedela presný termín prerušenia živnosti.

    Ak je registrovaný ako platiteľ DPH a podá žiadosť o určenie posledného zdaňovacieho obdobia, tak DÚ mu určí dátum, kedy mu končí registrácia. K tomuto dátumu musí odviesť DPH zo zásob tovaru a zo zostatkovej daňovej ceny hmotného majetku.

    Ešte som sa nestretla s tým, že by niekto zrušil živnosť a naďalej by bol platiteľom DPH.

    Obyčajne je postup opačný - najprv požiadam o zrušenie reg. k DPH a následne zruším živnosť
    Naposledy upravil jaja99 : 09.09.08 at 10:13

    AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

    mamina 7 ročnej dcérky AlkaS
    dobrý deň!
    Chcela by som sa spýtať, klient má viacero živností. Mal aj novinový stánok a k 30.06. mu vypovedali nájomnú zmluvu, lenže na sklade mu ostal tovar( cigarety, sladkosti,....), čo s tým tovarom .živnosť neruší, v podstate len prevádzku. Je ešte aj platcom DPH ako postupovať pri DPH. Ďakujem.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    AlkaS Pozri príspevok
    dobrý deň!
    Chcela by som sa spýtať, klient má viacero živností. Mal aj novinový stánok a k 30.06. mu vypovedali nájomnú zmluvu, lenže na sklade mu ostal tovar( cigarety, sladkosti,....), čo s tým tovarom .živnosť neruší, v podstate len prevádzku. Je ešte aj platcom DPH ako postupovať pri DPH. Ďakujem.
    Vypovedanie zmluvy samo osebe nezakladá žiadne povinnosti. Povinnosti nastanú ak:
    - tovar predá,
    - tovar mu ukradnú,
    - tovar použije na súkromnú spotrebu.

    Škoda nie je predmetom dane.

    Ak niečo z uvedeného nastane, riešte to podľa toho, čo to bude.

    AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

    mamina 7 ročnej dcérky AlkaS
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Vypovedanie zmluvy samo osebe nezakladá žiadne povinnosti. Povinnosti nastanú ak:
    - tovar predá,
    - tovar mu ukradnú,
    - tovar použije na súkromnú spotrebu.

    Škoda nie je predmetom dane.

    Ak niečo z uvedeného nastane, riešte to podľa toho, čo to bude.
    Ďakujem za odpoveď. Chcem sa spýtať a ako to potom riešiť, že niektorý tovar by použila na súkromnú potrebu a niektorý by predal kamarátovi , ktorý ma predajňu. Môžemu na tento tovar vystaviť fa za ceny,ktoré on sám nakúpil. Ďakujem vopred.

    dufulus je offline (nepripojený) dufulus

    účtovník maličký ako máčny máčik ...viac dufulus
    ja v tom problém nevidím, že by vystavil faktúru s nižšími cenami, hlavne keď ide o "likvidáciu" tovaru
    a zvyšok by som riešil asi osobnou spotrebou

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    AlkaS Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať a ako to potom riešiť, že niektorý tovar by použila na súkromnú potrebu...
    Dodaniť výstup na obstarávacie ceny. V praxi to môže byť aj interná faktúra s prenosom do evidencie DPH, ktorá sa vyhotovuje do 15 dní od momentu vykázania osobnej spotreby.

    AlkaS Pozri príspevok
    ... a niektorý by predal kamarátovi , ktorý ma predajňu. Môžemu na tento tovar vystaviť fa za ceny, ktoré on sám nakúpil.
    Áno.

    tovar na sklade a prerušenie živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.